
Powiększanie i modelowanie ust kwasem hialuronowym
Usta są numerem jeden, jeśli chodzi o zabiegi z kwasem hialuronowym. Często na powiększanie ust lub ich modelowanie decydują się już młode osoby, które chcą skorygować ich wygląd. Co i jak można w nich poprawić? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Podpowiadamy!
- Usta są najbardziej widocznym elementem twarzy. Jeśli są nieproporcjonalne, przesuszone, asymetryczne czy zbyt wąskie – przyciągają uwagę i mogą nadawać całej twarzy niekorzystny wygląd.
- Najszybszą metodą poprawy ich wyglądu jest zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego, który pozwala zwiększyć ich objętość, skorygować kształt i intensywnie nawilżyć usta.
- To też najszybsza metoda odmłodzenia ust, które w procesie starzenia tracą objętość i ulegają przesuszeniu. Kwasem hialuronowym można też podnieść opadające z wiekiem kąciki ust.
- Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i wymaga odpowiedniej pielęgnacji ust w domu.
Czerwień wargowa występuje wyłącznie u ludzi i jest jedną z najbardziej erogennych stref na całym ciele. Piękne, jędrne usta są symbolem pożądania, namiętności, płodności, kobiecej urody i zdrowia. Przyciągają uwagę podczas mówienia – te ładne zachwycają, a te z widocznymi defektami bądź objawami starzenia rozpraszają. Nic więc dziwnego, że pięknie wykrojone, kształtne i jędrne usta są marzeniem wielu kobiet niezależnie od wieku.
Jak starzeje się okolica ust?
Czerwień wargowa jest pozbawiona mieszków włosowych i gruczołów potowych, mogą na niej być obecne (zwłaszcza na górnej wardze) nieduże ilości gruczołów łojowych. To powoduje, że usta szybko ulegają przesuszeniu i pierzchnięciu pod wpływem czynników zewnętrznych. Brodawki skórne przenoszą naczynia krwionośne blisko powierzchni naskórka, co nadaje im różowy kolor. Za ich ruch i mimikę odpowiada mięsień okrężny ust, który praktycznie cały czas jest aktywny podczas mówienia, ziewania, śmiania się, jedzenia. To wpływa na pojawianie się zmarszczek mimicznych, takich jak zmarszczki palacza.
Usta starzeją się podobnie jak każda inna część twarzy czy ciała. Wraz z wiekiem tracą swoją jędrność i objętość, górna warga może się wręcz podwijać i wyglądać jak cienka linia, co nadaje twarzy zacięty wygląd. Skóra warg jest słabo chroniona przed utratą wilgoci, co jest związane z bardzo cienką warstwą rogową i niewielką ilością ceramidów – „cegiełek” wzmacniających szczelność bariery hydrolipidowej. Przez to jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych (promieni UV, wiatru, mrozu), co powoduje jej przesuszenie, pierzchnięcie, chropowatość czy nawet łuszczenie. Suchość nasila się z wiekiem – u niektórych kobiet usta zaczynają wręcz przypominać wyschniętą śliwkę! Do tego dochodzą: rozmywanie się konturu warg (wiele pań w wieku 50+ ma problem z ładnym, równomiernym nałożeniem szminki, ponieważ kontur staje się pofalowany i nierówny), spłaszczenie rynienki podnosowej i łuku kupidyna (charakterystycznego „serduszka” w wykroju ust, w ich centralnej części), a także opadanie kącików ust, co nadaje twarzy zmęczony i nieszczęśliwy wygląd. Zmienia się też kolor ust – pigment czerwieni wargowej ulega wyblaknięciu, co powoduje, że usta tracą świeżość i soczystość. Przyspieszone starzenie się ust nasilają czynniki zewnętrzne, przede wszystkim mowa o promieniowaniu UV i niekorzystnych czynnikach pogodowych. A przecież mało kto rzetelnie i świadomie chroni tę okolicę przed słońcem specjalną pomadką z wysokim filtrem UV, nawet latem!
Pamiętaj też, że estetyka ust jest zależna nie tylko od wyglądu czerwieni wargowej, ale też tkanek wokół niej. Wskutek intensywnej pracy mięśnia okrężnego ust dochodzi do pojawiania się zmarszczek palacza, które są typowe dla osób palących tytoń, ale występują nie tylko u nich. Ponadto z wiekiem pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe (biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust), a także linie marionetki (od kącików ust w dół, odcinając brodę od policzka). Dlatego myśląc o poprawie ust warto wziąć pod uwagę wszystkie te elementy.

I jeszcze jedna ważna kwestia – na wygląd obszaru warg bardzo duży wpływ mają kości szczęki i żuchwy, ponieważ zęby stanowią naturalne podparcie dla ust. Z wiekiem ulegają one degradacji, co może powodować zawijanie się ust do środka, ich zapadanie, zwłaszcza gdy dodatkowo doszło do utraty zębów, które nie zostały odbudowane. Przypomnij sobie, jak wygląda starsza osoba pozbawiona uzębienia (np. po wyjęciu protezy). Usta u niej od razu znikają! Natomiast w przypadku ubytku zębów bocznych może dojść do skrócenia dolnego odcinka twarzy, pojawienia się tzw. brody czarownicy i pogłębienia zmarszczek marionetki. Dlatego dla zachowania pięknych ust bardzo ważna jest też dbałość o stan uzębienia poprzez prace ortodontyczne, protetyczne czy implantologiczne. Jeśli masz problemy z uzębieniem, warto przed zabiegiem skonsultować się u stomatologa – wielu dentystów wykonuje też zabiegi medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego, w tym zabiegi powiększania ust, więc mogą podejść do wyglądu twoich ust bardzo kompleksowo.

Kwas hialuronowy na twarz – działanie, efekty
Idealne proporcje ust
Mało kto ma usta idealne z natury. Co to w ogóle oznacza według kanonów urody?
Górna warga powinna mieć wysokość 1/3, a dolna – 2/3 (takie usta są uznawane za piękne). Warto to wiedzieć, gdy myślisz o zmianie kształtu ust – to jest ten wzór, do jakiego powinno się dążyć. Zbyt mocne powiększenie górnej wargi i zbliżenie jej wielkością do dolnej (a czasami nawet odwrócenie tych proporcji) powoduje, że osoba po takim zabiegu wygląda nienaturalnie, a jej usta zyskują niechlubne miano „parówek” lub „kaczuszek”.

Ważny jest też profil ust – ich boczna projekcja (nie mogą zbyt mocno odstawać od twarzy). Gdy przyłożysz ołówek do nosa i brody, wargi powinny pozostawać w pewnej odległości od niego – warga górna ok. 3-4 mm, a dolna ok. 1-2 mm (to tzw. linia estetyczna Rickettsa). Znowu – to idealne proporcje i nie zawsze uda się je uzyskać, ale warto się do nich zbliżyć. Taki właśnie jest cel modelowania czy powiększania ust kwasem hialuronowym.

Lekarz bierze też pod uwagę kąt nosowo-wargowy – u kobiet powinien on być lekko rozwarty (ok. 100-110 stopni). Jeśli związane to jest z zanikiem górnej części ust (zarówno części skórnej, jak i czerwieni wargowej), pomocne będzie odbudowanie tego obszaru kwasem hialuronowym, czasami bardziej wskazana jest niechirurgiczna korekcja nosa (w przypadku opadającego koniuszka).
Trzeba też pamiętać, że usta muszą współgrać z resztą twarzy – osoby o małych, drobnych twarzach będą wyglądać sztucznie, gdy zdecydują się na maksymalnie powiększone, pełne objętości, wręcz „napompowane” wargi. Dlatego wielkość i kształt ust zawsze powinny być dopasowane indywidualnie i pozostawać w harmonii z całą twarzą. Tyle ile ludzi, tyle kształtów ust – te „nowe” powinny zawsze podkreślać twoją naturalną urodę, a nie wyglądać jak doklejone do twarzy!

Kwas hialuronowy – zabiegi na usta
Kwas hialuronowy jest najszybszą i najbardziej skuteczną metodą korekcji ust – zarówno ich wielkości, jak i kształtu. Choć wielu osobom metoda ta kojarzy się głównie z powiększaniem warg, HA może też być stosowana w innych wskazaniach. Do najpopularniejszych zabiegów z użyciem wypełniaczy HA należą:
- powiększanie ust kwasem hialuronowym – zabieg zalecany w przypadku ust cienkich i małych – zarówno z powodu uwarunkowań genetycznych i anatomicznych, jak i utraty objętości wskutek procesu starzenia się;
- modelowanie ust kwasem hialuronowym – zabieg pozwala na zmianę kształtu i proporcji ust, korekcję ich asymetrii, uwydatnienie łuku kupidyna, podkreślenie linii i wyrównanie konturu, a także wymodelowanie objętości;
- nawilżanie ust kwasem hialuronowym – celem tego zabiegu nie jest dodanie ustom dużej objętości, ale ich rewitalizacja; w efekcie usta ulegają wygładzeniu, podkreśleniu i ujędrnieniu, poprawia się ich napięcie, wyglądają na bardziej apetyczne, tak szybko nie pierzchną (zabieg zwykle wykonuje się mniej usieciowanym preparatem HA);
- uniesienie kącików – usta z wiekiem zaczynają przypominać podkówkę, co związane jest z opadaniem ich kącików; kwas hialuronowy pozwala szybko nadać twarzy bardziej pogodny wyraz;
- korekcja asymetrii – usta mogą być niesymetryczne zarówno w podziale pionowym, jak i poziomym; asymetria może być wrodzona lub związana np. z urazem, nawykowym ssaniem palca w dzieciństwie lub wadą zgryzu, która powoduje lepsze podparcie wargom tylko w jednej części; kwas hialuronowy jest najszybszą metodą przywrócenia symetrii ust i tym samym harmonii całej twarzy;
- odwinięcie ust – u niektórych osób dochodzi wraz z wiekiem do zaniku górnej wargi (zwłaszcza jeśli zawsze była dosyć wąska), wpływ na to ma również stan uzębienia; dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego można odbudować chowającą się wargę, co odmładza twarz i nadaje jej bardziej łagodny wygląd;
- korekcja blizn np. po rozszczepie warg, urazie, źle leczonej opryszczce czy operacji – wypełniacze kwasu hialuronowego pozwalają odbudować blizny o charakterze zanikowym (zagłębień), co znacząco poprawia wygląd ust.
Ważne jest też uwzględnienie wyglądu obszaru tzw. skórnego ust (otaczającego czerwień wargową), a więc przede wszystkim mówimy tutaj o takich zabiegach, jak:
- redukcja zmarszczek palacza – wypełnienie drobnych, pionowych linii pojawiających się głównie nad górną wargą (charakterystycznych dla osób palących tytoń, ale nie tylko u nich występujących),
- wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – to głębokie linie biegnące od skrzydełek nosa w kierunku kącików ust, na granicy obszaru wargowego i policzka;
- redukcja zmarszczek marionetki – to natomiast linie biegnące od kącików ust ukośnie w dół, które oddzielają brodę od policzka i nadają twarzy zmęczony, posępny wygląd.
Techniki modelowania ust
Istnieje wiele technik modelowania i powiększania ust: liniowa, punktowa, wielodepozytowa, wachlarzowa, płaska i inne, w tym techniki hybrydowe i mieszane. Lekarz powinien dobrać sposób podawania wypełniacza adekwatnie do potrzeb i wskazań pacjenta. Zabieg wykonywany jest igłą bądź kaniulą, w znieczuleniu miejscowym (krem z lidokainą nakładany na min. 30-40 minut przed zabiegiem lub tzw. znieczulenie stomatologiczne).
Trendy w powiększaniu ust
Niektóre techniki podawania wypełniaczy do ust zyskały już popularność i są znane pod bardziej marketingowymi nazwami, jak np. Russian Lips czy Cherry Lips. Lansowane w mediach społecznościowych przez celebrytki i blogerki, kształtują coś, co powszechnie nazywa się trendami w modelowaniu ust. Większość lekarzy przestrzega jednak przed traktowaniem zabiegów z kwasem hialuronowym na usta jako chwilowej mody. Usta to nie dodatek modowy – w jednym sezonie nie będziesz lepiej wyglądać w Russian Lips, a w innym w ustach Baby Doll. Prawdziwym i niezmiennym „must do” jest wybór techniki odpowiedniej do twojego typu urody i twoich ust, aby zapewnić im naturalny i jeszcze ładniejszy wygląd.
Dlatego może się zdarzyć, że gdy przyjdziesz do lekarza np. z pomysłem na Russian Lips (tzw. usta na płasko), będzie próbował odwieść się od tego pomysłu – i warto mu zaufać. Może się bowiem okazać, że coś, co świetnie wygląda na twojej ulubionej modelce, tobie wcale nie pasuje!
Do najpopularniejszych technik modelowania ust należą:
- Russian Lips – usta są rozciągnięte w kierunku wertykalnym bez dodawania im znacznej objętości, górna warga jest lekko wywinięta, podkreślony łuk kupidyna – podobnie wygląda modelowanie ust na płasko;
- Cherry Lips – pełne usta, w których podkreślono 4 punkty, po 2 na każdą wargę, po bokach; polecane do ust młodych i wydatnych;
- Technika Dr Garunovej – to technika bardzo zbliżona do Russian Lips, z wyraźnym konturem ust po całości; dla młodych ust;
- Hollywood Lips – podkreślona jest objętość, a nie kontur ust; obie wargi są jednakowej grubości;
- Usta perłowe – ładnie zarysowane „serduszko” u szczytu wargi górnej; dolna warga podkreślona odrobiną wypełniacza;
- Baby Doll – objętość ust podkreślona w centralnej części, delikatne wywinięcie dolnej wargi; ma nadawać twarzy niewinny wyraz;
- French touch / technika paryska – delikatne podkreślenie ust poprzez dodanie im objętości w środkowej części, podkreślenie łuku kupidyna, uniesienie kącików.
Skrajnymi trendami w modelowaniu ust są na przykład Octopus / Devil Lips, gdzie linia konturu przypomina rogi lub macki. Trudno jednak nazwać taki kształt ust estetycznym, a już na pewno naturalnym.
Efekty powiększania i modelowania ust
Zobacz przykładowe efekty zabiegów – jak można poprawić usta kwasem hialuronowym.





Wypełniacze do ust
Usieciowane preparaty kwasu hialuronowego przeznaczone do korekcji ust powinny idealnie integrować się z tkankami, aby zapewnić im zarówno naturalny efekt, jak i pełną ruchomość. Dlatego producenci tworzą specjalne wypełniacze do powiększania ust (często ze słowem „lips” w nazwie), których formuła (stopień usieciowania, stężenie HA, gęstość, właściwości reologiczne) została specjalnie opracowana w taki sposób, aby spełniać szczególne wymagania tego delikatnego obszaru. Niektóre produkty zawierają już w swoim składzie środek znieczulający (lidokainę lub mepiwakainę – szczególnie polecaną do ust, gdyż zmniejsza ryzyko obrzęku i siniaków), aby poprawić komfort zabiegu.
Nie oznacza to jednak, że produkty bez „lips” w nazwie nie powinny być stosowane w tym obszarze. Ponieważ usta są jednym z najczęściej ostrzykiwanych kwasem hialuronowym obszarów, niektórzy producenci po prostu zdecydowali się wyodrębnić w swojej ofercie te preparaty, które ze względu na swoje właściwości najlepiej nadają się do tego obszaru. Tak naprawdę wszystko jest kwestią odpowiedniego doboru produktu przez lekarza – do indywidualnych wskazań, potrzeb i oczekiwań pacjenta. Większość marek ma w swojej ofercie produkty idealnie nadające się do ust. W przypadku znacznego zwiększenia objętości będą to gęstsze, żelowe wypełniacze o większym stężeniu HA, a w przypadku zabiegów mających na celu przede wszystkim nawilżenie i ujędrnienie ust – delikatniejsze i bardziej plastyczne.
Zabiegi na usta – korzyści
Modelowanie i powiększanie ust to szybki sposób na odmłodzenie całej twarzy i podkreślenie jej urody. Jakie korzyści daje?
- Jedna wizyta w gabinecie może ci dosłownie odjąć lat! Młode usta są pełne, jędrne, mają soczysty kolor. Podanie kwasu hialuronowego przywróci twoim ustom wygląd sprzed lat. A efekty są widoczne praktycznie od razu!
- Korekcja ust sprawia, że cała twarz wygląda na bardziej radosną, świeżą i wypoczętą. To efekt przede wszystkim wyrównania konturu ust i uniesienia ich kącików. Zwróć też uwagę, że gdy usta opadają, na twarzy w tej okolicy inaczej układają się cienie, co pogłębia wrażenie zmęczenia.
- Kwas hialuronowy dzięki wyjątkowym właściwościom wiązania wody intensywnie nawilża skórę. A to sprawia, że po zabiegu usta stają się bardziej gładkie, miękkie i lepiej chronione przed działaniem czynników zewnętrznych. Wiele pań po zabiegu nawilżania/rewitalizacji ust rezygnuje ze stosowania pomadek ochronnych – nie mają bowiem problemu z pierzchnięciem i przesuszeniem ust.
- Gdy skóra ust jest wygładzona i napięta, łatwiej jest je ładnie pomalować (nawet matową szminką), a makijaż trzyma się na nich dłużej! Gdy dodatkowo poddasz się redukcji zmarszczek palacza kwasem hialuronowym, problemem przestanie być „wypływanie” pomadki czy błyszczyka poza kontur. Doceniają to zwłaszcza kobiety, które lubią mocny makijaż ust.
- Jeśli masz widoczne defekty, np. bliznę po rozszczepie wargi bądź wyraźną asymetrię, zabieg z użyciem kwasu hialuronowego przywróci ci poczucie atrakcyjności i pewność siebie.
- Może nawet spowodować, że będziesz inaczej odbierana! Osoby z bardzo cienkimi ustami często skarżą się, że inni uważają je za osoby zacięte, złośliwe, a nawet groźne. Powiększenie ust łagodzi rysy i sprawia, że cała twarz wydaje się nie tylko ładniejsza, ale też bardziej sympatyczna.
Jakie mogą być powikłania po modelowaniu ust kwasem hialuronowym?
Usta są delikatnym obszarem, a skóra wokół nich jest mocno unerwiona, co może powodować różne powikłania. Są one związane przede wszystkim ze złą kwalifikacją pacjenta do zabiegu (ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie wywiadu medycznego), wyborem nieodpowiedniego produktu bądź produktu niskiej jakości czy niewłaściwą techniką jego podania. Czasami pacjent może też sam sobie zapracować na powikłania nieodpowiednią pielęgnacją obszaru ust po zabiegu (zwykle jest to zakażenie). W obrębie ust mogą pojawić się takie powikłania, jak:
- obrzęk, tkliwość, siniaki – to w zasadzie normalna reakcja skóry po zabiegu nakłuwania, która ma charakter przemijający; niepokój powinno wzbudzić nasilanie się tych objawów,
- ból, pieczenie – powinno ustąpić w kilka godzin po zabiegu,
- zgrubienia – zwykle można je rozmasować i znikają, gdy dojdzie do pełnej integracji HA z tkankami,
- grudki – zwykle będące wynikiem stanu zapalnego,
- rzadziej – ziarniniaki (są one wynikiem reakcji zapalnej z wytworzeniem ziarniny, mogą wystąpić nawet kilka miesięcy po zabiegu, zwykle leczy się je ostrzykiwaniem sterydami),
- infekcje, powikłania bakteryjne (z tego powodu bezwzględnie trzeba po zabiegu dbać o higienę miejsca zabiegowego, nie wolno się całować, przytulać do zwierzaków itp.),
- odczyn alergiczny – występuje bardzo rzadko, bo kwas hialuronowy nie alergizuje (jeśli pojawia się taka reakcja, zwykle związana jest z innymi składnikami znajdującymi się w preparacie – z tego powodu należy wybierać produkty wysokiej jakości),
- w skrajnych przypadkach powikłania naczyniowe – martwica skóry lub utrata bądź pogorszenie wzroku (wskutek wstrzyknięcia wypełniacza do naczynia może dojść do okluzji tętnicy ocznej).
Jeśli coś cię niepokoi, np. po kilku dniach pojawia się ból lub pieczenie, nasila się obrzęk lub usta zmieniają kolor, trzeba natychmiast poinformować o tym lekarza. W przypadku powikłań pierwszą pomocą jest zwykle zastosowanie hialuronidazy, a więc enzymu, który powoduje niemal natychmiastową degradację i „rozpuszczenie” kwasu hialuronowego.

Czym smarować usta po kwasie hialuronowym?
Na zakończenie zabiegu zwykle lekarz nakłada na ust krem łagodzący i nawilżający – tego dnia najlepiej już ust nie dotykać ani niczym innym nie smarować. Od następnego dnia można stosować krem przyspieszający gojenie skóry po zabiegu, a jeśli wystąpiły siniaki lub krwiaki – żel z arniką lub specjalny preparat przyspieszający ich wchłanianie. Na rynku są też dostępne specjalne balsamy do ust na bazie kwasu hialuronowego, zalecane do pielęgnacji skóry po zabiegu powiększania ust, które podtrzymują uzyskany efekt i dodatkowo nawilżają usta.
Twarde usta po kwasie hialuronowym
Zabieg wykonany w prawidłowy sposób z użyciem odpowiednio dobranego, sprawdzonego preparatu zapewnia ustom sprężystość i jędrność. Usta mogą być twarde bezpośrednio po zabiegu, co jest związane przede wszystkim z obrzękiem po nakłuwaniu. Jednak sam preparat nie powinien być w nich wyczuwalny – kwas hialuronowy ma strukturę żelową i nie ma możliwości zbicia się w tkankach w kulki czy grudki. Za kilka dni, gdy całkowicie zejdzie obrzęk, powinnaś już czuć się z „nowymi” ustami tak samo jak wcześniej z naturalnymi. Pamiętaj, że kwas hialuronowy integruje się z tkankami do 14 dni i wtedy lekarz może prawidłowo ocenić efekty. Niektórzy lekarze zalecają w tym okresie masowanie ust przez pacjenta w domu, ale nie jest to to konieczność.
Jeśli jednak czujesz, że mimo zejścia opuchlizny i siniaków usta nadal są twarde lub pojawiają się w nich wyczuwalne grudki lub zgrubienia, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem. Być może doszło do stanu zapalnego wokół podanego kwasu hialuronowego – pojawia się on rzadko i zwykle jest skutkiem zastosowania złej jakości, zanieczyszczonego preparatu albo zbyt reaktywnego układu immunologicznego, który traktuje kwas hialuronowy jako ciało obce, mimo że jest to substancja biozgodna z tkankami i naturalnie w nich występująca.
Kto powinien wykonywać zabieg?
Zdecydowanie lekarz! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że z racji wykształcenia i studiów medycznych powinien dokładnie znać anatomię twarzy, co pozwala mu wykonywać zabiegi w bezpieczny sposób z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań anatomicznych każdego pacjenta. Pamiętaj, że nawet w obrębie jednej twarzy mogą występować niespodziewane asymetrie i nie ma jednego idealnego wzorca, według którego można „wkłuwać” się w skórę – u każdego pacjenta tak samo.
Poza tym gdyby doszło do powikłań, lekarz ma nie tylko odpowiednią wiedzę medyczną, ale też dostęp do środków i leków, dzięki którym może ci natychmiastowo pomóc. Zwróć uwagę, że słyszy się o powiększaniu ust przez kosmetyczki czy fryzjerów, ale nigdy o tym, że to oni leczą poważne powikłania po źle wykonanych zabiegach. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego, mimo że daje efekt estetyczny, jest procedurą medyczną i tak powinno być traktowane. Podobnie leczenie hialuronidazą, która jest nagminnie stosowana, czasami nawet przez same pacjentki, jako środek zaradczy na „wszelkie zło” po podaniu wypełniacza (enzym ten przyspiesza degradację HA, jeśli na przykład podano jego zbyt dużą ilość i doszło do hiperkorekcji). A przecież do produkcji hialuronidazy stosowanej w medycynie wykorzystuje się jad pszczeli, na który możesz mieć alergię. Co jeśli po jej podaniu wystąpi wstrząs anafilaktyczny? Większość lekarzy przynajmniej raz w ciągu swojej praktyki lekarskiej zetknęło się z takim przypadkiem, ale mieli wtedy pod ręką zestaw ratunkowy i wiedzę, jak pomóc pacjentowi.
Powiększanie ust u osób noszących aparat ortodontyczny
Choć leczenie ortodontyczne nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym, może mieć wpływ na jego efekt. Aparat daje wargom dodatkowe podparcie, powoduje też, że inaczej się układają podczas mówienia. Jeśli więc planujesz zakończyć leczenie ortodontyczne w ciągu najbliższych tygodni czy kilku miesięcy, najlepiej wstrzymać się z zabiegiem do tego momentu, może się bowiem okazać, że po zdjęciu aparatu usta zaczną się dziwnie i nienaturalnie układać. Często zresztą osoby planujące zabieg rezygnują z niego po założeniu aparatu, gdyż podparte „drucikami” usta samoczynnie lekko się uwypuklają. Jeśli to dla ciebie za mało, a aparat planujesz jeszcze nosić dłużej niż 12-18 miesięcy, można dodatkowo skorygować objętość ust kwasem hialuronowym.

Prawdy i mity o modelowaniu ust
Gdy raz zacznę powiększanie ust, będę to musiała robić zawsze.
To dosyć powszechne przekonanie, które nie ma uzasadnienia w działaniu kwasu hialuronowego – jest ono całkowicie odwracalne. Efekty utrzymują się zwykle 12-18 miesięcy (krócej u palaczek, osób intensywnie uprawiających sporty i lubiących się opalać oraz korzystać z sauny czy solarium). W tym czasie dochodzi do stopniowej degradacji preparatu w skórze, a usta wracają do stanu wyjściowego. Problemem może być natomiast uzależnienie od ciągłych korekcji, co związane jest zwykle z zaburzeniem postrzegania własnego wyglądu. Lekarze zwracają uwagę, że niektóre pacjentki „zapominają”, jak wyglądały ich usta przed pierwszym ostrzyknięciem i potem punktem wyjścia stają się dla nich już te poprawione, a to oznacza, że chcą je ciągle i ciągle, coraz bardziej powiększać. Dlatego dobrze jest dokumentować efekty przed i po na zdjęciach i do nich się odnosić.
Powiększanie ust boli.
Oczywiście, przecież to bardzo wrażliwa i tkliwa okolica, a my mówimy o zabiegu z igłą lub kaniulą (podanie kwasu hialuronowego kaniulą z jednego punktu wkłucia jest mniej bolesne). Dlatego zawsze wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym – najczęściej powierzchniowym, wymagającym wcześniejszego (30-60 min) nałożenia kremu znieczulającego (np. Emla) lub nasiękowym (inaczej: stomatologicznym), które wymaga wstrzyknięcia substancji znieczulającej na granicy śluzówki i dziąsła. Ten drugi rodzaj znieczulenia zapewnia praktycznie zupełnie bezbolesny przebieg zabiegu (krem znieczula skórę bardziej powierzchniowo), ale ma też swoje minusy – powoduje u pacjenta dodatkowy obrzęk i brak pełnej kontroli nad mimiką, co może utrudniać precyzyjną pracę lekarzowi, zwłaszcza mniej doświadczonemu. Poza tym po zabiegu usta przez kilka godzin są ekstremalnie obrzęknięte i zdrętwiałe.
Powiększanie ust rozciąga skórę ust.
I tak, i nie. Odpowiednio wybrany i podany w usta produkt nie będzie powodować rozpychania, rozciągania, a w efekcie luźnego obwisania (po wchłonięciu się preparatu) skóry w tym miejscu. Wręcz przeciwnie – kwas hialuronowy poprawia nawilżenie, napięcie i ujędrnienie skóry nie tylko dzięki wiązaniu wody i właściwościom wypełniającym, ale też poprzez pobudzenie naturalnej produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w tkankach. Problem może pojawić się, jeśli w czasie jednego zabiegu chcemy ekstremalnie powiększyć bardzo cienkie usta – skóra może tego nie wytrzymać. Dlatego takie procedury przeprowadza się wieloetapowo – w trakcie kilku kolejnych zabiegów lekarz dokłada małe dawki kwasu hialuronowego aż do uzyskania pożądanej objętości.
Każdy może wykonywać zabieg powiększania ust.
Nieprawda! Ze względu na powszechność tego typu zabiegów słyszy się już nawet o koleżeńskich spotkaniach „lip filler party” (adekwatnie do „botox party”), podczas których dziewczyny poddają się powiększaniu ust przez osoby, które w ogóle nie powinny tego robić! Nie oznacza to jednak, że każdy może i powinien wstrzykiwać wypełniacze. Podkreślamy raz jeszcze – jest to procedura wymagająca dokładnej znajomości anatomii oraz wiedzy i środków, jak radzić sobie z powikłaniami. Zabiegi powinny być przeprowadzane wyłącznie wysokiej jakości preparatami z zachowaniem zasad higieny i sterylności pola zabiegowego (a więc w gabinecie) – wyłącznie przez lekarzy.
Powiększone usta zawsze wyglądają nienaturalnie.
Wiele kobiet obserwując, jak z wiekiem niekorzystnie zmieniają się ich usta, zaczyna w którymś momencie rozważać zabieg ich korekty z użyciem kwasu hialuronowego. Tymczasem krążące w Internecie instagramowe zdjęcia zbyt mocno napompowanych „dzióbków” celebrytek mocno je do tego zniechęcają. Pamiętaj – dobrze wykonany zabieg powiększania ust zapewnia bardzo naturalny efekt. Nie musisz przecież decydować się na radykalną zmianę objętości, ale zadbać o to, aby usta były jędrne, gładkie, pełne, miały ładniejszy kształt, a skóra wokół nich była gładka i bez zmarszczek. Zamiast przeglądać zdjęcia na Instagramie, zobacz efekty prac przed/po prezentowane przez kliniki, aby znaleźć lekarza, któremu powierzysz swój wygląd z pełnym zaufaniem.