
Nie całuj się po zabiegu powiększania ust!

Dlaczego? Bo mogą pojawić się powikłania… O nietypowe zalecenia pozabiegowe i przeciwwskazania do zabiegów zapytaliśmy dr Aleksandrę Jagielską, dermatologa i lekarza medycyny estetycznej (www.sthetic.pl).
Całowanie po zabiegu
W trakcie zabiegu powiększania ust dochodzi do naruszenia warstwy naskórkowej, a to oznacza zwiększone ryzyko przeniesienia zakażenia bakteryjnego od partnera podczas całowania. – Dlatego zwykle zalecam, aby pacjentka się nie całowała przez 24 godziny po zabiegu, podobne ryzyko istnieje w trakcie seksu oralnego, o czym zawsze, w dyskretny sposób, informuję pacjentki – mówi nasz ekspert.
Aparat ortodontyczny
Jego noszenie nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu korekcji ust, ale warto je rozważyć ze względów estetycznych. – Aparat powoduje wypchnięcie górnej wargi w obszarze nie tylko śluzówki, ale też skóry nad górną wargą – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska. – Przy aparacie inaczej też układają się bruzdy nosowo-wargowe i tzw. linie marionetki. Problem dotyczy zwłaszcza aparatów z drutami, bo one są bardziej widoczne objętościowo. Poza tym pamiętajmy, że zęby w aparacie ortodontycznym cały czas pracują, zmieniając swoje ułożenie, więc pełen efekt korekty stomatologicznej będzie potem rzutował na układ czerwieni wargowej. Dlatego moim zdaniem po prostu rozsądniej jest wstrzymać się z zabiegiem korekcji ust do zakończenia leczenia stomatologicznego.
Opryszczka
To dosyć standardowe przeciwwskazanie – przez wiele osób kojarzone jednak wyłącznie z zabiegami na okolicę ust, ponieważ tutaj najczęściej pojawia się opryszczka. Pamiętaj jednak, że objawy popularnego „zimna”, wywoływane przez wirusy HSV1 i HSV2, zwykle pojawiają się w okresie mocnego osłabienia organizmu. Każda dodatkowa stymulacja procesu zapalnego w skórze, związana nie tylko z zabiegami iniekcyjnymi, ale też np. laserowymi (jak choćby zamykanie naczynek), może nasilić opryszczkę i inne objawy chorobowe.
Palenie papierosów
Jeśli chcesz zachować młodość, bezwzględnie z niego zrezygnuj! – Dym papierosowy zawiera duże ilości substancji smolistych i wolnych rodników, które w znaczący sposób przyspieszają starzenie się skóry – przestrzega nasz ekspert. – Zwłaszcza skóry w okolicy ust, stąd określenie „zmarszczki palacza” na pionowe zmarszczki nad górną wargą. Trzeba też zwrócić uwagę, że u palaczek krócej utrzymują się efekty zabiegów z kwasem hialuronowym, który szybciej ulega metabolizacji i rozpadowi, więc palaczki muszą częściej powtarzać zabiegi. Wiadomo też, że palenie wydłuża gojenie się skóry np. po zabiegach chirurgicznych.
Choroba Hashimoto
– Kiedyś pacjentki nie zdawały sobie sprawy z tego, że przy chorobie Hashimoto mogą być większe obrzęki i odczyny po iniekcjach z kwasu hialuronowego – wyjaśnia nasz ekspert. – Objawy te są zwykle przemijające, ale w pierwszym okresie po zabiegu mogą być mocno niepokojące dla pacjenta i dla lekarza. Warto o tym pamiętać!
Lot samolotem
Jeśli robisz botox, nie powinnaś tego samego dnia lecieć samolotem. Po podaniu toksyny botulinowej ważne jest bowiem, aby jej podanie było precyzyjne w określonym miejscu. Osłabienie kurczliwości mięśnia musi bowiem nastąpić dokładnie we wskazanym zakresie i obszarze, a przy różnicy ciśnień w samolocie, przy świeżej iniekcji, toksyna może się przemieścić i dać niepożądany efekt estetyczny.
Ochrona przed UV
Ochrona przed promieniami UV i szczególna ostrożność podczas ekspozycji skóry na słońce dotyczy przede wszystkim zabiegów laseroterapii, podczas których dochodzi do naruszenia bariery ochronnej skóry i zwiększenia jej wrażliwości na światło. – Pacjenci często jednak myślą, że ochrona wymagana jest tylko w słoneczne dni. Tymczasem powinno się ją stosować niezależnie od tego, czy jest dzień pochmurny, czy słoneczny, promienie UV przenikają bowiem przez chmury i szyby, stanowiąc zagrożenie nawet wtedy, gdy nie wychodzimy z pomieszczeń – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska. – Co też istotne, szkodliwe jest również niewidzialne światło podczerwone emitowane przez różnego rodzaju urządzenia, np. komputery, suszarki do włosów, ekrany TV, niektóre lampy. Ono też może nasilać wtórnie powstawanie przebarwień.
Kolejność zabiegów
Jest bardzo ważna, ponieważ niektóre zabiegi mogą być przeciwwskazaniem dla innych, jeśli mają być przeprowadzone w tej samej okolicy. – Na przykład, jeśli robimy toksynę botulinową, to dopiero po 2 tygodniach, gdy botulina dobrze zadziała i pojawi się pełny efekt, można zrobić dodatkową korektę kwasem hialuronowym – wtedy uzyskamy ładniejszy efekt. Podanie kwasu w ten sam dzień na tę samą partię może zmienić dyfuzję toksyny botulinowej.
Jeżeli natomiast planujemy włączyć do terapii zabiegi laserowe, to najlepiej od nich zacząć, aby najpierw przebudować skórę i dopiero potem robić inne zabiegi, np. z kwasem hialuronowym. Jeżeli jednak już wykonany był zabieg z wypełniaczami, to trzeba odczekać minimum 3 tygodnie do lasera, ciepło bowiem przyspiesza rozkład kwasu hialuronowego. W wypadku metod, które działają jeszcze mocniej w głębi skóry i transportują do niej ciepło, takich jak HIFU (sfokusowane ultradźwięki podgrzewają kolagen, działając nie tylko w tkance łącznej, ale też w tkance powięziowej SMAS i w tkance podskórnej) – to tutaj warto odczekać po podaniu kwasu hialuronowego min. 3 miesiące (i potem kolejne 2-3 miesiące przed podaniem wypełniacza).