Skórne objawy alergii na pyłki
Czy wiesz, że alergia na pyłki, którą kojarzysz głównie z kichaniem, wodnistym katarem i łzawiącymi oczami, często daje też objawy skórne? Sprawdź, co najczęściej uczula, czym się objawia tzw. powietrznopochodne zapalenie skóry i jak radzić sobie z tym problemem.
Uważa się, że co dziesiąta osoba w Polsce może reagować na obecność pyłków w powietrzu – nie tylko reakcją ze strony układu oddechowego, ale też zmianami skórnymi, takimi jak wyprysk powietrznopochodny. Objawy nasilają się wiosną i latem, w okresie najsilniejszego pylenia roślin – traw, drzew i chwastów.
Objawy alergii na pyłki
Najczęściej dotyczą układu oddechowego – powszechnie mówimy o tzw. katarze siennym, czyli alergicznym nieżycie nosa, który pojawia się najczęściej wiosną lub latem, w okresie pylenia roślin. Towarzyszą mu też takie objawy, jak swędzenie nosa, gardła i oczu, łzawienie, opuchnięcie powiek, napady kichania. Może też dojść do wystąpienia astmy oskrzelowej.
U osób uczulonych na pyłki często pojawiają się dodatkowo objawy skórne. Wyprysk powietrznopochodny jest kontaktowym zapaleniem skóry spowodowanym przez substancje zawieszone w powietrzu – najczęściej są to pyłki drzew, traw i krzewów, choć mogą to też być inne substancje, takie jak sierść zwierząt, pleśń, roztocza czy substancje zapachowe rozpylone np. w aerozolu. Osadzając się na skórze odsłoniętych okolic ciała, prowadzą one do wystąpienia zmian zapalnych skóry.
Pojawia się rumień, skóra swędzi, może się łuszczyć. Zwykle pojawiają się czerwone guzki (pokrzywka), które mogą się sączyć. Jednym z typowych objawów wyprysku powietrznopochodnego jest zaczerwienienie skóry w obrębie oczodołów. Jeśli zmiany są łagodne i nie towarzyszą im nasilone reakcje ze strony układu oddechowego, można alergię pomylić z trądzikiem różowatym lub, latem, ze stanem zapalnym wywołanym nadmierną ekspozycją na słońce. Aby odpowiednio zdiagnozować problem, konieczne jest wykonanie testów płatkowych i konsultacja u alergologa i dermatologa.
Jakie rośliny najczęściej nas uczulają?
W Polsce najczęściej uczulają trawy (różnych gatunków, z czego większość ma bardzo podobne alergeny), które wywołują objawy uczulenia aż u 60% alergików – w okresie kwitnienia, tj. od połowy maja do końca lipca. Alergii na trawy często towarzyszy uczulenie na zboża (maj i czerwiec). Ponadto do roślin najczęściej uczulających należą drzewa i chwasty:
- leszczyna (pyli od połowy stycznia do końca marca)
- brzoza (od marca do maja),
- wierzba (od marca do połowy maja),
- topola (od połowy marca do połowy maja),
- olcha (od lutego do kwietnia),
- pokrzywa (od maja do września),
- bylica (od lipca do września).
Pamiętaj jednak, że w różnych częściach Polski pylenie może zachodzić w różnych okresach (zwykle na północy później niż na południu), dlatego warto wziąć to pod uwagę planując podróże. Dłuższy wyjazd – jeśli masz taką możliwość – może też być sposobem na przeczekanie okresu pylenia w twoim regionie.
Alergie krzyżowe
W wypadku alergii na pyłki często obserwuje się alergie krzyżowe – oznacza to, że u osoby uczulonej na jeden alergen mogą pojawić się niekorzystne objawy także po kontakcie z „powiązanym” z nim krzyżowo innym alergenem. Wynika to z podobieństwa strukturalnego w budowie chemicznej alergenów wziewnych, kontaktowych i pokarmowych. W efekcie przeciwciała igE wytwarzane w odpowiedzi przez układ immunologiczny traktują je podobnie. Uważa się, że aż 30% chorych na alergie powietrznopochodne jest uczulonych również na niektóre pokarmy.
Przykłady alergii krzyżowych:
- brzoza – jabłko – marchew – kiwi – seler – pomidor
- bylica – arbuz – seler – curry
- trawy/zboża – kiwi – melon – pomidor
Jak leczyć skórne objawy alergii na pyłki?
Jak w każdej alergii kontaktowej, najlepiej byłoby unikać kontaktu z alergenami. W wypadku pyłków jest to jednak niezwykle trudno, dlatego u większości chorych stosuje się leki antyalergiczne oraz immunoterapię, czyli odczulanie. W wypadku nasilonych zmian na skórze konieczne może okazać się miejscowe stosowanie leków przepisanych przez lekarza oraz antyhistaminy. Niezwykle ważna jest też codzienna pielęgnacja mająca na celu wzmocnienie bariery ochronnej skóry i zapobieganie przenikaniu alergenów w głąb skóry. Unikaj natomiast środków mogących prowadzić do podrażnienia skóry (np. peelingów), powstrzymaj się też od uporczywego drapania skóry (pomoże ci w tym właśnie odpowiednia pielęgnacja) – uszkodzenie skóry zwiększa ryzyko nadkażenia i nasila wnikanie alergenów.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów alergii na pyłki?
- Kontroluj kalendarz pylenia, aby w miarę możliwości przygotować się do trudnego sezonu,
- Unikaj w okresie pylenia wycieczek na łono natury, w miejsca, gdzie rosną uczulające cię rośliny,
- Wyposaż swoje mieszkanie w specjalne filtry przeciwpyłowe,
- Największe stężenie pyłków obserwuje się między 5.00 a 8.00 rano i potem między 17.00 a 19.00, staraj się więc w tych godzinach unikać długich spacerów,
- Po przyjściu do domu ze spaceru weź prysznic, umyj głowę, dbaj o higienę noszonych ubrań i pomieszczeń, w których przebywasz,
- W okresie pylenia ogranicz wietrzenie mieszkania, dbaj na co dzień o czystość, często wycieraj kurze i myj podłogi,
- Na co dzień stosuj dermokosmetyki, które nie tylko łagodzą objawy alergii na sierść, ale też zmniejszają przenikalność alergenów do skóry, takie jak te z nowej gamy Oillan med+ Ochrona przed alergiami kontaktowymi i pyłkowymi. Składa się ona z 3 produktów: kremowej emulsji do mycia, balsamu regenerująco-ochronnego oraz hitu – kremu do miejscowego stosowania, który dzięki dodatkowi sukralfatu ma działanie ochronne i zmniejsza przenikanie alergenów do skóry.
Czytaj więcej o Oillan med+ Ochrona przed alergiami kontaktowymi i pyłkowymi >