WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

mezoterapia

Mezoterapia – wszystko, co warto wiedzieć o tym zabiegu

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Świetnie nawilża i rewitalizuje skórę, zapobiega jej przesuszeniu i fotostarzeniu, spowalnia starzenie się skóry. Co warto wiedzieć o mezoterapii?

Na czym polega mezoterapia?

Mezoterapia polega na śródskórnym (czasami podskórnym) podawaniu małych dawek substancji leczniczych za pomocą ostrzykiwania. Iniekcje są wykonywane za pomocą bardzo cienkiej igły, w odstępach co 0,5-1,5 cm (różnymi technikami, dobieranymi do obszaru podania, preparatu i wskazań, np. metodą grudkową, nappage, punkt po punkcie, liniową itp.). W ten sposób w skórę podawane są różne substancje np. o działaniu nawilżającym, odmładzającym, rozjaśniającym, odżywczym, regenerującym, antycellulitowym (w mezoterapii na ciało) czy hamującym wypadanie włosów (w mezoterapii na skórę głowy).

Co daje mezoterapia?

Mezoterapia jest przede wszystkim doskonałą profilaktyką przeciwstarzeniową. Podstawowym składnikiem produktów do mezoterapii jest kwas hialuronowy. Wykonywany regularnie zabieg dba i jakość skóry, jej odpowiednie nawodnienie i zdrowy blask, likwiduje drobne zmarszczki, poprawia koloryt i strukturę, stymuluje skórę do odbudowy, działa antyoksydacyjnie. Dzięki dodatkowi różnych substancji aktywnych w koktajlach mezoterapia może też być ukierunkowana na rozwiązywanie różnych problemów skóry, np. przebarwienia, wiotkość skóry, matowy, zmęczony kolor skóry, rozstępy czy cellulit. Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym świetnie regeneruje skórę i pobudza w niej procesy naprawcze, jest też stosowana – obok innych koktajli, np. peptydowych – w leczeniu łysienia, jako metoda hamująca wypadanie włosów i stymulująca porost włosów. Mezoterapię warto też wykonać przed latem, ponieważ wzmacnia skórę i przygotowuje ją do spotkania z promieniami UV (choć przed nimi nie chroni!), a także po okresach dla niej szczególnie wymagających, np. po zimie.

Koktajle do mezoterapii

W zależności od wskazań w zabiegach mezoterapii stosuje się koktajle składników aktywnych, przede wszystkim:

 • odmładzanie, nawilżanie, rewitalizacja skóry – kwas hialuronowy, witaminy (głównie C, E i A), aminokwasy, peptydy, antyoksydanty,
 • rozjaśnienie skóry – kwas glikolowy, witamina C, glutation, peptydy,
 • biostymulacja – techniką mezoterapii podaje się też substancje biostymulujące, a więc pobudzające w skórze produkcję kolagenu i elastyny, takie jak kolagen, aminokwasy, kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia i inne,
 • redukcja cellulitu – kofeina, krzemionka, L-karnityna, rutyna, karczoch, DMAE,
 • leczenie łysienia – mikroelementy, peptydy, krzemionka, biotyna.

Często w mezoterapii wykorzystuje się też autologiczną substancję, czyli osocze bogatopłytkowe pozyskiwane z krwi własnej pacjenta. Ma ono silne działanie regenerujące i naprawcze, jest bardzo dobrze tolerowane nawet przez osoby z wrażliwą skórą.

Rodzaje mezoterapii

 • Mezoterapia igłowa – tradycyjna technika mezoterapii, wykonywana za pomocą cienkiej igły.
 • Mezoterapia mikroigłowa – koktajl do mezoterapii jest wprowadzany w skórę za pomocą urządzenia z końcówką zakończoną mikroigłami.
 • Mezoterapia frakcyjna – skóra jest najpierw frakcjonowana specjalnym penem zakończonym drobnymi igiełkami, a następnie na jej powierzchnię są nakładane substancje aktywne.
 • Mezoterapia bezigłowa – preparat bogaty w substancje aktywne jest nakładany na powierzchnię skóry, a następnie „wtłaczany” w nią np. za pomocą ultradźwięków.

Mezoterapia – przebieg zabiegu

Mezoterapia igłowa jest wykonywana jednorazową igłą bądź specjalnym urządzeniem do tzw. mezoterapii mikroigłowej. Lekarz wykonuje serię nakłuć w odstępach ok. 1-1,5 cm. Cała procedura jest dosyć szybka – na ostrzyknięcie całej twarzy wprawny lekarz potrzebuje 10-15 minut.

Czy mezoterapia boli?

Bez znieczulenia – tak, ponieważ zabieg jest związany z licznymi nakłuciami skóry. Aby zminimalizować ból temu towarzyszący, wcześniej (min. pół godziny przed zabiegiem) na skórę nakłada się krem znieczulający (i robi okluzję poprzez nałożenie folii, to bardzo ważne, bez tego znieczulenie dobrze nie zadziała). Dzięki temu zabieg jest praktycznie bezbolesny. Mezoterapia mikroigłowa jest zwykle mniej bolesna niż tradycyjna, igłowa, ale też warto dla komfortu zastosować wcześniej znieczulenie.

Mezoterapia kwasem hialuronowym

To najbardziej popularny rodzaj mezoterapii – wykorzystuje się w niej preparaty nieusieciowanego kwasu hialuronowego na twarz o silnym działaniu nawilżającym i rewitalizującym. Zabieg nie zmienia rysów twarzy ani nie wypełnia zmarszczek i ubytków – silnie natomiast wiąże w skórze wodę, nawilża i rewitalizuje, dodaje blasku. Mezoterapia nawilżająca jest polecana w okresie przedwakacyjnym, jako przygotowanie skóry do ekspozycji na słońce – aby wzmocnić jej właściwości ochronne oraz zapobiec przesuszeniu, a także zawsze wtedy, gdy skóra jest szara, sucha, zmęczona, pozbawiona blasku i świeżości. Zabieg świetnie też sprawdzi się jako profilaktyka anti-aging. Na rynku są też dostępne tzw. skinboostery na bazie kwasu hialuronowego, które rewitalizują i rozświetlają skórę, wygładzają drobne zmarszczki, poprawiają elastyczność i napięcie skóry, a efekty są widoczne natychmiast po zabiegu!

Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym

W zabiegach mezoterapii często wykorzystuje się też osocze bogatopłytkowe (PRP od: Platelet Rich Plasma) – jest to autologiczny koncentrat płytek krwi w osoczu, pozyskiwany z krwi własnej pacjenta. PRP ma silne działanie regenerujące i biostymulujące. Zabieg szczególnie jest wskazany do skóry zniszczonej, przesuszonej, wiotkiej, narażonej na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, z objawami fotostarzenia, drobnymi zmarszczkami, bliznami potrądzikowymi, o niejednolitym kolorycie, przy tzw. skórze palacza, a także w leczeniu łysienia. Osocze, jako substancja w 100% naturalna, nie alergizuje, nie podrażnia, jest świetnie tolerowane nawet przez osoby ze skórą wrażliwą i atopową.

Na czym polega mezoterapia osoczem?

Zabieg zaczyna się od pobrania krwi od pacjenta (wygląda to jak „zwykłe” pobranie krwi w celach diagnostycznych), która następnie jest odwirowywana w specjalnym urządzeniu, tzw. wirówce, co pozwala na odseparowanie skoncentrowanych płytek krwi z niewielką ilością osocza. Tak uzyskany materiał podawany jest w skórę techniką mezoterapii, a więc licznych drobnych nakłuć. Uważa się, że mezoterapia PRP jest bardziej bolesna niż kwasem hialuronowym (lekko szczypie), ale przy dobrze zrobionym znieczuleniu miejscowym zabieg powinien być komfortowy. Osocze jest też często wykorzystywane w mezoterapii skóry głowy w celu leczeniu łysienia i wzmocnienia przerzedzonych włosów.

Co daje mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?

Osocze bogatopłytkowe ma niezwykle silne działanie regenerujące, dzięki czemu w widoczny sposób poprawia jakość skóry. Swoje właściwości zawdzięcza wysokiej koncentracji płytek krwi, które są podstawowym elementem mechanizmów naprawczych tkanek (i od lat są wykorzystywane w różnych dziedzinach medycyny, np. w ortopedii, chirurgii, stomatologii czy okulistyce). Podane metodą mezoterapii płytki krwi dostarczają do skóry niezbędne czynniki wzrostu, które odpowiadają za regenerację śródbłonka, stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, różnicowanie komórek macierzystych i tworzenie nowych naczyń krwionośnych, a także procesy gojenia. Efektem jest widoczna poprawa jakości skóry – jej ujędrnienie, nawilżenie, zagęszczenie, spłycenie drobnych zmarszczek, redukcja blizn potrądzikowych, rozświetlenie, ujednolicenie kolorytu, zwiększenie elastyczności i napięcia. Skóra wygląda na młodszą, promienną, świeżą, zdrową.

Co lepsze: mezoterapia czy osocze?

Wszystko zależy od wskazań i preferencji. Na rynku jest wiele preparatów do mezoterapii, które mogą być stosowane także w terapiach łączonych. Osocze może na przykład doskonale uzupełniać „tradycyjną” mezoterapię kwasem hialuronowym jako metoda silnie regenerująca skórę np. zniszczoną słońcem, z bliznami potrądzikowymi czy objawami starzenia się. Dzięki temu uzyskujemy natychmiastową rewitalizację skóry i pobudzenie jej do przebudowy i odmłodzenia. Osocze często jest też wybierane przez osoby ze skórą wrażliwą lub poszukujących w medycynie estetycznej naturalnych rozwiązań.

Co to jest mezoterapia mikroigłowa?

Metoda ta zdobywa coraz większą popularność ze względu na mniejszą bolesność zabiegu, a także wygodę i precyzję jego wykonania. Substancje aktywne są wprowadzane w skórę za pomocą wielu drobnych mikronakłuć. Są one robione zwykle za pomocą specjalnego urządzenia zakończonego mikroigiełkami – zapewnia ono równomierną iniekcję w równych odstępach i zawsze na tę samą, określoną przez lekarza głębokość. Jednocześnie mechaniczna stymulacja skóry prowadzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny oraz nasilenia procesów regeneracyjnych. Rodzajem mezoterapii mikroigłowej jest też mezoterapia próżniowa – zastosowany w niej system próżniowy redukuje ból i zmniejsza ryzyko pojawienia się siniaków poprzez lekkie uniesienie skóry i odciążenie naczyń oraz zakończeń nerwowych. Dzięki temu w wielu przypadkach mezoterapia mikroigłowa próżniowa nie wymaga stosowania znieczulenia.

Mezoterapią mikroigłową (lub frakcyjną) nazywa się też zabiegi wykonywane z użyciem Dermapena bądź specjalnych mezorollerów (mikronakłuwanie skóry zwiększa wchłanialność nakładanych na skórę składników aktywnych).

Mezoterapia a mezolift

Mezolift (hydrolift) to rodzaj mezoterapii, do której wykorzystuje się preparaty kwasu hialuronowego o wyższym stężeniu (a więc bardziej gęstych). Dzięki temu możliwe jest nie tylko silne nawilżenie skóry, ale też odmłodzenie owalu, poprawa jędrności i delikatny lifting tkanek (preparaty podawane są liniowo, zgodnie z kierunkiem napięcia skóry).

Mezoterapia a mezobotoks

Mezobotoks to zabieg łączący mezoterapię kwasem hialuronowym (nawilżenie) z podaniem botoksu (w celu „rozprężenia” zmarszczek mimicznych). Możesz też spotkać się z tą nazwą na określenie zabiegu polegającego na ostrzykiwaniu twarzy małymi dawkami toksyny botulinowej (botoksu). Zabieg ten ma delikatnie wygładzać drobne zmarszczki na twarzy, jednocześnie może ograniczać pocenie się skóry i produkcję sebum, ponieważ toksyna botulinowa hamuje aktywność gruczołów potowych i łojowych.

Mezoterapia bezigłowa

To tak naprawdę nie… mezoterapia:-) Samo słowo bowiem niesie w sobie informację o śródskórnym podaniu substancji aktywnych (łac. mezo – środek). Powszechnie jednak tym określeniem nazywa się zabiegi wykorzystujące do wtłoczenia w skórę substancji aktywnych zjawisko elektroporacji oraz fale ultradźwiękowe. Zabieg jest całkowicie bezinwazyjny, może być wykonywany w gabinetach kosmetycznych. Na pewno do osiągnięcia pożądanego efektu wymaga większej liczby powtórzeń niż klasyczna mezoterapia tzw. igłowa.

Co to jest mezoterapia frakcyjna?

Mezoterapia frakcyjna to zabieg wykonywany nie igłą, ale specjalnym urządzeniem, tzw. penem z mikroigiełkami, które „dziurkują” i w kontrolowany sposób uszkadzają skórę, aby pobudzić w niej procesy naprawcze i regeneracyjne. Najpopularniejszym na rynku urządzeniem do mezoterapii frakcyjnej (nazywanej też mezoterapią mikroigłową) jest Dermapen – wykorzystuje on opatentowaną technologię pulsujących mikroigieł, które pozwalają na precyzyjne, równomierne, efektywne i bezpieczne mikronakłuwanie skóry (głębokość wkłucia od 0,5 mm do 3 mm). Są to bardzo cienkie, jednorazowe igły molibdenowe, które nie dają reakcji alergicznych (nie zawierają chromu ani niklu). W trakcie zabiegu na skórę nakładane są aktywne preparaty bądź pozyskane z krwi pacjenta osocze bogatopłytkowe – dzięki mikronakłuwaniu jeszcze lepiej się one wchłaniają i działają bardziej efektywnie.

mezoterapia mikroigłowa

Co lepsze: Dermapen czy mezoterapia?

To zależy od wskazań i preferencji. Obydwie metody są bardzo skuteczne. W Dermapenie za stymulację skóry odpowiadają mechaniczne mikrourazy w połączeniu z aplikacją składników aktywnych, a w mezoterapii – substancje te są wprowadzane bezpośrednio w skórę igłą. Na pewno Dermapen zostawia na skórze mniej śladów i często jest wybierany właśnie z tego powodu jako alternatywa dla mezoterapii igłowej. Zabieg może też być wykonywany przez kosmetologa. Te dwie metody mogą się też doskonale uzupełniać.

Jaka jest najlepsza mezoterapia?

Trudno wskazać i uznać za najlepszy jeden rodzaj mezoterapii czy jeden preparat do niej przeznaczony. Na pewno warto zwracać uwagę, jakie jest pochodzenie stosowanych w zabiegu produktów – tak aby mieć pewność, że są to koktajle wysokiej jakości, o przebadanym składzie i wysokim profilu bezpieczeństwa, które nie wywołują reakcji niepożądanych czy utrzymujących się powikłań, np. w postaci stwardnień czy guzków związanych z zastosowaniem substancji niewiadomego pochodzenia. Na pewno „najprostsza” mezoterapia nieusieciowanym kwasem hialuronowym będzie dobrym zabiegiem nawilżającym i rewitalizującym, ale jeśli zależy ci na dodatkowych benefitach, lekarz może wybrać bardziej ukierunkowane na twoje problemy preparaty, np. o działaniu rozjaśniającym czy biostymulującym.

Mezoterapia – obszary

Mezoterapię wykonuje się najczęściej na takich obszarach, jak:

 • twarz, łącznie z okolicą oczu,
 • szyja,
 • dekolt,
 • dłonie,
 • skóra głowy.

Można też wykonać zabieg na dowolny obszar ciała, np. w celu redukcji tkanki tłuszczowej czy cellulitu, odpowiednio dobranymi preparatami.

Mezoterapia twarzy

To, można powiedzieć, podstawowy zabieg profilaktyki przeciwstarzeniowej. Zabieg warto wykonywać już od ok. 25-30. roku życia – wtedy bowiem fizjologicznie nasza skóra zaczyna się starzeć wskutek ubytku kolagenu. Ze względu na właściwości nawilżające i rewitalizujące zabieg jest polecany osobom ze skórą suchą (lub okresowo przesuszoną), ziemistą, matową, szarą, pozbawioną blasku, po ekspozycji słonecznej, a także w okresie menopauzy (wtedy bowiem skóra ulega silnemu przesuszeniu).

Co daje mezoterapia twarzy?

 • Głębokie nawilżenie skóry.
 • Odświeżenie skóry, zdrowy wygląd.
 • Rozświetlenie, przywrócenie promiennego blasku.
 • Poprawa kolorytu.
 • Zwiększenie napięcia i elastyczności skóry.
 • Usprawnienie procesów naprawczych w skórze.
 • Niwelowanie szkodliwego wpływu wolnych rodników.
 • Spłycenie drobnych zmarszczek.
 • Rozjaśnienie cieni pod oczami.
 • A także w zależności od wskazań i preparatów: rozjaśnienie skóry, pobudzenie produkcji kolagenu i w efekcie ujędrnienie, spłycenie blizn itp.

Ile sesji mezoterapii?

Jak często wykonywać mezoterapię? Zabieg zaleca się robić w serii minimum 4 powtórzeń w odstępach co 3-4 tygodnie. Pół roku po zakończeniu serii warto wykonać zabieg przypominający i podtrzymujący efekty.

Mezoterapia pod oczy

Mezoterapia jest jedną z najbardziej skutecznych metod poprawy wyglądu okolicy oka. Najlepiej wybierać zabiegi z użyciem preparatu przeznaczonego na ten obszar – wtedy masz pewność skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu (kwas hialuronowy wiąże wodę, więc źle dobrany preparat może powodować niechciany obrzęk). Zwykle zawierają one dodatkowe składniki rozjaśniające i przeciwobrzękowe.

Na czym polega mezoterapia oczu?

Mezoterapia okolicy oczu polega na ostrzyknięciu tego obszaru nieusieciowanym kwasem hialuronowym lub specjalnym koktajlem do tego przeznaczonym. Zabieg jest poprzedzony nałożeniem kremu znieczulającego. W okolicy oczu często stosuje się też mezoterapię mikroigłową, która jest mniej bolesna i daje mniejsze ryzyko wystąpienia siniaków. Mezoterapię wykonuje się wokół oczu, a także na powiekach górnych i dolnych. Idealnie w tym miejscu sprawdzają się preparaty z nieusieciowanym kwasem hialuronowym, flawonoidami, antyoksydantami i peptydami. W okolicy oczu stosuje się też aminokwasy i polinukleotydy o działaniu biostymulującym.

Co daje mezoterapia pod oczy?

Zabieg poprawia mikrokrążenie, nawilża, stymuluje. Dzięki temu możesz liczyć na takie szybko widoczne efekty, jak:

 • Wygładzenie drobnych zmarszczek wokół oczu.
 • Rozjaśnienie cieni pod oczami.
 • Nawilżenie skóry pod oczami (zwykle szybko ulega ona przesuszeniu).
 • Rozświetlenie i odświeżenie skóry.
 • Naturalny lifting powiek.
 • Zmniejszenie opuchnięć i worków pod oczami.

Ile trwa mezoterapia pod oczy?

Nie jest to długi zabieg, zwykle trwa ok. 15-20 minut.

Jak wyglądają oczy po mezoterapii?

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka i delikatne, dlatego zwykle po zabiegu musisz liczyć się z obrzękiem i zaczerwienieniem. Często też widoczne są charakterystyczne grudki, które znikają w ciągu 1-2 dni.

Co ile mezoterapia pod oczy?

Już jeden zabieg daje widoczny efekt odświeżenia i nawilżenia skóry wokół oczu, jednak zwykle zaleca się wykonać serię 3-4 powtórzeń w odstępach co 3-4 tygodnie. Następnie warto powtarzać taki zabieg regularnie, średnio raz na 2-3 miesiące, aby podtrzymać efekty.

Czy mezoterapia pod oczy jest bezpieczna?

Mezoterapia związana jest z przekłuciem naskórka, który w okolicy oka jest bardzo cienki, co może powodować przemijające skutki uboczne w postaci siniaków czy drobnych krwiaków. Bardzo ważne jest, aby zabieg był wykonywany odpowiednio dobranymi preparatami i odpowiednią techniką, aby uniknąć ryzyka poważniejszych powikłań (oko jest obszarem szczególnie delikatnym, biegnie w tej okolicy wiele ważnych nerwów i naczyń). Należy też bezwzględnie utrzymywać odpowiednią higienę po zabiegu, aby nie doszło do zakażenia i wywołania stanu zapalnego, który mógłby objąć też narząd wzroku.

Mezoterapia skóry głowy

To jedna z podstawowych metod walki z łysieniem i nadmiernym wypadaniem włosów, dostępna w gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy koktajlami składników aktywnych hamujących wypadanie włosów – za szczególnie skuteczne są uznawane peptydy, witaminy, aminokwasy i minerały. Bardzo dobre efekty przynosi też mezoterapia skóry głowy osoczem bogatopłytkowym. Zabiegi hamują łysienie i pobudzają odrost nowych włosów, polecane są też w przypadku włosów osłabionych, przerzedzonych, cienkich i delikatnych.

Na czym polega mezoterapia igłowa głowy?

Mezoterapia włosów polega na ostrzykiwaniu skóry głowy wybranym preparatem za pomocą igły. Wkłucia są dosyć płytkie, a igła – bardzo cienka. Czasami lekarz zmienia ją w trakcie zabiegu, gdy czuje, że uległa stępieniu i „szarpie” skórę. Głowy nie da się łatwo znieczulić kremem, ale zabieg jest stosunkowo mało bolesny – można zastosować znieczulenie w sprayu, bardzo dobrze działają też specjalne miejscowe spraye chłodzące. W niektórych klinikach możesz też spotkać się z przygotowaniem skóry do zabiegu poprzez wcześniejsze wykonanie peelingu oczyszczającego z sebum i zanieczyszczeń oraz pobudzającego krążenie.

mezoterapia skory glowy

Ile trwa mezoterapia głowy?

Zwykle to ok. 15-10 minut.

Czy mezoterapia skóry głowy jest skuteczna?

Jak najbardziej, choć oczywiście trzeba mieć świadomość, że pacjent powinien być do niej prawidłowo zakwalifikowany – bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza przyczyn wypadania włosów. Mezoterapii nie wolno na przykład wykonywać w łysieniu bliznowaciejącym. Poza tym jeśli objawy są zaawansowane, np. w łysieniu androgenowym, mezoterapia może okazać się nieskuteczna – i konieczne będzie wykonanie przeszczepu włosów. Dlatego warto poszukać dermatologa specjalizującego się w chorobach skóry głowy, aby mieć pewność, że zabieg będzie skuteczny i bezpieczny.

Czy mezoterapia przyspiesza porost włosów?

Substancje zawarte w koktajlach do mezoterapii na włosy pobudzają odrastanie nowych włosów. Dzięki temu rosną one szybciej, są gęstsze i bardziej błyszczące, lepiej się układają. To świetna metoda także dla osób cierpiących z powodu sezonowej utraty włosów czy ich osłabienia np. po ciąży lub intensywnym odchudzaniu.

Czy po mezoterapii odrastają włosy?

Wiele pacjentów obserwuje po mezoterapii pojawienie się na linii włosów tzw. baby hair. Są to nowe włoski, wyrastające z „uśpionych” wcześniej cebulek, które zostały pobudzone składnikami aktywnymi podanymi do skóry poprzez ostrzyknięcia. Mezoterapia skutecznie pobudza odrastanie włosów w przerzedzonych miejscach, pamiętaj jednak, że przy bardzo zaawansowanych objawach jedyną skuteczną metodą może okazać się transplantacja włosów.

Mezoterapia skóry głowy – jak często?

Aby zobaczyć pozytywny wpływ mezoterapii na włosy, zabieg trzeba wykonać co najmniej 4 razy w odstępach co 2-4 tygodnie. Wielu lekarzy zaleca jednak korzystanie z niego regularnie przez dłuższy czas, w odstępach co 3-6 miesięcy, dzięki czemu efekt nasila się stopniowo i dłużej utrzymuje.

Mezoterapia ciała

Mezoterapia to nie tylko metoda stosowana w zabiegach na twarz, ale też na ciało (często w połączeniu z technologiami modelującymi sylwetkę). Doskonale wspomaga redukcję cellulitu i rozstępów, ujędrnia wybrane partie ciała (np. ramiona, wewnętrzną stronę ud), a nawet stymuluje szybsze spalanie tkanki tłuszczowej (mówimy wtedy o lipolizie iniekcyjnej). W koktajlach na ciało stosuje się składniki ujędrniające, lipolityczne, wzmacniające skórę, np. fosfatydylocholinę, dezoksycholan sodu i L-karnitynę. Mezoterapia jest też doskonałą metodą profilaktyki przeciwstarzeniowej szyi, dekoltu i dłoni.

Po jakim czasie są efekty mezoterapii?

Mezoterapia jest zabiegiem, którego pełne efekty docenisz dopiero po jakimś czasie. Już jeden zabieg poprawia nawilżenie i elastyczność skóry, dodaje blasku, sprawia, że skóra wydaje się bardziej gęsta w dotyku – ale musisz poczekać na to minimum ok. miesiąca. Rezultaty nasilają się stopniowo, w miarę wykonywania kolejnych zabiegów z serii. Oczywiście, nie będą one tak spektakularne jak np. powiększenie ust, gdzie dodanie objętości widzisz od razu. Pamiętaj jednak, że to właśnie jakość, gęstość i odpowiednie nawilżenie skóry decydują o tym, że wyglądasz młodo i promiennie!

Mezoterapia – kto powinien wykonywać zabieg?

Mezoterapię igłową – tylko lekarze. Zabieg związany jest z wkłuciem się w skórę igłą (a w wypadku osocza bogatopłytkowego dodatkowo z pobraniem i przygotowaniem krwi), dlatego dla pełnego bezpieczeństwa powinien być wykonywany przez lekarza. W razie powikłań bądź wystąpienia sytuacji nieprzewidzianej (np. reakcji alergicznej) lekarz ma wiedzę i środki, aby ci pomóc. Zabiegi mezoterapii bezigłowej czy Dermapen mogą być wykonywane przez kosmetologa.

Jak pielęgnować skórę po mezoterapii igłowej?

 • Tego samego dnia, w którym wykonywany jest zabieg, ze skórą należy się obchodzić bardzo delikatnie. Lekarz przemyje ją płynem dezynfekującym i nałoży krem łagodzący i zabezpieczający skórę.
 • W dniu zabiegu nie dotykaj, nie myj i niczym nie smaruj skóry w domu, tak aby jak najszybciej doszło do „zamknięcia” otworów po wkłuciach.
 • Od kolejnego dnia należy ją delikatnie i dokładnie myć delikatnym środkiem oczyszczającym, można też stosować krem przyspieszający gojenie czy wchłanianie się siniaczków. Możesz też przykryć te ślady makijażem, najlepiej mineralnym.

Twarz po mezoterapii igłowej

Zwykle w dniu zabiegu jest obrzęknięta i zaczerwieniona, punkty wkłucia mogą lekko krwawić. Czasami, w zależności od techniki podania, mogą też być widoczne drobne grudki.

Twarz po mezoterapii mikroigłowej

Zdecydowanie szybciej dochodzi do siebie! Jak wygląda skóra po mezoterapii mikroigłowej? Zwykle przez ok. 1-2 godziny po zabiegu jest zaczerwieniona, mniejsze jest ryzyko pojawienia się siniaków i krwiaków.

Mezoterapia – przeciwwskazania

Do najczęstszych przeciwwskazań do mezoterapii igłowej należą:

 • ciąża i karmienie piersią
 • cukrzyca
 • aktywna opryszczka
 • infekcje skórne, stany zapalne
 • uczulenie na składniki stosowane w preparatach
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
 • choroby nowotworowe
 • skóra naczynkowa

Czy mezoterapię można robić samemu?

Tak, ale pod warunkiem że jest to tzw. mezoterapia bezigłowa. W sklepach dostępne są też dermarollery oraz urządzenia do domowej mezoterapii mikroigłowej (zwykle na głębokość od 0,25 do 1,5 mm), choć warto sprawdzić ich pochodzenie i podpytać kosmetologa bądź lekarza, jak prawidłowo się nim posługiwać. Absolutnie natomiast nie powinnaś wykonywać sama w domu mezoterapii igłowej!

Ile kosztuje zabieg mezoterapii?

To zależy, gdzie i jakim preparatem jest wykonywana. Cena podstawowego zabiegu mezoterapii kwasem hialuronowym może się już zaczynać od ok. 300-400 zł. Średnia cena mezoterapii twarzy i szyi to ok. 500-600 zł

Ile kosztuje zabieg mezoterapii na włosy?

Ok. 400-500 zł

Ile kosztuje mezoterapia osoczem?

Ok. 1000-1500 zł

Mezoterapia twarzy – cena

Ok. 400-600 zł

Mezoterapia pod oczy – cena

Ok. 300-400 zł

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki