WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

samoopalacz

Jak stosować samoopalacze?

Letnie „must-have”, jeśli zależy ci na ładnej i bezpiecznej opaleniźnie bez nadużywania słońca. Samoopalacze polecamy stosować zarówno przed wyjazdem na wakacje (dzięki temu już od pierwszego dnia na plaży będziesz mieć atrakcyjnie przyciemnioną skórę), jak i po powrocie (aby dłużej cieszyć się słonecznym odcieniem skóry). O czym pamiętać stosując samoopalacz? 

Wybór odcienia

Jeśli jesteś jasną blondynką o porcelanowej cerze, nie sięgaj po samoopalacz przeznaczony do ciemnej karnacji – efekt będzie nienaturalny. Dobrym pomysłem może się natomiast okazać stosowanie tzw. balsamów stopniowo opalających skórę, zawierających niewielką ilość substancji odpowiedzialnej za powstawanie ciemnego koloru skóry, czyli najczęściej dihydroksyaceton (DHA).

Ochrona przed UV

Pamiętaj, że samoopalacz nie prowadzi do powstawania melaniny, na więc naturalnego barwnika powstającego w skórze pod wpływem promieniowania UV, co stanowi reakcję obronną skóry przed słońcem. Dlatego samoopalacze nie mają działania ochronnego – stosując je nie zapominaj o posmarowaniu skóry kremem z filtrem SPF.

samoopalacze
Nietypowe:-) Balsam samooplający Sun Shot w chusteczce, w komplecie z peelingiem (Lirene, ok. 4,70 zł), Krople Isle of Paradise, które po dodaniu do kremu/balsamu nawilżającego zamieniają go w samoopalacz (30 ml, 115 zł, Douglas), Pianka do usuwania śladów z samoopalacza St. Tropez (200 ml, 95 zł, Douglas)

Przygotowanie skóry

Przed nałożeniem samoopalacza warto jest zrobić peeling – na gładkiej skórze kolor rozłoży się bardziej równomiernie, dłużej też będzie się trzymał. Ważne jest też nawilżanie skóry, zwłaszcza że zawarta w samoopalaczach substancja barwiąca – DHA – ma działanie wysuszające.

Jednolity kolor bez plam

Samoopalacz osadza się na dłoniach, w zgięciach łokci i kolan. Aplikuj na te miejsca nieduże ilości samoopalacze (mniej niż na inne, większe i bardziej równe powierzchnie), a po nałożeniu produktu natychmiast umyj dłonie wodą z mydłem. Jeśli masz formułę w spreju, np. mgiełkę, też lepiej nałożyć ją najpierw na dłonie (lub specjalną rękawicę), a dopiero potem na ciało – to pozwoli uniknąć zacieków i plam. Po aplikacji samoopalacza odczekaj kilka minut, zanim włożysz ubranie. Istnieją formuły szybkoschnące, które potrzebują dosłownie minuty, aby idealnie wyschnąć.

samoopalacze w mgiełce i olejkach
Olejek Wonder Oil na bazie organicznych składników samoopalających (Tan-Luxe, 100 ml, 249 zł, Douglas), Mgiełka samoopalająca Brazilian Body (Eveline, 150 ml, 19,99 zł), Mgiełka samoopalająca Ambre Solaire No Streaks Bronzer (Garnier, 150 ml, 29,99 zł)

Trwałość opalenizny

Zabarwienie skóry jest efektem reakcji chemicznej zachodzącej między DHA a aminokwasami występującymi w warstwie rogowej naskórka. Zwykle pojawia się po około 1–2 godzinach od nałożenia preparatu, osiągając maksymalne nasycenie po ok. 6 godzinach. Komórki w warstwie rogowej naskórka ulegają stale procesowi złuszczania (pełen cykl odnowy trwa ok. 28 dni), dlatego opalenizna z czasem blednie i znika. Aby podtrzymać jej brązowy kolor, możesz na co dzień stosować balsamy stopniowo opalające.

balsamy z samoopalaczem
Balsamy do ciała: Balsam stopniowo pogłębiający opaleniznę Derma Spa Summer Revived (Dove, 200 ml, ok. 21 zł), Subtropikalny balsam samoopalający Spa Resort Tahiti (Dr Irena Eris, 200 ml, 89 zł), Balsam stopniowo przyciemniający skórę Gradual Sunless Lotion (Australian Gold, 177 ml, 69,90 zł, Douglas)

„Opalanie” twarzy

Tutaj trzeba szczególnie uważać, bo pigment lubi się gromadzić i osadzać na czole na linii włosów oraz na „wąsiku” nad ustami. Dobrze nawilż te miejsca, aby zminimalizować to ryzyko. W razie problemów sięgnij po specjalny preparat do usuwania samoopalacza (np. St. Tropez). Dobrym pomysłem jest stosowanie kremów stopniowo opalających bądź dodanie kilku kropel samoopalacza do codziennego kremu. Pamiętaj też, że skóra twarzy jest bardziej wrażliwa niż ciała – jeśli pierwszy raz stosujesz samoopalacz w tym miejscu, zrób najpierw test, czy formuła cię nie uczuli.

samoopalacze do twarzy
Samoopalacze do twarzy: Kremowa emulsja Melting Self-Tanning Emulsion Nuxe Sun (50 ml, 85 zł), Krem do twarzy i dekoltu Instant Smooth Self Tanning (Clarins, 30 ml, ok. 140 zł), Przeciwstarzeniowa emulsja samoopalająca z peptydami The Face (FakeBake, 60 ml, ok. 130 zł)

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki