WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

laser na blizny

Najlepsze zabiegi na blizny

Jeszcze do niedawna nie było skutecznych metod redukcji blizn, zwłaszcza gdy doszło do nieprawidłowości w ich gojeniu, przede wszystkim przerośnięcia bądź bliznowacenia (tzw. keloidy), a chirurgiczne metody poprawiały estetykę blizny, ale jej nie likwidowały. Dziś medycyna estetyczna oferuje mało inwazyjne metody, które zmniejszają, a w wielu wypadkach – całkowicie usuwają blizny. Które z nich są najskuteczniejsze? 

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny uszkadza tkanki w miejscu blizny, prowadząc do ich przebudowy bez naruszania skóry wokół – to reakcja organizmu, który poprzez uszkodzenia dostaje sygnał, że trzeba uruchomić procesy gojenia i naprawy. Pobudzona zostaje produkcja kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstania nowej, zdrowej tkanki w miejscu uszkodzonej. Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, które ustępuje maksymalnie w ciągu kilku dni. Im głębsze są kolumny skoagulowanej tkanki, tym silniejszy proces naprawczy i szybszy efekt w postaci mniej widocznej blizny. Zwykle trzeba wykonać serię kilku zabiegów w odstępach co 4-6 tygodni, aby uzyskać pożądany efekt. U większości pacjentów blizny ulegają znacznemu zmniejszeniu, a u wielu – są niemal niewidoczne. Laser frakcyjny jest stosowany zarówno na pojedyncze, duże blizny, jak i mniejsze, np. potrądzikowe.

Podcinanie i wypełnianie blizn

Ten zabieg znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu blizn potrądzikowych o zanikowym charakterze (tzw. dziobatych twarzy). W takich bliznach w miejscu ustępującego stanu zapalnego powstaje tkanka łączna, która powoduje trwałe przyrośnięcie powierzchni skóry do tkanki podskórnej z jednoczesnym jej zaciągnięciem. Blizny są często stwardniałe. Bardzo skuteczną metodą leczenia tego typu blizn jest ich podcięcie specjalnym nożykiem chirurgicznym, a następnie iniekcyjne podanie kwasu hialuronowego w to miejsce – aby blizna się wypełniła. Kwas hialuronowy zapobiega też ponownemu zrośnięciu się podciętych tkanek. Zabieg ten łączy się też z laseroterapią. Specjalizuje się w nim dr Bartosz Pawlikowski, specjalista dermatolog z Kliniki Pawlikowski w Łodzi.

Mikronakłuwanie

Mechaniczne mikronakłuwanie skóry (np. specjalnym dermarollerem czy dermapenem) pobudza tkanki do przebudowy i regeneracji. W trakcie zabiegu na skórę mogą też być podawane substancje aktywne o działaniu rozjaśniającym czy regenerującym (mikronakłuwanie ułatwia ich wnikanie), co dodatkowo wspomaga leczenie blizny. Jeszcze bardziej skuteczne są metody łączące mikronakłuwanie z technologią hi-tech, np. z falą radiową (emitowaną przez igiełki). Zabiegi tego typu świetnie sprawdzają się w leczeniu blizn na większych obszarach, np. po trądziku bądź rozstępów.

Radioterapia

Metoda ta, choć uznawana za kontrowersyjną, przynosi doskonałe efekty w leczeniu trudnego problemu, jakim są bliznowce (keloidy). Polega na miejscowym naświetlaniu blizny małą dawką promieniowania. W Polsce dostępna już jest tzw. powierzchowna radioterapia (SRT), która pozwala dawkować i emitować energię w bardzo precyzyjny sposób. Zabieg może być stosowany bezpiecznie nawet na twarzy, w okolicy oka.

Krioterapia

Krioterapię z użyciem ciekłego azotu stosuje się w leczeniu bliznowców i blizn przerostowych. Zimna temperatura zamraża komórki i niszczy naczynia krwionośne – zaburzenie przepływu krwi powoduje niedokrwienie i niedotlenienie tkanek bliznowatych. W efekcie pojawia się zaczerwienienie skóry, następnie obrzęk, a w końcu martwica skóry. Po odpadnięciu strupów blizna znika! Krioterapię można połączyć z zabiegiem chirurgicznym. Sam zabieg mrożenia trwa krótko – ok. 20-40 sekund.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne są stosowane wspomagająco w leczeniu blizn, przede wszystkim potrądzikowych, a także rozstępów. Szczególnie sprawdzają się tutaj peelingi na bazie retinolu lub jego pochodnych, kwasu salicylowego, kwasu pirogronowego, a także z witaminą C w dużym stężeniu – o działaniu rozjaśniającym.

Leczenie blizny w domu

Wszystkim wymienionym zabiegom można poddać wyłącznie wygojone blizny. Im są świeższe, tym szybciej zobaczysz efekty, i na pewno będą one lepsze. Dlatego tak ważne jest, aby o bliznę zadbać od samego początku – wspomagając proces jej gojenia specjalnym preparatem na bazie żelu silikonowego, który tworzy na skórze niewidzialną warstwę okluzyjną hamującą odparowywanie wilgoci, a tym samym zapobiega wysuszeniu skóry. Warstwa ta przepuszcza jednak tlen, dzięki czemu stworzone są optymalne warunki do gojenia się rany. Skóra w miejscu gojenia staje się elastyczna i miękka, co sprzyja jej szybszemu i prawidłowemu „zabliźnianiu”. Żele silikonowe łagodzą też uczucie napięcia i świądu.

Formułę Żelu silikonowego na Blizny wzbogacono też o składniki wspomagające regenerację i przebudowę skóry, takie jak izokwercetyna, mącznica lekarska oraz alantoina. Polecamy też – szczególnie na sezon bikini, jeśli boisz się, że blizna będzie widoczna spod kostiumu – Żel Blizny DUO. Jest to żel silikonowy z pigmentami, który nie tylko przyspiesza leczenie blizn, ale też zmniejsza ich widoczność od pierwszej aplikacji!

Przy prawidłowym gojeniu blizny (wspomaganym pielęgnacją), ok. 4-6 tygodni po zranieniu skóry, możesz poddać ją zabiegom u profesjonalisty. 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

rozstępy w ciąży

Rozstępy to też blizny

Pojawiają się w czasie ciąży, podczas gwałtownego tycia i chudnięcia, przy szybkim przyroście masy mięśniowej. Jak im zapobiegać? Jak się ich pozbyć?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki