Odmładzanie uszu, nosa, brody i skroni kwasem hialuronowym
Nieubłaganemu upływowi czasu poddaje się cała nasza skóra – i tak samo jak policzki, szyja czy dekolt, jędrność tracą również płatki uszu, opada koniuszek nosa, zapadają się skronie, a broda się skraca. Te miejsca też warto odmładzać, ponieważ wpływają na harmonijny wygląd całej twarzy!
O tym, jak można odmłodzić te często „zapominane” obszary z zastosowaniem kwasu hialuronowego, mówi dr Aleksandra Samborska, stomatolog i lekarz medycyny estetycznej (www.samborska.com.pl).
Jędrne płatki uszu
Może nie zwracamy na nie uwagi tak bardzo jak na twarz, ale one potrafią zdradzać prawdziwy wiek! Czasami panie mają zadbaną, gładką twarz, a płatki uszu wiotkie, cienkie i pogniecione. Jeśli uwielbiają nosić przyciągające uwagę kolczyki – różnica jest naprawdę widoczna. Dlatego dbanie o ich młody wygląd nie jest fanaberią – jest on tak samo ważny jak gładka skóra czy brak chomików. Bo sedno dobrego wyglądu tkwi w detalach i tylko w takim przypadku kolczyki będą prawdziwa ozdobą. Na stan skóry tego newralgicznego miejsca mają wpływ nie tylko wiek i sposób pielęgnacji, ale również noszenie ciężkiej biżuterii, zabiegi piercingu (plugi, tunele). I dlatego też w ostatnim czasie nie są to zabiegi zarezerwowane jedynie dla kobiet w wieku 40+.
Sam zabieg jest bardzo prosty, bezpieczny i polega na podaniu niewielkich depozytów kwasu hialuronowego, np. jako dodatek podczas zabiegu niechirurgicznej korekty nosa. Otrzymane efekty są natychmiastowe i utrzymują się bardzo długo, w zależności od użytego preparatu nawet do 3 lat – a to dlatego, że w płatku ucha nie ma włókien mięśniowych, które trąc o siebie mogłyby powodować szybszą degradację cząsteczek kwasu hialuronowego.
Kształtny nos
Zmiana kształtu nosa chyba najbardziej wpływa na wygląd całej twarzy. Jednak operacja chirurgiczna jest bardzo trudnym i ryzykownym zabiegiem związanym z długim okresem rekonwalescencji. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zabieg wykonywany kwasem hialuronowym. Tą metodą można zniwelować nieduży garb, poprawić symetrię nosa, wypełnić ubytki, a także podnieść opadający wraz z wiekiem koniuszek nosa. Dzięki stosowaniu znieczulenia stomatologicznego jest on bezbolesny. Za pomocą cienkiej igły lub kaniuli odpowiedniej gęstości preparat – taki jak SingFiller Deeper – jest podawany w miejsca wymagające korekty. Następnie kwas zostaje delikatnie wymasowany, by uniknąć nierówności i zgrubień. Przez cały czas pacjent ma kontrolę na wyglądem i oceną kształtu nosa. Po zabiegu skóra korygowanej okolicy jest zaczerwieniona, mogą powstać drobne krwiaki, przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk. Po dwóch tygodniach wykonywana jest ewentualna korekta. Pacjent musi wiedzieć, że niewskazane jest noszenie okularów w miejscu, gdzie był podawany produkt ze względu na możliwość jego przemieszczenia pod wpływem ich ciężkości. Efekt zabiegu utrzymuję się do około roku. Przeciwwskazania są dokładnie takie same jak przy zastosowaniu preparatów kwasu hialuronowego w innych miejscach (ciąża i okres karmienia piersią, aktywna choroba nowotworowa, infekcje w miejscu podania, choroby autoimmunologiczne).
Perfekcyjna bródka
Zaburzone proporcje twarzy, krótka i cofnięta broda, nieregularna linia żuchwy, asymetria to niektóre problemy, z którymi zwracają się pacjenci. Broda z wiekiem ma tendencję do opadania, przez co wydaje się krótsza. Także to miejsce można skorygować za pomocą kwasu hialuronowego! W celu poprawy komfortu pacjenta zabieg wykonuję w znieczuleniu stomatologicznym, zazwyczaj w dwóch lub trzech sesjach, by preparat miał czas na dobrą konsolidację z tkankami, co minimalizuje powikłania. W zależności od miejsca, które wymaga korekty, podaję produkt igłą, małymi depozytami lub liniowo w przypadku wypełniania zbyt głębokiej bruzdy. Efekt zabiegu utrzymuje się około 9-12 miesięcy. Po zabiegu utrzymuje się delikatny obrzęk, możliwa jest tkliwość oraz zasinienia spowodowane igłą, co jednak nie wymaga jakiegoś specjalnego okresu rekonwalescencji ani wykluczenia z normalnej aktywności zawodowej. Niewielka zmiana nada twarzy bardziej harmonijny wygląd i zdecydowanie poprawi profil.
Odbudowa skroni
Korekta okolicy skroni zajmuje bardzo ważne miejsce w całym procesie odmładzania. Zanikająca podściółka tłuszczowa oraz związany z wiekiem ubytek masy mięśniowej i kostnej w tej okolicy powoduje powstawanie zagłębienia i zacienienia, co nadaje twarzy smutny i „chory” wygląd. Ze względu na obecność ważnych tętnic zabieg wymaga skupienia i wiedzy. Preparat możemy podawać w dwojaki sposób – albo techniką na bolus, albo za pomocą kaniuli. Decyzja zależy od umiejętności i doświadczenia lekarza, osobiście preferuję pierwszy sposób, jeden do trzech głębokich depozytów kwasu hialuronowego podanych za pomocą igły. Pozwala mi to na uniknięcie nierówności i zgrubień. Zabieg nie jest specjalnie bolesny, raczej nieprzyjemny. W celu poprawy komfortu produkt podawany jest bardzo wolno i zazwyczaj nie jest wymagany masaż pozabiegowy. Pacjent może od razu wrócić do swoich zwyczajowych czynności zawodowych, a po korekcie nie ma zazwyczaj śladu poza zdecydowanym odświeżeniem wyglądu i delikatnym uniesieniem brwi – jako efekt „uboczny” zabiegu, który jest bardzo lubiany przez pacjentki.