WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

depilacja bikini

Depilacja bikini

Depilacja okolic intymnych to zabieg, na który decyduje się coraz więcej kobiet. Najczęściej wykonuje się ją woskiem, ale rośnie też popularność depilacji bikini laserem. Jakie korzyści daje ten zabieg? Jakie style depilacji bikini są w modzie?

Co to jest depilacja bikini?

To usuwanie owłosienia z okolic intymnych z zastosowaniem lasera – jego energia jest pochłaniana przez melaninę zawartą we włosie, co prowadzi do trwałego uszkodzenia mieszka włosowego. Depilację laserową najczęściej robi się w okolicy pachwin i wzgórka łonowego – jest to tzw. depilacja francuska. Dzięki temu linia bielizny jest zawsze gładka i estetyczna, zabieg ten ma też wpływ na utrzymanie higieny. Jednak zdaniem ginekologów, zbyt głębokie lub wręcz całkowite pozbywanie się owłosienia z okolic intymnych nie jest do końca wskazane, a na pewno nie powinno się tego robić przez cały czas, ponieważ włoski stanowią naturalną ochronę przed urazami i patogenami. Ich wyrywanie może powodować mikrouszkodzenia zwiększając ryzyko zakażeń, ponadto częstym problemem w okolicy bikini jest wrastanie włosków po depilacji, co prowadzi do bolesnego zapalenia mieszków włosowych. Aby tego uniknąć, coraz więcej pań decyduje się na depilację bikini laserem, która zapewnia wygodę i efekt gładkości na wiele lat.

W zależności od głębokości depilacji, wyróżnia się jej następujące rodzaje:

 • Depilacja klasyczna – depilacja płytka do linii bielizny, a więc usuwane są tylko włoski z okolicy pachwin.
 • Depilacja francuska – to najczęściej wybierany styl depilacji bikini, obejmujący tylko boki wzgórka łonowego i pachwin, dzięki czemu linia bielizny jest zawsze gładka. Owłosienie w formie paska lub wybranego wzoru pozostaje jedynie na wzgórku łonowym oraz na wargach sromowych.
 • Depilacja brazylijska – depilacja głęboka, wypromowana przez pochodzące z Brazylii siostry, znane jako J Sisters, które w 1987 r. otworzyły salon depilacji woskiem w Nowym Jorku, oferując depilację bikini wraz z wargami sromowymi, pośladkami i okolicą odbytu, z pozostawieniem cienkiego paseczka (lub włosków przyciętych na inny kształt) na wzgórku łonowym. Metoda ta została spopularyzowana 10 lat później przez bohaterki serialu „Seks w wielkim mieście” jako tzw. Brazilian Wax (bikini brazylijskie). Dziś korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni na całym świecie. W przypadku panów możesz spotkać się z określeniem „boyzilian” – jest to całościowa depilacja męskich okolic intymnych, z możliwością pozostawienia częściowego owłosienia na życzenie.
 • Depilacja hollywoodzka (pełna depilacja brazylijska) – to depilacja całkowita, polegająca na całkowitym usunięciu włosków z całego obszaru bikini, odbytu, pośladków i linii między pośladkami. Zapewnia 100% gładkość okolic intymnych.

Czy woskiem można depilować miejsca intymne?

Jak najbardziej! To najbardziej popularna metoda depilacji bikini – najlepiej wykonać ją w gabinecie, zwłaszcza gdy planujesz bikini głębokie, np. bikini brazylijskie bądź hollywoodzkie. Szczególnie delikatnym obszarem są wargi sromowe i trzeba mieć wprawę w depilacji woskiem, aby usuwać z tego miejsca owłosienie bez ryzyka podrażnienia czy uszkodzenia skóry.

Depilacja laserowa miejsc intymnych dla kobiet

To coraz częściej wybierana metoda usuwania owłosienia z miejsc intymnych. Laser jest polecany zwłaszcza osobom o grubych, ciemnych włosach, które mają tendencję do wrastania włosków po depilacji woskiem bądź zastosowaniu depilatora, co w okolicy bikini jest szczególnie bolesne i może powodować trudne do wyleczenia stany zapalne skóry. Depilacja laserowa miejsc intymnych trwale likwiduje ten problem. Jest najbardziej skuteczna w przypadku włosów z dużą zawartością pigmentu – gorzej sprawdza się na włosach siwych i jasnych.

depilacja laserowa bikini

Co obejmuje depilacja laserowa bikini?

Najwięcej kobiet decyduje się na laserową depilację klasyczną oraz francuską. Warto jednak wiedzieć, że laserem można wykonać w zasadzie wszystkie rodzaje depilacji bikini, nawet tę najgłębszą, całkowitą (hollywoodzką).

Czy depilacja laserowa bikini jest bezpieczna?

Jak najbardziej, pod warunkiem że jest wykonana wysokiej jakości laserem do depilacji, przez doświadczonego specjalistę, po wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań (np. świeżej opalenizny, podrażnienia skóry). Zabieg wymaga też wcześniejszego zgolenia wszystkich włosków, dla pełnego komfortu stosuje się też znieczulenie poprzez chłodzenie (lasery nowej generacji są wyposażone w systemy chłodzące, czasami stosuje się specjalne chłodziarki bądź kompresy, tzw. coldpack). Przed zabiegiem powinno też być wykonane tzw. mapowanie skóry, aby osoba wykonująca zabieg kontrolowała obszar poddawany depilacji, co też ma wpływ na bezpieczeństwo zabiegu.

Dobrze wykonana depilacja laserowa okolic intymnych nie ma też wpływu na płodność – to mit! W przypadku mężczyzn po depilacji jąder może dojść do chwilowego spadku ilości plemników – jest to efekt działania wysokiej temperatury, podobne zjawisko występuje np. po gorącej kąpieli.

Pamiętaj też, że na bezpieczeństwo zabiegu ma wpływ to, jak dbasz o skórę okolic intymnych po zabiegu. Jej podrażnienie (np. poprzez pocieranie zbyt obcisłą bielizną lub podczas współżycia), narażenie na infekcje (np. przenoszone przez partnera lub wskutek braku higieny) oraz ekspozycja na słońce mogą być przyczyną powikłań. Dlatego powinnaś dokładnie przestrzegać zaleceń pozabiegowych.

Jak często należy wykonywać zabieg?

Zabieg depilacji laserowej trzeba powtórzyć ok. 6-8 razy w odstępie ok. 4-6 tygodni, aby uzyskać trwały efekt usunięcie włosków i gładkość skóry na wiele lat. Wynika to z tego, że laser działa jedynie na włosy będące w fazie wzrostu (anagenu), a więc średnio na 15-30% owłosienia w danym obszarze.

Opis zabiegu

Depilacja laserowa bikini jest zabiegiem intymnym i dla wielu osób zawstydzającym, ale pamiętaj, że robiąc ją w renomowanym i wyspecjalizowanym w laseroterapii gabinecie możesz liczyć na dyskrecję i profesjonalną obsługę. Dobrze, aby całą serię zabiegów wykonywała ta sama osoba – dzięki temu z zabiegu na zabieg będziesz czuć się coraz bardziej komfortowo.

Musisz też odpowiednio się do niej przygotować – skóra do zabiegu powinna być dokładnie ogolona (najlepiej dzień przed wizytą). Zwróć uwagę, czy nie jest podrażniona ani uszkodzona. Do zabiegu powinna być czysta – zwykle zostaniesz poproszona o przemycie się jeszcze w gabinecie. Zabieg przeprowadzany jest w jednorazowej bieliźnie (odsłaniane są tylko obszary depilowane).

Cała procedura jest szybka (zwykle trwa kilka minut w przypadku bikini klasycznego bądź francuskiego). Czy boli? To w dużej mierze zależy od indywidualnego progu bólu, jakości zastosowanego lasera oraz odpowiedniego przygotowania skóry. Intensywne chłodzenie skóry (systemy wbudowane w lasery, kompresy lodowe) zmniejsza znacznie dolegliwości bólowe i wiele pacjentek określa depilację laserową bikini jako mało bolesną (nawet mniej bolesną niż depilacja woskiem!).

Skóra zaraz po zabiegu może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, ale zwykle objawy te znikają po 2-3 dniach. Można przyspieszyć ten proces stosując specjalne żele łagodzące po zabiegach laserem.

depilacja laserowa bikini
Depilację laserową bikini najlepiej wykonać jesienią i zimą, ponieważ po zabiegu skóra nie może być wystawiana na słońce!

Efekty depilacji laserowej

W zależności od głębokości depilacji uzyskasz:

 • Naturalny efekt usunięcia włosków z okolic pachwin i ewentualnie bocznych części wzgórka łonowego, dzięki czemu zawsze, w bieliźnie czy w kostiumie na plaży, będziesz wyglądać estetycznie.
 • Modny efekt usunięcia włosków z obszaru bikini i warg sromowych, ewentualnie z pozostawieniem wzorku lub cienkiego paska na wzgórku łonowym – zwykle masz kilkanaście kształtów do wyboru, niektóre salony oferują swoje autorskie wzory.
 • Zapewniający poczucie całkowitej gładkości i świeżości efekt usunięcia wszystkich włosków z okolic intymnych.

Po serii depilacji laserowej bikini uzyskasz efekt utrzymujący się latami – w niektórych przypadkach, zwykle po upływie kilkunastu miesięcy, może pojawić się konieczność wykonania zabiegu tzw. przypominającego i usunięcia pojedynczych włosków, które się pojawiły.

Wskazania do zabiegu depilacji bikini laserem

Energia lasera jest pochłaniana przez melaninę, a więc naturalny barwnik znajdujący się we włosie i w mieszku włosowym – tam zamieniana jest w energię cieplną, co prowadzi do podgrzania, a następnie trwałego uszkodzenia mieszków. Dzięki temu włosy w obszarze poddanym działaniu lasera nie odrastają. Dlatego najlepszym wskazaniem do zabiegu jest ciemne i grube owłosienie w okolicach intymnych, a także nieestetyczne czarne włoski rosnące na pośladkach i w okolicy odbytu (wtedy trzeba wykonać bikini głębokie). Ich usunięcie zapewnia nie tylko estetykę i zwiększa poczucie atrakcyjności („zarośnięte” kobiety wstydzą się swojej nagości), ale też ma wpływ na higienę – poprzez chociażby zmniejszenie potliwości miejsc intymnych. Laser jest też doskonałą metodą depilacji w przypadku problemów z wrastającymi włoskami.

Przeciwskazania do depilacji bikini

W przypadku depilacji laserowej to przede wszystkim:

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Fotoczułość skóry lub zażywanie leków i ziół zwiększających fotoczułość
 • Choroby stymulowane światłem, takie jak epilepsja, toczeń, pokrzywka
 • Bielactwo
 • Świeża opalenizna – słoneczna, z solarium lub chemiczna (samoopalacz)
 • Upośledzony system odpornościowy lub zażywanie leków immunosupresyjnych
 • Poważne choroby serca, zaburzenia sensoryczne
 • Aktywne choroby skóry: owrzodzenie, łuszczyca, egzema, trądzik
 • Uszkodzenia skóry, rany, infekcje, silne podrażnienia
 • Skłonność do keloidów, nieprawidłowe gojenie, bardzo sucha i krucha skóra
 • Nieustabilizowane choroby endokrynologiczne, takie jak cukrzyca, dysfunkcje tarczycy
 • Zażywanie leków z izotretinoiną w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed zabiegiem
 • Rak skóry lub zmiany przednowotworowe

Depilacja bikini laserem – o czym pamiętać po zabiegu?

Pamiętaj, żeby przede wszystkim po zabiegu nie podrażniać i nie rozgrzewać skóry. Niewskazane są przez kilka dni gorące kąpiele, basen, sauna, aplikacja substancji drażniących, opalanie – a więc standardowe zalecenia po depilacji laserowej. Uważaj też na seks! Dopóki skóra całkowicie się nie wygoi, unikaj drażnienia okolic intymnych!

Jak zrobić depilację bikini w domu?

Najczęściej do samodzielnego usuwania włosków z okolic intymnych stosuje się paski do depilacji z woskiem. Pamiętaj jednak, że w przypadku głębokiej depilacji obejmującej też delikatne wargi sromowe, zwłaszcza gdy nie masz w niej wprawy, lepiej udać się do profesjonalnego salonu, gdzie zabieg zostanie wykonany komfortowo i bezpiecznie. Niektóre urządzenia IPL do domowej depilacji są też przeznaczone do usuwania owłosienia z miejsc intymnych. Powinno się je jednak stosować wyłącznie na linii bikini (a więc w pachwinach i ewentualnie po bokach wzgórka łonowego) – unikaj natomiast samodzielnej depilacji warg sromowych! Zabiegi domowej depilacji IPL są skuteczne jedynie w przypadku ciemnych i gęstych włosków, trzeba je też regularnie powtarzać dla podtrzymania efektu.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

depilacja bikini

Depilacja okolic bikini

Sezon na woskowanie, golenie, nitkowanie i laserową depilację w pełni! Tak, tak, nowoczesne lasery można swobodnie stosować o każdej porze […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki