WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

testy alergiczne

Testy alergiczne – diagnoza alergii kontaktowych

Jak prawidłowo zdiagnozować alergię kontaktową? Niezbędny jest dokładny wywiad u lekarza, który zbada pacjenta i przyjrzy się zmianom skórnym. Kolejnym krokiem dla potwierdzenia/wykluczenia alergii jest wykonanie płatkowych lub skórnych testów alergicznych. 

W trakcie testów skóra poddawana jest działaniu alergenów – niepożądana reakcja świadczy o uczuleniu. W wypadku alergii wziewnych, a więc m.in. na pyłki, kurz czy pleśń, najczęściej wykonuje się testy tzw. śródskórne, tj. z przekłuciem naskórka. W wypadku typowych alergenów kontaktowych, takich jak np. metale, najlepiej sprawdzają się testy płatkowe (nazywane też naskórkowymi).

Wywiad lekarski

To pierwszy krok w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Już samo umiejscowienie zmian może podpowiedzieć lekarzowi, na co możesz być uczulony, np.:

 • skóra szyi, palce, płatki uszu, nadgarstek – uczulenie na nikiel zawarty w noszonej biżuterii,
 • pachy – dezodoranty,
 • stopy, podeszwy– składniki zawarte w butach, np. w skórze lub gumie,
 • okolice podudzia, skóra pod kolanami – barwniki zawarte w rajstopach lub skarpetkach,
 • wewnętrzna powierzchnia ud, plecy – alergeny zawarte w ubraniu lub proszkach.

Po wstępnym rozpoznaniu lekarz skieruje cię na wykonanie odpowiednich testów alergicznych, które potwierdzą bądź wykluczą uczulenie na „podejrzane” składniki.

Testy płatkowe – na alergeny kontaktowe

Testy płatkowe polegają na umieszczeniu podejrzanych alergenów w postaci maści lub płynu na płatku specjalnej bibułki pod okluzją z celofanu i przytwierdzeniu ich na plecach lub przedramieniu specjalnym plastrem. Płatki zdejmuje się po 48 godzinach i określa się zmiany skórne, następnie odczyt powtarza się po 72 i 96 godzinach od kontaktu z alergenem, a czasami nawet jeszcze później (do 7 dni) – to ważne, bo objawy mogą pojawiać się wolno (dlatego nie zawsze potrafisz połączyć je z czynnikiem sprawczym). Wynik ocenia się po takich objawach, jak: rumień, grudki i pęcherzyki. Testy płatkowe mogą być stosowane już u dzieci powyżej 3. roku życia.

Standardowy zestaw alergenów składa się z metali (nikiel, chrom, kobalt), konserwantów, olejków eterycznych i substancji zapachowych, leków (np. neomycyna), barwników i konserwantów. Możesz też wykonać testy na alergeny wskazane przez twojego lekarza po dokładnym wywiadzie. Jeśli masz atopowe zapalenie skóry, lekarz może skierować cię na tzw. atopowe testy płatkowe – z użyciem wodnych roztworów alergenów wziewnych i pokarmowych, które wykrywają alergię kontaktową na te składniki.

Testy skórne – na alergie wziewne

To badanie polega na powierzchownym nakłuciu skóry lancetem przez kroplę alergenu. Gdy na skórze w ciągu ok. 15-20 minut wyskoczy bąbel (jak po oparzeniu pokrzywą), mamy wynik dodatni świadczący o uczuleniu. Po ok. 30-60 minutach reakcja powinna ustąpić samoistnie. Reakcja skóry jest proporcjonalna do stopnia uczulenia, tj. im większy rumień i większe zaczerwienienie (pomiar średnicy), tym alergen silniej na nas oddziałuje. Uważa się, że testy te są bardzo wiarygodne w wypadku alergii na pyłki roślin i jady owadów błonkoskrzydłych (80-100%), nieco mniej w wypadku alergii na roztocze (50%) i grzyby pleśniowe (30%).

W skład skórnego testu przesiewowego wykrywającego uczulenie na substancje wziewne wchodzą alergeny:

 • drzew wczesnopylących: leszczyna, olcha czarna, topola biała, wiąz, wierzba,
 • drzew późnopylących: brzoza, buk, dąb szypułkowy, platan, jesion, lipa,
 • pyłków traw i zbóż: kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, rajgras angielski, życica trwała, kupkówka pospolita, kłosówka wełnista, żyto, pszenica, owies,
 • pyłków chwastów: bylica pospolita, babka lancetowata, nawłoć pospolita, pokrzywa zwyczajna,
 • grzybów pleśniowych,
 • sierści i naskórka zwierząt domowych: pies, kot, chomik, świnka morska, królik,
 • roztoczy kurzu domowego.

Jak się przygotować do testów alergicznych?

Testy powinny być wykonywane w okresie, gdy nie masz na skórze żadnych objawów alergii, nie jesteś też w trakcie leczenia np. maściami sterydowymi lub przyjmowanymi doustnie lekami antyhistaminowymi. Dlatego minimum 14 dni przed wykonaniem testów powinnaś odstawić leki (przeciwhistaminowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe, także antybiotyki) – ich działanie może bowiem zaburzyć wynik badania. Szczegółowe zalecenia dostaniesz od swojego lekarza – weź to jednak pod uwagę, planując termin wykonania testów.

Bezpieczeństwo testów

Testy alergiczne – ze względu na niewielkie ilości podawanych substancji uczulających – są uważane za bezpieczne, zawsze jednak istnieje ryzyko wystąpienia reakcji niepożądanej, takiej jak zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. Dlatego testy powinny być wykonywane w obecności lekarza, w pełnej gotowości reanimacyjnej.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów alergii?

Gdy już wiesz dokładnie, jaka substancja cię uczula, staraj się unikać z nią kontaktu lub szukaj bezpiecznych zamienników, np. kupuj biżuterię bezniklową. Niezwykle ważna jest też profilaktyka i stosowanie preparatów ochronnych w codziennej pielęgnacji – takich jak dermokosmetyki z nowej gamy Oillan Med+ Ochrona przed alergiami kontaktowymi i pyłkowymi. Składa się ona z 3 produktów: kremowej emulsji do mycia, balsamu regenerująco-ochronnego oraz hitu – kremu do miejscowego stosowania, który dzięki dodatkowi sukralfatu ma działanie ochronne i zmniejsza przenikanie alergenów do skóry. 

Czytaj więcej o Oillan med+ Ochrona przed alergiami kontaktowymi i pyłkowymi >

 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

buldożek

Alergia na sierść pupila

Które zwierzaki uczulają najbardziej? Czy można zmniejszyć objawy alergii? Co zrobić, aby nie musieć pozbywać się swojego pupila?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki