(Nie tylko) botulina pod oczy
Nawet najlepszy krem pod oczy nie zatrzyma procesów zdarzenia. Co prawda zabiegi medycyny estetycznej także tego nie zrobią, ale są o wiele skuteczniejsze w redukowaniu objawów upływu czasu. Co zatem pod oczy – botulina, kwas hialuronowy a może mezoterapia igłowa?
Nic tak jak w twarz nie zdradza wieku. Niezwykle dużo o nas i naszym stylu życia mogą powiedzieć zwłaszcza okolice oczu. Od najmłodszych lat „pracujemy” przecież na kurze łapki czy zmarszczki mimiczne. Czy można zatrzymać zatrzymać procesy starzenia? Nie. A czy można opóźnić ich skutki lub zniwelować widoczne już objawy? Jak najbardziej! Pomóc w tym mogą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Te trzy najpopularniejsze to ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, mezoterapia igłowa i botuliną. Czego można się po nich spodziewać?
Kwas hialuronowy pod oczy
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego pod oczy to doskonała metoda na wypełnienie tzw. doliny łez. Zastrzyki z kwasu ujędrnią skórę oraz poprawią poziom jej nawilżenia, przez co nieestetyczne zagłębienie stanie się mniej widoczne. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym cieszy się dużą popularnością, ponieważ kwas ten jest naturalną substancją, którą wytwarza organizm ludzki, stąd praktycznie nie zdarzają się przypadki reakcji alergicznych. Efekt zabiegu widoczny jest bezpośrednio po iniekcji i utrzymuje się przez ok. 8 miesięcy. Aby zabieg był jak najmniej bolesny, partie skóry poddawane iniekcjom smaruje się kremem znieczulającym (maść Emla). Uwaga: nie jest to zabieg dla wszystkich! Specjalista nie zdecyduje się go wykonać w przypadku bardzo cienkiej skóry, tzw. pergaminowej, ponieważ po wypełnieniu kwasem hialuronowym mógłby on przebijać przez skórę, tworząc nieestetyczne grudki. Inne przeciwwskazania to m.in. tendencja do powstawania bliznowców, choroby autoimmunologiczne, ciąża i karmienie piersią czy aktywne stany zapalne skóry. Bezpośrednio po zabiegu może być widoczna opuchlizna, a jeżeli igła trafiła naczynie krwionośne, także niewielki siniak (dlatego zabieg najlepiej wykonać przed weekendem).
Mezoterapia igłowa pod oczy
Mezoterapia okolic oczu to zabieg nieco podobny do iniekcji z kwasem hialuronowym. Tutaj także dochodzi do przerwania ciągłości skóry i wtłaczane są pod nią odpowiednie preparaty, np. koktajl substancji odżywczych (także z kwasem hialuronowym). Czym te zabiegi się od siebie różnią? Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym ma na celu przede wszystkim wypełnienie doliny łez i nawilżenie skóry, natomiast mezoterapia doskonale odżywia, przez co jest świetnym uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Efekty zabiegu nie są tak spektakularne, jak w przypadku iniekcji czystego kwasu hialuronowego i można je dostrzec po serii 3-4 zabiegów. Największa zaleta mezoterapii to to, że działa o wiele intensywniej i głębiej, niż nawet najlepsze serum pod oczy.
Botulinapod oczy
Toksyna botulinowa lub jad kiełbasiany, to substancja produkowana przez beztlenowe bakterie bacillus botulinum. To bardzo silna trucizna (neurotoksyna), jednak podawana w ściśle kontrolowanych dawkach, ma właściwości lecznicze. Botuliną leczy się nadpotliwość, migrenę i zgrzytanie zębami, ale największą popularnością cieszy się wśród fanek medycyny estetycznej, ponieważ nic, tak jak botulina, nie wypełnia zmarszczek. Dlatego mówiąc o botulinie pod oczy mamy na myśli zniwelowanie widoczności zmarszczek wokół oczu, np. kurzych łapek. Ponadto działa ona profilaktycznie, ponieważ nie pozwala się marszczyć, a im mniej będziemy marszczyć skórę, np. okolice oczu, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zmarszczki w tym miejscu się utrwalą i w przyszłości będą widoczne bez względu na intensywność mimiki. Iniekcjom z toksyną botulinową nie mogę poddać się kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby chore na cukrzycę i cierpiące na choroby neurologiczne, które polegają na osłabieniu siły mięśniowej (botulina przecież paraliżuje mięśnie). Z reguły aby wypełnić kurze łapki dokonuje się w sześciu wkłuć po 3 po każdej ze stron. Doświadczony lekarz potrafi tak dobrać dawkę toksyny, aby twarz zachowała naturalną ruchomość. Ostateczny efekty zabiegu widoczne są średnio po dwóch tygodniach – ten czas jest potrzebny, aby botulina rozłożyła się równomiernie. Jeżeli nie będą satysfakcjonujące, możliwa jest ewentualna korekta. Często zabieg użyciem toksyny botulinowej łączy się np. z ostrzyknięciem wypełniaczem (jak choćby wspomnianym kwasem hialuronowym).
Uwaga! W przypadku botuliny wyjątkowo ważne jest wybranie jak najlepszego lekarza/kliniki medycyny estetycznej – wystarczy jeden błędny ruch, aby zamiast wypełnionych zmarszczek pojawił się problem choćby opadniętej powieki. Co prawda jest to proces odwracalny (średnio po pół roku wszystko wraca do normy), niemniej jednak zabieg z botuliną nie jest w żaden sposób zabiegiem odżywiającym, a jedynie korekcyjnym. Ponadto z czasem botulina także zanika i konieczne jest ponowne ostrzyknięcie w celu odzyskania młodszego wyglądu.
Kwas hialuronowy a botulina? To zależy! Generalnie zabiegiem pierwszego wyboru na zmarszczki mimiczne wokół oczu (tzw. kurze łapki) jest botulina. Wypełniacze są rzadko stosowane w bezpośredniej bliskości oka i czoła, ze względu na większe ryzyko powikłań. Czasami wypełnia się nimi zagłębienia pod dolną powieką. Na pewno są najlepszą metodą wypełnienia doliny łez.
Ile to kosztuje?
Cena wypełnienia kurzych łapek toksyną botulinową to ok. 800 zł. W przypadku mezoterapii koszty są większe – jeden zabieg to ok. 300- 400 zł, a jak wspominaliśmy z reguły wykonuje się seria 3-4 zabiegów (oczywiście w pakiecie cena jednostkowego zabiegu spada). Natomiast kwas hialuronowy „pod oczy” to wydatek rzędu 700 złotych.