WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Laserowa redukcja blizn Nordlys FRAX1550 i IPL

Blizny są trudnym problemem estetycznym, na który jeszcze do niedawna nie było skutecznych metod. Dzięki nowoczesnym laserom dziś można szybko i widocznie poprawić wygląd skóry w miejscu blizny, niezależnie od jej pochodzenia. Aleksandra Nowak, kosmetolożka z One Clinic w Warszawie (www.oneclinic.pl), stosuje w tym celu terapię łączoną z wykorzystaniem nieablacyjnego lasera frakcyjnego i światła IPL – dla jeszcze lepszych efektów!

Czym są blizny?

Blizny powstają w procesie „ratunkowym” po zranieniu, przecięciu bądź uszkodzeniu wywołanym stanem zapalnym (w przypadku blizn potrądzikowych). Organizm stara się jak najszybciej zasklepić ranę produkując tkankę zastępczą, zbudowaną z dużej ilości namnażających się włókien kolagenowych. Niestety, ważniejszy jest cel niż estetyka i proces ten zachodzi w sposób dosyć chaotyczny, co powoduje, że miejsce zabliźnienia różni się od otaczających tkanek. Nowa tkanka jest słabiej ukrwiona, znacznie mniej sprężysta, pozbawiona mieszków włosowych, gruczołów łojowych i potowych. Brakuje w niej też melaniny, dlatego pozostaje biała i nie opala się. 

Istnieje wiele rodzajów blizn – w przypadku śladów po trądziku zwykle mamy do czynienia z bliznami zanikowymi, atroficznymi (charakterystyczne wgłębienia, tzw. dziobata twarz), po cięciu może dojść do przerostu blizny i jej uwypuklenia. Najtrudniejsze w leczeniu są rozległe blizny po poparzeniach. Specyficznym rodzajem blizny jest też rozstęp powstający w wyniku naciągnięcia i zerwania włókien elastynowych.

Jak się leczy blizny?

Jest wiele metod leczenia blizn, ale za najskuteczniejszą uważana jest laseroterapia, która prowadzi do przebudowy blizny. Dodatkowo można ją łączyć np. z mikronakłuwaniem, karboksyterapią, peelingami chemicznymi czy IPL. Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja w domu – w trakcie gojenia nie wolno rozdrapywać rany, zrywać strupków, moczyć skóry w długiej kąpieli. Warto też włączyć do pielęgnacji specjalne silikonowe żele, które tworzą optymalne środowisko do gojenia się rany, co przyspiesza ten proces.

Pamiętaj, że im świeższa blizna, tym łatwiej poddaje się leczeniu. Dlatego gdy rana się już wygoi, najlepiej poradzić się specjalisty, kiedy możesz zacząć terapię oraz jaki program zabiegów ci zaleci. Na pewno trzeba się uzbroić w cierpliwość i pamiętać, że blizna cały czas pracuje i często plan zabiegowy musi być modyfikowany w trakcie terapii w zależności od reakcji skóry. Zwykle trzeba wykonać serię kilku zabiegów w odstępach co 4-6 tygodni, aby uzyskać pożądany efekt.

Nordlys

Terapia laser frakcyjny + IPL

Laser frakcyjny uszkadza skórę w miejscu blizny w sposób kontrolowany (tworząc w niej tysiące mikrokanalików), co uruchamia naturalne procesy gojenia i naprawy tkanek. Dzięki pobudzeniu produkcji kolagenu i elastyny dochodzi do powstania nowej, zdrowej tkanki w miejscu uszkodzonej (jest to tzw. przebudowa skóry), a efektem jest wyrównanie struktury i koloru blizny do otaczającej, zdrowej tkanki. Specjalistki One Clinic stosują nowoczesny frakcyjny, nieablacyjny laser Nordlys Frax 1550 – idealny do leczenia blizn potrądzikowych, blizn pooperacyjnych i rozstępów. Dzięki opatentowanemu systemowi chłodzenia SoftCool™ zabiegi są komfortowe i praktycznie bezbolesne. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, jednak nie wymaga długiej rekonwalescencji. Czasem do 24 godzin po zabiegu występować może także obrzęk okolicy poddawanej terapii. Bliznę należy obowiązkowo chronić przed działaniem promieni UV (z tego powodu zabiegi najlepiej zaplanować w sezonie jesienno-zimowym, wtedy po prostu łatwiej będzie ci unikać słońca), a także nie nagrzewać jej w saunie, ciepłej kąpieli czy solarium.

Nordlys to platforma umożliwiająca również wykonywanie zabiegów wąskopasmową technologią impulsów światła IPL, która doskonale wspomaga leczenie blizn, zwłaszcza tych świeżych, wymagających korekcji kolorytu i zmniejszenia zaczerwienienia. IPL działa bowiem na zmiany naczyniowe oraz pigmentacyjne, dzięki czemu pomaga ujednolicić i rozjaśnić kolor skóry w miejscu zabliźnienia.

Wskazania do zabiegu

Terapia ta pozwala skutecznie leczyć blizny różnego rodzaju i pochodzenia:

 • blizny potrądzikowe,
 • blizny pooperacyjne,
 • blizny powypadkowe,
 • blizny po samookaleczeniach,
 • rozstępy.

Efekty zabiegu

redukcja blizn efekty

Przeciwwskazania

Laseroterapia jest bardzo skuteczną metodą poprawy wyglądu skóry, jednak związaną z kilkoma przeciwwskazaniami – dlatego w One Clinic każdy zabieg jest poprzedzany dokładną konsultacją. Do najczęstszych przeciwwskazań należą:

 • opalenizna (słońce, solarium) lub stosowanie w ciągu ostatniego miesiąca kremu brązującego,
 • choroby immunologiczne (toczeń rumieniowaty, twardzina, kolagenozy),
 • niewyrównana cukrzyca,
 • stosowanie antykoagulantów (leków zmniejszających krzepliwość krwi),
 • stosowanie doustnie i miejscowo retinoidów (np. w leczeniu trądziku),
 • stosowanie leków fotouczulających,
 • stosowanie miejscowo lub doustnie leków sterydowych,
 • ciąża, karmienie piersią,
 • opryszczka,
 • antybiotykoterapia w ciągu 1 tygodnia przed zabiegiem,
 • głębokie złuszczenie wykonane w ciągu 2 tygodni przed zabiegiem,
 • wykonanie na 2 tygodnie przed zabiegiem iniekcji toksyny botulinowej lub wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego (laser może przyspieszyć rozpad kwasu hialuronowego),
 • zastosowanie innego lasera w ciągu 4 tygodni przed zabiegiem,
 • stany zapalne skóry i aktywny trądzik.

Zabieg redukcji blizn wykonasz w:

One Clinic

One Clinic
ul. Przy Bażantarni 8B lok. U3
02-793 Warszawa
tel. +48 795 895 111
www.oneclinic.pl

Dodaj komentarz

Gabinety

Podobne tematy

Mezoterapia skóry osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe PRP to naturalny, pozyskiwany z krwi pacjenta, „koktajl” do mezoterapii. Zabieg poleca dr n. med. Justyna Jończyk, specjalistka chirurgii plastycznej z One Clinic w Warszawie.

Liposukcja wspomagana Argo Plasmą

Częstym problemem po liposukcji jest nadmiar luźnej, wiotkiej skóry. Zapobiega temu zastosowanie Argo Plasmy. Zobaczcie zabieg liposukcji wspomaganej plazmą argonową w wykonaniu dr. n. med. Tadeusza Witwickiego, chirurga z One Clinic.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki