WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

jogging

Skóra na świeżym powietrzu

Sezon na fitness na świeżym powietrzu rozpoczęty! A to oznacza, że z jednej strony twarz będzie wyglądała na bardziej promienną i wypoczętą (efekt drenażu całego ciała i pobudzenia mikrokrążenia), a z drugiej – twoja skóra będzie częściej narażona na działanie słońca, smogu i wolnych rodników. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, aby podczas uprawiania sportu dla zdrowia i figury nie zaszkodzić swojej skórze.

woda termalna UriageRumień na twarzy

To najbardziej dokuczliwy – bo mocno widoczny – problem. Dotyczy głównie pań ze skórą naczynkową, która w trakcie wysiłku natychmiast oblewa się rumieniem, mogą też pojawić się na niej drobne krostki. Nasila się też tendencja do pękania naczynek.

Jak pomóc skórze? Zacznij stosować kosmetyki łagodzące rumień i wzmacniające naczynka. Na ćwiczenia możesz zabrać ze sobą wodę termalną ze składnikami łagodzącymi – na rynku są dostępne takie formuły, po których użyciu nie trzeba osuszać skóry, np. woda termalna SPF 30 marki Uriage, która nie tylko nawilża skórę i odbudowuje jej barierę hydrolipidową, ale też chroni ją przed promieniowaniem UV i zanieczyszczonym powietrzem. Jej stosowanie ochładza też skórę, chroniąc ją przed przegrzaniem. Unikaj też kosmetyków i zabiegów drażniących skórę, zwłaszcza przed wysiłkiem, np. peelingów chemicznych.

Poparzenie słoneczne

Godzinny jogging na pierwszym słońcu wystarczy, aby poparzyć twarz, zwłaszcza jeśli biegasz np. po plaży (piasek odbija promienie słoneczne, potęgując ich działanie).

La Roche-PosayJak pomóc skórze? Najlepiej unikać sportów na świeżym powietrzu w pełnym słońcu, a więc między 11 a 15.00. Zawsze też posmaruj twarz (min. 30 minut przed wyjściem) kremem z wysokim filtrem. Na rynku są dostępne lekkie formuły oporne na pot i wilgoć, idealne dla sportowców. Jeśli w trakcie wysiłku przecierasz twarz ręcznikiem, pamiętaj o ponowym posmarowaniu twarzy kremem. Po prysznicu warto nałożyć na twarz kosmetyk łagodzący i nawilżający skórę.

Podrażnienie skóry

Dotyczy nie tylko osób z wrażliwą skórą. Uporczywe swędzenie i zaczerwienienie skóry może być efektem podwyższenia temperatury ciała na skutek wysiłku – w połączeniu z działaniem potu i wilgoci. Ponadto w trakcie wysiłku podnosi się poziom kortyzolu, hormonu stresu, co też może nasilać problemy skórne, takie jak egzema czy łuszczyca.

Jak pomóc skórze? Jeśli pojawiają się u ciebie objawy podrażnienia, warto przed treningiem zażyć dostępny bez recepty lek antyhistaminowy, np. Zyrtec lub Claritin.

Wypryski

W trakcie wysiłku skóra wydziela duże ilości sebum, co w połączeniu z potem może prowadzić do zatkania porów i pojawienia się wykwitów skórnych, nawet jeśli nie cierpisz z powodu trądziku. Krostki mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale też np. na plecach czy pośladkach. Zwykle mamy wtedy do czynienia z tzw. trądzikiem mechanicznym (acne mechanica), czyli powstającym pod wpływem czynników zewnętrznych.

żel na trądzik CliniqueJak pomóc skórze? Przede wszystkim wcześniej nakładaj na nią kremy o lekkich formułach, a zaraz po treningu weź prysznic, nie zapominając o dokładnym umyciu twarzy środkiem oczyszczającym, np. pianką lub żelem (zrób to nawet jeśli akurat nie możesz wejść pod prysznic). Przed treningiem nie nakładaj na skórę makijażu, zwłaszcza odpornego na pot i wilgoć. Koniecznie zainwestuj też w „oddychające” ubrania do ćwiczeń. Jeśli wyskoczą ci pojedyncze krostki, możesz też potraktować je lekkimi preparatami przeciwzapalnymi, aby szybciej pozbyć się problemu.

Przyspieszone starzenie się skóry

Wysiłek dawkowany z umiarem świetnie dotlenia skórę, wspomagając jej odżywienie i regenerację oraz stymulując produkcję kolagenu. Jeśli jednak przesadzasz, efekt jest odwrotny do zamierzonego – wykonywany regularnie nadmierny wysiłek (przy wysokim tętnie) powoduje wzmożoną produkcję wolnych rodników i naraża skórę na stres oksydacyjny, który przyspiesza jej starzenie się, zwłaszcza gdy trenujesz w dni, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone (podczas sportu wdychasz jeszcze więcej zanieczyszczeń i toksyn, ich większa dawka jest też wchłaniana przez skórę). Ponadto u kobiet, które przez lata intensywnie biegają lub uprawiają sporty, mogą pojawić się objawy charakterystyczne dla tzw. twarzy biegacza, związane z szybką utratą tkanki tłuszczowej i przyspieszoną wiotkością oraz opadaniem skóry.

Jak pomóc skórze? Staraj się ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu po godzinie, jeśli jest to ruch cardio, zawsze przy tętnie wynoszącym 40-60% maksymalnego tętna. Jeśli jesteś uzależniona od sportu, pamiętaj o pielęgnacji antyoksydacyjnej i antysmogowej. Bardzo ważna jest też ochrona skóry przed promieniami UV. Regularnie wykonuj zabiegi odbudowujące skórę i zapobiegające nasilaniu się objawów twarzy biegacza. Wzbogać też swoją dietę w antyoksydanty i tzw. superfoods, które dbają o kondycję skóry.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki