
Makijaż permanentny brwi
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTAMakijaż permanentny brwi to chętnie wybierany rodzaj trwałej pigmentacji. Pozwala zagęścić brwi, wymodelować ich kształt, skorygować asymetrię, wydłużyć łuki brwiowe. Dodaje wyrazistości spojrzeniu i ma wpływ na wygląd całej twarzy!

Średnia cena:
Ok. 800-1200 zł
Ile trwa zabieg:
ok. 1-2 godzin
Ilość zabiegów:
Zabieg + korekcja (2 wizyty)
Po zabiegu:
Pełne gojenie trwa ok. 14 dni
Brwi permanentne – czym są?
Mówi się, że brwi „robią” całą twarz. I coś w tym jest! Nic więc dziwnego, że wiele kobiet maluje brwi na co dzień, rynek produktów przeznaczonych do pielęgnacji, koloryzacji i stylizacji brwi bardzo dynamicznie się rozwija, a henna w tym miejscu jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów kosmetycznych. Rosnącą popularnością cieszy się też makijaż permanentny brwi. Zabieg polega na „wbiciu” płytko pod skórę barwnika w odpowiednio dobranym kolorze (najczęściej grafitowym lub brązowym, rzadko czarnym) – robi się to specjalnym urządzeniem do mikropigmentacji (przypominającym długopis) bądź techniką microbladingu (za pomocą specjalnych ostrzy).
Zabieg jest wykonywany różnymi metodami, które pozwalają uzyskać efekt przypominający pomalowanie brwi cieniem bądź imitację naturalnych włosków. Pozwala nie tylko przyciemnić i zagęścić brwi, ale też zmienić ich kształt, długość oraz szerokość. Spojrzenie od razu nabiera głębi, twarz staje się bardziej wyrazista, a ty nie musisz poświęcać czasu na precyzyjne malowanie brwi co rano. Makijaż permanentny jest też metodą rekonstrukcji brwi np. po chemioterapii. Mówimy wtedy o pigmentacji medycznej.
Makijaż permanentny brwi – wskazania:
- zbyt cienkie lub przerzedzone brwi,
- bardzo jasne, niemal niewidoczne brwi,
- brwi asymetryczne, np. jedna bardziej opada lub jest mocniej wydłużona,
- brwi wycierające się z wiekiem (najczęściej od nasady),
- brwi zbyt mocno wyskubane i wydepilowane, ubytki po nieumiejętnej depilacji,
- brwi opadające, wymagające delikatnego liftingu,
- osoby ceniące wygodę, które nie chcą lub nie mogą poświęcać czasu na codzienny makijaż brwi,
- osoby aktywne, uprawiające sport, np. pływanie, bieganie, którym zależy na precyzyjnym podkreśleniu brwi w każdych warunkach,
- osoby pozbawione brwi, np. po chemioterapii.

Makijaż permanentny brwi – przygotowanie do zabiegu
- Unikaj opalania skóry w okolicy brwi przez co najmniej miesiąc przed zabiegiem.
- Nie możesz mieć henny na rzęsach, a na co najmniej 2 tygodnie nie wykonuj woskowania ani epilacji laserowej brwi. Linergistka powinna zobaczyć twoje własne brwi w pełnej okazałości, co pozwoli jej zaplanować jak najlepszą pigmentację.
- Na miesiąc przed zabiegiem odstaw też serum stymulujące wzrost brwi, gdyż powoduje ona większą wrażliwość skóry w trakcie zabiegu.
- W dniu zabiegu nie pij kawy, nie zażywaj leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych, które rozrzedzają krew (zwiększa to ryzyko krwawienia podczas mikropigmentacji).
- Nie pij alkoholu na 48 godzin przed zabiegiem.
- Zadbaj o prawidłowe nawilżenie skóry w okolicy brwi. Możesz też wykonać delikatny peeling lub mikrodermabrazję, aby skóra była miękka i elastyczna. Dzięki temu barwnik wniknie w skórę bardziej równomiernie i efekt będzie trwalszy.
- Jeśli masz skłonność do opryszczki, na 2-3 dni przed zabiegiem (a potem po nim) możesz zastosować profilaktycznie leki ochronne z acyklowirem.
Makijaż permanentny brwi – jaki kolor?
Rzadko kiedy dobrze wyglądają czarne brwi – tylko u osób, u których taki kolor mają one z natury. Dlatego najczęściej stosuje się barwniki brązowe, grafitowe i brązowo-szare.
Brwi permanentne – trwałość makijażu
Makijaż permanentny brwi utrzymuje się krócej niż pigmentacja oczu lub ust – bo tylko ok. 1-2 lat. Po roku warto wykonać zabieg uzupełnienia pigmentu.

Na czym polega makijaż permanentny brwi?
- Makijaż brwi zawsze powinien zacząć się, jak każdy makijaż permanentny, od wizualizacji. Linergistka maluje ich linię w sposób, w jaki potem użyje pigmentu, tak abyś mogła dokładnie zobaczyć i ocenić planowany efekt.
- Skórę wokół brwi znieczula się zwykle kremem znieczulającym, aby poprawić komfort zabiegu.
- W wykonaniu rysunku linergistka może też zastosować takie akcesoria, jak specjalna suwmiarka i linijka do brwi, które pomagają w precyzyjnym zaplanowaniu zmiany wyglądu brwi. Często przydatna jest też biała kredka, którą linergistka wyznacza na skórze dokładny zakres zabiegu i linię brwi.
- Barwnik „wbijany” jest za pomocą specjalnej maszynki zakończonej cienką, jednorazową, sterylną igłą. Urządzenie to pozwala wykonać makijaż bezpiecznie i równomiernie.
- Wykorzystuje się kilka metod pigmentacji, najczęściej to: cieniowanie, metoda włoskowa oraz piórkowa (microblading), ombre. W zależności od wybranej metody można osiągnąć różne efekty.
- Podczas zabiegu możesz odczuwać lekkie szczypanie i pieczenie, ale generalnie makijaż permanentny brwi jest dosyć komfortowy i mało bolesny.
- Makijaż brwi trwa ok. 1-2 godzin, w zależności od wybranej metody i zakresu pigmentacji.
- Po upływie 3-4 tygodni odbywa się wizyta korekcyjna (powinna ona być wliczona w cenę), podczas której linergistka dokonuje niezbędnych poprawek.

Rodzaje makijażu permanentnego brwi
- Cieniowanie – efekt przypomina koloryzację brwi za pomocą cienia lub kredki (pod włoskami). Rysunek wtapia się w naturalne włoski i zapewnia bardzo naturalny, niejednorodny wygląd. Metoda ta doskonale też nadaje się do uzupełniania ubytków w łuku brwiowym, modelowaniu i wydłużaniu brwi.
- Metoda włoskowa/kreskowa – pigmentacja z efektem drobnych kreseczek imitujących naturalne włoski. Często łączy się metodę kreskową z cieniowaniem.
- Metoda pudrowa – wyrazisty efekt pudrowej mgiełki na brwiach.
- Metoda ombre – makijaż ombre wykorzystuje stopniowanie koloru – brwi są jaśniejsze u nasady i ciemniejsze na końcówkach, co nadaje im lekki, trójwymiarowy wygląd.
- Metoda piórkowa (microblading) – makijaż wykonywany jest za pomocą cienkiego pióra zakończonego specjalnymi ostrzami, linergistka wykonuje nim drobne nacięcia na skórze, w które wprowadzany jest barwnik. Zwykle efekt jest bardziej subtelny niż po makijażu wykonywanym igłą.
Czy makijaż permanentny boli?
Makijaż permanentny polega na wprowadzaniu pod skórę barwnika za pomocą bardzo cienkiej, lekko wibrującej igły. Komfort podczas zabiegu zapewnia wcześniejsze zastosowanie kremu bądź maści ze środkiem znieczulającym. Linergistka często też już w trakcie samej pigmentacji dokłada znieczulenie w formie np. specjalnego płynu. Obszar brwi zwykle jest mało bolesny, bardziej klientki mówią o odczuciach drapania, delikatnego pieczenia niż bólu.
Jakie są Twoje oczekiwania od makijażu permanentnego brwi?
Linergistka wykonująca makijaż permanentny brwi powinna też być ich dobrą stylistką. Dzięki temu na pewno zaproponuje ci efekt zgodny z twoimi oczekiwaniami. Zastanów się, czy chcesz tylko brwi lekko przyciemnić i podkreślić ich naturalny kształt, czy mocniej je wymodelować i skorygować, pogrubić lub wydłużyć. Porada linergistki będzie nieoceniona. Warto pamiętać, że brwi są elementem twarzy mocno przyciągającym uwagę (zwłaszcza gdy są wyraziste) i te „nowe” pozostaną z tobą przez wiele miesięcy – nie warto więc decydować się na efekt, do jakiego nie jesteś przekonana. Obowiązkowo zabieg powinien być poprzedzony wizualizacją i rysunkiem kredką, który odzwierciedli planowany efekt, tak abyś mogła się w nim zobaczyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. I nie przeraź się zaraz po zabiegu – brwi będą na początku ciemniejsze, ich kolor zblednie o ok. 50% w ciągu kolejnych 7-14 dni. Weź to pod uwagę planując makijaż permanentny np. przed ślubem.
Jak należy pielęgnować brwi po makijażu permanentnym?
- Pełen proces gojenia trwa ok. 14 dni.
- Skóra bezpośrednio po zabiegu może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, ale objawy te powinny zejść w ciągu kilku godzin po zabiegu. Pomocne mogą być chłodne okłady.
- Około 3-4 dni po zabiegu skóra w miejscu zabiegu zacznie się delikatnie złuszczać. Nie pocieraj jej, nie drażnij, nie zrywaj strupków! Muszą odpaść samoistnie.
- Brwi zaraz po zabiegu są zwykle dużo bardziej ciemne – nie martw się, po wyłuszczeniu kolor zblednie o ok. 50% i wtedy będziesz mogła ocenić efekt.
- Skórę intensywnie nawilżaj i natłuszczaj kremem zaleconym przez linergistkę. Przez kilka dni może być ściągnięta i sucha.
- Dopóki strupki nie odpadną, nie mocz i nie myj mydłem skóry wokół brwi. Nie maluj ich!
- Przez minimum 14 dni nie korzystaj też z basenu, sauny czy siłowni.
- Przez co najmniej miesiąc nie stosuj odżywek wydłużających i zgęszczających brwi. Nie nakładaj też henny.
- Chroń napigmentowaną skórę przed słońcem przez co najmniej 6 tygodni, stosując krem z wysokim filtrem UV!
Makijaż permanentny brwi – efekty



Najczęstsze pytania na temat makijażu permanentnego brwi:
Co to znaczy permanentne brwi?
Permanentne brwi to brwi podkreślone makijażem permanentnym z użyciem specjalnych barwników, wprowadzanych płytko pod skórę za pomocą igły lub specjalnego ostrza (w metodzie microbladingu).
Czy po makijażu permanentnym wypadają brwi?
Jeśli zabieg został wykonany prawidłowo, z użyciem certyfikowanych barwników dobrej jakości, nie ma takiego ryzyka.
Czy makijaż permanentny brwi niszczy?
Jak wyżej! Robiąc brwi w przypadkowym miejscu, barwnikami niewiadomego pochodzenia, ryzykujesz też nieprzewidywalną zmianę koloru brwi podczas wyłuszczania się pigmentu, np. na czerwoną!
Czy po makijażu permanentnym trzeba regulować brwi?
Makijaż nie ma wpływu na wzrost włosków. Dlatego może być konieczna ich regularna regulacja – najwcześniej zrób ją co najmniej 2 tygodnie po zabiegu.
Korekta nieudanego makijażu permanentnego brwi
Jakie najczęściej błędy są popełniane w makijażu permanentnym brwi i jak można je skorygować? To przede wszystkim:
- Brwi zbyt jasne – bez problemu można je przyciemnić podczas wizyty korygującej po ok. 4 tygodniach od wykonania pigmentacji.
- Brwi zbyt ciemne – można próbować rozbić barwnik za pomocą lasera, ale musisz liczyć się z nierównościami i koniecznością wykonania makijażu kamuflującego i/lub ich powtórną pigmentacją. Są też specjalne preparaty do usuwania barwnika (również podawane specjalnym urządzeniem do pigmentacji). Ponieważ jednak na brwiach barwnik wyłuszcza się dość szybko i zwykle po roku trzeba zrobić zabieg uzupełniający, czasami po prostu lepiej jest poczekać (a brwi możesz łatwo rozjaśniać za pomocą zwykłego cienia do powiek lub pudru).
- Asymetria brwi – można ją skorygować za pomocą pigmentacji (gdy trzeba dołożyć koloru) lub/i lasera albo specjalnego preparatu rozjaśniającego (gdy wychodzi poza pożądaną linię).
- Rozlana plama pigmentu, np. na powiece – zwykle wynika ze zbyt głęboko wykonanych nakłuć. Można ją jedynie zakamuflować poprzez dołożenie barwnika i pogrubienie kresek.
- Blizny po makijażu – zwykle to rezultat niewłaściwej pielęgnacji po zabiegu, zwłaszcza rozdrapywania strupków, które pojawiają się w procesie gojenia. Mogą też powstać wskutek źle wykonanego microbladingu. Ich gojenie jest trudne i długotrwałe, może wymagać zastosowania laserów.
- Zmiana koloru, np. na pomarańczowy, czerwony lub niebieski – zwykle to wina źle dobranego barwnika (lub niskiej jakości, niewiadomego pochodzenia) oraz nieodpowiednia technika jego podania. Co wtedy? Zwykle konieczny jest laserowy zabieg usuwania barwnika, a następnie ponowna, już prawidłowo wykonana pigmentacja.

Jakie są przeciwwskazania do makijażu permanentnego brwi?
- Infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze
- Aktywne stany zapalne skóry, opryszczka
- Uszkodzenia skóry, rany w miejscu pigmentacji
- Ciąża i okres laktacji
- Menstruacja
- Terapia choroby nowotworowej (radioterapia, chemioterapia)
- Świeże blizny w obszarze zabiegu
- Skłonność do powstawania blizn i bliznowców
- Poparzenia słoneczne, skóra świeżo opalona
- Obniżenie odporności organizmu, stan podgorączkowy
- Aktywna opryszczka
- Nieuregulowana cukrzyca
- Świeża henna na brwiach
- Infekcje, stany zapalne oczu
- Stosowanie odżywki na porost brwi
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Gabinety wykonujące ten zabieg

One Clinic

Świat Piękna – salon kosmetyczno-fryzjerski Katowice

Klinika Urody Jolanta Skuza

Klinika Urody Jolanta Skuza

Wyspa Piękna

ProTouch makijaż permanentny Zielona Góra

EKOSMETOLOG

Klinika Kosmedica

Estetyka

Gabinety anpaTu

Makijaż Permanentny, Marzena Magiera Kalinowska, Twoja Uroda
Perła urody
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.