WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Kobieta przygląda się swojej twarzy

Proste rady, jak skutecznie zapobiegać zmarszczkom

Nie śmiej się, śpij na satynowej poduszce, myj twarz mydłem. Takie mity na temat pielęgnacji twarzy i ochrony przed zmarszczkami krążą od dawna. A jaka jest prawda? Przedstawiamy 6 sprawdzonych i prostych sposobów, które sprawią, że zmarszczki pojawią się później.

Rada 1: Zaprzyjaźnij się z kremem nawilżającym

Jeśli twoja skóra traci dużo wody, możesz być pewna, że szybko pojawią się pierwsze zmarszczki. Dlatego wybierz dobry krem nawilżający na dzień i na noc, zamiast kremu na zmarszczki. Dotyczy to szczególnie młodych kobiet. Powód? Im więcej wody dostarczymy naszej skórze, tym będzie miała ona lepszą naturalną warstwę ochronną. Co więcej, kremy nawilżające pobudzają cerę do naturalnej regeneracji, „wypychając” pierwsze zmarszczki.

Jeśli chcemy, aby nasza skóra była odpowiednio nawilżona szukamy kremów i peelingów zawierających nawilżające aminokwasy, potrafiące wędrować w głąb skóry  i odżywające ją, alfa-hydrooksydanty i ich sole, które nawilżają i usuwają problem z rogowaceniem i łuszczeniem się naskórka, pyrolidonowy kwas karboksylowy, który nawilża i ujędrnia skórę, dodatkowo ją napinając oraz mocznik – ten naturalny składnik pobudza naszą skórę do naturalnego nawilżenia – mówi Anna Machnik, kosmetolog Body Care Clinic w Katowicach.

A co jeśli krem to za mało? Pomocne okażą się także zabiegi.

Jeśli skóra ma tendencję do przesuszania się możemy jej zafundować intensywną terapię nawilżającą np. przy pomocy mezoterapii, peelingu z kwasu migdałowego lub zabiegu zimnem, czyli Cryolift 3.

– W ten sposób nie tylko nawilżymy cerę, ale pobudzimy także produkcje naturalnego kolagenu, dostarczając cerze witamin, minerałów i innych składników odżywczych – mówi Machnik.

Rada 2: Pij, ale nie jak wielbłąd

Pozostańmy nadal w temacie wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu ma spory wpływ na naszą cerę. Nie przesadzajmy jednak z ilością wypijanego płynu,  wypijajmy około 1,5 litra wody dziennie. W ten sposób do komórek skóry przedostanie się woda, która zapewni im odżywienie i elastyczność, wypełniając pierwsze pojawiające się bruzdy.

Rada 3: Nie przesadzaj z myciem

Co ciekawe,ale przesadna higiena i częste sięganie po mydło może mieć wpływ na powstanie zmarszczek. Powód? Mydło usuwa naturalną warstwę tłuszczu na skórze, wysusza ją i uwidacznia zmarszczki. Co zatem stosować do mycia? Eksperci radzą, żeby sięgnąć po specjalne płyny micelarne, które zmywają makijaż, ale nie przesuszają skóry.

Na dwie rzeczy musimy zwrócić uwagę – skład mydła i wodę. Jeśli to pierwsze przesusza nam twarz, musimy je odstawić.

– Wprowadźmy natomiast nawilżające toniki, które delikatnie myją skórę. Zwracajmy także uwagę na poziom chlorowania wody. Czasami lepiej umyć twarz w przegotowanej wodzie – mówi specjalistka Body Care Clinic.

Rada 4: Śpij, śpij, spij.. ale nie w satynie

Przez sen można stać się młodszą? Prawda! Regularny, 8-godzinny sen pozytywnie wpływa na naszą skórę. Jeśli jesteśmy zmęczone nasz organizm produkuje dodatkową dawkę kortyzolu, który niszczy komórki skóry. Z kolei podczas wypoczynku nasz organizm produkuje więcej hormonu wzrostu (HGH), który sprawia, że skóra jest odpowiednio napięta. Mitem natomiast jest wpływ materiału, na którym śpimy na naszą skórę. Lepiej porządnie wyspać się pod zwykłą bawełną, niż zarywać noc pod satyną.

Rada 5: Czytaj skład kremu

Niech to będzie pierwsza rzecz, na którą zwrócisz uwagę wybierając krem. Nie zawsze droga marka i wyższa półka działa zbawiennie, dlatego nie patrz na cenę a na skład, bo to od niego będzie zależał efekt na naszej skórze.

Na 5 składników zwracajmy szczególnie uwagę. Po pierwsze – hydrokwasy. Pozyskane z roślin idealnie usuwają zrogowaciałą warstwę naskórka, przywracając skórze blask. Po drugie koenzym 10, reguluje on gospodarkę energetyczną w komórkach i działa doskonale, jeśli pojawiają nam się zmarszczki wokół oczu. Po trzecie retinol, czyli witamina C. Działa antybakteryjnie, ale także zwalcza wolne rodniki, będące powodem zmarszczek. Po czwarte kwas hialuronowy zawarty w kremie. Podstawową właściwością kwasu hialuronowego jest utrzymanie połączeń włókna kolagenowego i elastanowego w skórze właściwej, a także wypełnienie przestrzeni międzykomórkowej naskórka, a tym samym zachowanie odpowiedniego napięcia skóry, jej świeżości, gładkości – mówi Anna Machnik.

Rada 6: Idź do dentysty

Tak, tak! Twój uśmiech ma wpływ na zmarszczki. Pojedyncze ubytki i ścierające się z wiekiem zęby sprawiają, że skóra traci naturalne napięcie, zwłaszcza na policzkach i wokół ust. Efekt – zmarszczki wokół nosa, ust, na skroniach. Można temu oczywiście zapobiegać.

Uzupełnianie ubytków, a przypadku startych zębów ich przedłużenie – potrafią powstrzymać postępujący na twarzy proces starzenia się spowodowany problemami w jamie ustnej.

– Pomocny jest także ortolifting, czyli leczenie ortodontyczne. Wyrównane zęby staną się wówczas naturalną podporą dla mięśni i skóry twarz – mów lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

pielęgnacja twarzy

Sprawdzone sposoby pielęgnacji twarzy

Codzienna pielęgnacja twarzy to różnego rodzaju rytuały, które mają sprawić, że cera będzie zdrowsza, piękniejsza, a także na dłużej zachowa młodzieńczy wygląd.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki