WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

komórki macierzyste

Zabiegi z komórkami macierzystymi

Zabiegi z komórkami macierzystymi zyskują coraz większą popularność ze względu na silne działanie regenerujące, odmładzające i naprawcze. To nasz własny, bezpieczny materiał autologiczny. Zobacz, z jakich metod warto skorzystać i jakie efekty dają!

Czym są komórki macierzyste?

To najważniejsze komórki w naszym organizmie, które ze względu na źródło pochodzenia możemy podzielić na:

  • embrionalne (zarodkowe),
  • płodowe (są to komórki multipotentne, które mogą być pobierane z krwi pępowinowej),
  • komórki progenitorowe, czyli dojrzałe (które występują tylko w organizmie osób dorosłych) – to właśnie one są wykorzystywane w medycynie estetycznej.

Najwięcej komórek macierzystych występuje w szpiku (ich przeszczep stosowany jest w leczeniu białaczki), krwi obwodowej oraz tłuszczu. Pozyskiwane z krwi są stosowane w zabiegach mezoterapii (także na skórę głowy), natomiast z tłuszczu – w zabiegach lipofillingu, wypełniania zmarszczek i odbudowy wolumetrii.

Jak komórki macierzyste wpływają na skórę?

Komórki macierzyste mogą się różnicować w komórki tkanki, do której zostały podane – mają bowiem zdolność przekształcania się we wszystkie rodzaje ludzkich komórek. W ten sposób dopasowują się do nowego miejsca i funkcji, jaką mają w nim spełniać, np. upodabniając się do fibroblastów. Dzięki nieomal nieograniczonej zdolności podziału pula podanych komórek jest przez długi czas odnawiana, co znacząco wydłuża czas ich działania regeneracyjnego – nawet na lata. Komórki macierzyste są też bardzo „inteligentne”, ponieważ samodzielnie pożądają w kierunku miejsc objętych procesem chorobowym, wymagających naprawy (cechę tę nazywa się tropizmem). Wydzielają wtedy różne substancje naprawcze, m.in. cytokiny, które pobudzają regenerację tkanek, leczenie stanów zapalnych i tworzenie nowych naczyń krwionośnych, co wpływa na lepsze odżywienie i dotlenienie skóry.

Na czym polegają zabiegi z komórkami macierzystymi?

Komórki macierzyste pobierane są z krwi (krótka procedura) lub z tkanki tłuszczowej (najpierw więc konieczna jest liposukcja z wybranego obszaru). Następnie materiał ten jest przygotowywany w specjalnych systemach filtrujących (tzw. wirówkach). Uzyskany w ten sposób preparat lekarz podaje w skórę pacjenta za pomocą igły lub kaniuli – w zależności od wskazania i obszaru. Zabiegi zwykle mają charakter mezoterapii bądź są podobne do zabiegów podania wypełniacza, jeśli pobrany tłuszczyk stosujemy do odbudowy wolumetrii twarzy lub wypełnienia bruzd i zmarszczek.

Kiedy widać efekty?

Celem zabiegów jest odmłodzenie skóry od środka. Jej niezwykle silna regeneracja sprawia, że z czasem staje się bardziej gładka, jędrna, elastyczna, promienna. Niektóre osoby widzą pierwsze efekty już kilka dni po zabiegu, ale pełen proces odmłodzenia rozwija się w ciągu kolejnych miesięcy, czasem do roku. Zabiegi redukują też przebarwienia i blizny potrądzikowe, zmniejszają rozszerzone pory. Oczywiście jeśli wykorzystujemy tkankę tłuszczową bogatą w komórki macierzyste, sam efekt wypełnienia lub odbudowy objętości będzie widoczny od razu. Co ważne, uzyskane rezultaty są naturalne i nieprzerysowane!

Polecane zabiegi:

CGF One i CGF Harmony

Zabieg polega na pobraniu krwi, a następnie jej odwirowaniu w specjalnej tzw. wirówce. Dzięki temu uzyskuje się część osocza, w której gromadzą się komórki macierzyste i czynniki wzrostu służące do regeneracji tkanek. Taki koktajl jest podawany w skórę metodą mezoterapii igłowej bądź z użyciem kaniuli. Zabieg świetnie sprawdza się w regeneracji skóry twarzy 
i grzbietów dłoni – dając naturalny efekt poprawy jakości i napięcia skóry. Może też być stosowany do mezoterapii skóry głowy w przypadku łysienia androgenowego. Oprócz „klasycznego” osocza z czynnikami wzrostu (CGF One) można też wykonać zabieg CGF Harmony, który pozwala delikatnie poprawić wolumetrię twarzy.

Cena: twarz od ok. 700 zł

CGF One, CGF HarmonyPlasma Complex

Zabieg polega na pozyskaniu z krwi własnej pacjenta dwóch frakcji fibryny: komórkowej (I-PRF) z hematopoetycznymi komórkami macierzystymi oraz fibryny strukturalnej (S-PRF). Fibryna strukturalna tworzy tymczasowy stelaż dla nowo tworzonej tkanki skóry, natomiast fibryna komórkowa dostarcza komórki macierzyste, czynniki wzrostu, cytokiny oraz leukocyty, niezbędne do odbudowy tkanki. W wyniku procesów naprawczych dochodzi do poprawy napięcia i gęstości skóry, wygładzenia zmarszczek, regeneracji skóry, uczucia wypełnienia. Zalecane jest wykonanie 3 zabiegów w odstępach 4-tygodniowych. Pełen efekt przebudowy skóry osiągamy po kilku miesiącach. Plasma Complex jest też polecana po zabiegach z wypełniaczami i zabiegach laserowych (przyspiesza proces regeneracji i odbudowy tkanek).

Cena: twarz z szyją i dekoltem – ok. 1500 zł

Plasma ComplexLipotransfer Adivive

Adivive to urządzenie do lipotransferu, które pozwala pobrać komórki tłuszczowe bogate w komórki macierzyste. Dzięki temu tak uzyskany materiał doskonale sprawdza się jako naturalny wypełniacz o właściwościach regeneracyjnych. Można nim wypełnić zmarszczki, poprawić owal, unieść chomiki, zredukować cienie pod oczami, a także wymodelować np. piersi czy pośladki. Pierwszym etapem jest pobranie przez liposukcję tkanki tłuszczowej pacjenta, która następnie jest filtrowana w systemie Adivive –  proces ten umożliwia otrzymanie koncentratu młodych komórek tłuszczowych wraz z komórkami macierzystymi. Tak uzyskany materiał jest podawany pacjentowi za pomocą igły bądź kaniuli. Efekt wypełnienia jest widoczny natychmiast! Co ważne, tkanka tłuszczowa, w przeciwieństwie do kwasu hialuronowego, jest trwałym wypełniaczem, pod warunkiem że pacjentka zbytnio nie schudnie.

Cena: odmładzanie twarzy – od ok. 4500 zł

Micro nano fat

To połączenie medycyny regeneracyjnej i wolumetrii. Metoda została opracowana przez włoskiego chirurga plastyka, dr Mario Goisisa. Wykorzystuje się w niej własny tłuszcz pacjenta, który jest najbezpieczniejszym możliwym materiałem do odbudowy objętości. Specjalnie zaprojektowaną kaniulą – chroniącą komórki tłuszczowe przed uszkodzeniem – lekarz pobiera ok. 50-60 ml tkanki tłuszczowej z okolicy talerza biodrowego, po wcześniejszym znieczuleniu. Materiał ten jest następnie oczyszczany i filtrowany w specjalnym zestawie, a następnie przetwarzany na zmikronizowany tłuszcz bogaty w komórki macierzyste: nano fat (do rewitalizacji skóry metodą mezoterapii) oraz micro fat (do poprawy wolumetrii, jako alternatywa dla wypełniaczy). Zabieg świetnie sprawdza się 
w regeneracji skóry pod oczami, szyi czy dłoni. Micro fat podaje się w okolice łuków jarzmowych, aby unieść policzki, można też wypełnić nim bruzdy nosowo-wargowe, powiększyć usta i wymodelować bródkę, a nawet uzupełnić ubytki na grzbietach dłoni – wszystko za jednym razem! Po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych aktywności, dokładnie tak jak po podaniu wypełniaczy kwasu hialuronowego. Zabieg ten jest też nazywany metodą Easy Fat.

Cena: twarz – od 4500 zł

Regenera Activa

Jest to metoda leczenia łysienia androgenowego. W pierwszym etapie pobierana jest niewielka biopsja z okolicy karku na linii włosów (to obszar najmniej podatny na łysienie androgenowe). Jest to proces zupełnie bezbolesny, gdyż miejsce biopsji jest znieczulane miejscowo za pomocą lidokainy. W kolejnym etapie za pomocą specjalnego urządzenia z pobranej od pacjentka tkanki są izolowane komórki progenitorowe, komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które mają zdolności regeneracyjne. Tak przygotowana zawiesina zostanie podana w skórę głowy pacjenta na zasadzie mezoterapii w okolice mieszków włosowych, aby zainicjować procesy naprawcze i tym samym zahamować łysienie oraz pobudzić wzrost nowych włosów. Regenera ActivaJest to zabieg jednorazowy, ale z obserwacji klinicznych wynika, że należy go powtarzać co 2-3 lata, ponieważ łysienie androgenowe jest chorobą postępującą i nie da się jej całkowicie powstrzymać. Pierwsze efekty widać zwykle po 30-60 dniach.

Cena: ok. 6000 zł

 

 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

dr Mario Goisis dr Aleksandra Jagielska

Metoda Easy Fat

Easy Fat to zabieg lipofillingu wykorzystujący niewielkie ilości komórek tłuszczowych do zabiegów odmładzania i regeneracji skóry, a także jako wypełniacz.

Cytosial

Wypełniacze Cytosial nowej generacji

Na rynku jest wiele preparatów kwasu hialuronowego. Wypełniacze Cytosial nowej generacji wyróżniają właściwościami regenerującymi oraz unikalnym sposobem tzw. sieciowania kwasu […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki