Sztuka demakijażu
Zdaniem dermatologów dokładny demakijaż i oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń – rano i wieczorem – to podstawowy zabieg dla zachowania jej w dobrej kondycji. Jak wykonywać je prawidłowo?
Kiedy?
Rano i wieczorem, a najlepiej zaraz po powrocie z pracy!
Wiele osób zaniedbuje poranne oczyszczanie skóry, ograniczając się do szybkiego spłukania skóry wodą. Tymczasem po nocy trzeba z niej zmyć nie tylko resztki wieczornej pielęgnacji, ale też pot, sebum i gromadzące się na twarzy zanieczyszczenia, w tym bakterie i roztocza żyjące w pościeli, które przyczyniają się do podrażnień i stanów zapalnych skóry.
Z kolei z wieczornym myciem twarzy lepiej nie czekać do późnych godzin! Wielu dermatologów zaleca oczyszczenie twarzy tuż po przyjściu z pracy, szkoły – i nałożenie np. maseczki albo serum detoksykacyjnego, aby jak najkrócej narażać ją na szkodliwe działanie zanieczyszczeń i makijażu.
Jak?
Tak jak lubisz najbardziej – na mokro (np. żelem lub pianką z dodatkiem wody) lub wacikiem nasączonym np. płynem micelarnym lub mleczkiem. Ważne, aby zrobić to porządnie i dokładnie – na pewno łatwiej osiągnąć to z zastosowaniem bieżącej wody i preparatu żelowego lub piankowego, dobranego do potrzeb skóry. Większością tego typu produktów (na pewno tymi do skóry wrażliwej) możesz też bezpiecznie umyć okolice oczu.
Krótka instrukcja
• Zacznij od demakijażu oczu i ust. Jeśli się malujesz, warto sięgnąć po preparaty tzw. dwufazowe – one najskuteczniej „rozpuszczają” makijaż, więc nie musisz mocno trzeć skóry, aby dokładnie ją oczyścić.
• Następnie zrób demakijaż twarzy, szyi i dekoltu produktem dostosowanym do potrzeb skóry. Jeśli masz na sobie podkład i puder, warto najpierw przetrzeć skórę wacikiem nasączonym np. mleczkiem, a następnie umyć na mokro żelem lub pianką. Pamiętaj, że do oczyszczania używamy wyłącznie jednorazowych przyborów, a nie gąbki wielokrotnego użytku – to siedlisko bakterii.
• Prawdopodobnie doczyszczenia będą jeszcze wymagały oczy – jeśli lubisz mocno je malować. Zrób to np. płynem micelarnym.
• Nie trzyj i nie naciągaj skóry. Oczyszczaj ją, wykonując ruchy proste bądź koliste od środka twarzy na zewnątrz. Kieruj się zawsze ułożeniem mięśni.
• Na koniec zastosuj tonik lub wodę termalną – nadmiar usuń chusteczką higieniczną. Wodę termalną szczególnie polecamy w wypadku cery wrażliwej i suchej.
• Tuż po oczyszczeniu nałóż krem lub serum i na to krem, nie zapomnij o pielęgnacji okolic oczu. To ważne, aby po umyciu skóry długo nie pozostawiać jej bez warstwy ochronnej.
Dlaczego warto? Z życia wzięte…
Jedna z naszych czytelniczek przez lata miała problemy z wypryskami na skórze – łagodnymi, głównie pojawiającymi się na żuchwie, ale jednak dosyć kłopotliwymi dla kobiety po trzydziestce. Za namową kosmetolog zmieniła sposób oczyszczania skóry – z metody „wacikowej” (mleczko, śmietanka) stosowanej raz dziennie przestawiła się na porządne mycie skóry pianką dwa razy dziennie. Problemy zniknęły!
I jeszcze jeden dowód na to, jaką rolę odgrywa dokładne oczyszczanie skóry: leciałaś kiedyś wiele godzin samolotem lub jechałaś pociągiem? A może imprezowałaś w pełnym ludzi klubie? A na dodatek nie umyłaś zaraz po powrocie do domu porządnie skóry? Nic dziwnego więc, że po kilku godzinach pojawiły się na niej wypryski i zaczerwienienia. Skóra często tak reaguje na nadmiar zanieczyszczeń!
Dlatego pamiętaj, że dokładne oczyszczanie skóry dwa razy dziennie – nawet gdy wracasz późno z imprezy lub pracy i marzysz tylko o położeniu się spać – to twój urodowy obowiązek numer 1! Jeśli go zaniedbasz, nie pomogą najlepsze zabiegi medycyny estetycznej.