Korekta odstających uszu – dostępne metody
Odstające uszy to problem estetyczny, który znacząco wpływa na samopoczucie i poczucie atrakcyjności. Liczną grupą decydującą się na korektę plastyczną są młodzi mężczyźni po 20. roku życia – nierzadko pierwsze samodzielnie zarobione pieniądze przeznaczający właśnie na ten cel. Odstające uszy są też problemem natury psychologicznej dla kobiet – zwłaszcza że nie zawsze da się je zamaskować długimi włosami. Poznaj wszystkie metody korekty odstających uszu u chirurga.
Nasz ekspert: dr n. med. Tadeusz St. Witwicki. Specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej. Kształcił się na warszawskiej Akademii Medycznej oraz odbywał szkolenia w Pekinie, Glasgow, Los Angeles i Gandawie. Od przeszło 20 lat prowadzi własną praktykę lekarską. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Międzynarodowy Trener Technik Rewitalizująco-Liftingujących APTOS, prowadzi szkolenia dla lekarzy z zakresu rekonstrukcji piersi. Autor licznych publikacji z zakresu chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.
Korekta uszu nićmi
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na korektę odstających uszu była operacja plastyczna. Dziś dostępna też jest mniej inwazyjna metoda – korekcja małżowiny usznej za pomocą użycia jedynie nici, bez nacięć skalpelem. Zabieg też powinien wykonywać lekarz chirurg.
Metoda jest mało inwazyjna, nie ma żadnych cięć ani szwów chirurgicznych. Polega na odpowiednim ułożeniu ucha, a następnie przeszyciu wokół chrząstki nierozpuszczalnymi nićmi Aptos – to tak jakby założenie z nici klamerek na chrząstce, aby nie powróciła do poprzedniej pozycji. W ten sposób ucho zostaje „przyciągnięte” bliżej skóry głowy. Z tego zabiegu mogą korzystać wszyscy, którzy mają miękką, plastyczną chrząstkę.
Ze względu na małą inwazyjność zabieg polecany jest przede wszystkim starszym dzieciom i nastolatkom (po 7. roku życia), a także osobom aktywnym zawodowo, które nie mogą sobie pozwolić na dłuższe wyłączenie z codziennego życia.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny – wykonuje się w znieczuleniu miejscowym ucha, wprowadzając nici zwykle poprzez 3 punkty wkłucia. Trwa to ok. 20-30 minut. Po zabiegu tylko przez 2 dni pacjent nosi opatrunek, a następnie przez 2 tygodnie zwykłą ozdobną opaskę bawełnianą. Nićmi Aptos można skorygować także jedno ucho, jeśli jest bardziej odstające niż drugie.
– Jest to szybka i prosta metoda do niedużych korekcji, zwłaszcza jeśli ktoś obawia się operacji plastycznej lub nie może jej mieć wykonanej ze względów zdrowotnych – mówi nasz ekspert.
Czasami ucho genetycznie lub pooperacyjnie wygląda, jakby było przyrośnięte do linii żuchwy, bez naturalnego zaokrąglenia płatka ucha (bez podcięcia przy połączeniu z linią żuchwy). Taki naturalny kształt można przywrócić za pomocą nici Aptos Needle 3/0.
Plastyka odstających uszu
– Plastyka odstających uszu pozwala skorygować nawet widoczne wady budowy małżowin usznych – wyjaśnia dr Tadeusz Witwicki. – Dobrze przeprowadzony zabieg nie pozostawia widocznych blizn. Do operacji kwalifikowane są już dzieci po 7. roku życia, wymagana jest wcześniejsza konsultacja i kwalifikacja oraz wykonanie badań niezbędnych do zabiegu. Z cięcia na tylnej powierzchni małżowiny usuwa się nadmiar skóry i dokonuje koniecznych nacięć i wycięć w obrębie chrząstki małżowiny usznej – w zależności od potrzeb. Na koniec zakłada się szwy modelujące kształt ucha i szwy na skórę.
Operacja trwa ok. 1-1,5 godziny. Zdjęcie szwów odbywa się w 7. dobie, a przez 6 tygodni należy nosić na noc opaskę elastyczną przytrzymującą uszy – po tym czasie widać efekt końcowy. Do pracy można powrócić po tygodniu. Zasinienia i obrzęk uszu mogą utrzymywać się przez 2-3 tygodnie.
Plastyka płatków usznych
Mówiąc o pięknych uszach, nie sposób nie wspomnieć o zabiegu korekcji płatków usznych, np. gdy są rozerwane noszeniem kolczyków, dziurawe i rozciągnięte po noszeniu kołków lub mają po prostu nieestetyczną wielkość lub kształt. Zabieg robi się w znieczuleniu miejscowym – rozerwany płatek się zszywa lub redukuje jego wielkość. Szwy zakładane są na tydzień, po 2-3 tygodniach miejsca te należy zacząć smarować maścią poprawiającą wygląd blizn.