
Usuwanie tatuaży laserem Q-Switched
Coraz więcej osób wykonuje tatuaże, a tym samym… rośnie zapotrzebowanie na ich usuwanie! Czasami wzór się deaktualizuje (jak np. imię partnera) albo po prostu przestaje się nam podobać. Z pomocą przychodzą dziś lasery – niezwykle skuteczną i bezpieczną technologią, najczęściej stosowaną w usuwaniu tatuaży, jest Q-Switched. Jak dokładnie działa? Ile zabiegów musisz wykonać, aby uzyskać pożądany efekt?
Na czym polega laserowe usuwanie tatuażu?
Można powiedzieć, że energia lasera rozbija barwnik zawarty w tuszu na drobne cząsteczki, które następnie są eliminowane z organizmu poprzez proces fagocytozy, czyli „wchłonięcie” przez makrofagi (komórki odpornościowe) i wydalenie za pośrednictwem naczyń limfatycznych w naturalnych procesach metabolicznych. Płycej położony barwnik ulega natomiast usunięciu wraz z fizjologicznym złuszczaniem się naskórka. Dlatego na efekt trzeba poczekać – dopiero po 4-6 tygodniach można ocenić stopień rozjaśnienia skóry i ewentualnie zabieg powtórzyć. Zwykle do uzyskania satysfakcjonującego rezultatu trzeba wykonać min. 3-6 zabiegów, czasami nawet 10-12. Możliwe jednak jest całkowite usunięcie barwnika, praktycznie bez śladu.
Co wyróżnia laser Q-Switched?
Laser Q-Switched wykorzystuje dwie długości fali: 1064nm i 532 nm, dzięki czemu doskonale radzi sobie z usuwaniem tatuaży różnych kolorów, wielkości, wykonanych zarówno amatorsko, jak i przez profesjonalnych tatuażystów. Jest to laser nanosekundowy, co oznacza, że dostarcza do skóry dużą dawkę energii w bardzo krótkim czasie. Wywołuje ona efekt fotoakustyczny (fotomechaniczny), co prowadzi do rozbicia barwnika na mniejsze cząsteczki, dzięki czemu mogą one być w naturalny sposób wydalone z organizmu. Technologię Q-Switched wyróżnia to, że ilość powstającego ciepła jest niewielka, nie ma więc ryzyka termicznego uszkodzenia tkanek wokół tatuażu i powstawania blizn, co było częstym problemem przy wcześniej stosowanych laserach. Technologia Q-Switched może też być stosowana do usuwania makijaży permanentnych, przebarwień, plam i naczyniaków płaskich.
Laserowe usuwanie tatuażu z użyciem Q-Switched jest zabiegiem skutecznym, bezpiecznym i praktycznie bezbolesnym (u osób z niskim progiem bólu można wcześniej zastosować znieczulenie miejscowe).
Jak pielęgnować skórę po zabiegu?
Po zabiegu skóra jest przez kilka dni obrzęknięta i zaczerwieniona, mogą też pojawić się drobne wybroczyny, które następnie zamienią się w niewielkie strupki. Jak ją pielęgnować, aby przyspieszyć proces gojenia i uniknąć powikłań?
- Warto stosować w tym czasie specjalne preparaty łagodzące i regenerujące skórę (tzw. kremy pozabiegowe).
- Pamiętaj też, że nie wolno zrywać ani złuszczać strupków, jeśli się pojawiły! Mogą powstać trudne do usunięcia ślady.
- Bardzo ważna jest ochrona przed promieniami UV przez co najmniej miesiąc po zabiegu (skóra poddana laseroterapii jest bardziej wrażliwa na działanie słońca). Jeśli usuwasz tatuaż zlokalizowany w widocznym miejscu (np. na ręce czy szyi), najlepiej zaplanować zabiegi laserowe w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasłonecznienie jest najmniejsze.
- Do momentu wygojenia skóry zrezygnuj ze stosowania drażniących zabiegów (np. peelingów) czy kosmetyków.
- Przez kilka dni unikaj intensywnych ćwiczeń fizycznych, długich kąpieli, sauny.
Gdy skóra się wygoi, zauważysz wyraźne zblednięcie tatuażu, które będzie się stopniowo nasilać.
Czy można skutecznie usunąć kolorowe tatuaże?
Jak najbardziej! Technologia Q-Switched radzi sobie doskonale nawet z wielokolorowymi, gęsto barwionymi tatuażami. Tempo ich rozjaśniania jest zależne od tego, jakich rodzajów pigmentów użyto do produkcji tuszu (warto zawsze sprawdzać, czy są to substancje zarejestrowane do podawania w skórę, a gdy robisz tatuaż, najlepiej zrób zdjęcie fiolki z informacją o składzie – może się przydać, jeśli kiedyś zdecydujesz się na usuwanie tatuażu).
- Czy najłatwiej jest usunąć tatuaż czarny, jak powszechnie się uważa? Wszystko zależy od barwnika – jeśli użyto sadzy i tlenku żelaza, zabieg może wymagać wielu powtórzeń do uzyskania zadowalającego efektu.
- Natomiast wbrew powszechnej opinii nie tak trudno pozbyć się tatuażu czerwonego, gdyż zawarte w nim cząsteczki pigmentów są bardzo małe.
- Najtrudniej jest natomiast usunąć tatuaż w kolorach żółtym i zielonym.
Generalnie łatwiej jest rozjaśnić ciemne tatuaże (czarne, brązowe, granatowe) i czerwone, trudniej te w jasnych kolorach, np. żółte, pomarańczowe, pastelowe, zielone. W takim przypadku musisz liczyć się z koniecznością wykonania większej liczby powtórzeń. Wiele osób decyduje się też na rozjaśnienie tatuażu do stopnia umożliwiającego wykonanie na nim nowego rysunku.
O czym jeszcze pamiętać decydując się na zabieg laserowego usuwania tatuażu?
Przede wszystkim o przeciwwskazaniach – aby je wykluczyć, ważna jest konsultacja lekarska, która powinna poprzedzać wykonanie zabiegu. Do najważniejszych należą:
- Ciąża, karmienie piersią.
- Świeżo opalona skóra, korzystanie z solarium w ciągu ostatnich 30 dni.
- Skóra o ciemnej karnacji, z dużą zawartością naturalnego barwnika.
- Podrażnienie skóry, np. po intensywnym peelingu.
- Choroby zapalne tkanki łącznej.
- Aktywna opryszczka.
- Łuszczyca, bielactwo.
- Niewyrównana cukrzyca.
- Choroby nowotworowe.
- Stosowanie kremów z retinolem, stosowanie substancji (np. ziół czy leków) fotouczulających.
- Terapia doustna retinoidami np. na trądzik (przed wykonaniem zabiegów laserowych trzeba odczekać co najmniej 6 miesięcy po jej zakończeniu).
Materiał zewnętrzny