
Oczy do korekty
Wygląd okolic oczu potrafi… spędzać sen z powiek! „Worki” pod oczami, opadające powieki, utrwalone kurze łapki i „zagniecenia” pod powieką – to wszystko sprawia, że wyglądasz na starszą i czujesz się mniej atrakcyjna. Są jednak skuteczne i nieinwazyjne sposoby, aby szybko poprawić tę okolicę!
Nasz ekspert: dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, specjalista alergolog, internista, lekarz medycyny estetycznej, dyrektor medyczny z Instytutu Medycyny Estetycznej Medestetis. Przebyła szereg kursów i szkoleń z dziedziny medycyny estetycznej i anti-aging w kraju i za granicą, jest autorem publikacji i doniesień naukowych oraz członkiem towarzystw naukowych. Szkoli lekarzy z zakresu podawania toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego oraz technik laserowych. Jej pasją (poza pracą) jest sport – uwielbia biegać, pływać, ćwiczyć fitness, jeździć na nartach oraz spędzać każdą wolną chwilę aktywnie. www.medestetis.pl
Zmarszczki mimiczne
Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku działania mięśni mimicznych twarzy. Najlepszą metodą zahamowania ich działania jest toksyna botulinowa. Podawana w formie domięśniowych iniekcji stosowana jest w medycynie także do leczenia nadmiernej potliwości, bruksizmu i migreny. Hamuje uwalnianie acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami a komórkami mięśniowymi. Działa dwutorowo: zmniejsza kurczliwość mięśni (skóra rozluźnia się i zmarszczki znikają) i profilaktycznie (skóra odpoczywa od ciągłego ruchu, co poprawia jej kondycję po ustaniu działania toksyny botulinowej – badania dowiodły, że u osób regularnie stosujących botulinę, po zaprzestaniu iniekcji, mięśnie odpowiedzialne za zmarszczki mimiczne są mniej używane). Zabieg jest bezpieczny i odwracalny – efekt utrzymuje się średnio od trzech do sześciu miesięcy.
Wiele osób obawia się efektu „zamrożenia” twarzy. Aby tego uniknąć, pamiętaj, że iniekcji zawsze powinien dokonywać doświadczony lekarz. Źle dobrana lub podana w nieodpowiednie miejsce dawka botuliny oznacza ryzyko wystąpienia efektu „maski” lub działań niepożądanych.
„Siatka” pod oczami
Skóra pod oczami jest bardzo cienka – cieńsza niż w innych rejonach twarzy i to powoduje, że starzeje się najszybciej. Na skutek osłabienia włókien kolagenu i elastyny pojawia się widoczna siatka drobnych zmarszczek – u niektórych osób (zwłaszcza tych, które z natury mają drobną twarz i pergaminową skórę) naprawdę mocno zarysowana, co powoduje, że mogą wyglądać na starsze niż w rzeczywistości.
Co pomoże? Laseroterapia, mezoterapia, peeling chemiczny, osocze bogatopłytkowe, nici PDO bądź leczenie plazmą. Celem tych zabiegów jest stymulacja produkcji kolagenu i elastyny wskutek uruchomienia procesów gojenia skóry. Spektrum zabiegów jest bardzo szerokie i trzeba brać pod uwagę wiek pacjenta, oczekiwania oraz ewentualną kilkudniową konieczność wyłączenia się z aktywności zawodowej i towarzyskiej. Często wykonywanym zabiegiem jest mezoterapia na okolicę oczu, często z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego. Zaletą mezoterapii jest jej kompleksowe działanie: biostymulacja, nawilżenie, ujędrnienie i odbudowa skóry.
Zabiegi laserem lub plazmą wymagają zazwyczaj wyłączenia na kilka dni, ale dają spektakularne efekty przebudowy skóry. Do wzmocnienia skóry w okolicy oczu stosuje się również biorewitalizujące nici PDO oraz wykonuje dedykowane na tę okolicę peelingi chemiczne. Peeling chemiczny daje kompleksowy efekt – redukuje przebarwienia, drobne zmarszczki, mobilizuje skórę do przebudowy. Z wiekiem zdolności regeneracyjne skóry ulegają niestety spowolnieniu i zabiegi nieinwazyjne nie dają już tak spektakularnego efektu. Lepiej sprawdzi się wtedy tradycyjna chirurgia plastyczna.
Cienie pod oczami
Przyczyną podkrążonych oczu może być nadmierne gromadzenie się hemosyderyny w obrębie skóry oczodołów, co powoduje zmianę kolorytu skóry. W tym wypadku najlepiej pomogą peelingi dedykowane tej okolicy lub mezoterapia – obydwa zabiegi mają wykorzystują substancje o działaniu rozjaśniającym.
Kolejną przyczyną cieni pod oczami może być brak podściółki tłuszczowej, co powoduje, że skóra leży bezpośrednio na kości i mięśniu okrężnym oka, co zmienia optycznie jej kolor. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się wypełnienie kwasem hialuronowym. Jest względnie bezpieczne i daje natychmiastowy efekt. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu mikrokaniuli i nie wymagana jest po nim rekonwalescencja. Opcją jest przeszczep tłuszczu z innej okolicy ciała, ale to wymaga już kilkudniowej rekonwalescencji i większego zabiegu.
„Worki” pod oczami
Najczęściej powstają w wyniku równoczesnej utraty sprężystości, zaniku podściółki tłuszczowej i osłabienia włókien kolagenowych. Tu sprawdzą się zabiegi łączone, a jeśli decydujemy się na jeden, kluczowe jest znalezienie głównej przyczyny „worków”. Gdy jest nim przepuklina tłuszczowa (zwykle u osób starszych), najlepsza będzie blefaroplastyka – wycięcie nadmiaru skóry dolnej powieki i nadmiaru tłuszczu. To zabieg radykalny, ale jednorazowy (efekt jest trwały). Cięcie można wykonać na dwa sposoby: 2 mm pod rzęsami lub od spojówkowej strony powieki (zaletą tego rodzaju metody są niewidoczne blizny). Blepharoplastyka jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, co ogranicza bolesność do minimum. Po wykonaniu zabiegu na skórze pozostawione są szwy, które zdejmuje się po 7 dniach. Rany zostają przykryte cienkimi plastrami. Okres rekonwalescencji po operacji plastycznej powiek jest uzależniony od indywidualnych czynników, ale najczęściej trwa ok. 21 dni (do całkowitego wygojenia rany). Przyjmuje się, że w zależności od samopoczucia i charakteru aktywności pacjent może normalnie funkcjonować już po kilku dniach od zabiegu.
Alternatywą dla zabiegu chirurgicznego może być tzw. plazma. Jest to generator plazmy tworzącej się podczas zabiegu między końcówką urządzenia a skórą dzięki niewielkiemu łukowi elektrycznemu. Plazma w sposób kontrolowany powoduje sublimację naskórka i miejscowe obkurczanie skóry. Zabieg wykonywany jest punktowo bez oddziaływania na otaczające zdrowe tkanki ograniczając wywołanie uszkodzenia termicznego skóry właściwej, krwawienia, nekrozy, poparzeń czy reakcji zapalnej w otaczających tkankach, a także ryzyko przebarwień pozapalnych. Pacjent nie jest wyłączony z codziennej aktywności, a dzięki zastosowaniu znieczulenia z kremem z lidokainą zabieg nie jest dla niego bolesny.
Przebarwienia pigmentacyjne
Pojawiają się głównie na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce. Pomoże peeling chemiczny, który rozjaśni przebarwienia, a przy okazji przebuduje skórę i poprawi jej napięcie. Po peelingu skóra złuszcza się przez około tydzień, a przez co najmniej miesiąc musimy unikać słońca, by nie nabawić się przebarwień (dlatego zabieg najlepiej wykonać jesienią i zimą). Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie plazmy, która pozwala na odparowanie zmiany pigmentacyjnej. Po zabiegu skóra goi się przez około 4 tygodnie, ale już po kilku dniach można nakładać makijaż.
Uwaga! Pamiętaj, że nie ma na rynku zbyt wielu urządzeń, które bezpiecznie mogą być zastosowane na okolice oczu.
Opadające powieki
Przy grubej, tzw. ciężkiej skórze i dużym jej nadmiarze da sobie radę jedynie blefaroplastyka, a więc wycięcie nadmiaru skóry czasami wraz z przepuklinami tłuszczowymi. Zabieg blefaroplastyki wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Na skórze pozostawia się na tydzień szwy, ukryte w załamaniach powiek, a rany osłonięte są cienkimi plastrami. Finalnie blizny po zabiegu pozostaną niewidoczne. Wskazaniami medycznymi do przeprowadzenia tego zabiegu są:
• Ptoza (opadanie powieki górnej, która sięga aż po brzeg rogówki). Ptoza może być wadą wrodzoną. W większości przypadków przyczyną tej choroby jest słaby rozwój mięśnia dźwigacza powieki górnej lub uszkodzenie unerwienia tego mięśnia,
• Przepukliny tłuszczowe,
• Ptoza rzekoma – nadmiar skóry powiek oraz silnie rozbudowana część mięśnia okrężnego oka.
Alternatywą dla skalpela jest zabieg technologią plazmową, która powoduje bezpieczne i kontrolowane odparowanie naskórka i doprowadzi do wygładzenia i zwiększonego napięcia skóry, dając efekt liftingu. W odmładzaniu skóry wokół oczu sprawdzą się też zabiegi z użyciem lasera mające silne działanie regeneracyjne, także na poziomie skóry właściwej. Redukują przebarwienia, drobne zmarszczki i blizny, bez ryzyka powstania siniaków. Co ważne, efekt liftingu uzyskany za pomocą tych urządzeń jest największy w przypadku skóry cienkiej i pozbawionej podściółki tłuszczowej.
Opadające brwi
Lifting brwi to doskonałe rozwiązanie, gdy brwi są nisko osadzone, „opadają” na oko lub w przypadku asymetrii brwi. – Najczęstsze przyczyny tego typu problemów to: zapadnięcie skroni spowodowane zanikiem podściółki tłuszczowej, osłabienie mięśnia czołowego, rozciągnięcie włókien kolagenowych (związane z wiekiem) bądź zbyt silne działanie mięśni marszczących brwi – wyjaśnia nasz ekspert. Zależnie od przyczyny, lekarz dobiera najlepszą metodę korekty. Mogą to być wypełnienia np. kwasem hialuronowym okolicy skroni, założenie nici haczykowatych unoszących brwi lub regulacja napięcia mięśni za pomocą iniekcji z toksyny botulinowej.