Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Korekta i powiększanie ust, ze stosowaniem mniej lub bardziej trwałych wypełniaczy, to chyba najczęściej wykonywane zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej. Nic dziwnego – wystarczy nawet pół mililitra wypełniacza, aby wymodelować kontur ust czy dodać im objętości. Rekordy popularności bije zwłaszcza powiększanie ust za pomocą kwasu hialuronowego. Czy warto dokonać korekty ust kwasem hialuronowym? Jaka jest cena zabiegu? Jak długo utrzymują się efekty. Oto wszystko, co powinniście wiedzieć o wypełnianiu ust kwasem hialuronowym.
Musimy zacząć od wyjaśnienia: pod słowem wypełniacz kryją się różne substancje, dzięki którym można modelować kształt i objętość ust. Jednym z nich jest kwas hialuronowy. To, co wyróżnia go jednak na tle innych substancji to fakt, że naturalnie występuje on w ludzkim organizmie. Rodzimy się z jego dość sporym zapasem, jednak po 25. roku życia zaczyna on znikać. To dlatego z wiekiem usta stają się cieńsze, mniej jędrne, wydaje się, jakby proporcje między ilością skóry a tkanki w ogóle nie były zachowane. Uzupełniając ilość kwasu hialuronowego w ustach, możemy uzyskać lub przywrócić im pożądaną wielkość i kształt.
Jak działa kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka. Odpowiada za utrzymanie w odpowiedniej kondycji stawów, a także nawilża i uelastycznia skórę – to dzięki niemu wygląda na młodszą, zdrowszą i jędrniejszą. A ponieważ z wiekiem organizm traci zdolność do syntezowania kwasu, jego uzupełnienie wydaje się być doskonałym pomysłem na odjęcie sobie lat.
Na rynku kwas hialuronowy występuje w postaci zastrzyków bądź suplementów diety i jest stosowany nie tylko dla poprawy urody, ale także w leczeniu jaskry, przykurczów mięśni, przepuklin, złamań i trudno gojących się ran. Od kilku lat świeci także triumfy w medycynie estetycznej – jest jednym z wypełniaczy, po które lekarze sięgają najchętniej w celu powiększania ust.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy wstrzyknięty w obrębie ust i czerwieni wargowej odbudowuje gęstość tkanek, dzięki czemu sprawia, że usta są wypełnione, a skóra wokół nich wygląda na bardziej napiętą. Substancję wprowadza się bardzo cienka igłą lub kaniulą w wybrane miejsce ust – wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Ab zabieg był jak najmniej bolesny, usta smaruje się kremem znieczulającym (maść Emla) lub stosuje znieczulenie dentystyczne (uwaga: nawet dobę od zabiegu usta mogą być po nim spuchnięte i zdrętwiałe). Generalnie powiększanie ust kwasem hialuronowym ocenić można jako zabieg dosyć szybki i mało bolesny.
Kwas w ustach – efekty zabiegu
Pierwsze efekty widoczne są oczywiście od razu i wynikają z mechanicznego wprowadzenia substancji do ust. Co więcej, bezpośrednio po ostrzyknięciu usta mogą wyglądać na przerysowane i taki stan może utrzymywać się przez kilka dni. Jeśli jednak zabieg został wykonany prawidłowo, ewentualna opuchlizna szybko zejdzie. Ostateczny efekt warto ocenić po ok. dwóch tygodniach i mieć na uwadze, że już po 6 miesiącach usta mogą wymagać dodatkowej porcji kwasu, ponieważ zwykle utrzymuje się on w czerwieni wargowej od 6 do 12 miesięcy.
Kwas hialuronowy – skutki uboczne?
Tak naprawdę jedynym skutkiem ubocznym stosowania kwasu hialuronowego jest zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu iniekcji. Objawy ustępują jednak w krótkim czasie (pomagają okłady z lodu). Prawidłowo wykonany zabieg to gwarancja bezpieczeństwa i uprawnionego efektu. Oczywiście po powiększaniu ust kwasem hialuronowym, jak praktycznie po każdym zabiegu w formie iniekcji, należy na co najmniej tydzień zrezygnować solarium i opalania w promieniach UV, a także z kąpieli w basenie i morzu. Ważne jest także, aby ostrzyknięte usta nawilżać, ponieważ po nakłuwaniu mogą stać się przesuszone – ale to dosłownie chwila, ponieważ od momentu iniekcji kwas zacznie je od wewnątrz nawilżać.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym – cena
W zależności od salonu urody/gabinetu medycyny estetycznej, ceny zaczynają się od 350 zł za pół mililitra kwasu hialuronowego (cena uzależniona jest m. in. od wielkości gabinetu i producenta substancji). Z reguły do pełnego wypełnienia ust nie jest potrzebny więcej niż jeden mililitr.