Zabiegi laserowe na różne wskazania
Laseroterapia jest skuteczną metodą leczenia wielu problemów skórnych: naczynek, rumienia, przebarwień, nierówności naskórka, wiotkości, blizn, rozstępów, a także usuwania tatuaży czy epilacji nawet jasnych i cienkich włosków. Zobacz, jakie są najczęstsze wskazania i kiedy warto pomyśleć o tym zabiegu oraz jak się do niego przygotować.
Laserowe usuwanie przebarwień
To jedno z najczęstszych wskazań. Zabieg pozwala rozjaśnić nawet ciemne, głębokie lub rozległe zmiany pigmentacyjne. W ten sposób skutecznie można usunąć plamy posłoneczne, melasmę (po ciąży), przebarwienia pozapalne, pourazowe, starcze, a nawet piegi! Ponadto koloryt skóry ulega ujednoliceniu, cera staje się bardziej gładka i promienna. Przy niewielkich zmianach już jeden zabieg daje pożądany efekt, zwykle jednak trzeba je powtórzyć 2-3 razy w odstępie co 4-6 tygodni.
Laserowe zamykanie naczynek
Pajączki, teleangiektazje, utrwalony rumień, objawy trądziku różowatego, naczyniaki, plamy typu czerwone wino? Niezależnie od tego, jaki masz problem naczyniowy, odpowiednio dobrany laser pozwoli skutecznie poprawić wygląd skóry. Pojedyncze i niewielkie zmiany znikają praktycznie od razu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, większe i bardziej rozległe wymagają zwykle 3-5 powtórzeń.
Resurfacing skóry
To nic innego jak odmłodzenie skóry przy użyciu lasera frakcyjnego. Zabieg pobudza produkcję kolagenu w skórze, co prowadzi do jej przebudowy, ujędrnienia i odmłodzenia, a jednocześnie redukuje niedoskonałości, takie jak przebarwienia, rozszerzone pory, blizny. W widoczny sposób spłyceniu ulegają też zmarszczki. To zabieg zapewniający spektakularny efekt „nowej skóry”!
Laserowe leczenie blizn i rozstępów
Wprowadzenie nowoczesnych technologii laserowych stanowiło prawdziwy przełom w redukcji blizn różnego pochodzenia (np. potrądzikowe, pourazowe, pooperacyjne, pozapalne, także przerostowe, keloidowe oraz rozstępy, które też są rodzajem blizny). Kontrolowane mikrouszkodzenia skóry pobudzają jej przebudowę, co prowadzi do widocznego wygładzenia jej struktury. Jednocześnie laser wpływa na koloryt blizny, co pozwala na wyrównanie jej do okolicznych, zdrowych tkanek. Zwykle zabiegi trzeba powtórzyć co najmniej kilkakrotnie – blizny to trudny problem estetyczny, który przy odrobinie cierpliwości i systematyczności można skutecznie zlikwidować.
Laserowe usuwanie tatuaży
Zabieg polega na rozbiciu barwnika zawartego w skórze – część z niego jest wchłaniana przez organizm, a część „wypychana” na zewnątrz. Najszybciej i najłatwiej schodzą tatuaże czarne, troszkę bardziej opornie – kolorowe, ale nowoczesne technologie (np. Q-Switch czy pikosekundowe) pozwalają w wielu przypadkach bez śladu pozbyć się niechcianych pamiątek z przeszłości. Zwykle zabieg trzeba powtórzyć 4-6 razy.
Epilacja laserowa
To jedno z najczęstszych zastosowań technologii laserowej. Nowoczesne lasery pozwalają skutecznie usunąć włoski zarówno ciemne, jak i jasne, nawet ze skóry o ciemnej karnacji, bez podrażnień skóry, krostek i wysuszenia skóry. Zabiegi są szybkie, mało bolesne i pozwalają uzyskać efekt gładkości już po 5-6 powtórzeniach.
O czym pamiętać decydują się na zabieg laserowy?
Przede wszystkim pamiętaj, aby dobrze się do niego przygotować:
- skóra nie może być świeżo opalona, najlepiej odczekać ok. 4 tygodni od ostatniej ekspozycji na słońce,
- nie może też być posmarowana samoopalaczem, poczekaj, aż sztuczna opalenizna całkowicie zejdzie, nie stosuj kremów brązujących,
- przed zabiegiem unikaj też zabiegów i kosmetyków o działaniu drażniącym, np. peelingów chemicznych,
- przez co najmniej 2 tygodnie nie wolno stosować kremów z retinolem czy witaminą C,
- uważaj na składniki światłouczulające, np. niektóre zioła,
- zabiegów nie wykonuje się u osób stosujących terapię doustną retinoidami np. na trądzik (trzeba odczekać co najmniej 6 miesięcy).
Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu:
- dbaj o higienę miejsca poddawanego laseoterapii,
- skóra może być zaczerwieniona, a nawet lekko obrzęknięta przez 1-2 dni, mocno ją nawilżaj, stosuj krem łagodzący po zabiegach,
- przez co najmniej 2 tygodnie unikaj basenu, siłowni, gorących kąpieli, sauny,
- bezwzględnie chroń skórę kremem z wysokim filtrem SPF,
- gdy usuwasz przebarwienia, początkowo mogą one stać się ciemniejsze – poczekaj, aż same się „wytrą”, nie przyspieszaj tego procesu.
Najważniejsza w pielęgnacji skóry po laseroterapii jest ochrona przed promieniami UV – skóra bowiem jest uwrażliwiona na ich działanie i mogą powstać trudne do usunięcia przebarwienia, jeśli nie będziesz przestrzegać tego zalecenia. Z tego powodu najlepiej robić zabiegi laserowe jesienią i zimą – wtedy bowiem najłatwiej jest chronić się przed słońcem w naszej szerokości geograficznej.