WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

samoopalacz

Szybkie sposoby na opaloną skórę bez słońca

Jeśli chcesz na plaży olśniewać piękną złocistą opalenizną, skorzystaj z możliwości przyciemnienia skóry jeszcze przed ekspozycją na słońce. Przedstawiamy krótki przewodnik korzystania z samoopalaczy i bronzerów. Poznaj szybkie sposoby na opaloną skórę bez słońca!

Szybkie sposoby na opaloną skórę bez słońca – samoopalacze

Zastosowanie samoopalacza przygotuje skórę do wakacyjnej odsłony w bikini, ale też powstrzyma Cię przed nadmiernym korzystaniem ze słońca. Dlaczego? Działa tutaj aspekt psychologiczny – masz mniejszą ochotę na wystawianie skóry na działanie promieni UV, skoro już wcześniej udało się na niej uzyskać piękny złocisty kolor. Pamiętaj jednak, że samoopalacz przyciemnia jedynie wierzchnią warstwę skóry, a uzyskana w ten sposób opalenizna nie chroni jej przed promieniami UV tak jak prawdziwa, więc podczas wakacji i tak konieczna jest dodatkowa ochrona przeciwsłoneczna.

Substancją odpowiedzialną za przyciemnienie skóry, najczęściej stosowaną w samoopalacza, jest DHA. Niestety, jej dodatek wiąże się zwykle z – nie przez wszystkich tolerowanym – charakterystycznym zapachem. Efekt przyciemnienia pojawia się od razu. Alternatywą są samoopalacze z prawie bezwonną erytrulozą, która podobnie jak DHA jest związkiem o charakterze cukrowym, występującym w porostach i roślinach, ale działa wolniej – na efekt jej działania trzeba poczekać około doby, ale za to mniejsze jest ryzyko pojawienia się zacieków i niejednolitego koloru. Poza tym erytruloza zapewnia lepsze nawilżenie skóry i dłuższą trwałość powstałej opalenizny w porównaniu do DHA. W niektórych samoopalaczach łączy się te dwie substancje. Opalenizna znika wraz ze złuszczaniem się naskórka.

O czym pamiętać podczas aplikacji samoopalacza? 

  • Dzień przed aplikacją zrób peeling skóry – dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawienia się smug i zacieków.
  • Dobrze jest też nałożyć balsam nawilżający – gdy skóra jest gładka, samoopalacz lepiej się wchłonie i efekt będzie ładniejszy.
  • Po użyciu samoopalacza umyj dokładnie ręce.
  • Nakładając go na twarz, zacznij od środka nosa i przechodź do policzków, brody oraz czoła. Pamiętaj o szyi, aby nie odcinała się kolorytem od reszty ciała.
  • Omijaj brwi (możesz je dodatkowo zabezpieczyć wazeliną) i linię włosów.
  • W dzień po aplikacji unikaj kąpieli, uważaj też na jasne ubrania – włożone tuż po aplikacji samoopalacza mogą ulec zabrudzeniu.
  • Jeśli nie masz doświadczenia w stosowaniu samoopalaczy i boisz się zacieków, stosuj balsamy stopniowo samoopalające skórę – zastosowano w nich mniejszą dawkę DHA, dzięki czemu efekt jest łagodniejszy i pojawia się stopniowo w miarę stosowania samoopalacza.

Szybkie sposoby na opaloną skórę bez słońca – bronzery

Bronzery działają jak kremy koloryzujące – mogą zawierać niewielką ilość DHA (wtedy efekt jest trwalszy) lub inne substancje brązujące pochodzenia roślinnego, np. ekstrakt z kakaowca lub orzecha włoskiego. Ich zaletą jest to, że mocno nawilżają skórę, nadając jej gładkość i aksamitny dotyk. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze bardziej atrakcyjny wygląd, poszukaj balsamu brązującego z dodatkiem drobinek rozświetlających. Balsamy brązujące często występują w wariantach do jasnej i ciemnej karnacji – wybierz ten, który najładniej podkreśli naturalny kolor twojej skóry.

samoopalacze
Krem stopniowo samoopalający (La Mer, 369 zł), 2. Olejek przyspieszający opalanie Tan Maximizer (Lancaster, 139 zł). 3. Ujędrniający samoopalacz w musie (Avon, 19,99 zł). 4. Samoopalająca pianka wodna St. Tropez (179 zł, Douglas). 5. Mleczko samoopalające (Douglas, 49,90 zł). 6. Sun Shot – peeling + samoopalacz w jednorazowej saszetce (Lirene, 3,99 zł). 7. Olejek Nivea Sun Protect & Bronze SPF 30 aktywujący opaleniznę (Nivea, ok. 37 zł).

Szybkie sposoby na opaloną skórę bez słońca – opalanie natryskowe

Wizyta w kabinie natryskowej zapewni ci jednolity efekt opalenizny na ok. 10-14 dni. Nie musisz martwić się o smugi i zacieki, masz pewność równomiernego pokrycia ciała sprayem samoopalającym – na twarzy i całym ciele (także na plecach czy pośladkach). Zabieg odbywa się na stojąco, a równomierne rozprowadzanie preparatu na skórze umożliwiają specjalne dysze zamontowane w większości urządzeń tego typu. Markami wyspecjalizowanymi w opalaniu natryskowym są m.in. SunFX czy Fake Bake (pierwsza marka, która zastosowała w swoich samoopalaczach połączenie DHA i erytrulozy).

Szybkie sposoby na opaloną skórę bez słońca – przyspieszacze opalania

Najbardziej popularną substancją stymulującą zmianę koloru skóry na bardziej złocistą jest beta-karoten, stosowany zarówno w suplementach (tzw. słońce w kapsułkach), jak i kosmetykach, np. balsamach po opalaniu, których celem jest podkreślenie i utrwalenie opalenizny. Na rynku dostępne są też tzw. przyspieszacze opalanie (tan booster, tan maximizer), które zawierają składniki przedłużające wydzielanie melaniny w skórze, przez co uwydatniają i wzmacniają opaleniznę. Pamiętaj jednak, że nie chronią one skóry przed słońcem. Składniki tego typu są jednak coraz częściej dodawane do preparatów z wysokimi filtrami, dzięki czemu zyskujesz jednocześnie ochronę przed szkodliwym działaniem UV, jak i wymarzoną, delikatną opaleniznę. Opalanie natryskowe bardzo lubią też panowie.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

samoopalacz

Jak stosować samoopalacze?

Letnie „must-have”, jeśli zależy ci na ładnej i bezpiecznej opaleniźnie bez nadużywania słońca. O czym pamiętać stosując samoopalacz? 


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki