WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

rozstępy w ciąży

Rozstępy to też blizny

Rozstępy są szczególnym rodzajem blizn, które powstają w wyniku nadmiernego i szybkiego rozciągnięcia się skóry. Pojawiają się w czasie ciąży, podczas gwałtownego tycia i chudnięcia, przy szybkim przyroście masy mięśniowej. Jak je leczyć? Jak im zapobiegać? Jakie zabiegi najszybciej przyniosą efekty? 

Jak powstają rozstępy?

Na skutek nadmiernego rozciągnięcia skóry dochodzi do zerwania włókien kolagenowych. W efekcie – w procesie naprawczym – zaczynają się namnażać włókna kolagenowe (tak jak przy typowej ranie), co powoduje pojawienie się charakterystycznych pręg na skórze. Najczęściej rozstępy pojawiają się w okresie ciąży (na brzuchu, piersiach), a także u nastolatek, które gwałtownie tyją i rosną (brzuch, ramiona, pośladki, uda). Sprzyjają temu także zmiany hormonalne, jakie zachodzą wówczas w całym organizmie. Na rozstępy narażeni są też kulturyści (blizny na klatce piersiowej, barkach i ramionach) oraz osoby, u których zachodzi gwałtowny przyrost masy mięśniowej wskutek intensywnych treningów. Początkowo rozstępy są fioletowo-czerwonawe, z czasem jednak bledną, przyjmując strukturę blizny zanikowej.

Jak im zapobiegać?

W czasie ciąży na pewno warto stosować kremy i balsamy uelastyczniające, nawilżające i natłuszczające skórę. Tak przygotowane, zmiękczone tkanki łatwiej poddadzą się rozciąganiu podczas wzrostu brzucha, co przynajmniej w jakimś stopniu zapobiegnie zrywaniu włókien kolagenowych. Skłonność do rozstępów jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie, ale na pewno prawidłowa pielęgnacja w okresie ciąży może zmniejszyć ilość rozstępów i ryzyko ich pojawienia się.

Jak leczyć rozstępy?

Im szybciej zaczniesz działać, tym większe szanse na pozbycie się rozstępów, które niestety nie mają zdolności samoregeneracji (po prostu z czasem stają się jaśniejsze i przez to mniej widoczne, co wiele osób odbiera jako „znikanie” rozstępów). Po ciąży zabiegi na rozstępy można już rozpocząć ok. 6-8 tygodni po porodzie.

Najskuteczniejsze zabiegi na rozstępy:

  • laser frakcyjny – prowadzi do przebudowy tkanek skórnych (również na poziomie skóry właściwej), dzięki czemu stopniowo rozstępy przybierają strukturę i kolor skóry wokół,
  • mikronakłuwanie / dermapen – już samo mechaniczne pobudzenie skóry igiełkami prowadzi do pobudzenia w niej procesów naprawczych i  przebudowujących; w trakcie zabiegu na skórę są też nakładane specjalne koktajle bogate w substancje aktywne wspomagające usuwanie rozstępów i przywrócenie skórze właściwej struktury i kolorytu w tym miejscu,
  • radiofrekwencja mikroigłowa – to połączenie mikronakłuwania z „podgrzewaniem” falą radiową, co prowadzi do pobudzenia fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenu i elastyny – włókna skręcają się i zagęszczają, powstają też między nimi nowe wiązania, co powoduje „wypełnienie” rozstępów, które z czasem ujednolicają się ze skórą wokół,
  • żel na bliznykarboksyterapia – ostrzykiwanie skóry dwutlenkiem węgla powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i powstawanie nowych kapilar, a mechaniczna stymulacja przyspiesza procesy naprawcze i regenerujące.

Pielęgnacja domowa: 

Im bardziej elastyczna skóra, tym lepiej – obowiązkowo więc powinnaś stosować na miejsce objęte rozstępami balsamy i kremy natłuszczające, zmiękczające i uelastyczniające. W wypadku rozstępów zlokalizowanych miejscowo warto sięgać po żele silikonowe na blizny – ich celem jest stworzenie warunków przyspieszających gojenie się blizny poprzez utrzymanie prawidłowej wilgotności skóry.

Formułę Żelu silikonowego na Blizny wzbogacono też o składniki wspomagające regenerację i przebudowę skóry, takie jak izokwercetyna, mącznica lekarska oraz alantoina. A jeśli koniecznie chcesz zamaskować rozstępy – np. niewielkie na „boczkach” lub piersiach – sięgnij po Żel Blizny DUO. Jest to z kolei żel silikonowy z pigmentami, dzięki czemu preparat nie tylko przyspiesza leczenie blizn, ale też zmniejsza ich widoczność od pierwszej aplikacji!

Czytaj więcej o preparatach Blizny >

 

 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

blizna pod piersią

Blizny po operacjach plastycznych

Wykonanie operacji plastycznej wiąże się z powstaniem blizn. Jak je pielęgnować, aby prawidłowo się goiły i były jak najmniej widoczne?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki