WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

makijaż permanentny – WirtualnaKlinika.pl

Wszystko o makijażu permanentnym

Makijaż permanentny to popularny zabieg kosmetyczny, który pozwala trwale, na kilka lat, podkreślić brwi, oczy i usta. Dzięki temu ułatwia codzienne malowanie się, wydobywa atuty urody, maskuje niedoskonałości. Jest też świetnym rozwiązaniem dla osób aktywnych i zabieganych lub ceniących sobie wygodę, a także dla kobiet po 45-50. roku życia, które z powodu starczowzroczności mogą mieć problem z wykonaniem ładnego, precyzyjnego make-upu. Co warto wiedzieć o makijażu permanentnym?

Co to właściwie jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny to sposób na trwałe podkreślenie brwi, oczu i ust. Jest to zabieg kosmetyczny, który zapewnia efekt pigmentacji utrzymujący się przez kilka lat. Na czym dokładnie polega makijaż permanentny? Specjalny barwnik wprowadzany jest igłą płytko pod skórę (na głębokość ok. 0,3-0,5 mm), dzięki czemu z czasem, w miarę złuszczania się naskórka, ściera się i blednie, dlatego efekt zabiegu jest, w przeciwieństwie do tatuażu, odwracalny. Wykonaniem makijażu permanentnego zajmują się tzw. linergistki (lub linergiści, bo panów w tej branży jest coraz więcej) – warto szukać osób wyspecjalizowanych i doświadczonych w tej dziedzinie.

Najczęściej wykonuje się:
makijaż permanentny brwi – zagęszczenie, wymodelowanie długości i kształtu, rekonstrukcja,
makijaż permanentny oczu – kreski optycznie zagęszczają brwi, podkreślają oko, dają wrażenie „otwartego” oka i naturalnego liftingu,
makijaż permanentny ust – optyczne powiększenie, podkreślenie konturu, wymodelowanie kształtu, korekcja asymetrii, odświeżenie lub wzmocnienie koloru, wyprofilowanie „serduszka” na środku ust.

Generalnie efekt powinien być jak najbardziej delikatny i naturalny, ale jeśli jesteś w 100% przekonana np. do trwałych, dekoracyjnych kresek „jaskółek”, a nawet kolorowych cieni lub mocno podkreślonych kolorem ust, też jest taka możliwość. Pamiętaj jednak, że tego makijażu nie da się zmyć, więc decyzja powinna być dokładnie przemyślana.

Makijaż permanentny oczu i brwi – efekty
Makijaż permanentny pięknie podkreśla oko – poprzez cienką kreskę na górnej powiece i wymodelowanie oraz zagęszczenie brwi

Rodzajem makijażu permanentnego jest też pigmentacja medyczna, która pozwala zamaskować trwale blizny lub plamy np. po bielactwie, wyrównując ich kolor do odcienia skóry wokół, a także może imitować włosy na skórze głowy w przypadku ich przerzedzenia. Jest też stosowana do odbudowy brwi po chemioterapii lub brodawki sutkowej po rekonstrukcji piersi – poprawiając nie tylko wygląd, ale też samopoczucie pacjentek onkologicznych po zakończonym leczeniu.

Pigment jest podawany w skórę za pomocą specjalnego urządzenia do mikropigmentacji zakończonego igłą (lub kartridżem), które precyzyjnie i równomiernie dawkuje barwnik na odpowiednią głębokość. Najczęściej barwnik „wbijany” jest w skórę metodą cieniowania bądź, w przypadku brwi, metodą włoskową, często wykorzystuje się też metody hybrydowe (łączone). Dla komfortu klienta stosuje się znieczulenie miejscowe.

Czasami makijaż permanentny wykonuje się manualnie, metodą tzw. microbladingu (inaczej: techniką japońską lub piórkową), z użyciem specjalnego pena z jednorazowym ostrzem do rozprowadzania barwnika. Stosuje się ją głównie do pigmentacji i stylizacji brwi, zapewnia bardzo naturalny efekt, który utrzymuje się jednak krócej niż po klasycznym makijażu permanentnym.

Microblading
Zabieg microbladingu

Dla kogo jest makijaż permanentny?

To zabieg polecany wszystkim kobietom, którym zależy na podkreśleniu urody. Przede wszystkim jednak jego zalety docenią osoby, które:

  • zabiegane i zapracowane, mają mało czasu na codzienne robienie makijażu i jego poprawki w ciągu dnia, a chcą lub muszą zawsze wyglądać nieskazitelnie,
  • prowadzą aktywny tryb życia, uprawiają sport zawodowo bądź amatorsko, chodzą na basen, siłownię, uprawiają jogging,
  • mają alergię na składniki stosowane w kosmetykach kolorowych lub reagują na nie podrażnieniem,
  • mają problem z częstym łzawieniem czy podrażnieniem oczu, co utrudnia wykonanie i utrzymanie się makijażu klasyczną „kolorówką”,
  • chcą poprawić niedoskonałości urody, np. skorygować asymetrię ust, zagęścić rzadkie rzęsy, wydłużyć lub wymodelować brwi,
  • chcą skorygować objawy starzenia się, np. unieść opadające brwi, odświeżyć kontur ust lub wzmocnić ich blednący z wiekiem odcień,
  • mają słaby wzrok, a okulary przeszkadzają im w precyzyjnym pomalowaniu brwi lub rzęs,
  • wskutek terapii nowotworowej czy hormonalnej straciły brwi lub rzęsy (albo uległy one znacznemu przerzedzeniu).

Jak wygląda przebieg pigmentacji?

  • Cały zabieg powinien zacząć się od wizualizacji – linergistka rysuje na skórze efekt końcowy zmywalnymi kredkami, tak abyś mogła dokładnie ocenić, czy to jest właśnie to, w czym będziesz czuła się dobrze. Pamiętaj, że tuż po zabiegu makijaż będzie mocniejszy od finalnego! Przed wykonaniem zabiegu ważne jest też wykluczenie wszystkich przeciwwskazań.
  • Dla poprawy komfortu stosuje się znieczulenie miejscowe – najczęściej w formie kremu, maści lub kropli. Jeśli robisz makijaż ust, w niektórych salonach możesz też skorzystać z możliwości wykonania znieczulenia stomatologicznego (w zastrzyku, wykonywanym przez lekarza bądź pielęgniarkę), ale musisz się liczyć z dużym obrzękiem ust utrzymującym się przez kilka godzin po zabiegu.
  • Następnie pigmentacja – z użyciem specjalnej maszynki zakończonej cienką, jednorazową igłą lub kartridżem. Linergistka musi zrobić bardzo dokładny, precyzyjny rysunek, dlatego zabieg trwa nawet do 3-4 godzin.
  • Ostatnim etapem jest korekta makijażu, którą wykonuje się zwykle po upływie 3-4 tygodni, gdy skóra się wygoi i odpadną z niej drobne strupki (nie wolno ich zrywać!). Jej celem jest wyrównanie albo wzmocnienie pigmentacji i korekcja kształtu, jeśli jest taka potrzeba. Taka wizyta uzupełniająca powinna być wliczona w cenę makijażu permanentnego, to jego integralna część.
wizualizacja makijażu permanentnego
Wykonanie makijażu permanentnego zawsze poprzedza się wizualizacją efektu

Barwniki stosowane w makijażu permanentnym

Na rynku jest wiele firm produkujących barwniki do makijażu permanentnego. Warto jednak wybierać sprawdzone miejsca i specjalistów pracujących na produktach najwyższej jakości – nietoksycznych, niealergizujących, o naturalnych składach, przebadanych i atestowanych. Pigmenty tego typu są nie tylko bezpieczne, ale też zapewniają ładny efekt pokrycia, nie zmieniają koloru w trakcie „noszenia” i są trwalsze, bardziej równomiernie się też ścierają. Do wyboru jest wiele różnych kolorów i odcieni, dobieranych indywidualnie do typu urody i pożądanego efektu. Zwykle jednak:

  • brwi robi się kolorem szarym, grafitowym lub brązowym – mało osób dobrze wygląda w czarnych,
  • kreski na powiekach często są czarne bądź ciemnobrązowe,
  • usta mogą być ciemniejsze od naturalnego koloru, popularne są też odcienie „nude”, które podkreślają barwę ust, dodając im świeżości (nie mogą być zbyt jasne).

Czasami łączy się też kolory o różnym nasyceniu i intensywności, tak aby uzyskać modny, trójwymiarowy efekt, np. brwi ombre (czasami nazywane też brwiami pudrowymi) czy ust 3D.

Czy makijaż permanentny boli?

Bez znieczulenia tak, w końcu podczas zabiegu linergistka wykonuje dziesiątki mikronakłuć. Dlatego zabieg zwykle robi się ze znieczuleniem miejscowym. Najmniej bolesne są brwi – wiele osób określa odczucia towarzyszące pigmentacji tego miejsca bardziej jako łaskotanie. Najbardziej natomiast bolą usta. W przypadku oczu, przy dobrym znieczuleniu, zabieg nie jest może bolesny, ale z kolei najmniej komfortowy, gdyż cały czas odbywa się w bliskości powiek i gałki ocznej. Dodatkowo „operowanie” linerem na linii rzęs może podrażniać delikatną skórę w tym miejscu i powodować łzawienie.

makijaż permanentny - zabieg

Jak przygotować się do zabiegu makijażu permanentnego?

  • Skóra (szczególnie wokół brwi) przez co najmniej miesiąc przed zabiegiem nie może być eksponowana na słońce.
  • Nie możesz mieć henny ani przyklejonych rzęs w przypadku robienia kresek na powiekach.
  • Na miesiąc przed zabiegiem odstaw też serum stymulujące wzrost rzęs, gdyż powoduje ona większą wrażliwość skóry w trakcie zabiegu.
  • W dniu zabiegu nie pij kawy, nie zażywaj leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych, które rozrzedzają krew (zwiększa to ryzyko krwawienia podczas mikropigmentacji).
  • Nie pij alkoholu na 48 godzin przed zabiegiem.
  • Zadbaj o prawidłowe nawilżenie skóry przed wykonaniem makijażu.
  • Jeśli masz skłonność do opryszczki, na 2-3 dni przed zabiegiem (a potem po nim) możesz zastosować leki ochronne z acyklowirem.

Jak pielęgnować skórę po makijażu permanentnym?

  • Tuż po zabiegu skóra będzie tkliwa i obrzęknięta – jeśli robisz zabieg pigmentacji ust i wybierzesz tzw. znieczulenie stomatologiczne, nie przeraź się, bo opuchlizna może być naprawdę duża i utrzymywać się przez kilka czy nawet kilkanaście godzin po zabiegu. Nie planuj tego dnia wyjścia, możesz też zażyć wapno lub lek antyhistaminowy, aby objawy szybciej ustąpiły.
  • W ciągu 2-3 dni zacznie się złuszczanie naskórka i pojawią się na skórze strupki. Nie zrywaj ich! Skórę trzeba natłuszczać i nawilżać – w gabinecie powinnaś dostać specjalny krem lub maść do stosowania po zabiegu. Nie wolno też moczyć skóry ani myć jej mydłem.
  • Pamiętaj, że tuż po zabiegu kolor makijażu jest dużo bardziej intensywny – nie przeraź się mocno czerwonymi ustami czy czarnymi jak węgiel brwiami. Po upływie ok. 5-7 dni kolor wyłuszczy się i zblednie mniej więcej o 50%.
  • Nie używaj żadnych kosmetyków kolorowych na obszar poddawany pigmentacji, np. szminki na usta czy tuszu do rzęs.
  • Przez minimum 14 dni (do pełnego wygojenia skóry) nie korzystaj z basenu, sauny czy siłowni.
  • Chroń napigmentowaną skórę przed słońcem przez co najmniej 6 tygodni!
makijaż permanentny ust

Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny?

Zwykle około 1-3 lat, przy czym:

  • najkrócej, bo ok. 1-2 lat, na brwiach,
  • najdłużej, ok. 3-5 lat, na powiekach.

Na trwałość trwałej pigmentacji mają takie czynniki, jak:

  • rodzaj użytego barwnika i technika mikropigmentacji – wybieraj te najlepsze, w sprawdzonych gabinetach, u doświadczonych i dbających o jakość usług specjalistów,
  • wiek – u osób starszych barwnik schodzi wolniej, ponieważ proces odnowy komórkowej i złuszczania naskórka jest u nich dłuższy,
  • przestrzeganie zaleceń pozabiegowych – m.in. ochrona przed słońcem, unikanie sauny, basenu, solarium,
  • pielęgnacja skóry – u osób z zadbaną, dobrze nawilżoną i chronioną przed słońcem skórą efekt utrzymuje się dłużej.

Czy makijaż permanentny jest bezpieczny?

Tak, pod warunkiem że:

  • wykluczone zostały wszystkie przeciwwskazania do zabiegu,
  • zabieg wykonywany jest przy użyciu dobrej jakości barwników i odpowiednich urządzeń do pigmentacji,
  • zachowane są zasady aseptyki i higieny podczas całej procedury zabiegowej,
  • zabieg wykonuje doświadczona linergistka, która zna dobrze techniki pigmentacji i wie, jak prawidłowo dobrać kolor,
  • sumiennie przestrzegasz zaleceń pozabiegowych.

Makijaż permanentny – efekty

Makijaż permanentny brwi – efekty
Makijaż permanentny brwi
Makijaż permanentny brwi – efekty
Makijaż permanentny brwi
Makijaż permanentny oka – efekty
Makijaż permanentny oka – cienka kreska na górnej powiece
Makijaż permanentny ust – efekty
Makijaż permanentny ust

Jakie są możliwe powikłania po makijażu permanentnym?

Większość powikłań po makijażu permanentnym ma charakter przejściowy, bardziej można je nazwać skutkami ubocznymi – to przede wszystkim zaczerwienienie i delikatny obrzęk oraz uczucie ściągania skóry i strupki utrzymujące się przez 7-10 dni po zabiegu. Jeśli zabieg został wykonany prawidłowo, z użyciem wysokiej jakości pigmentów, a ty przestrzegasz zaleceń pozabiegowych, wszystkie te objawy znikną bez śladu, a ty będziesz mogła cieszyć się pięknym, trwałym makijażem podkreślającym twoją urodę. W przeciwnym razie mogą pojawić się bardziej poważne powikłania, takie jak:

  • infekcja i stan zapalny w miejscu mikropigmentacji,
  • zmiana koloru pigmentu,
  • „rozlanie się” pigmentu,
  • alergia kontaktowa na barwnik lub reakcja fototoksyczna.

Jakie są przeciwwskazania do makijażu permanentnego?

  • Infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze
  • Aktywne stany zapalne skóry, opryszczka
  • Uszkodzenia skóry, rany w miejscu pigmentacji
  • Ciąża i okres laktacji
  • Menstruacja
  • Terapia choroby nowotworowej (radioterapia, chemioterapia)
  • Świeże blizny w obszarze zabiegu
  • Skłonność do powstawania blizn i bliznowców
  • Poparzenia słoneczne, skóra świeżo opalona
  • Obniżenie odporności organizmu, stan podgorączkowy
  • Nieuregulowana cukrzyca
  • W przypadku makijażu permanentnego brwi lub rzęs – świeża henna, sztuczne rzęsy, infekcje oczu

Uwaga! W przypadku stosowania odżywki na porost rzęs (np. z bimatoprostem), powinno się ją odstawić co najmniej na miesiąc przed zabiegiem, gdyż może powodować dużą wrażliwość skóry i utrudniać precyzyjne wykonanie makijażu.

Korekta nieudanego makijażu permanentnego

Czy można poprawić nieudany makijaż permanentny? Częściowo na pewno tak, ale może to wymagać nawet kilkukrotnych zabiegów laserowych, które rozbiją barwnik i spowodują jego rozjaśnienie lub usunięcie. Dopiero wtedy można robić korekcję i nową pigmentację. Czasami dodatkowo trzeba najpierw zastosować medyczne barwniki kamuflujące, w kolorze skóry, które przykryją pozostałości starego rysunku. Jeśli musisz zrobić poprawki, poszukaj miejsc, które się w tym specjalizują. I uzbrój się w cierpliwość – nie wszystko da się uzyskać podczas pierwszej wizyty.

Makijaż permanentny można usunąć lub rozjaśnić za pomocą lasera

Trendy w makijażu permanentnym

Jak w klasycznym kolorowym makijażu, tak i w tym permanentnym pojawiają się pewne trendy – mniej lub bardziej naturalne, choć trzeba pamiętać, że raz zrobiona pigmentacja pozostanie z tobą przez wiele miesięcy, więc lepiej zrezygnować z ekstrawagancji i trwałego makijażu wieczorowego.

Trendy w makijażu permanentnym ust:

  • Kontur ust – podkreślenie konturu odcieniem zbliżonym do koloru ust – dla kobiet, u których doszło do rozmycia konturu lub pojawienia się w nim ubytków wraz z wiekiem lub np. wskutek przebytej opryszczki.
  • Nude lips – stonowany makijaż w odcieniu zbliżonym do naturalnego koloru ust.
  • Baby doll lips – metoda bezkonturowa, zapewnia efekt pełnych, apetycznych ust.
  • Efekt 3D – usta z optycznym efektem uwypuklenia i powiększenia uzyskanym poprzez użycie jaśniejszego odcienia w ich środkowej części.
  • Full lips – kontur + jednolite wypełnienie kolorem.
  • Usta ombre – kontur + subtelne wypełnienie kolorem z efektem cieniowania.
  • Sugar lip gloss – usta z efektem nawilżenia poprzez użycie barwnika z połyskującymi drobinkami.
  • Aquarelle lips – transparentne usta, z półprzezroczystym wypełnieniem, brak konturu.
  • Lip blushing – naturalne, świeże, lekko różowe usta, które wyglądają tak, jakbyś je zagryzła lub musnęła lekko błyszczykiem.
Usta tuż po zabiegu makijażu permanentnego

Trendy w makijażu permanentnym brwi:

  • Brwi ombre – brwi cieniowane, z naturalnym stopniowaniem nasycenia koloru (dolna część jest ciemniejsza, stopniowo przechodzi w jaśniejszy odcień); efekt jest bardzo naturalny.
  • Brwi pudrowe – brwi dla kobiet lubiących efekt henny lub brwi malowanych cieniem, naturalnie przyciemnione, bez wyraźnego konturu, delikatnie wycieniowane.
  • Brwi insta – wyraziste brwi o idealnie podkreślonym konturze i kształcie, z efektem rozmycia po środku i cieniowaniem od końcówek do przodu brwi.

Trendy w makijażu permanentnym oczu:

  • Kreska zagęszczająca rzęsy – cieniutka, bardzo delikatna kreska, która wygląda bardzo naturalnie i daje efekt zagęszczenia brwi.
  • Kreska dekoracyjna – bardziej widoczna, grubsza kreska, jak zrobiona eyelinerem.
  • Kreska na dolnej powiece – najczęściej makijaż wykonuje się wyłącznie na górnej powiece, ale możesz też zrobić delikatne kreski na dolnej powiece, co zagęszcza zwykle bardzo cienkie i rzadkie w tym miejscu rzęsy oraz optycznie otwiera oko. Nie każdy dobrze czuje się w dolnej kresce, więc po wykonaniu wizualizacji powinnaś dobrze się zastanowić, aby mieć pewność, że to jest właśnie to, o co ci chodzi!
  • Shadow eyeliner – kreska oraz trwałe cieniowanie na powiece, w indywidualnie dobranych kolorach, to propozycja dla kobiet lubiących odważny makijaż na co dzień.

Czy toksyna botulinowa, kwas hialuronowy oraz zabiegi chirurgiczne uniemożliwiają wykonanie mikropigmentacji?

Nie, pod warunkiem że zachowana jest odpowiednia kolejność zabiegów i odstępy między nimi. Jeśli planujesz zarówno pigmentację, jak i powiększanie ust wypełniaczami, lepiej zacząć od makijażu permanentnego, ponieważ jego efekt utrzymuje się dłużej niż kwas hialuronowy – gdy substancja ta się wchłonie, makijaż pozostanie bez zmian. W przypadku zabiegów chirurgicznych, dających trwały efekt (a na pewno efekt utrzymujący się tak długo jak makijaż, czyli przez co najmniej kilka lat), np. lifting powiek, lifting brwi czy lip lift, najpierw powinno się wykonać plastykę i dopiero potem, po pełnym wygojeniu (min. 6 miesięcy), makijaż permanentny.

Makijaż permanentny a pigmentacja medyczna

Pigmentacja medyczna jest rodzajem makijażu permanentnego, który pozwala zakamuflować niedoskonałości i defekty dermatologiczne, nabyte bądź wrodzone. Stosuje się do niego specjalne, mocno kryjące barwniki w odcieniach skóry, idealnie dopasowane do koloru naturalnej karnacji (pamiętaj jednak, że miejsce pokryte pigmentem nie będzie się opalać tak jak skóra). Dzięki pigmentacji medycznej można zakamuflować bądź skorygować takie defekty, jak:

  • blizny różnego rodzaju,
  • plamy po bielactwie,
  • blizny po rozszczepie podniebienia lub wargi i przebytych w związku z tym operacjach,
  • ubytki w konturze ust i samych wargach, np. po opryszczce,
  • wygląd (kolor i kształt) otoczki brodawki sutkowej, co daje efekt delikatnego liftingu piersi,
  • brak włosów w przypadku łysienia z charakterystycznymi prześwitami, zwłaszcza w przypadku ciemnych włosów.

Makijaż medyczny pozwala też na odtworzenie:

  • braku brwi i rzęs, np. po chemioterapii,
  • brodawki sutkowej po rekonstrukcji piersi po mastektomii, jeśli pacjentka nie może albo nie chce wykonać zabiegu chirurgii plastycznej – zabieg polega na „namalowaniu” brodawki, która do złudzenia przypomina tę prawdziwą.
Makijaż permanentny brwi

Barwniki w kolorze naturalnej skóry i techniki pigmentacji medycznej są też pomocne przy korekcji źle wykonanego makijażu, jeśli nie uda się całkowicie usunąć resztek pigmentu np. laserem – wtedy można go dodatkowo zamaskować cielistym kolorem i dopiero zrobić nowy make-up.

Dlaczego nie można wykonywać makijażu permanentnego w ciąży?

W czasie ciąży w całym organizmie kobiety dokonuje się prawdziwa rewolucja związana ze zmianami hormonalnymi. Wiele kobiet obserwuje też zmiany zachodzące na skórze, zwiększoną wrażliwość, problemem staje się zwiększona tendencja do obrzęków i zatrzymywania wody. Młoda mama musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale też o rozwijające się w jej łonie dziecko. Z tego powodu lekarze odradzają wykonywanie w ciąży wszystkich zabiegów z igłą (nawet jeśli mówimy o bardzo płytkim mikronakłuwaniu), związanych z wprowadzeniem substancji obcej (jak pigment) oraz znieczuleniem (jeśli nie jest ono konieczne dla ratowania zdrowia czy życia).

Pamiętaj też, że każdy zabieg z przerwaniem ciągłości naskórka oznacza dla organizmu stres, co skutkuje niepotrzebnym osłabieniem i zmniejszeniem odporności. Dlatego najlepiej poczekaj z wykonaniem makijażu permanentnego do porodu. Karmienie piersią nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu, pod warunkiem że stosowane są wysokiej jakości, nietoksyczne barwniki, a lekarz wykluczy konieczność przyjmowania leków przeciw opryszczce przed zabiegiem. Najlepiej jednak odczekać do zakończenia laktacji, wtedy masz pewność, że zabieg może być w 100% wykonany bezpiecznie dla ciebie i dziecka.

Czy terapia sterydowa wyklucza wykonanie makijażu trwałego?

Tak! Zażywanie leków sterydowych – zarówno od środka (doustnie), jak i zewnętrznie (na skórę) – jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania makijażu permanentnego. Leki te ścieńczają bowiem naskórek i prowadzą do poszerzenia naczyń krwionośnych. Zabieg obarczony więc jest większym ryzykiem powikłań. Najlepiej odczekać min. 6 miesięcy po zakończeniu terapii sterydowej.

Kiedy przed zabiegiem makijażu permanentnego konieczna jest opinia lekarza?

  • Po terapii nowotworowej – dla osób, które straciły brwi lub rzęsy w trakcie leczenia makijaż permanentny jest doskonałym rozwiązaniem, które pozwala poprawić wygląd i tym samym wpływa pozytywnie na samopoczucie. Poradź się lekarza, kiedy po zakończonej terapii i remisji choroby możesz bezpiecznie wykonać zabieg, zwykle to ok. 3-6 miesięcy.
  • W przypadku występowania przewlekłych chorób autoimmunologicznych, np. Hashimoto czy łuszczycy. Nie są one bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu, ale decyzję warto oprzeć o opinię lekarza.
  • Gdy zażywasz niektóre leki, np. antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki rozrzedzające krew, izotretinoinę. Niektóre z nich wykluczają możliwość wykonania zabiegu!
  • • Infekcje, przeziębienie – zabiegu nie wolno wykonywać w trakcie choroby, jeśli masz wątpliwości, poradź się lekarza lub odczekaj, aż będziesz w pełni zdrowa.
  • Gdy masz skłonność do opryszczki – aktywna opryszczka powinna być najpierw wyleczona, natomiast jeśli masz skłonność do „zimna”, lekarz może zalecić ci profilaktyczne zastosowanie leku przeciwwirusowego.
  • Gdy masz skłonność do bliznowców – jest ona bardzo rzadka, ale jeśli widzisz, że twoja skóra goi się nieprawidłowo, warto zasięgnąć opinii specjalisty, najlepiej dermatologa.
  • Gdy masz problemy z oczami, choroby oczu – warto poradzić się okulisty przed wykonaniem zabiegu na powiekach.

Pamiętaj, że przed udaniem się na zabieg warto rozwiać wszystkie wątpliwości. Nie bój się pytać! Dobra linergistka na pewno będzie znała odpowiedzi na twoje pytania, a w razie problemów zdrowotnych najpierw zaleci ci konsultację lekarską. W wielu gabinetach i klinikach linergiści współpracują z lekarzami medycyny estetycznej bądź dermatologami.

Makijaż permanentny – cennik

Ceny mogą różnić się w zależności od miejsca i stosowanej techniki czy barwników, ale średnio wynoszą:

  • makijaż permanentny oczu – ok. 600-800 zł (kreska górna), ok. 400-600 zł (kreska dolna)
  • makijaż permanentny brwi – ok. 800-1200 zł
  • makijaż permanentny ust – ok. 800-1200 zł

W cenę jest też wliczona korekcja po upływie ok. 4-6 tygodni od zabiegu.

Pamiętaj też, że nie musisz czekać do całkowitego zaniku barwnika, aby po raz kolejny wykonać makijaż. Jeśli widzisz, że efekt słabnie (np. po kilku lub kilkunastu miesiącach), możesz wykonać tzw. dopigmentowanie, które zwykle kosztuje 40-50% ceny pierwotnego zabiegu.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Makijaż permanentny brwi

Zobacz na filmie, jak wykonać makijaż permanentny brwi, aby efekt był naturalny. Wyjaśnia Aleksandra Wąsik, linergistka i szkoleniowiec.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki