WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

jak stosować mezoroller

Mikronakłuwanie skóry – jak stosować mezoroller?

Mikronakłuwanie skóry zdobywa popularność nie tylko jako zabieg gabinetowy, ale także jako sposób na domową pielęgnację skóry. Jak stosować mezorollery (nazywane też dermarollerami)? Wyjaśniamy!

Na czym polega mikronakłuwanie skóry?

Mezoroller (możesz też spotkać się z określeniem dermaroller) to mały obrotowy wałeczek z mikroigiełkami, które podczas rolowania delikatnie nakłuwają skórę i w ten sposób mechanicznie pobudzają ją do przebudowy i odmłodzenia. 

Początki zastosowania tej techniki w estetyce sięgają lat 90. XX wieku – zauważono, że pobudzana mikronakłuwaniem skóra (w trakcie leczenia blizn) staje się wyraźnie odmłodzona, bardziej jędrna i gładka. Dr Des Fernandes, światowej sławy chirurg plastyk, wymyślił wtedy urządzenie Roll-Cit, które nakłuwało skórę na głębokość 5 mm – w ten sposób pobudzając ją do silnej przebudowy. Niestety, zabieg był dość krwawy (to tzw. mikronakłuwanie chirurgiczne), a skóra po nim wymagała dosyć długiej rekonwalescencji, dlatego metoda ta nie upowszechniła się – dziś Roll-Cit jest też dostępny w wersji „kosmetycznej” (z igiełkami 0,1 mm), w ofercie są jest też specjalny wałek kosmetyczny do ciała i „stempelek” pod oczy.

Roll-Cit do ciała
Wałek do ciała Body Roll-Cit (Environ, 890 zł)

Co się dzieje w skórze podczas mikronakłuwania? Uruchomione zostają procesy naprawcze i regeneracyjne, w efekcie czego dochodzi do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Dzieje się to w kilku etapach:

  • Kontrolowane mikrourazy wywołują w skórze reakcję zapalną, a biorące udział w procesie stanu zapalnego neutrofile uwalniają czynniki wzrostu, które z kolei pobudzają do pracy komórki skóry właściwej – fibroblasty.
  • Pobudzona zostaje produkcja kolagenu, elastyny i glikozoaminoglikanów, przede wszystkim kwasu hialuronowego – składników odpowiedzialnych za sprężystość, jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry. Dochodzi też do tworzenia nowych naczyń krwionośnych.
  • W efekcie dochodzi do tzw. remodelingu kolagenu – przekształca się on do typu I (typowego dla młodej skóry). Proces ten zaczyna się ok. 5 dni po zabiegu i trwa ok. 8 tygodni. Skóra ulega stopniowej przebudowie – staje się młodsza, bardziej gładka, gęsta, jędrna, elastyczna. Metoda ta świetnie sprawdza się też w redukcji blizn potrądzikowych czy rozstępów, a nawet cellulitu.

Dodatkowo podczas mikronakłuwania w skórze powstają mikrokanaliki – warto to wykorzystać i nałożyć na powierzchnię „wyrollowanej” skory serum ze składnikami aktywnymi, aby zwiększyć ich penetrację i tym samym skuteczność. Szczególnie zalecane są preparaty z kwasem hialuronowym, witaminami A, C, E oraz składnikami rozjaśniającymi. Często są one w sprzedaży w zestawie z mezorollerem.

mezoroller Yonelle
Mezoroller kosmetyczny z igiełkami 0,2 mm wraz z serum Infusion (Yonelle, 269 zł)

Jakiej długości igły stosuje się w mezorollerach?

Na rolce mezorollera znajduje się kilkaset (nawet blisko 1000) drobnych igiełek, ustawionych rzędami. W zależności od długości igieł i głębokości działania mezorollery dzieli się na:

  • Mezorollery kosmetyczne – mają igły o długości od 0,1 do 0,3 mm. Stosowane w domowej pielęgnacji mezorollery przede wszystkim zwiększają penetrację aplikowanych na skórę składników aktywnych;
  • Mezorollery medyczne – do użytku profesjonalnego, stosuje się w nich igły o długości od 1 do 2 mm. Podczas zabiegu dochodzi do powstania mikrouszkodzeń w skórze, które pobudzają przebudowę kolagenu. Zwykle w zabiegach na twarz stosuje się igły 1 mm, a na ciało (np. na cellulit i rozstępy, aby poprawić jędrność brzucha, ud czy ramion) – 2 mm;
  • Mezorollery chirurgiczne – igły o długości od 3 do 4 mm przebijają skórę sięgając nawet do tkanki podskórnej. W efekcie dochodzi do silnej przebudowy skóry na całej jej grubości. Wyłącznie do użytku profesjonalnego przez lekarzy.

Igiełki są zwykle wykonane ze stali chirurgicznej bądź tytanu, mogą też być pozłacane. W gabinecie każda pacjentka otrzymuje swój własny mezoroller (dezynfekowany i przechowywany dla niej w sterylnym, podpisanym imieniem i nazwiskiem opakowaniu do zakończenia pełnej kuracji), dermorollery domowe trzeba co jakiś czas (np. co 3-6 miesiący) wymienić (ze względu na tępienie się igiełek), a po każdym użyciu, podobnie jak w gabinecie, umyć i zdezynfekować.

Zastosowana w danym rollerze długość igły jest stała, nie można jej regulować. Zasada działania tego urządzenia polega na rolowaniu skóry w przód, w tył i po przekątnych – najlepiej przesuwać wałeczkiem po skórze w różnych kierunkach, kilkukrotnie po jednej powierzchni. Igiełki wnikają w skórę pod takim kątem, aby tworzyć w niej mikroskopijne lejki.

Kupując mezoroller, wybierz urządzenie dobrej jakości (dostępne są m.in. Yonelle, Yasumi, DermoFuture, Genosys, szukaj też w sklepach z produktami profesjonalnymi do gabinetów) – aby mieć pewność skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu.

dermaroller yasumi
Zestaw: dermaroller i 3 ampułki serum z witaminą C, kwasem hialuronowym i kolagenem (Yasumi, 94 zł)

Wskazania do zabiegów z mezorollerem

  • profilaktyka przeciwstarzeniowa (to świetny zabieg także dla młodych osób)
  • redukcja zmarszczek i linii
  • zmniejszenie porów, poprawa wyglądu tłustej skóry
  • zmniejszenie blizn i przebarwień potrądzikowych
  • redukcja cellulitu i rozstępów
  • poprawa jędrności skóry twarzy i ciała
  • wyrównanie struktury skóry, poprawa jej jakości
  • rozjaśnienie przebarwień, wyrównanie kolorytu
  • odmłodzenie grzbietów dłoni, poprawa ich wyglądu

Zobacz też najlepsze kosmetyki rozjaśniające skórę>

Jak stosować mezoroller w domu?

  • Po wyjęciu z opakowania mezoroller dobrze jest zdezynfekować np. zwykłym Octeniseptem.
  • Przed zabiegiem zrób dokładny demakijaż i oczyść porządnie skórę z zanieczyszczeń, sebum i resztek makijażu.
  • Roluj skórę pionowo, poziomo i ukośnie: policzki, czoło, skórę pod oczami, skórę wokół ust, na brodzie. Wykonaj kilka ruchów na jednym obszarze.
  • Utrzymuj jednakowy nacisk na skórę, bądź ostrożna szczególnie w okolicy oczu i ust.
  • Rolowanie powinno trwać ok. 2 minut.
  • Następnie nanieś na skórę twarzy substancje aktywne (np. rewitalizujące, rozjaśniające, odmładzające) – najlepiej w formie płynnego, niezbyt tłustego serum (niektóre firmy proponują je w sprzedaży razem z mezorollerem). Niektórzy zalecają nałożenie serum przed rolowaniem, jednak może to mieć negatywny wpływ na żywotność i skuteczność urządzenia (kosmetyk oblepi igiełki).
  • Na koniec możesz nałożyć swój codzienny krem.
  • Pamiętaj, aby po użyciu umyć mezoroller pod wodą i spryskać środkiem dezynfekującym. Po wysuszeniu schowaj do oryginalnego opakowania (niektóre firmy dołączają specjalne woreczki do przechowywania urządzenia).

Jeśli stosujesz mezoroller kosmetyczny z igiełkami o długości poniżej 1 mm, skóra będzie jedynie zaczerwieniona, a sam zabieg bezbolesny. Po procedurze z mezorollerem medycznym – pojawią się mikrokrwawienia czy nawet delikatny obrzęk. W pielęgnacji skóry najlepiej wtedy postępować jak np. po mezoterapii (odpowiednia higiena, można stosować preparaty przyspieszające gojenie skóry po zabiegu).

mezorollerJak często powtarzać zabiegi?

Najlepsze efekty osiąga się przy wykonaniu serii 4-6 zabiegów, powtarzanych co 1-4 tygodnie. Badania wykazały, że taka terapia może prowadzić nawet do 400% wzrostu produkcji kolagenu w skórze.

Ważne – nie należy wykonywać kolejnego zabiegu, jeśli skóra jeszcze się nie wygoiła po poprzednim rolowaniu. W zależności od długości igły zalecana częstotliwość powtórzeń wynosi:
  • igły 0,25 mm – co 2 dni,
  • igły 0,5 mm – nie więcej niż 1 zabieg na tydzień,
  • igły 1 mm – co 2-3 tygodnie,
  • igły dłuższe niż 1 mm – co 6-8 tygodni.
mezoroller dermofuture
Mezoroller DermoFuture (ok. 49 zł)

Przeciwwskazania do stosowania mezorollera

  • Stany zapalne na skórze, egzema, łuszczyca
  • Aktywna opryszczka
  • Aktywne zmiany trądzikowe
  • Występowanie otwartych ran na skórze

Jak pielęgnować skórę po zabiegu z mezorollerem?

  • Jeśli planujesz zrobić sobie kurację z użyciem mikronakłuwania, najlepiej na miesiąc pezed jej rozpoczęciem zacznij suplementować witaminę C i kontynuuj przez minimum miesiąc po jej zakończeniu – witamina C pobudza produkcję kolagenu w skórze, więc efekty będą jeszcze lepsze!
  • Jeśli po zabiegu skóra jest mocno zaczerwieniona i podrażniona, przyłóż „cold pack”.
  • Najlepiej zabieg wykonywać wieczorem – ewentualne podrażnienie i zaczerwienienie skóry do rana powinno się uspokoić.
  • Po zabiegu (a najlepiej w trakcie całej kuracji) unikaj ekspozycji skóry na słońce – jest uwrażliwiona na jego działanie. Stosuj kremy z wysokimi filtrami!
  • Przez min. 12 godzin nie nakładaj na skórę makijażu, unikaj gorących kąpieli i intensywnego wysiłku.
  • Przez 3-5 dni po zabiegu unikaj też peelingów, aby nie podrażniać skóry.
  • Nigdy nie pożyczaj mezorollera koleżance i nie kupuj używanego!

Inne formy mikronakłuwania

Na rynku możesz też spotkać się z innymi urządzeniami do mikronakłuwania, np. stemplami do mikronakłuwania (dermastemple) czy penami (bardziej do użytku profesjonalnego i zabiegów tzw. mezoterapii mikroigłowej).

stempel do mikronakłuwania Arkana
Stempel do mikronakłuwania Arkana (74 zł)

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Piękna latem

W lecie chcemy wyglądać lepiej, młodziej, świeżo. Motywacją mogą być zbliżające się wakacje i chęć spędzenia udanego urlopu, bez zamartwiania […]

Zabieg mezoroller

Zalety mezorollerów

Mikronakłuwanie skóry to nieinwazyjna, szybka i bardzo skuteczna metoda jej odmładzania. O mezorollerze rozmawiamy z Jolantą Zwolińską, założycielką instytutu Yonelle, […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki