WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Jak chronić skórę przed światłem niebieskim?

Większość z nas przynajmniej kilka godzin dziennie spędza przed ekranami komputerów, smartfonów i innych urządzeń elektronicznych. Mimo że są one wyposażone w filtry ochronne, emitowane przez nie światło niebieskie (blue light, HEV) ma wpływ na naszą skórę. Także teraz, gdy czytasz ten tekst. Jak skutecznie chronić przed nim skórę?

Dlaczego ważna jest ochrona skóry przed światłem emitowanym przez monitory komputerów, smartfonów i laptopów?

Kosmetyki chroniące skórę przed światłem niebieskim blue light (inaczej HEV – High Energy Visible Light) to nowy trend w kosmetologii, będący odpowiedzią na tzw. digital aging, czyli przyspieszone starzenie się skóry spowodowane wielkomiejskim stylem życia i stałym korzystaniem z komputera i urządzeń mobilnych. Ze wszystkich barw występujących w tęczy to właśnie światło o barwie niebieskiej jest najbardziej podobne do promieniowania UVA. Działa jednak bardziej agresywnie, ponieważ jego przenikalność skórna jest zdecydowanie większa!

HEV przede wszystkim wyzwala duże ilości wolnych rodników, które uważane są za jeden z głównych czynników przyspieszonego starzenia się skóry. Stres oksydacyjny wpływa negatywnie na warstwę ochronną skóry (co objawia się przesuszeniem, szorstkością, zwiększoną tendencją do podrażnień, stanów zapalnych i rumienia), a także niszczy włókna podporowe, odpowiedzialne za jej jędrność i młodość skóry, tj. kolagen i elastynę. Niebieskie światło sprzyja też powstawaniu przebarwień, a poprzesz uszkodzenia DNA komórek skóry może zwiększać ryzyko nowotworów.

Jak chronić skórę przed światłem niebieskim?

Na rynku pojawiły się pierwsze kosmetyki z filtrami HEV – wiele z nich to polskie marki, np. Pharmaceris, Dermika czy dottore. Niektóre z nich zapewniają skórze ochronę tzw. szerokopasmową, a więc jednocześnie przed 4 rodzajami promieniowania: UVA, UVB, HEV i IR, czyli promieniowaniem podczerwonym. Warto też wzbogacić codzienną pielęgnację w kosmetyki ze składnikami antyoksydacyjnymi, szczególnie witaminą C w wysokich 20-35% stężeniach. Tego typu „zestaw ochronny” skutecznie ochroni skórę nie tylko przed promieniowaniem emitowanym przez urządzenia elektroniczne, ale też przed zanieczyszczeniami i smogiem.

Polecamy kosmetyki z filtrem HEV:

Dottore City Sun SPF 50+

Krem do twarzy chroniący przed szkodliwymi promieniami słonecznymi UVA i UVB oraz blue light. Wzbogacony o kompleks antyoksydacyjny City (witamina E, winogrona, ginkgo biloba, herbata yerba mate), ochronne działanie ektoiny (przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi) oraz łagodzący podrażnienia niacynamid. Krem jest kompatybilny ze wszystkimi produktami pielęgnacyjnymi dottore.
Cena: 50 ml, 109 zł (www.hair2go.pl)

dottore city sun SPF 50+Pharmaceris Krem o szerokopasmowej ochronie SPF 50+

Krem o szerokopasmowej ochronie (UVA, UVB, IR, HEV) dla dorosłych i dzieci. Ma nieklejącą, szybko wchłaniającą się formułę, polecany jest dla skóry delikatnej, wrażliwej, suchej, z tendencją do reakcji alergicznych i zmian barwnikowych. Krem wzmacnia barierę ochronną systemu immunologicznego skóry i jednocześnie minimalizuje objawy powstające w wyniku ekspozycji słonecznej. Nawilża, odżywia i regeneruje skórę, jednocześnie niwelując jej suchość i nadwrażliwość.
Cena: 50 ml, 40,90 zł

krem o szerokopasmowej ochronie Pharmaceris

Dermika Bloq-Age

Linia Bloq-Age zapewnia skórze ochronę przed pełnym spektrum promieniowania, działanie antyoksydacyjne i rozjaśniające przebarwienia (połączenie witaminy C i ektoiny) oraz ochronę anti-pollution. W jej składzie znajdziesz: krem na dzień, krem na noc, koncentrat na dzień i na noc oraz krem pod oczy.
Ceny: kremy na dzień i na noc 50 ml – 79,99 zł, koncentrat 30 ml – 79,99 zł; krem pod oczy 15 ml, 59,99 zł.

Dermika Bloq AgeNimue Sun-C Enviromental Shield SPF 50

Krem o lekkiej, beztłuszczowej konsystencji zapewnia skórze ochronę przed pełnym spektrum promieniowania, a także zanieczyszczeniami i smogiem.
Cena: 60 ml, ok. 260 zł

krem Nimue SPF 50

Arkana 360 i-Tech Detox Day

Mgiełki ochronne (dla niej i dla niego) zawierają połączenie tlenku cynku, platyny i substancji czynnej Citysystem, która blokuje przenikanie promieniowania niebieskiego i zapobiega przyleganiu zanieczyszczeń do skóry.
Cena: 100 ml, 89 zł

Uriage Age Protect

Linia Age Protect działa kompleksowo niweluje oznaki starzenia: chroni przed wpływem elektroniki i jednocześnie koryguje oznaki starzenia. Wykorzystano w niej dwa patenty – BLB (Blue Light Barrier) – połączenie smoczej krwi pozyskiwanej z intensywnie czerwonej żywicy amazońskiego drzewa Croton lechleri oraz perłowych drobinek z miki i tytanu, które tworzy barierę przed światłem niebieskim, oraz Filmexel – naturalny biopolimer zapewniający „efekt drugiej skóry”, który ma działanie ochronne i zapobiegające przyleganiu zanieczyszczeń. Dodatkowo formuły wzbogacony w antyoksydacyjne witaminy C i E oraz łagodzącą wodę termalną Uriage. Na słoneczne dni polecamy krem Multi-action z filtrem SPF 30.
Cena: 40 ml, 119,90 zł

krem Uriage SPF 30Soraya City S.O.S.

Kosmetyki z linii City S.O.S. zapewniają skórze ochronę przed miejskimi czynnikami powodującymi starzenie i pogorszenie się jej wyglądu. To „tarcze ochronne” przed UVA, UVB, HEV i IR, smogiem i zanieczyszczeniami. W linie znajdują się 4 produkty: krem na dzień do skóry suchej i wrażliwej, krem na dzień do skóry normalnej i mieszanej, krem-kompres na noc i krem pod oczy. Ich głównym składnikiem jest ekstrakt z brzoskwiniowego kwiatu, który chroni skórę przed wpływem wolnych rodników i zanieczyszczeń środowiskowych, w tym smogu. Zapobiega „duszeniu się” komórek skóry, poprzez redukcję produkcji odpadów komórkowych.
Ceny: kremy 50 ml – 19,99 zł; krem pod oczy 15 ml – 16,99 zł

Soraya City SOS

Make Beauty Moonlight Primer

Ten krem bije rekordy popularności w Internecie! Moonlight Primer firmy Make Beauty to lekki, wodnisty żel do stosowania pod podkład, który chroniąc skórę przed światłem niebieskim i podczerwienią jednocześnie zapewnia jej gładkość, nawilżenie i jedwabiste, matowe wykończenie (działa więc trochę jak baza pod podkład). Ma czarny kolor, który po nałożeniu na skórę staje się przezroczysty!
Cena: 30 ml, ok. 55 USD, www.makebeauty.com

Make Beauty Moonlight Primer

Dodaj komentarz

Podobne tematy

znamiona na skórze

10 mitów o czerniaku

Oto 10 mitów na temat czerniaka – ufanie im jest jednym z powodów późnego rozpoznawania tego nowotworu i wysokiej umieralności na niego w Polsce. A przecież, odpowiednie wcześnie rozpoznany, jest w 100% wyleczalny. 


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki