WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Mezoterapia skóry osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe PRP to naturalny, pozyskiwany z krwi pacjenta, „koktajl” do mezoterapii. Ma bardzo silne działanie regenerujące i pobudza naturalny potencjał naszego organizmu do przebudowy i odmłodzenia tkanek. Zabieg poleca dr n. med. Justyna Jończyk, specjalistka chirurgii plastycznej z One Clinic w Warszawie (www.oneclinic.pl), która wykorzystuje też PRP jako metodę przygotowującą skórę do zabiegów chirurgicznych, np. blefaroplastyki.

Jak działa osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe PRP (ang. Platelet Rich Plasma) to autologiczny koncentrat płytek krwi w osoczu (osocze stanowi ok. 50% krwi), które są podstawowym elementem procesów naprawczych zachodzących w tkankach. Przede wszystkim uwalniają one czynniki wzrostu (PDGF, TGF, EGF, IGF, VEGF), które odpowiadają za procesy regeneracyjne, takie jak różnicowanie komórek macierzystych i tworzenie nowych naczyń krwionośnych, pobudzają również produkcję kolagenu i elastyny w fibroblastach.

Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z krwi własnej pacjenta i podawane w skórę techniką mezoterapii. W ciągu 48 dochodzi do uwolnienia czynników wzrostu i zaczyna się proces przebudowy skóry. W efekcie staje się ona bardziej jędrna, gęsta, lepiej odżywiona, promienna i gładka. To też świetna metoda redukcji blizn np. potrądzikowych oraz leczenia łysienia, a także przygotowania skóry do inwazyjnych zabiegów chirurgii plastycznej czy implantacji nici liftingujących.

Jak wygląda zabieg?

Przygotowanie do zabiegu:

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać – pacjent musi być zdrowy, bez infekcji skórnych w obszarze podania PRP, lepiej też nie wykonywać go w dniu miesiączki. Na 10 dni przed zabiegiem należy odstawić środki rozrzedzające krew (chociażby popularną Aspirynę), aby zminimalizować ryzyko powstawania krwiaków i siniaków. Trzeba też pamiętać, że choroby krwi i zaburzenia jej krzepliwości są ważnym przeciwwskazaniem do osocza. W One Clinic zabieg zawsze jest poprzedzany wywiadem lekarskim i konsultacją medyczną.

Pobranie i przygotowanie krwi:

Pobranie krwi wygląda dokładnie tak, jak „standardowe” pobranie w celach diagnostycznych. Próbka krwi jest następnie odwirowywana w specjalistycznym urządzeniu medycznym, co pozwala wyodrębnić z osocza tzw. plazmę bogatopłytkową (PRP). Do iniekcji pobierana jest najbogatsza w płytki krwi część odwirowanego preparatu (warstwa leukocytarno-płytkowa; środkowa). Dodatkowo separator stosowany do zabiegów w One Clinic pozwala wyselekcjonować z tej warstwy głównie płytki krwi (w ponad 80%), a odrzucić leukocyty. Dzięki temu uzyskuje się wysokostężony koncentrat bogatopłytkowy, o wysokiej koncentracji płytek krwi (20- lub 30-krotna względem bazowej), który zapewnia szybko widoczne efekty terapii.

Przebieg zabiegu:

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (po wcześniejszym nałożeniu kremu znieczulającego), dzięki czemu jest praktycznie bezbolesny. Lekarz podaje osocze PRP techniką mezoterapii, a więc wielu punktowych wkłuć cienką igłą. Zabieg najczęściej wykonujemy na twarz, szyję i dekolt.

osocze bogatopłytkowe

Rekonwalescencja po zabiegu

Tuż po zabiegu mezoterapii twarz może być lekko obrzęknięta i zaczerwieniona, mogą też pojawić się drobne siniaczki. Proces gojenia zwykle trwa do 3-5 dni i można go przyspieszyć stosując kremy do pielęgnacji skóry po zabiegach. Bardzo ważna jest też higiena – szczególnie w ciągu pierwszych 48 godzin, zanim nie dojdzie do pełnego zamknięcia miejsc wkłuć (w tym czasie łatwo o zakażenia). Nie dotykaj skóry brudnymi dłońmi, zmień poduszkę na czystą, stosuj jednorazowe ręczniki do twarzy. Już drugiego dnia po zabiegu można wykonać makijaż, najlepiej mineralny, aby zamaskować ewentualne ślady.

Efekty

Pierwsze efekty widać po ok. tygodniu – skóra staje się lepiej napięta, bardziej jednolita, świetlista, promienna. Na pełen efekt regeneracji trzeba jednak poczekać ok. 1-3 miesięcy, bo tyle trwa przebudowa skóry wywołana działaniem czynników wzrostu. Skóra staje się bardziej zagęszczona, jędrna, lepiej odżywiona, ukrwiona, ma ładniejszy, jednolity kolor, zmniejszeniu ulegają drobne zmarszczki, przebarwienia i blizny np. potrądzikowe.

Wskazania do wykonania zabiegu

 • profilaktyka przeciwstarzeniowa,
 • utrata jędrności, wiotkość skóry,
 • brak elastyczności i sprężystości skóry,
 • zmarszczki palacza, drobne linie i zmarszczki,
 • kurze łapki, cienie i zmarszczki pod oczami,
 • niejednolity koloryt, drobne przebarwienia,
 • objawy fotostarzenia, skóra narażona na działanie słońca,
 • tzw. skóra palacza,
 • szara, ziemista skóra,
 • skóra pozbawiona blasku, zmęczona,
 • blizny potrądzikowe i pozapalne,
 • skóra wymagająca silnej rewitalizacji np. po lecie,
 • objawy starzenia szyi i dekoltu: zmarszczki, przebarwienia, przesuszenie,
 • nadmierne wypadanie włosów,
 • przyspieszenie gojenia skóry po innych, bardziej inwazyjnych zabiegach, np. laseroterapii czy chirurgii plastycznej,
 • przygotowanie do innych zabiegów medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej (np. chirurgicznego liftingu twarzy, blefaroplastyki lub liftingu nićmi).

Zabieg mezoterapii osoczem PRP wykonasz w:

One Clinic

One Clinic
ul. Przy Bażantarni 8B lok. U3
02-793 Warszawa
tel. +48 795 895 111
www.oneclinic.pl

Dodaj komentarz

Gabinety

Podobne tematy

medycyna estetyczna dla każdego

Medycyna estetyczna dla każdego!

Chcesz poznać całą prawdę o zabiegach medycyny estetycznej? Oglądaj program „Medycyna estetyczna dla każdego” z dr Barbarą Jerschiną!

Efekt Baby Face z laserem Lavieen!

Laser tulowy Lavieen pozwala wykonywać bardzo skuteczne zabiegi na przebawienia, blizny, rozszerzone pory, utratę jędrności i elastyczności skóry – z minimalnym czasem rekonwalescencji. Zabieg poleca dr Katarzyna Hawro-Boratyn z kliniki Dr Radziejewska.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki