WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Makijaż permanentny ust

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Makijaż permanentny ust polega na podkreśleniu koloru ust, często pigmentuje się również ich kontur, aby go wyrównać, wymodelować lub nawet w ten sposób delikatnie optycznie powiększyć usta.

Średnia cena:

Ok. 800-1200 zł

Ile trwa zabieg:

Ok. 2-3 godzin

Ilość zabiegów:

Zabieg + korekcja (2 wizyty)

Po zabiegu:

Gojenie trwa ok. 7 dni

Makijaż permanentny ust – co to jest?

Makijaż permanentny ust polega, podobnie jak makijaż permanentny brwi czy oczu, na wprowadzeniu płytko pod skórę specjalnego barwnika, który podkreśla lub wzmacnia naturalną barwę ust. Pigment „wbija się” specjalnym urządzeniem zakończonym igłą. Makijaż wykonuje się w obrębie samej czerwieni ust lub razem z konturem. Makijaż permanentny nie jest tatuażem (pigment podawany jest płycej) i mimo nazwy „trwały”, nie zapewnia efektu na zawsze, ale na kilka lat. Naskórek cały czas ulega złuszczaniu w cyklu odnowy komórkowej, więc barwnik z czasem blednie i w końcu znika. Dzieje się to stopniowo. Jeśli zależy ci więc na trwałym efekcie, warto jest co jakiś czas wykonywać zabieg uzupełniający.

Kiedy warto wykonać trwały makijaż?

Przede wszystkim to sposób na usta o świeżym, apetycznym kolorze – zawsze i wszędzie! Wiele kobiet ceni sobie wygodę związaną z posiadaniem makijażu permanentnego. Najczęściej wykonuje się go w naturalnym odcieniu, zbliżonym do koloru ust, tylko bardziej świeżym i soczystym. Możesz jednak zdecydować się również na naprawdę wyrazisty make-up, np. ciemne lub czerwone usta, jeśli dobrze się w nich czujesz i masz świadomość, że nie da się ich zmyć płynem do demakijażu.

Makijaż permanentny ust to też doskonała metoda korekcji ust, np. małych, niesymetrycznych, pozbawionych ładnego konturu, opadających, zmieniających swój kształt z wiekiem. Często łączy się go wtedy z podaniem wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego. Metodę tę można też wykorzystać w pigmentacji medycznej ust, np. z widoczną blizną i asymetrią po rozszczepie wargi lub ubytkami po opryszczce. Odpowiednio dobrane i zastosowane barwniki pozwalają fantastycznie zamaskować te defekty, przywracając wielu kobietom pewność siebie i poczucie atrakcyjności.

makijaż permanentny ust

Dla kogo makijaż trwały ust?

Makijaż permanentny ust jest więc szczególnie polecany osobom, które:

  • cenią wygodę i czas, nie chcą bądź nie mogą poświęcać codziennie czasu na precyzyjny makijaż ust,
  • muszą (np. ze względu na pracę) lub chcą cały czas wyglądać perfekcyjnie,
  • aktywne, uprawiają sport i lubią także w trakcie np. biegania czy pływania mieć ładnie podkreślone usta i wyglądać atrakcyjnie,
  • mają blade, pozbawione świeżości usta, chcą je bardziej podkreślić,
  • straciły ładny kolor (a często także wyraźny kontur) ust w wyniku procesu starzenia,
  • chcą delikatnie poprawić kształt ust, unieść kąciki,
  • mają usta asymetryczne i chcą to skorygować,
  • chcą delikatnie powiększyć lub pomniejszyć optycznie usta,
  • mają blizny wokół ust lub ubytki czerwieni wargowej (np. w wyniku urazu lub opryszczki, po rozszczepie wargi).
makijaż permanentny ust

Trwałość makijażu permanentnego

Makijaż permanentny ust utrzymuje się ok. 3-4 lat. Zwykle po upływie ok. 1-2 lat warto jest zrobić zabieg uzupełniający. Pamiętaj, że na trwałość efektu wpływ ma też styl życia – zadbaj o odpowiednie nawilżenie ust i chroń je przed promieniami UV (stosując np. pomadki z filtrem SPF).

Makijaż permanentny ust – zabieg

Zabieg polega na pigmentacji czerwieni wargowej, zwykle w połączeniu z konturem.

  • Zaczyna się od wizualizacji – linergistka za pomocą kredki wyznacza kontur i maluje usta wybranym kolorem, tak abyś mogła ocenić, czy taki efekt ci się podoba. Najczęściej dobiera się kolor do naturalnego odcienia ust, tak aby je podkreślić, a nie przemalować.
  • Pamiętaj, że kolor, który widzisz w buteleczce, może znacząco odbiegać od efektu, jaki finalnie pojawi się na ustach!
  • Linergistka nakłada krem znieczulający, można też wykonać znieczulenie stomatologiczne.
  • Następnie pigmentacja, czyli „wbijanie” barwnika za pomocą specjalnej maszynki zakończonej cienką, jednorazową, sterylną igłą. Urządzenie to pozwala wykonać makijaż bezpiecznie i równomiernie.
  • Makijaż permanentny ust trwa zwykle ok. 2 godzin.
  • Po upływie 3-4 tygodni odbywa się wizyta korekcyjna (powinna ona być wliczona w cenę), podczas której linergistka dokonuje niezbędnych poprawek.
Zabieg zawsze powinien być poprzedzony wizualizacją planowanego efektu.

Czy makijaż permanentny boli?

Usta są bardzo delikatne i czułe, dlatego niezbędne jest zastosowanie znieczulenia miejscowego, najczęściej w kremie lub maści. Mimo tego wiele kobiet odczuwa zabieg jako nieprzyjemny. Jeśli jesteś wrażliwa na ból, niektóre gabinety oferują tzw. znieczulenie stomatologiczne (powinno ono być wykonane przez lekarza) – wtedy zabieg jest komfortowy, ale pamiętaj, że usta po nim przez kilka godzin będą mocno obrzęknięte i zdrętwiałe.

Makijaż permanentny ust – rodzaje

Makijaż permanentny ust – 3D
To usta z optycznym efektem uwypuklenia i powiększenia uzyskanym poprzez użycie jaśniejszego odcienia w ich środkowej części.

Makijaż permanentny ust – Ombre Lips
Wypełnienie ust kolorem z efektem cieniowania. Cieniowanie można wykonać na dwa sposoby: środek ust jest najjaśniejszy, a linia przy konturze najciemniejsza lub odwrotnie – usta są najjaśniejsze przy konturze i najciemniejsze w środkowej części.

Makijaż permanentny ust – Nude
Usta w stonowanym odcieniu zbliżonym do naturalnego koloru ust. Efekt pudrowych ust.

Makijaż permanentny ust – Full Lips efekt „szminki”
Usta jednolicie wypełnione kolorem, z podkreślonym konturem. Efekt ust precyzyjnie pomalowanych szminką.

Makijaż permanentny ust – Contour Lips
Usta z wyraźnie podkreślonym konturem.

Makijaż permanentny ust – Lip Light
Podkreślenie „serduszka” nad ustami poprzez delikatne rozjaśnienie tego obszaru.

Makijaż permanentny ust – Sugar lip gloss
Usta z efektem nawilżenia poprzez użycie barwnika z połyskującymi drobinkami.

Makijaż permanentny ust – Aquarelle lips
Transparentne usta, z półprzeźroczystym wypełnieniem, brak konturu.

Makijaż permanentny ust – Lip blushing
Naturalne, świeże, lekko różowe usta, które wyglądają tak, jakbyś je zagryzła lub musnęła lekko błyszczykiem.

Makijaż permanentny ust – Baby doll
Wyraziste, jednolite, optycznie powiększone, apetyczne usta.

Makijaż permanentny ust efekty

Makijaż permanentny ust przed zabiegiem

  • Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie ust – spierzchnięte, przesuszone usta nie są dobrym materiałem do pigmentacji. Stosuj balsam do ust, pij też dużo wody.
  • Warto wykonać też peeling ust, aby pozbyć się martwych komórek naskórka. Gładkie, miękkie wargi ułatwiają wykonanie ładnego, równomiernego makijażu permanentnego ust.
  • W dniu zabiegu nie pij kawy, nie zażywaj leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych, które rozrzedzają krew (zwiększa to ryzyko krwawienia podczas mikropigmentacji).
  • Nie pij alkoholu na 48 godzin przed zabiegiem.
  • Jeśli masz skłonność do opryszczki, na 2-3 dni przed zabiegiem (a potem po nim) możesz zastosować profilaktycznie leki ochronne z acyklowirem.

Czego spodziewać się po zabiegu?

Usta po zabiegu będą obrzęknięte i tkliwe, ale intensywność tych odczuć może być różna. Zwykle jednak po kilku godzinach usta wracają do normalnego rozmiaru – pamiętaj jednak, że ich kolor będzie bardziej intensywny, niż planowany – w ciągu ok. 7 dni rozjaśni się o ok. 50%. Największy obrzęk i uczucie drętwienia utrzymuje się wtedy, gdy do zabiegu wykonano znieczulenie stomatologiczne – nawet do kilku godzin, lepiej więc nie planować już tego dnia żadnych wyjść.

Usta po zabiegu – pielęgnacja

  • Schodzenie obrzęku przyspieszą chłodne okłady (np. specjalne żelowe worki), możesz też zażyć wapno.
  • Skóra ust w pierwszych dniach po zabiegu jest sucha i ściągnięta, a przez 3-4 lekko się złuszcza. Nie pocieraj jej, nie drażnij, nie zrywaj! Proces ten musi minąć samoistnie.
  • Po wyłuszczeniu kolor ust zblednie o ok. 50% i wtedy będzie można ocenić efekt.
  • Skórę intensywnie nawilżaj kremem zaleconym przez linergistkę.
  • Nie wolno też moczyć powiek ani myć ich mydłem, dopóki strupki nie odpadną.
  • Dopóki kreski się nie wygoją, nie używaj tuszu do rzęs ani cieni do powiek.
  • Przez minimum 14 dni nie korzystaj też z basenu, sauny czy siłowni.
  • Do pełnego wygojenia skóry nie nakładaj na rzęsy serum przyspieszającego ich wzrost.
  • Chroń napigmentowaną skórę przed słońcem przez co najmniej 6 tygodni! Możesz stosować specjalny krem do oczu z filtrem, warto też nosić okulary przeciwsłoneczne.
Usta po makijażu permanentnym
Usta tuż po zabiegu będą obrzęknięte.

Kto powinien wykonać makijaż permanentny ust?

Wyłącznie doświadczona linergistka! Pamiętaj, że nowy kolor zostanie z tobą na wiele miesięcy, a zbyt ciemne lub nierówno napigmentowane usta trudno jest zamaskować – warto więc wybrać się do osoby z doświadczeniem w trwałej pigmentacji ust.

Makijaż permanentny ust a makijaż permanentny brwi

Często panie decydują się na jednoczesne wykonanie makijażu na brwiach i ustach, ponieważ to właśnie ich wygląd w dużej mierze decyduje o wyglądzie całej twarzy. Ładnie podkreślone, wymodelowane brwi nadają wyrazistości spojrzeniu, a odświeżone, apetyczne usta działają wręcz odmładzająco!

Makijaż permanentny a powiększanie ust

Jeśli planujesz makijaż permanentny i jednocześnie powiększenie ust kwasem hialuronowym, najpierw wykonaj pigmentację. Barwnik pozostaje na ustach dłużej niż kwas hialuronowy, który wchłania się po ok. 12 miesiącach – wtedy mogłoby się okazać, że wprowadzony później pigment nie układa się tak, jak powinien.

makijaż permanentny ust

Korekta nieudanego makijażu permanentnego ust

Większość źle wykonanych pigmentacji da się skorygować, ale często jest to długi proces wymagający wielu wizyt korygujących. Można poprawić kształt ust, wyrównać zbyt mocno odcinającą się linię konturu, a także zniwelować np. zbyt siny kolor. Jeśli masz taki problem, szukaj linergistki specjalizującej się w korekcjach nieudanego makijażu permanentnego, często takie usługi oferują też firmy szkoleniowe, gdyż naprawianie błędów wymaga dużego doświadczenia i wiedzy w trwałej pigmentacji.

Jakie są przeciwwskazania do makijażu permanentnego ust?

  • Infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze
  • Aktywne stany zapalne skóry, opryszczka
  • Uszkodzenia skóry, rany w miejscu pigmentacji
  • Ciąża i okres laktacji
  • Menstruacja
  • Terapia choroby nowotworowej (radioterapia, chemioterapia)
  • Świeże blizny w obszarze zabiegu
  • Skłonność do powstawania blizn i bliznowców
  • Obniżenie odporności organizmu, stan podgorączkowy
  • Nieuregulowana cukrzyca

Pytania

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.