
Jak współczesny styl życia wpływa na naszą skórę?
Nasza skóra każdego dnia narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Do zagrożeń, o których mówi się od lat, takich jak promienie UV czy wszechobecne zanieczyszczenia, dołączają nowe czynniki związane ze współczesnym trybem życia, takie jak światło niebieskie HEV emitowane przez monitory urządzeń mobilnych i komputerów. Jak sobie z nimi radzić? Dziś pielęgnacja anti-aging stawia na działanie dermoochronne oraz wspieranie naturalnych procesów regenerujących skóry od środka. Dostępna w aptekach seria dermokosmetyków Clinic Way marki Dr Irena Eris to „patent na piękną skórę”, który uwzględnia wszystkie potrzeby nowoczesnego stylu życia.
Jak smog wpływa na skórę?
Żyjemy w mocno zanieczyszczonym środowisku i problem ten dotyczy już nie tylko mieszkańców największych miast. Dermatolodzy alarmują, że zanieczyszczenia obecne w powietrzu i smog szkodzą nie tylko naszemu zdrowiu, ale też skórze, inicjując w niej kaskadę nadwrażliwości i przyspieszonych procesów starzenia poprzez:
- uszkodzenie bariery hydrolipidowej naskórka,
- wywołanie silnego stresu oksydacyjnego,
- zaburzenie podstawowych funkcji i prawidłowego metabolizmu skóry,
- degradację włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jędrność i sprężystość skóry,
- spowolnienie procesów regeneracyjnych i autonaprawczych,
- a nawet zmiany w DNA komórek, które mogą przyczyniać się do nowotworów skóry, w tym czerniaka.
Wnikanie w skórę np. cząsteczek metali ciężkich może wywoływać alergie skórne i nasilać problemy dermatologiczne, takie jak atopowe zapalenie skóry czy egzemy. Pod wpływem zanieczyszczeń skóra staje się poszarzała, zmęczona, matowa, szybciej pojawiają się na niej zmarszczki i przebarwienia, ma większą skłonność do wyprysków. Jednym słowem – wygląda gorzej i starzej.
Najbardziej szkodliwe są substancje chemiczne zawarte w materiale zawieszonym (PM), który ma średnicę od około ≤ 2,5 μm (PM2.5) do 10 μm (PM10) – to właśnie jego zwiększone stężenia są oznaczane na czerwonych mapach powietrza. Pyły niskocząsteczkowe PM2.5 zostały uznane przez Światową Organizację Zdrowia za najbardziej niebezpieczne, dlatego kupując filtry antysmogowe czy kremy-tarcze warto sprawdzić, czy na pewno chronią przed ich przenikaniem. Ponadto pyły mikrocząsteczkowe przy udziale promieni UV tworzą tzw. tlen singletowy – agresywną cząsteczkę, która prowadzi do utleniania lipidów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego skóry. W efekcie traci ona naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi: zanieczyszczeniami, alergenami, wirusami czy bakteriami.
Zanieczyszczenia obecne w powietrzu są też jednym z głównych źródeł wolnych rodników – reaktywnych form tlenu, które niszczą komórki skóry, przyspieszając procesy starzenia oraz przyczyniając się do stanów zapalnych, a nawet nowotworów. W prawidłowych warunkach organizm jest w stanie samodzielnie neutralizować wolne rodniki. Jeśli przestaje sobie z tym radzić, dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego. Dlatego w nowoczesnej kosmetologii tak ważne miejsce zajmuje antyoksydacja.
Jak światło wpływa na skórę?
To już nie tylko kwestia słońca! Coraz częściej mówi się o tzw. digital aging, a więc przyspieszonym starzeniu się skóry wywołanym przez światło emitowane przez urządzenia cyfrowe i elektroniczne. Przed czym się chronić?
Promienie UV, szczególnie UVA – są one szczególnie niebezpieczne, ponieważ odpowiadają za degradację kolagenu, zmarszczki, przebarwienia i, co gorsza, mutacje DNA, a więc także nowotwory. W dodatku są bardzo podstępne. Ich szkodliwego działania nie widać gołym okiem (tak jak poparzeń wywoływanych przez promienie UVB), docierają do nas nawet w pochmurny jesienny dzień, także przez szyby. Dlatego ochrona skóry przed promieniami UV przez cały rok nie jest przesadą, zwłaszcza gdy dużo czasu spędzasz na świeżym powietrzu – ze względu na wzmożone szkodliwe działanie pyłów niskocząsteczkowych przy udziale promieni UV. Boisz się, że zahamujesz w ten sposób syntezę witaminy D? Badania prowadzone w ostatnich latach dowiodły, że smarowanie się filtrami ochronnymi nie ma wpływu na ten proces.
Światło niebieskie, blue light, HEV – emitowane jest przez urządzenia mobilne i komputery. Ze wszystkich barw występujących w tęczy to właśnie światło o barwie niebieskiej jest najbardziej podobne do promieniowania UVA, działa jednak bardziej agresywnie – wyzwala duże ilości wolnych rodników, niszczy włókna podporowe odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry, uszkadza barierę hydrolipidową, sprzyja też powstawaniu przebarwień. Jeśli pracujesz każdego dnia przed monitorem komputera lub smartfona, warto pomyśleć o pielęgnacji, która uchroni twoją skórę przed działaniem światła HEV. Co ciekawe, filtry HEV chronią też przed spadkiem poziomu melatoniny obserwowanym na skutek korzystania z tych urządzeń, mającym negatywny wpływ przede wszystkim na jakość snu.
Promieniowanie IR, czyli podczerwień – jest obecne w promieniach UV, a także w promieniowaniu roentgenowskim, w świetle widzialnym, w falach radiowych czy mikrofalówkach. Składa się z dwóch długości – IR-A przechodzi przez naskórek i skórę właściwą aż do tkanki podskórnej i nie wywołuje istotnego wzrostu temperatury w tych strukturach, podczas gdy IR-B i IR-C absorbowane są głównie w naskórku i powodują istotny wzrost ucieplenia. To jednak właśnie promienie IR-A – działające głębiej – wpływają na komórki skóry, niszcząc kolagen, wywołując stres oksydacyjny i powodując przyspieszone starzenie się skóry. Mają też negatywny wpływ na cerę naczynkową, utrwalając teleangiektazję i przyczyniając się do rozwoju trądziku różowatego.
Nowość!
Clinic Way Dermo-Ochronny Krem Przeciwzmarszczkowy SPF 50 Anti-Pollution
Odpowiedzią na współczesny tryb życia i wynikające z niego potrzeby skóry marka Dr Irena Eris wprowadziła na rynek nowy produkt, stanowiący „must-have” osób żyjących w rejonach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a także regularnie korzystających z urządzeń mobilnych i spędzających dużo czasu przed komputerem. Szczególnie polecany jest do pielęgnacji skóry wrażliwej i nadreaktywnej.
Clinic Way Dermo-Ochronny Krem Przeciwzmarszczkowy SPF 50 Anti-Pollution zapewnia całodzienną ochronę skóry przed zanieczyszczeniami powietrza (smog), szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB, IR, HEV oraz wolnymi rodnikami. Skutecznie hamuje procesy fotostarzenia, redukując stres oksydacyjny i przeciwdziałając podrażnieniom. Zawiera innowacyjne składniki:
Technologia Puri-City tworzy niewidzialną barierę ochronną, zmniejszającą osadzanie się zanieczyszczeń środowiskowych na skórze (gazy, pyły, metale ciężkie). Co ważne, blokuje dostęp najmniejszych cząstek smogu (PM2.5) do głębokich warstw skóry oraz ułatwia ich usuwanie, zapewniając skuteczną ochronę komórkową. Badania adhezji cząstek smogu PM2.5 przeprowadzone w niezależnym instytucie badawczym wykazały 63% spadek osadzania tych cząstek na skórze podczas stosowania tego kremu! Technologia ta jest efektem wielu prób i badań Laboratorium Dr Irena Eris – trudno bowiem jest zamknąć w jednym kosmetyku filtry UV, które z natury przyciągają zanieczyszczenia, oraz składniki je odpychające, tak aby uzyskać optymalny efekt ochronny. Udało się!
Opatentowany FGF1 LMS™ – czynniki wzrostu fibroblastów dzięki technologii transportu dermalnego uruchamiają mechanizmy naprawcze, wygładzają zmarszczki i poprawiają elastyczność skóry. W połączeniu z polisacharydowym kompleksem ekstraktów roślinnych kompleks ten działa detoksykująco, przywracając blask i zdrowy wygląd skóry.
Filtry ochronne SPF 50 zabezpieczają skórę przed uszkodzeniami pod wpływem promieniowania UVA, UVB, IR oraz HEV (emitowanego przez urządzania elektroniczne).
Aqua Calcis – to tzw. woda wapienna, która ma właściwości antyseptyczne i kojące, przynosi komfort wrażliwej skórze.
Krem na lekką, przyjemną konsystencję, dzięki czemu łatwo rozprowadza się po skórze. Idealny pod makijaż. Może też być stosowany w ciągu dnia na makijaż, jako tarcza ochronna.
Jego stosowanie uzupełnia 5-STOPNIOWY PROGRAM PIELĘGNACJI CLINIC WAY>
Więcej o linii Clinic Way:
www.drirenaeris.com