WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

blizna na czole

Jak działają żele na blizny?

Stosowanie specjalnych żeli przyspieszających gojenie uszkodzeń skóry to pierwszy, najważniejszy etap leczenia blizn różnego pochodzenia. Zastanawiasz się, jak działa zawarty w nich silikon? Jak długo je stosować? Wyjaśniamy! 

Jak działa silikon?

Silikonowy żel tworzy na skórze niewidzialną warstwę okluzyjną hamującą odparowywanie wilgoci, a tym samym zapobiegającą wysuszeniu skóry. Warstwa ta przepuszcza jednak tlen, dzięki czemu stworzone są optymalne warunki do gojenia się rany. Skóra w miejscu gojenia staje się elastyczna, co sprzyja jej szybszemu i prawidłowemu „zabliźnianiu”. Żele silikonowe łagodzą też uczucie napięcia i świądu.

Silikon – korzyści:
  • stwarza idealne warunki leczenia blizn – tworzy warstwę ochronną, co prowadzi do nawilżenia, zmiękczenia i wygładzenia blizny
  • charakteryzuje się podobną rozciągliwością do skóry, dobrą przepuszczalnością tlenu oraz stanowi swoistą barierę dla bakterii
  • jest doskonale tolerowany i może być stosowany w przypadku skóry wrażliwej
  • ułatwia aplikację nawet w trudno dostępnych miejscach ciała

Na jakie blizny można stosować żele silikonowe?

Na blizny różnego pochodzenia: pooperacyjne, pourazowe, potrądzikowe i pooparzeniowe, a także na rozstępy (to też blizna!). Blizna, niezależnie od przyczyny powstania, jest wynikiem procesu „ratunkowego”, za pomocą którego organizm radzi sobie z głębokim uszkodzeniem skóry – intensywnie namnażając w tym miejscu nowe włókna kolagenowe.

Kiedy zacząć stosować żele na blizny?

Im szybciej, tym lepiej! Najlepiej zacząć już kilka dni po pojawieniu się rany – pod warunkiem że nie wystąpiły komplikacje podczas gojenia się skóry, np. stany zapalne czy wysięki ropne. Po zabliźnieniu skóry, w początkowej fazie tzw. wzrostu tkanki, świeża blizna ma kolor czerwonkawy – to znak, że ciągle „pracuje” i ulega przebudowie. To właśnie teraz należy koniecznie wspomóc ją stosowaniem żelu silikonowego (nakładanego cienką warstwą 2-3 razy dziennie), aby zagoiła się prawidłowo.

Jak długo je stosować?

Okres przebudowy blizny trwa wiele miesięcy, nawet do 2 lat. Żele silikonowe warto stosować przez minimum 3 miesiące, wtedy bowiem wzrost kolagenu i „układanie się” nowej tkanki zachodzą najbardziej intensywnie. Choć powszechnie uważa się, że z dojrzałą blizną niewiele już można zrobić, nie jest to do końca prawdą – połączenie preparatów silikonowych z zabiegami medycznymi (np. laseroterapią) przyniesie efekty!

Czy żel uchroni nas przed bliznowcami?

I tak, i nie. Bliznowce, inaczej keloidy, to nic innego jak efekt nadmiernego rozrostu włóknistego skóry (zbyt intensywnego namnażania się kolagenu), który pojawia się w procesie nieprawidłowego gojenia się rany i przypomina narośl. Zwykle skłonność do bliznowców jest uwarunkowana genetycznie – u takich osób sumienne i regularne stosowanie żelu silikonowego na bliznę jest szczególnie ważne, ponieważ „uspokaja” proces gojenia. 

Czy do silikonu dodaje się też inne składniki?

Nowoczesne preparaty na blizny, takie jak Żel silikonowy na Blizny, mają wieloskładnikową formułę, która jeszcze skuteczniej wspomaga leczenie uszkodzeń. W żelu tym zawarto składniki wspomagające regenerację i przebudowę skóry: izokwercetynę, mącznicę lekarską i alantoinę o działaniu łagodzącym. Preparat nie zawiera natomiast heparyny – używanej w innych preparatach na blizny – dzięki czemu może być bezpiecznie stosowany u dzieci i kobiet w ciąży (np. na rozstępy).

żel na bliznyCzy można zamaskować bliznę, stosując żel silikonowy?

Wiele osób próbuje maskować bliznę makijażem – zwłaszcza gdy jest ona zlokalizowana w widocznym miejscu, np. na twarzy czy szyi. Trudno jednak połączyć korektor czy podkład ze stosowaniem żelu silikonowego. Teraz, dzięki wprowadzeniu na rynek żelu silikonowego Blizny DUO z pigmentem mineralnym, uzyskuje się od razu, podczas jednej aplikacji, podwójny efekt: silikon przyspiesza gojenie się skóry, a barwnik (dopasowujący się do odcienia skóry) zmniejsza widoczność blizny i koryguje jej kolor. Żel jest bezzapachowy i wodoodporny – możesz go stosować według potrzeb nawet kilka razy dziennie!

Dodaj komentarz

Podobne tematy

rozstępy w ciąży

Rozstępy to też blizny

Pojawiają się w czasie ciąży, podczas gwałtownego tycia i chudnięcia, przy szybkim przyroście masy mięśniowej. Jak im zapobiegać? Jak się ich pozbyć?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki