WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Operacja powiększania piersi implantami

Wszystkie dziewczyny zainteresowane zabiegiem powiększania piersi zachęcamy do obejrzenia filmu, na którym dr Tadeusz Witwicki, chirurg plastyk, ekspert naszego programu „Uroda bez tabu”, pokazuje, jak wygląda ten zabieg – nie tak strasznie, jak myślicie:-) Doktor odpowiada też na filmie na najczęstsze pytania, z którymi na ten zabieg zgłaszają się pacjentki, a Justyna, która poddała się operacji po zgłoszeniu do programu „Uroda bez tabu” – zdradza, jak dochodziła do siebie po zabiegu i czy jest zadowolona z efektu. Polecamy! 

Powiększanie piersi to najbardziej popularny zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Jeśli operacja jest przeprowadzona przez doświadczonego chirurga plastyka, z wykorzystaniem nowoczesnych i bezpiecznych implantów, „nowe” piersi wyglądają jak naturalne, nie różnią się też od nich w dotyku. Zabieg powiększania piersi przeznaczony jest dla kobiet, które z natury mają płaskie, bardzo małe piersi, a także dla pań, których biust zmienił kształt na skutek ciąży lub po prostu upływu czasu (wtedy często zabieg jego powiększania łączy się z liftingiem).

Wybór implantów

Dzięki szerokiej gamie implantów najlepszych producentów można uzyskać bardzo dobre wyniki estetyczne przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Do powiększania piersi stosowane są dwa rodzaje protez: anatomiczne i okrągłe. Anatomiczne są mniej wypełnione w górnym obszarze piersi, ale wyższe w obrębie brodawki (bardziej odstają od klatki piersiowej), dzięki czemu dają naturalny efekt delikatnie opadającej piersi. Natomiast dla pań oczekujących efektu push-up lub lubiących eksponować biust w dekolcie polecane są implanty okrągłe. Oczywiście zawsze dobierane są indywidualnie, przy uwzględnieniu nie tylko oczekiwań pacjentki, ale też budowy jej sylwetki, tak aby efekt był jak najbardziej naturalny. Podczas konsultacji poprzedzającej operację dokonuje się dokładnych pomiarów pacjentki (w tym jej klatki piersiowej, rozstawu piersi), tak aby dobrać jak najlepsze protezy – różnią się one nie tylko typem i wielkością, ale też wysokością, grubością i szerokością, dzięki czemu dobór może być naprawdę niezwykle precyzyjny. Pacjentka może je wcześniej „przymierzyć” i zobaczyć, czy czuje się w nich komfortowo i wygląda tak, jak marzyła. Teoretycznie piersi można powiększyć do dowolnego rozmiaru. Zastanów się jednak, czy na pewno będziesz się dobrze czuła w miseczce DD, która wręcz może utrudniać codzienne funkcjonowanie i powodować np. bóle kręgosłupa. Najładniej wyglądają piersi w rozmiarze B-C. 

powiększanie piersiPrzed operacją

Korekcja piersi to poważny zabieg, wykonywany w pełnej narkozie, przeznaczony dla zdrowych osób. Dlatego przed jego wykonaniem będziesz musiała poddać się szeregowi badań, takich jak m.in.: pełna morfologia, badanie ogólne moczu, RTG klatki piersiowej, EKG z opisem (pacjenci po 40. roku życia) oraz USG piersi. 

W celu lepszego przygotowania do operacji warto zastosować się również do zaleceń żywieniowych. Dieta przed zabiegiem nie może być restrykcyjna, gdyż niedobór białka utrudnia gojenie się ran pooperacyjnych. Warto jednak wprowadzić pewne modyfikacje. Dieta powinna być lekkostrawna, a produkty tłuste i wzdymające – wyeliminowane. Należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu – ma to wpływ na tempo gojenia się piersi po operacji. Warto zwrócić też uwagę na preparaty, które mogą powodować nadmierne krwawienie, np. preparaty z witaminą E, ginkofar oraz leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna i jej pochodne). Także chili, cayenne, czosnek, imbir, szafran, cebula, seler i chrzan mogą zwiększać ryzyko krwawienia w trakcie operacji.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg powiększania piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym pod opieką anestezjologa. Polega na nacięciu piersi w fałdzie podpiersiowym lub wokół otoczki, aby dotrzeć pod miesięń piersiowy większy, który częściowo się unosi. Następnie wykonuje się kontrolę krwawienia, zakłada dren i wprowadza implant. Zszywa się warstwowo ranę (szwami wchłanialnymi) i zakłada opatrunek. Zabieg trwa ok. 1,5-2 godzin. W klinice pod opieką pacjentka musi spędzić 1 dobę. Uwaga! Jeśli piersi mocno opadają, najpierw trzeba je podnieść (np. nićmi lub operacyjnie), a dopiero potem – w trakcie kolejnej wizyty – powiększyć. Implanty nadają piersiom pełny kształt i lekko je unoszą, jednak przy dużej wiotkości i obwisaniu, samodzielnie mogą sobie nie poradzić z liftingiem.

powiększanie piersi
Efekty powiększania piersi implantami (Dr Witwicki)
Efekty powiększania piersi implantami (Dr Witwicki)

Po zabiegu

Przez 4 tygodnie należy zapewnić stabilizację nowo wszczepionym implantom poprzez noszenie specjalnego biustonosza. Przez ten czas należy też ograniczyć aktywność ruchową oraz unikać spania na piersiach. Nie wolno też nagrzewać operowanych miejsc (np. w saunie, gorącej kąpieli, na słońcu). Do pracy można wrócić po ok. 7 dniach. Gojące się blizny należy zacząć masować po 4 tygodniach po operacji. Z reguły są one mało widoczne – jednak celem uzyskania ich jak najlepszego wyglądu zalecane jest stosowanie specjalnej maści na blizny od 3. tygodnia po operacji.

Wizyty kontrolne odbywają się w 5.-6. dobie po operacji (wcześniejszy kontakt – wskazany zawsze, gdy coś Cię zaniepokoi), a potem po 3 miesiącach. Wtedy też widoczny jest ostateczny efekt operacji. 

Bardzo istotna po opera jest też dieta, która powinna być odpowiednia zbilansowana, aby zapewnić podaż składników niezbędnych do prawidłowego gojenia ran. Potrawy powinny być lekkostrawne, a codzienny jadłospis powinien uwzględniać produkty będące źródłem pełnowartościowego białka. Również cynk, żelazo i witaminy odgrywają istotną rolę w procesie rekonwalescencji i należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią podaż w diecie. Spożycie produktów bogatych w błonnik zapobiega zaparciom, które mogą pojawić się po operacji. Należy unikać także takich produktów, jak: czekolada, herbata, kawa, słodycze i dania mączne, ponieważ spowalniają motorykę jelit.

Wszystkie szczegółowe zalecenia przed- i pooperacyjne dostaniesz w klinice.

powiększanie piersiMożliwe powikłania

Obawiasz się, że implant pęknie i „wyleje” się do piersi? Bez obaw! Nowoczesne implanty są wykonane z gęstego żelu silikonowego, więc nawet gdyby doszło do przerwania otoczki (co zdarza się niezwykle rzadko, najczęściej na skutek poważnego urazu np. w trakcie wypadku) – wszystko zostaje na swoim miejscu i wkładkę można łatwo wymienić (implanty najlepszych firm są objęte dożywotnią gwarancją na wymianę). Żelowa formuła powoduje też, że piersi wyglądają bardzo naturalnie, a zdaniem pacjentek nie różnią się w dotyku od własnego biustu.

Czasami zdarza się, że po latach noszenia implantów organizm tworzy wokół torebkę (osłonkę), a uciśnięty implant może zmienić kształt. Wtedy należy go wyjąć, usunąć torebkę i ponownie włożyć. Takie powikłanie występuje jednak niezwykle rzadko.

Wiele pań obawia się też, że po zabiegu nie będzie mogło karmić piersią – tymczasem implanty wkładane przez cięcie w fałdzie pod piersią nie naruszają gruczołów (dlatego są najczęściej wybieraną techniką – zawsze u kobiet młodych, które nie wykluczają zajścia w ciążę ani karmienia piersią). Silikon nie przenika też do mleka matki!

I jeszcze jedno – możesz natrafić na krążące w Internecie informacje, że implanty zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. Nie potwierdziły tego żadne badania! Natomiast prawdą jest, że u kobiet noszących implanty częściej wykrywa się ten nowotwór – a dzieje się tak dlatego, że te pacjentki sumienniej i częściej robią kontrolne USG, dzięki czemu wcześniej są wyłapywane wszelkie zmiany.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Liposukcja wspomagana Argo Plasmą

Częstym problemem po liposukcji jest nadmiar luźnej, wiotkiej skóry. Zapobiega temu zastosowanie Argo Plasmy. Zobaczcie zabieg liposukcji wspomaganej plazmą argonową w wykonaniu dr. n. med. Tadeusza Witwickiego, chirurga z One Clinic.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki