WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

laser

Ostatni moment na zabiegi laserowe!

Zabiegi laserowe najlepiej wykonywać jesienią i zimą – ze względu na łatwość ochrony skóry przed słońcem po ich wykonaniu. To bardzo ważne, bo uwrażliwiona skóra staje się bardziej podatna na działanie promieni UV i jeśli pomiędzy zabiegami oraz minimum 6 tygodni po zakończeniu serii nie chronisz jej przed słońcem – duże ryzyko, że pojawią się trudne do usunięcia przebarwienia, a nawet stany zapalne. Dlatego jeśli jeszcze myślisz o zabiegu laserowym, to ostatni dzwonek, aby go wykonać!

Co potrafią lasery?

Zamykanie naczynek i redukcja rumienia

Wiązka światła emitowana przez tego typu lasery jest pochłaniana przez hemoglobinę, co powoduje reakcję zapalną i zamknięcie światła naczynia. W wypadku pojedynczych naczynek, wystarczy jeden zabieg, aby się ich pozbyć, w rozległym rumieniu – seria.


Ważne:
laser likwiduje objawy, ale nie przyczyny problemu. Nowe pajączki mogą się pojawić w innym miejscu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja i regularne powtarzanie zabiegów – nieleczona skóra może w przyszłości nabyć cech trądziku różowatego.

Usuwanie blizn i rozstępów

Przełomem było wprowadzenie laserów frakcyjnych, a więc takich, które nie działają na skórę jednorodnie, tylko „dziurkują” ją tysiącami kolumn – wokół skóra pozostaje zdrowa. Dzięki temu uszkodzenia szybciej się goją i dochodzi do silnej stymulacji procesów  naprawczych w skórze. W efekcie dochodzi do przebudowy skóry w miejscu blizny. Zwykle trzeba powtórzyć kilka zabiegów (w odstępach comiesięcznych) dla pełnego efektu.

Ważne: blizny i rozstępy są trudnym problemem estetycznym. Często laseroterapię łączy się z innymi metodami, np. frakcjonowaniem mikroigłowym, peelingami chemicznymi czy podcięciem blizn i ostrzyknięciem kwasem hialuronowym.

Depilacja laserowa

Do depilacji stosuje się lasery diodowe lub diodowo-aleksandrytowe. Energia światła przez nie emitowana jest pochłaniana przez barwnik znajdujący się w mieszku włosowym, co powoduje jego zniszczenie. Co ważne, laser działa tylko na włoski będące w fazie wzrostu – uważa się, że jednorazowo w fazie wzrostu jest ok. 30% owłosienia z jednej powierzchni, dlatego zabieg trzeba powtórzyć ok. 3-6 razy, aby efekt był satysfakcjonujący.

Ważne: Najłatwiej usunąć ciemne włoski z jasnej karnacji, ponieważ w mieszku włosowym jest dużo melaniny (więc pochłania z łatwością energię lasera), a w jasnej karnacji – jest z kolei mało barwnika, dzięki czemu skóra nie jest podczas zabiegu narażona na poparzenia. Jednak nowoczesne lasery medyczne (takie jak te wymienione wyżej) doskonale radzą sobie także z jasnymi włoskami i ciemną karnacją.

depilacja laserowaResurfacing skóry

Tutaj działanie laserów jest niezwykle wszechstronne – zabieg polega na totalnej odnowie skóry twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni. Działa na zmarszczki, przebarwienia posłoneczne, zwiotczenie, rozszerzone pory, blizny po trądziku. Przywraca skórze sprężystość i promienny zdrowy kolor. Stosuje się do niego lasery frakcyjne ablacyjne oraz mniej inwazyjne – nieablacyjne, które nie naruszają warstwy naskórkowej, więc po zabiegu pojawia się jedynie zaczerwienienie i obrzęk, które znikają w ciągu kilkunastu godzin. Lasery działają w głębi skóry, prowadząc do zastąpienia starej zniszczonej skóry nową i zdrową (mikrouszkodzenia pobudzają procesy naprawcze). Ideą resurfacingu laserowego jest regularne i przewidywalne uszkodzenie powierzchni skóry, które pobudza ją do wzmożonej regeneracji i przebudowy, dzięki czemu uzyskujemy nową i lepszą strukturalnie tkankę.

Ważne: gojenie skóry po zabiegu frakcyjnym laserem CO2 trwa około tygodnia, ale ponieważ proces regeneracji skóry trwa nawet kilkanaście tygodni, efekty zabiegu najwcześniej będzie można ocenić po 6-8 tygodniach. W wypadku mocno zwiotczałej, zaniedbanej skóry lub głębokich bruzd czy blizn, zabiegi zwykle się powtarza.

Lifting skóry

Tutaj przełomem było wprowadzenie zabiegu tzw. endoliftingu 4D. Zabieg składa się z 4 etapów i częściowo jest przeprowadzany od wewnętrznej strony jamy ustnej, aby ujędrnić skórę i wypłycić bruzdy nosowo-wargowe. Działanie liftingujące mają też lasery frakcyjne – poprzez stymulowanie fibroblastów do produkcji nowego zdrowego kolagenu.

Ważne: lasery umożliwiają poprawę napięcia i gęstości skóry, poprzez pobudzenie procesów neokolagenezy i regeneracji. Są też w stanie spłycić zmarszczki – nie tylko bruzdy nosowo-wargowe, ale też kurze łapki czy poziome linie czoła. Na efekty jednak musisz poczekać.

Usuwanie przebarwień

W tym wypadku energia lasera pochłaniana jest przez melaninę, czyli naturalny barwnik zawarty w skórze. W efekcie melanina ulega rozpadowi i przebarwienia znikają. Kilka dni po zabiegu plamy mogą stać się ciemniejsze, a potem stopniowo złuszczają się i rozjaśniają. Zwykle pełen efekt pojawia się po ok. 2-4 tygodniach, wtedy podejmuje się decyzję o ewentualnych kolejnych zabiegach. Lasery najlepiej działają na tzw. plamy starcze (o ciemnobrązowym kolorze), będące efektem starzenia się skóry i ekspozycji na słońce.

Ważne: nie zawsze uda się całkowicie zlikwidować przebarwienia, ale na pewno – intensywnie je rozjaśnić. Laser nie likwiduje też tendencji do powstawania przebarwień, dlatego tak ważna jest profilaktyka (podstawą jest ochrona skóry przed słońcem).

Usuwanie tatuaży

W zabiegu tym stosuje się lasery Q-Switched oraz pikosekundowe nowej generacji, które generują niezwykle krótką, skoncentrowaną wiązkę światła. Rozbija ona pigment dosłownie w drobny pył, który jest wchłaniany przez układ limfatyczny i naturalnie wydalany z organizmu. Zwykle wystarczy 3-6 powtórzeń, aby wymazać tatuaż. Lasery pikosekundowe pozwalają pozbyć się także tatuaży kolorowych, co wcześniej praktycznie było niemożliwe, nie pozostawiają też blizn.

Ważne: lasery pikosekundowe mogą też być stosowane do usuwania makijażu permanentnego np. brwi. Jeśli miałaś źle wykonany zabieg lub pigment niepokojąco zmienił odcień, od tego zaczną się wszystkie poprawki. Po usunięciu lub rozjaśnieniu barwnika, linergistka będzie mogła dokonać korekty koloru i kształtu makijażu permanentnego.

tatuażModelowanie sylwetki i liposukcja laserowa

To stosunkowo nowe zastosowanie laserów. Emitowana przez lasery wiązka niszczy komórki tłuszczowe, które następnie są usuwane z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych – co pozwala pozbyć się nadmiaru lokalnie zgromadzonego tłuszczyku. Lasery stosowane są też w liposukcji – laser wprowadzany jest pod skórę, a jego wiązka niszczy i upłynnia tkankę tłuszczową, która jest następnie odsysana. LipoLife umożliwia wykorzystanie jej do zabiegu lipofillingu!

Ważne: choć liposukcja laserowa jest mniej inwazyjna niż klasyczna, ciągle to liposukcja! Po zabiegu możesz być obolała, będziesz też musiała nosić specjalne uciskowe ubranko. Co ważne, laser jednocześnie obkurcza „opróżnioną” skórę, więc mniejsze jest ryzyko powstania nierówności i wiotkości w tym miejscu. To świetny zabieg na oporny tłuszczyk, np. na kolanach, ramionach, podbródku.

Lasery na okolice intymne

W ginekologii estetycznej lasery stosuje się w zabiegach rewitalizacji i poprawy napięcia pochwy, a także w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu w początkowym lub umiarkowanym stadium. Laser oddziałuje na ściany pochwy obkurczając ją i stymulując procesy powstawania kolagenu, powodując namnożenie włókien odpowiedzialnych za sprężystość i pobudzając aktywność śluzówki. W konsekwencji wzmacniają się ściana pochwy i ujście cewki moczowej. Efektem jest zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej i przywrócenie jej prawidłowego funkcjonowania.

Ważne: zabiegi laserowe poprawiają komfort życia intymnego i satysfakcję seksualną. W problemie wysiłkowego nietrzymania moczu powtarzane regularnie hamują postęp choroby, dlatego tak ważne jest, aby nie odkładać zabiegu na później, gdy już po prostu będzie nieskuteczny.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Sposób ISSÉIMI na przebarwienia

Przebarwienia to trudny problem estetyczny, który pojawia się bądź nasila pod wpływem ekspozycji skóry na słońce. Jak się ich skutecznie pozbyć […]

nastolatka

Zabiegi dla nastolatek

Nastolatki coraz częściej są klientami gabinetów dermatologicznych i klinik medycyny estetycznej. Jakie zabiegi są im polecane?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki