Jak prawidłowo zrobić demakijaż?
To podstawa pielęgnacji skóry każdego rodzaju i w każdym wieku. Dlaczego? Dlatego, że osadzające się na niej w ciągu dnia zanieczyszczenia i resztki makijażu – jeśli ich nie zmyjesz – spowodują pogorszenie jej kondycji, szary i zmęczony koloryt, wypryski i zaskórniki. Poza tym niedokładny demakijaż i oczyszczanie przyspieszają proces jej starzenia się. Dlatego, gdy zapytasz jakiegokolwiek dermatologa czy kosmetologa o zasadę pielęgnacyjną numer 1, na pewno będzie to dokładne oczyszczanie skóry. Nawet wtedy, gdy jesteś bardzo zmęczona i marzysz tylko o tym, aby jak najszybciej położyć się do łóżka. Jak prawidłowo zrobić demakijaż? Oto zasady, o których powinnaś pamiętać.
Jak prawidłowo zrobić demakijaż? Na sucho czy na mokro?
To zależy od tego, jak lubisz. Wiele osób uważa, że nie da się porządnie oczyścić twarzy bez użycia bieżącej wody (i np. pianki), ale zdaniem dermatologów płyny micelarne bardzo dobrze spełniają swoją funkcję – pod warunkiem że zmywasz nimi twarz aż do momentu, gdy wacik jest naprawdę czysty. Ta metoda polecana jest szczególnie osobom z wrażliwą skórą.
Jak prawidłowo zrobić demakijaż? Jakimi produktami?
Oprócz preferencji związanych z myciem twarzy wodą i związanym z tym wyborem formuły produktu, pamiętaj, że kosmetyki do oczyszczania i demakijażu mają też działanie pielęgnacyjne – dlatego warto zwrócić uwagę, do jakiej skóry są przeznaczone. Te do tłustej i trądzikowej mogą być drażniące dla delikatnej i wrażliwej. Do skóry suchej bardzo dobrze sprawdzają się zmywacze w formie olejku oczyszczającego, a do skłonnej do podrażnień – łagodnej pianki lub płynu micelarnego.
Jak prawidłowo zrobić demakijaż? O jakiej porze dnia?
Rano i wieczorem! Wiele osób uważa, że rano twarz jest czysta i wystarczy „ochlapać” ją wodą, a potem nałożyć krem. Nic bardziej mylnego! Gdy śpisz, na skórze osadzają się zanieczyszczenia i bakterie obecne np. w pościeli, więc rano też powinnaś ją porządnie oczyścić, mimo że nie ma na niej makijażu.
Jak prawidłowo zrobić demakijaż krok po kroku?
- Zacznij od zmycia makijażu, stosując typowy produkt do tego przeznaczony i oczyszczając nim oczy, usta oraz twarz, zwłaszcza jeśli stosujesz kryjące podkłady o przedłużonej trwałości.
- Jeśli makijaż jest wyjątkowo oporny na zmywanie i trudno ci uzyskać „czysty wacik”, w kolejnym kroku nałóż na całą twarz preparat oczyszczający (np. piankę, żel) i masuj skórę przez ok. 15 sekund, aby rozmiękczyć make-up – wtedy łatwiej zmyjesz go ze skóry.
- Bądź łagodna dla swojej skóry – demakijaż nie może wysuszać ani podrażniać twojej skóry. Nie trzyj też i nie pocieraj mocno skóry, aby nie narażać jej na mechaniczne urazy i rozciąganie. Rób to ruchami masującymi – wykonując ruchy proste bądź koliste od środka twarzy na zewnątrz.
- Najtrudniej zmyć maskarę z rzęs oraz eyeliner z powiek – najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego olejku do demakijażu (ulubiony kosmetyk Koreanek) lub preparatu dwufazowego. Zamknij oczy i przyłóż do nich dobrze nasączony wacik – aby najpierw rozmiękczyć makijaż. Następnie zmywaj go łagodnymi posuwistymi ruchami w kierunku zewnętrznego kącika oka.
- Pamiętaj, aby na koniec zmyć ze skóry nadmiar kosmetyków do oczyszczania, zwłaszcza tych o tłustawej formule. Możesz zastosować do tego płyn micelarny, który „doczyści” skórę i pochłonie nadmiar sebum.
- Po oczyszczeniu skóry nałóż tonik, który przywróci skórze prawidłowe pH i przygotuje ją do aplikacji kremu lub serum.
Jak prawidłowo zrobić demakijaż? Czego unikać?
Na pewno stosowania do tego gąbeczek wielokrotnego użytku – to siedlisko zanieczyszczeń i bakterii, a przecież nam chodzi o dokładne oczyszczanie skóry :-). Ogranicz też używanie – coraz bardziej popularnych – szczoteczek np. sonicznych, które mogą podrażniać skórę. Poza tym one też wymagają stosowania szczególnych środków higieny. Uważaj też na mokre chusteczki do demakijażu (a jeszcze bardziej na te dla niemowlaków!) – to dobre rozwiązanie w czasie wyjazdu lub w sytuacji awaryjnej, ale nie na co dzień.