WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Najlepsze zabiegi na okolicę oczu

W 2021 r. oczy ogłoszono… nowymi ustami w medycynie estetycznej! Wszystko przez to, że w dobie pandemii i nakazu noszenia maseczek to właśnie one stały się głównym elementem twarzy przyciągającym uwagę, a nawet znakiem rozpoznawczym:-) Niestety, okolica oczu starzeje się bardzo szybko i wymaga naprawdę rzetelnej pielęgnacji połączonej z profesjonalnymi zabiegami. Na jakie zabiegi na skórę wokół oczu szczególnie warto zwrócić uwagę? 

Jak starzeje się skóra wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest bardzo cienka – jej grubość wynosi tylko ok. 0,5 mm, podczas gdy w innych obszarach nawet 4 mm. W miejscu tym występuje niewielka ilość warstwy podskórnej, nie ma gruczołów potowych, znikoma jest też ilość gruczołów łojowych. W dodatku skóra wokół oczu cały czas „pracuje” – mięsień okrężny oka wykonuje dziennie nawet 20 tysięcy ruchów podczas mrugania powiekami i mrużenia oczu! To wszystko powoduje, że skóra wokół oczu szybko ulega przesuszeniu, a pierwsze zmarszczki są na niej widoczne już ok. 30 roku życia (są to zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki). Spod cienkiej skóry przebijają naczynia krwionośne widoczne jako cienie pod oczami, z wiekiem dochodzą problemy z opadaniem powiek (w skrajnych przypadkach mogą one zasłaniać pole widzenia), opadaniem brwi i kącików oczu, obrzękami, workami pod oczami, tzw. doliną łez, a nawet przepuklinami tłuszczowymi. Wszystko to powoduje, że cała twarz zaczyna wyglądać na zmęczoną i smutną.

Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

  • Nawilżaj i jeszcze raz nawilżaj! To podstawa pielęgnacji i to już od wczesnych lat. Pamiętaj, że skóra starzeje się fizjologicznie już od 25. roku życia (wtedy właśnie zaczyna się stopniowy ubytek kolagenu, elastyny i kwasi hialuronowego), a zmiany wokół oczu są widoczne najszybciej.
  • Chroń skórę wokół oczu przed promieniami UV – stosując kremy z filtrami i okulary przeciwsłoneczne, które zabezpieczą gałkę oczną i powstrzymają cię przed mimowolnym mrużeniem oczu na słońcu, co sprzyja powstawaniu kurzych łapek. Pamiętaj też, że na powiekach i w gałce ocznej może się zlokalizować groźny czerniak.
  • Pamiętaj o dokładnym demakijażu i codziennym oczyszczaniu skóry z zanieczyszczeń (nawet jeśli się nie malowałaś). Rób to delikatnie, aby zbyt mocno nie pocierać skóry wacikiem.
  • Jeśli masz skłonność do obrzęków, warto wykonywać regularnie masaż skóry wokół oczu – uciskaj delikatnie górną powiekę od wewnętrznego kącika w kierunku skroni, a następnie dolną – ruchem okrężnym, w kierunku wewnętrznego kącika. Możesz też sięgnąć po żele i kremy ze specjalnymi masującymi aplikatorami o działaniu chłodzącym oraz schłodzone żelowe płatki pod oczy.
  • Rozświetlaj skórę wokół oczu, aby zniwelować wrażenie zmęczenia. Na pewno przyda się korektor w odpowiednio dobranym odcieniu, rozświetlacz czy krem z drobinkami odbijającymi światło. Warto poradzić się profesjonalnej makijażystki, jak wykonać makijaż odmładzający i liftingujący oka.
  • Wysypiaj się! W młodości skóra szybko się regeneruje, ale później, w wieku dojrzałym, każda zarwana godzina będzie widoczna w postaci długo utrzymujących się cieni i obrzęków pod oczami.
  • Obrzękom pod oczami sprzyja też nieprawidłowa dieta bogata w sól i produkty wysoko przetworzone, a także późne wieczorne jedzenie i picie alkoholu.

Najlepsze zabiegi na okolicę oczu

W gabinetach znajdziesz coraz więcej zabiegów na tę trudną okolicę, które pozwalają skutecznie poprawić wygląd skóry wokół oczu. To przede wszystkim:

  • Toksyna botulinowa – najszybszy sposób na pozbycie się zmarszczek mimicznych, czyli przede wszystkim kurzych łapek w kącikach oczu. Hamuje działanie mięśnia odpowiedzialnego za marszczenie się skóry w tym miejscu, ale dobrze wykonany zabieg daje naturalny efekt i nie blokuje całkowicie mimiki. Botulinę wykorzystuje się też w redukcji groźnie wyglądającej lwiej zmarszczki między brwiami i poziomych linii czoła. Umiejętnie podany może też zapewnić pożądany, delikatny efekt liftingu brwi.
  • Wypełniacze kwasu hialuronowego – rzadko podaje się je w bezpośredniej okolicy oka, ponieważ mogą dawać obrzęki, a ponadto w okolicy tej przebiegają ważne tętnice, których uciśnięcie (bądź zablokowanie poprzez wstrzyknięcie w nie preparatu) może doprowadzić do groźnych powikłań, np. martwicy czy nawet ślepoty. Czasami, uzupełniająco do toksyny botulinowej, podaje się niewielką ilość wypełniacza celem wygładzenia głębokiej lwiej zmarszczki. Jest to natomiast doskonała metoda wypełnienie tzw. doliny łez oraz skroni, które z wiekiem zapadają się. potęgując wrażenie twarzy „zjeżdżającej” w dół.
  • Mezoterapia – to doskonała profilaktyka przeciwstarzeniowa na okolicę oka. Nawilża, rewitalizuje, dodaje świeżości i blasku! Do zabiegu stosuje się nieusieciowany kwas hialuronowy albo specjalnie skomponowane koktajle, które dodatkowo rozjaśniają cienie pod oczami i działają przeciwobrzękowo. Bardzo dobre efekty w tym miejscu daje też zastosowanie osocza bogatopłytkowego, fibryny bogatopłytkowej oraz preparatów biostymulujących (np. na bazie aminokwasów, polinukleotydów), które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do ujędrnienia i poprawy napięcia skóry w okolicy oka.
  • Karboksyterapia – inaczej terapia dwutlenkiem węgla. Poprawia mikrokrążenie, zwiększając dotlenienie i odżywienie tkanek, zapewnia drenaż, redukuje opuchnięcia i cienie pod oczami. Skóra staje się jasna, napięta, świeża, promienna! Najlepiej wykonać serię nawet 10-12 zabiegów, aby cieszyć się „nowym spojrzeniem”.
  • Nici liftingujące – to sposób na lifting brwi, uniesienie kącików oka, a nawet powiek. Zabiegi wykonuje się zwykle z użyciem nici (stałych bądź rozpuszczalnych) z haczykami, które mają większą moc unoszenia tkanek niż nici gładkie.
  • Radiofrekwencja mikroigłowa – obecnie hit w gabinetach, zabieg pobudza przebudowę skóry, pogrubia ją (dzięki temu naczynka tak mocno przez nią nie prześwitują), napina, zagęszcza, co prowadzi do widocznego odmłodzenia tej okolicy.
  • Laseroterapia – niektóre lasery można z powodzeniem stosować pod okiem, a nawet na ruchomą część powiek. Są to głównie lasery frakcyjne, które pobudzają skórę do przebudowy poprzez wywołanie drobnych mikrouszkodzeń w tkankach. W przypadku zaawansowanych objawów starzenia i dużej wiotkości powiek można zastosować lekką ablację (wtedy trzeba się liczyć z kilkudniowym okresem rekonwalescencji). Efekty bywają spektakularne!
  • Plazma – to urządzenie było promowane jako alternatywa dla blefaroplastyki, czyli chirurgicznej korekcji powiek. Jednak zdaniem wielu lekarzy sprawdza się jedynie w przypadku niewielkiego opadania powiek albo jako zabieg podtrzymujący efekt u osób, które kiedyś miały robiony lifting chirurgiczny i z czasem, wskutek postępowania procesu starzenia, wymagają delikatnej korekcji.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

oko

Odmładzanie okolicy oczu

Wszystko o odmładzaniu trudnej okolicy oka. Metody mało inwazyjne i chirurgiczne – okiem okulisty i lekarza medycyny estetycznej.

Zasłonięte oczy

Oczy do korekty

Worki pod oczami, opadające powieki, kurze łapki, opadające powieki postarzają i nadają twarzy zmęczony wygląd. Jak się ich szybko pozbyć?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki