WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

blizna pod piersią

Blizny po operacjach plastycznych

Mimo że istnieje coraz więcej mało inwazyjnych metod poprawy wyglądu, które nie wymagają użycia skalpela, ciągle rośnie zainteresowanie operacjami plastycznymi. Abdominoplastyka, powiększanie piersi, korekcje nosa i uszu, lifting powiek – to najbardziej popularne zabiegi. Ich wykonanie wiąże się jednak z powstaniem blizn. Jak je pielęgnować, aby prawidłowo się goiły i były jak najmniej widoczne? 

Pielęgnacja blizny

Pielęgnacja blizny po operacji plastycznej ma duże znaczenie dla całego procesu jej gojenia. Dlatego niezwykle ważne jest stosowanie specjalnych żeli i maści, które stwarzają ku temu optymalne warunki – przede wszystkim na bazie żelu silikonowego, który tworzy na skórze niewidzialną warstwę okluzyjną hamującą odparowywanie wilgoci, a tym samym zapobiega wysuszeniu skóry. Warstwa ta przepuszcza jednak tlen, dzięki czemu stworzone są optymalne warunki do gojenia się rany. Skóra w miejscu gojenia staje się elastyczna i miękka, co sprzyja jej szybszemu i prawidłowemu „zabliźnianiu”. Żele silikonowe łagodzą też uczucie napięcia i świądu.

Powinno się je stosować regularnie od momentu wygojenia blizny (zwykle od ok. 7 dni po zabiegu) lub według zaleceń chirurga plastyka. Warto wyrobić w sobie taki nawyk, aby uniknąć powikłań oraz przyspieszyć proces regeneracji blizny – dzięki temu szybciej zblednie i będzie mieć strukturę zbliżoną do tkanek wokół, bez przerostów czy wgłębień o charakterze zanikowym. Pamiętaj, że nawet jeśli w pierwszych dniach po operacji blizna goi się prawidłowo, jej charakter może się zmienić jeszcze później, bo tkanka w tym miejscu cały czas „pracuje”. Codzienne stosowanie żelu silikonowego zapobiegnie niepożądanym deformacjom.

Plastyka blizny

Jeśli doszło do niepożądanego przerostu blizny, czasami konieczne jest przeprowadzenie zabiegu plastyki blizny. Zwykle dotyczy to dużych i szerokich, nadmiernie uwypuklonych blizn, które szpecą wygląd, zwłaszcza jeśli znajdują się na często odsłanianym obszarze ciała. W niektórych przypadkach blizny takie mogą też powodować przykurcze i ograniczać ruchomość stawów. Defekt można poprawić wycinając „starą” bliznę, wykonując jej plastykę i dokładnie ją zszywając – zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Poza tradycyjnym wycięciem, stosuje się też takie metody, jak:
  • Plastyka „Z”– polega na wycięciu starej blizny i wykonaniu dwóch nacięć w taki sposób, że nowa blizna przyjmuje kształt litery „Z”; dopasowując się do naturalnych załamań skórnych blizna staje się mniej widoczna.
  • Plastyka „W”– bliznę wycina się w taki sposób, że linia przypomina wielokrotnie powtórzoną literę „W”. Taki „łamany” przebieg nowej blizny ułatwia gojenie się rany i poprawia estetykę blizny – ta metoda polecana jest przede wszystkim w korekcji bardzo długich blizn.

Jak pielęgnować bliznę po operacji w domu?

Chirurdzy plastycy doskonale wiedzą, jak ważna jest domowa pielęgnacja dla procesu gojenia się rany i zmniejszenia ryzyka nieprawidłowości, jakie mogą się wtedy pojawić, prowadząc przede wszystkim do przerośnięcia i nieestetycznego wyglądu blizny. Niezwykle ważne jest stosowanie od samego początku specjalnych preparatów na blizny z żelem silikonowym, które wspomagają prawidłowe gojenie się skóry w miejscu zszycia. Silikonowy żel tworzy na skórze niewidzialną warstwę okluzyjną hamującą odparowywanie wilgoci, a tym samym zapobiega wysuszeniu skóry. Warstwa ta przepuszcza jednak tlen, dzięki czemu stworzone są optymalne warunki do gojenia się rany. Skóra w miejscu gojenia staje się elastyczna i miękka, co sprzyja jej szybszemu i prawidłowemu „zabliźnianiu”. Żele silikonowe łagodzą też uczucie napięcia i świądu.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

rozstępy w ciąży

Rozstępy to też blizny

Pojawiają się w czasie ciąży, podczas gwałtownego tycia i chudnięcia, przy szybkim przyroście masy mięśniowej. Jak im zapobiegać? Jak się ich pozbyć?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki