Łączona terapia anti-aging dla skóry 30+
Skóra zaczyna się starzeć już od 25. roku życia, a po 30-35. roku życia znakomicie odzwierciedla to, jak traktowaliśmy ją przez ostatnie lata. Dlatego to najwyższa pora, aby zacząć stosować profilaktyczne zabiegi przeciwstarzeniowe, które spowolnią pojawianie się objawów upływu czasu i poprawią kondycję skóry. Młoda skóra potrzebuje przede wszystkim odświeżenia i rewitalizacji.
Nasz ekspert, dr Izabela Załęska, ekspert w dziedzinie kosmetologii z Kliniki Młodości w Krakowie (www.klinikamlodosci.pl), poleca terapię łączoną opartą o indywidualnie dobrany peeling i mezoterapię.
POZNAJ BLIŻEJ NASZEGO EKSPERTA>>>
Aby odpowiednio otoczyć opieką skórę 30-35-letniej osoby, która najczęściej właśnie w tym wieku zaczyna zauważać zmiany związane z procesem starzenia i stylem życia, musimy zrozumieć podstawowe mechanizmy i procesy zachodzące w skórze. Na przyspieszony proces starzenia najbardziej narażona jest cera sucha.
Objawy starzenia
W procesie starzenia się skóry dochodzi do zaniku mięśni (z powodu obniżenia poziomu somatotropiny i IGF-1) oraz migracji tkanki tłuszczowej (zanik w górnej części twarzy – skronie, łuk brwiowy; gromadzenie w okolicach żuchwy i nad fałdem nosowo-wargowym).
Pamiętajmy też o tym, że począwszy od 25. roku życia następuje utrata kolagenu – na poziomie 1,5%. Rozpatrując ten proces, należy mieć na uwadze nie tylko obniżoną syntezę, ale także zwiększenie ilości metaloproteinaz macierzy (MMP) oraz proces glikacji, w wyniku którego ostatecznie dochodzi do powstania wolnych rodników i cytokin prozapalnych doprowadzających do rozkładu kolagenu. Jako pierwsze w procesie starzenia zanikają także miniwłókna skóry właściwej (siateczkowe i oksytalanowe), które dzięki przeciwległemu ułożeniu do włókien właściwych kolagenu i elastyny, tworzą silne rusztowanie, zapewniające jędrność i dużą gęstość skóry.
Z tego powodu pielęgnację prewencyjną warto wdrożyć już w okolicy 25-30. roku życia. W przypadku cery dojrzałej należy skupić się na ochronie przeciwsłonecznej oraz przeciwdziałaniu zaistniałych już zmian. Warto sięgać po preparaty zawierające wysokie stężenia antyoksydantów, które działają antywolnorodnikowo, co znacznie spowalnia proces starzenia się skóry i pojawianie się takich objawów, jak utrata elastyczności, zmarszczki i zmiany pigmentacyjne skóry. Na naszą skórę oddziaływują czynniki endo- i egzogenne, wśród których kluczową rolę odgrywają promienie UV i zanieczyszczenia środowiska, powodujące w skórze stres oksydacyjny. Bardzo ważne jest więc holistyczne podejście uwzględniające wszystkie czynniki wpływające na kondycję skóry. Pamiętajmy o antyoksydantach i ochronie SPF. Wolne rodniki powstające w związku z procesem glikacji, pod wpływem zanieczyszczenia środowiska oraz promieniowania UV doprowadzają do destrukcyjnych zmian w skórze.
Połączenie peelingu z mezoterapią
Połączenie tych dwóch zabiegów jest nie tylko możliwe, ale wręcz wskazane w holistycznej terapii anti-agening. W zależności od potrzeb skóry, wskazań oraz rodzaju preparatów, możemy przeprowadzić ją nawet jednego dnia. Klasycznie peelingi chemiczne znakomicie przygotowują skórę do wdrożenia mezoterapii. Peeling to gruntowna odnowa naskórka przynosząca poprawę kolorytu skóry, rozjaśnienie cery, leczenie przebarwień, poprawę tekstury i tonacji skóry oraz ewentualną redukcję zmarszczek. Jest idealnym przygotowaniem skóry do dalszego etapu kuracji w postaci intradermatoterapii, czyli śródskórnego podania niewielkich ilości preparatu ukierunkowanego na konkretny problem zdiagnozowany u klienta lub działającego prewencyjnie i pielęgnacyjnie.
Częstotliwość zabiegów uzależniona jest od rodzaju chemabrazji, czyli rodzaju zastosowanego peelingu, jego mocy i rodzaju cery. Pamiętajmy, że moc kwasu zależy nie tylko od jego rodzaju, ale także od stężenia procentowego i pH, zatem nie zawsze kwas migdałowy będzie miał tę samą moc. Dlatego też włączenie mezoterapii uwarunkowane będzie rodzajem zastosowanego peelingu – w niektórych przypadkach moglibyśmy wykonać zabieg nawet jednego dnia, w innych należy odczekać około 7-14 dni. Pamiętajmy także, że w przypadku peelingów chemicznych i mezoterapii ważnym aspektem jest pora roku.
Zobacz przebieg i efekty tej terapii u Agnieszki, która zgłosiła się do naszego programu:
Wybór peelingu
Nie da się jednoznacznie określić jaki rodzaj peelingu chemicznego będzie w 100% odpowiedni dla danej osoby bez dokładnego wywiadu, badania przedmiotowego skóry czy też poznania oczekiwań pacjenta oraz ustalenia okresu rekonwalescencji po zabiegu. W wielu przypadkach mimo ukierunkowania na dany zabieg pacjent nie może pozwolić sobie na wyłączenie z życia zawodowego na kilka dni.
Szukamy zatem idealnego rozwiązania dla danej osoby, czasami jej trybu życia i pracy. Na szczęście dostępne są już peelingi o nie wyłączającym z życia zawodowego efekcie złuszczania, a przy tym głębokiej stymulacji skóry. Wśród nich na uwagę zasługują peelingi oparte na TCA, nadtlenku mocznika i kwasie kojowym.
U osób w wieku 30-35 lat istotnym problemem jest starzenie się skóry, zatem dobieramy te peelingi, które będę nie tylko działały prewencyjnie, ale także minimalizowały oznaki upływającego czasu. Najczęściej stosowanymi kwasami w chemabrazji są alfa-, beta- i polihydroksykwasy, czyli np. kwas glikolowy, migdałowy i mlekowy. Niezwykle ciekawymi substancjami są także kwas retinowy, retinaldehyd, kwas ferulowy czy szikimowy. Dodatkowo w przypadku zmian pigmentacyjnych sięgamy po kwas fitowy, azelainowy, kojowy czy witaminę C. Na rynku najczęściej dostępne są przygotowane przez producentów, odpowiednio skomponowane mieszanki substancji działające wielokierunkowo, np. stymuluje syntezę kolagenu i glikozaminoklikanów, poprawiając napięcie i zagęszczenie skóry, co zapewnia klientowi oczekiwane rezultaty. Na uwagę zasługują także peelingi fotodynamiczne PDT – idealnie sprawdzające się w przypadku starzenia chronologicznego, fotostarzenia, nierównego kolorytu oraz w terapii delikatnej skóry wokół oczu. Osobiście niezwykle chętnie stosuję terapię biostymulacyjną, czyli połączenie peelingu chemicznego, mikronakłuwania i terapii światłem.
Oprócz samego poprawienia struktury skóry, peelingi minimalizują przebarwienia, drobne zmarszczki oraz wspomagają leczenie chorób skóry, takich jak trądzik pospolity (w tym przypadku trądzik dorosłych) oraz trądzik różowaty czy ostuda. Nowoczesne peelingi charakteryzują się pewnym poziomem bezpieczeństwa stosowania i możliwością doboru w zależności także od preferencji. Co ważne działają wielokierunkowo i w czasie jednego zabiegu uzyskujemy wielokierunkową poprawę stanu skóry odpowiadającą zachodzącym procesom, czyli np. wzrost syntezy glikozaminoklikanów w odpowiedzi na obniżenie ich produkcji w skórze czy stymulacja kolagenu – to ważne, biorąc pod uwagę, że jego coroczny ubytek wynosi 1,5 %.
Efekty terapii
Celem osiągnięcia pełnych i trwałych efektów terapii, należy wykonać serię zabiegów. Pełen cykl życiowy komórek naskórka trwa około 28-30 dni, a z wiekiem może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Wprowadzone za pomocą mezoterapii substancje aktywne działają z różną szybkością, toteż czas oczekiwania na rezultaty różni się w zależności od zastosowanego preparatu. Bezpośrednio po zabiegu widoczne są delikatne ślady po wkłuciach i może pojawić się niewielki obrzęk. W przypadku terapii peelingami chemicznymi, jeżeli zastosowany preparat ma wywołać złuszczenie naskórka, eksfoliacja rozpoczyna się zwykle w drugiej-trzeciej dobie po zabiegu i trawa około 3 dni. Indywidualizacja terapii polega na dostosowaniu nie tylko preparatu, ale i ilości zabiegów w serii oraz odstępach czasowych między nimi. Starsza skóra wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji, ze względu na obniżoną zdolność regeneracji.
Klinika Młodości
ul. Łąkowa 27
Kraków
tel. 012 422 44 69
kom. 505 078 016
biuro@klinikamlodosci.pl
www.klinikamlodosci.pl
[gabinety-disp-selected class=”td-pb-span4″ ids=”1187″]