WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

komórki macierzyste

Co to są komórki macierzyste z tłuszczu i do czego się je wykorzystuje?

Osiągnięcia medycyny regeneracyjnej z wielkim entuzjazmem zostały zaadaptowane przez medycynę estetyczną. Komórki macierzyste z tłuszczu czy osocze bogatopłytkowe to dobrodziejstwa medycyny regeneracyjnej, z których warto skorzystać, jeśli nasze stawy lub skóra wymagają intensywnej regeneracji. Zastosowanie materiału autologicznego, czyli pobranego od nas samych, nie niesie ze sobą ryzyka odrzucenia, dlatego są to kuracje bezpieczne i małoinwazyjne.

Co to są komórki macierzyste z tłuszczu i do czego się je wykorzystuje?

Komórki macierzyste znajdujące się w tkance tłuszczowej to tzw. mezenchymalne komórki macierzyste – w organizmie gromadzą się w dużych ilościach zazwyczaj w miejscach, w których występują uszkodzenia tkanek, ponieważ ich zadaniem jest szybka i intensywna naprawa naruszonych struktur. Liczne badania dowodzą, że komórki macierzyste z tłuszczu mają silne właściwości regeneracyjne, m.in. odbudowują skórę i stawy oraz opóźniają procesy starzenia. Osoby chore, np. na schorzenia ortopedyczne, którym podawane są ich własne komórki pobrane z tłuszczu, mogą oczekiwać najlepszych efektów leczenia i minimalnego ryzykaCo to są komórki macierzyste z tłuszczu i do czego się je wykorzystuje? odrzucenia przeszczepu, ponieważ ludzki organizm nie ma problemu z przyswojeniem własnych komórek. Przeszczep komórek macierzystych to najlepszy sposób na szybką regenerację uszkodzonych tkanek, a także spowolnienie procesu niszczenia stawów, mięśni czy więzadeł, dlatego komórki macierzyste w ortopedii znalazły szczególne zastosowanie.
Dla przeprowadzenia skutecznego leczenia komórkami macierzystymi, konieczne jest pobranie tkanki tłuszczowej we właściwy sposób, aby uzyskać jak największą liczbę żywych (nieuszkodzonych i w pełni sprawnych) komórek. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, takich jak Q-graft, której pionierami w Polsce są specjaliści z Centrum DER-MED w Krakowie.

Do czego służy osocze bogatopłytkowe w medycynie estetycznej?

Osocze bogatopłytkowe to substancja znajdująca się we krwi, którą uzyskuje się za pomocą wirowania. Osocze bogatopłytkowe to prawdziwy eliksir młodości charakteryzujący się ogromną koncentracją komórek regeneracyjnych i czynników wzrostu. Zawiera kilkukrotnie większą liczbę płytek krwi niż krew bazowa. Płytki krwi są kluczowym składnikiem w procesie regeneracji tkanek, dlatego w nowoczesnej medycynie estetycznej wykorzystuje się ten potencjał do przeprowadzania skutecznych zabiegów odmładzających. Preparat z własnej krwi zawiera też wysokie stężenie czynnika wzrostu, co znakomicie wspomaga proces odnowy skóry. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym na twarz, nazywana również wampirzym liftingiem. Osocze bogatopłytkowe podane w skórę głowy wzmacnia cebulki włosów. Stosowane jest także do korekcji blizn i rozstępów na brzuchu, udach czy biuście.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – efekty:
  • regeneracja naskórka, skóry i tkanki podskórnej,
  • poprawa napięcia i gęstości skóry,
  • wygładzenie zmarszczek, odmłodzenie i rozświetlenie cery.

Czym się różnią komórki macierzyste od osocza bogatopłytkowego?

Podsumowując, warto raz jeszcze podkreślić różnicę między zabiegami z użyciem komórek macierzystych i osocza bogatopłytkowego. Komórki macierzyste służą do autorekonstrukcji uszkodzonych tkanek, np. podane do wnętrza tkanki chrzęstnej w stawie, zainicjują intensywne namnażanie się komórek chrzęstnych w tym miejscu. Natomiast osocze bogatopłytkowe działa bardziej powierzchniowo – wspomaga i przyspiesza procesy gojenia i regeneracji zachodzące w skórze i w tkance podskórnej. Komórki macierzyste z tłuszczu najczęściej wykorzystuje się do leczenia schorzeń ortopedycznych, a osocze bogatopłytkowe do zabiegów odmładzających na twarz, kuracji pobudzających wzrost włosów na skórę głowy oraz zabiegów redukujących blizny i rozstępy.
Dowiedz się więcej na temat zabiegów z osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi z tłuszczu.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Mezoterapia skóry osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe PRP to naturalny, pozyskiwany z krwi pacjenta, „koktajl” do mezoterapii. Zabieg poleca dr n. med. Justyna Jończyk, specjalistka chirurgii plastycznej z One Clinic w Warszawie.

komórki macierzyste

Zabiegi z komórkami macierzystymi

Zabiegi z komórkami macierzystymi zyskują coraz większą popularność ze względu na silne działanie regenerujące, odmładzające i naprawcze. To nasz własny, […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki