WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

blizna na dłoni

Jak powstają blizny?

Blizny są wynikiem uszkodzenia skóry właściwej i, niestety, trudnym problemem estetycznym. Leczenie blizn jest procesem czasochłonnym, choć skutecznym – zwłaszcza gdy regularnie stosujesz specjalne silikonowe preparaty na blizny i włączysz do terapii zabiegi medyczne, np. laseroterapię. Jak powstają blizny i jak przyspieszyć ich gojenie? Wyjaśniamy! 

Dlaczego w ogóle powstają blizny?

Dlaczego zraniona głęboko skóra nie jest w stanie idealnie się wygładzić podczas gojenia, tak jak ma to miejsce np. podczas zdarcia naskórka? Dzieje się tak, ponieważ jeżeli uszkodzeniu ulegają głębsze warstwy tkanki (czyli skóra właściwa lub tkanka podskórna), które są bogate w naczynia krwionośne, zaburzony zostaje naturalny proces regeneracji, a gojenie jest utrudnione. Organizm uruchamia wtedy proces „ratunkowy”, zastępczy – polegający właśnie na tworzeniu blizny. Można powiedzieć, że to taki rodzaj „łatki” w miejscu uszkodzenia. Pierwszym objawem jest krwawienie rany, które zostaje zahamowane dzięki mechanizmom zwężania naczyń krwionośnych i krzepnięciu krwi. Następnie kilka dni po uszkodzeniu organizm zaczyna wytwarzać nowe naczynia krwionośne. Jednocześnie powstaje nowa tkanka łączna, tzw. zastępcza (ziarninująca/włóknista), zbudowana z dużej ilości namnażających się włókien kolagenowych, dzięki czemu jest silna, mocna i powoduje zasklepianie rany od brzegu ku środkowi.

Blizna bliźnie nierówna

Pewnie zastanawiasz się czasami, dlaczego każda blizna wygląda inaczej? Oczywiście, zależy to od wielkości i głębokości rany, lokalizacji na ciele (w miejscach, które cały czas są w ruchu i podlegają naciąganiu, blizny goją się gorzej), a jeśli konieczne jest szycie rany – także sposobu założenia szwu. Niektóre osoby mają też tendencję do przerostów tkanki i są narażone na powstawanie tzw. bliznowców czy keloidów. Generalnie można powiedzieć, że tworzenie się blizny jest pewnego rodzaju terapią ratunkową dla skóry, która następuje bardzo szybko, a przez to chaotycznie i bez określonego porządku – stąd blizny często są nierówne i przerośnięte. Nowa tkanka jest słabiej ukrwiona, mniej sprężysta, pozbawiona mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych. Brakuje w niej również melaniny, dlatego blizna, gdy tylko straci zaróżowiony kolor świeżej tkanki (będącej w fazie wzrostu), często staje się jasna (jaśniejsza niż skóra wokół) i nie opala się.

Nietypowe blizny

Obok blizn pourazowych, pooparzeniowych czy pooperacyjnych najczęściej mamy do czynienia z bliznami po trądziku oraz rozstępami. Blizny potrądzikowe są szczególnie trudne do leczenia, ponieważ mają zwykle charakter zanikowy (ubytek tkanki, charakterystyczne, często rozległe wgłębienia), a ze względu na stany zapalne i zmiany ropne pojawiające się w przebiegu trądziku trudno i nieprawidłowo się goją. Aby je usunąć, konieczne jest stosowanie kompleksowej terapii łączącej np. peelingi chemiczne z laseroterapią czy podcinaniem blizn, ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry.Z kolei rozstępy – najczęściej pojawiające się w ciąży, podczas dużych wahań wagi oraz u szybko rosnących dzieci – to wynik zerwania włókien elastycznych, które w krótkim czasie zostało narażone na zbyt szybkie rozciąganie.

W początkowej fazie tzw. zapalnej – zwykle trwającej 2 lata – na skórze widoczne są czerwone lub bordowe prążki. Następnie w fazie tzw. zanikowej prążki stają się białe i wklęsłe – i coraz trudniej je usunąć.

Jak przyspieszyć leczenie blizn?

Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Najłatwiej bowiem usunąć blizny będące w fazie wzrostowej, dla której charakterystyczny jest ich czerwonkawy kolor. Bardzo ważne – choć niestety, często zaniedbywane, zwłaszcza gdy rana jest w miejscu mało widocznym – jest smarowanie świeżej blizny specjalnymi preparatami przyspieszającymi jej gojenie. Są to przede wszystkim żele na bazie silikonu, których celem jest stworzenie warunków przyspieszających gojenie się blizny poprzez utrzymanie prawidłowej wilgotności skóry.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

rozstępy w ciąży

Rozstępy to też blizny

Pojawiają się w czasie ciąży, podczas gwałtownego tycia i chudnięcia, przy szybkim przyroście masy mięśniowej. Jak im zapobiegać? Jak się ich pozbyć?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki