WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Cera naczynkowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Cera naczynkowa jest poważnym problemem kosmetycznym i estetycznym – a nieleczona może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak trudny do leczenia trądzik różowaty. Zobacz, jak pielęgnować cerę naczynkową i jakim zabiegom ją poddawać, aby do tego nie dopuścić.
Uważa się, że cerę naczynkową ma dziś już co druga kobieta – bo to właśnie panie, niestety, głównie borykają się z tym problemem. Związane to jest z wysokim poziomem estrogenów, które działają rozkurczająco na ścianki naczyń krwionośnych. Trwale rozszerzone drobne naczynka są zazwyczaj płytko położone i prześwitują przez skórę, dając widoczne zaczerwienienie na skórze w postaci linii lub siateczki – głównie w okolicach płatków nosa, na policzkach i na brodzie.
Teleangiektazje najczęściej pojawiają się u kobiet z jasną karnacją (I i II fototyp), o jasnych włosach i oczach, mających cienką, delikatną, zwykle suchą i jednocześnie wrażliwą skórę – upośledzenie funkcji bariery skórnej prowadzi do tego, że łatwiej przedostają się przez nią czynniki uszkadzające komórki skóry i naczynia krwionośne. Mogą wystąpić u młodych dziewczyn w okresie dojrzewania – a nieodpowiednio pielęgnowane będą nasilać się z wiekiem, zwykle następuje to po 30. roku życia – duże znaczenie ma tutaj czynnik hormonalny oraz związane z wiekiem zaburzenia krążenia w skórze. Teleangiektazje stanowią też poważny problem u pań w okresie menopauzy. Warto zwrócić uwagę na to, że nieleczony rumień może być jednym z czynników powodujących późniejszy rozwój trądziku różowatego (choruje na niego ok. 80% kobiet, najczęściej w wieku 30-50 lat).

Cera naczynkowa – główne cechy

 • Kruche, delikatne naczynka krwionośne, które na skutek genetycznej predyspozycji (wrodzonej nieprawidłowości budowy ścian naczyń krwionośnych) i działania czynników zewnętrznych szybko ulegają rozszerzeniu.
 • Widoczne zaczerwienienie skóry, głównie w okolicach płatków nosa, na policzkach i na brodzie – bierze się ono stąd, że trwale rozszerzone drobne naczynka są zazwyczaj płytko położone i prześwitują przez skórę.
 • Uczucie rozgrzania, pieczenia czy nawet swędzenia skóry – często towarzyszące rumieniowi.
 • Nadreaktywność na gwałtowne zmiany temperatury i działanie ciepła (upały, gorące kąpiele, sauna) oraz ostre i gorące potrawy – wpływają one na czynność naczyń krwionośnych.
 • Napadowy rumień (tzw. flush) – jest to efekt szybkiego rozszerzania i kurczenia się naczyń, zwykle pod wpływem emocji i stresu. Intensywne zaczerwienienie szybko się pojawia i po chwili znika.

Cera naczynkowa – skąd się bierze?

Nie można wskazać jednego głównego czynnika, ale wiadomo, że dużą rolę odgrywają tutaj predyspozycje genetyczne. Dlatego, mając tego świadomość i od najmłodszych lat odpowiednio pielęgnując skórę, można opóźnić pojawienie się objawów i złagodzić ich przebieg. Ponadto pojawianiu się naczynek sprzyjają:
 • czynniki pogodowe (nasłonecznienie, upały, gwałtowne zmiany temperatury, mróz i wiatr),
 • nadmierne ciepło (np. solarium, sauna, gorące kąpiele),
 • nieodpowiednia dieta (zbyt gorące i ostre potrawy, alkohol),
 • nadwrażliwość skóry i związana z tym nadmierna aktywność naczyniowa skóry,
 • zaburzenia krążenia w skórze (związane też z wiekiem),
 • silne emocje, stres, emocjonalny stosunek do świata.

Początkowo zaczerwienie skóry spowodowane rozszerzaniem się naczyń ustępuje samoistnie – to dlatego u nastolatek nawet mocny rumień powstający pod wpływem emocji po jakimś czasie całkowicie znika. Na dalszym jednak etapie rozwoju zmian rozszerzenie naczyń utrwala się, dając widoczną czerwoną siateczkę.

Cera naczynkowa – jak ją pielęgnować?

Pielęgnacja skóry naczynkowej jest bardzo trudna i wymaga kompleksowego podejścia: od łagodnego oczyszczania, przez codzienną pielęgnację twarzy dermokosmetykami do niej przeznaczonymi (głównie na bazie witaminy C, która obkurcza naczynia, a także witaminy K, wyciągu z kasztanowca, arnika, miłorzębu czy rutyny), aż po zabiegi np. laserowe, mające na celu zamknięcie popękanych naczynek. Pamiętaj też o pielęgnacji okolic oczu – osoby z cerą naczynkową mają tendencję do zasinień pod oczami (to nic innego jak przebijające przez cienką skórę naczynka). Dużą rolę odgrywa też styl życia i eliminacja szkodliwych dla skóry naczyniowej nawyków. Należy przede wszystkim unikać:
 • zbyt niskich i zbyt wysokich temperatur oraz nagłych wahań między nimi – dlatego np. gdy wchodzisz z mrozu do domu, spędź chwilę w przedsionku, gdzie zwykle jest trochę chłodniej, aby skóra powoli przyzwyczaiła się do zmiany,
 • nadmiernego ciepła, np. solarium, sauny, gorących kąpieli,
 • przebywania w zbyt suchych (np. klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych) pomieszczeniach,
 • promieni UV i nadmiernego nasłonecznienia,
 • ostrych i gorących posiłków, alkoholu i papierosów, nadmiaru kawy i herbaty – podnoszą ciśnienie krwi i powodują rozszerzanie naczynek,
 • nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • silnych emocji oraz stresu,
 • leków rozszerzających naczynia, m.in. kortykosteroidów,
 • kosmetyków zawierających drażniące składniki, takie jak: alkohol, glikol propylenowy, aceton, kwasy, mocznik, nadtlenek benzolu oraz niektóre zioła,
 • drażniących zabiegów, np. mechanicznych peelingów, wyciskania wyprysków.

Cera naczynkowa – jak pozbyć się pajączków?

Najszybciej – maskując rumień zieloną bazą i makijażem:-) Najlepiej – za pomocą regularnie wykonywanych zabiegów zamykających naczynka: laserem (tzw. lasery naczyniowe działają bezpośrednio na hemoglobinę) czy termokoagulacją. Pod wpływem ich działania dochodzi do odparowania krwi i wody z naczynia – jego ścianki zapadają się i zostają wchłonięte, a czerwona niteczka zanika. Podczas jednej sesji likwidacji ulega zwykle ok. 60% pajączków, więc zabieg trzeba powtórzyć, zwykle 3-4 razy co miesiąc. Pamiętaj jednak, że zabieg likwiduje objawy cery naczynkowej, a nie jej przyczyny – problem może się więc z czasem pojawić w tym samym lub innym miejscu. Dlatego właśnie – aby temu zapobiegać – tak ważna jest codzienna pielęgnacja skóry i unikanie czynników mogących nasilać rumień. Warto też regularnie poddawać się zabiegom kosmetycznym o działaniu kojącym i łagodzącym, przeznaczonym do cery naczynkowej, które pomogą utrzymać uzyskane efekty.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

laseroterapia

Zabiegi laserowe na różne wskazania

Laseroterapia jest skuteczną metodą leczenia wielu problemów skórnych: naczynek, rumienia, przebarwień, nierówności naskórka, wiotkości, blizn, rozstępów, a także usuwania tatuaży czy […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki