WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Focus na lasery pikosekundowe

Pico Focus
Technologia pikosekundowa zrewolucjonizowała zabiegi laserowe. Początkowo była stosowana głównie do usuwania tatuaży, teraz zdobywa popularność w zabiegach odmładzających oraz redukujących takie niedoskonałości skóry, jak przebarwienia, blizny po trądziku czy rozstępy. Na czym dokładnie polega technologia pikosekundowa i jakie korzyści daje pacjentowi?

Czym jest technologia pikosekundowa?

Pikosekunda to jednostka czasu równa jednej bilionowej sekundy. Lasery pikosekundowe wykorzystują więc ultrakrótkie impulsy – kilkaset razy krótsze niż te stosowane w innych typach laserów. Na skutek absorpcji energii przez barwnik zawarty w skórze (tusz lub melaninę) dochodzi do gwałtownego wzrostu temperatury, a wydzielające się w ten sposób duże ilości ciepła rozchodzą się z dużą prędkością wewnątrz cząsteczki, powodując powstanie fali mechanicznej (dźwiękowej / akustycznej). Fala ta dosłownie rozbija cząsteczki barwnika od środka (jest to tzw. efekt fotoakustyczny) w drobny pył, dzięki czemu układ odpornościowy może się ich pozbyć szybciej i łatwiej (część cząsteczek jest „zżerana” przez makrofagi, a część usuwana przez układ limfatyczny).  Wcześniejsze technologie rozbijały barwnik w granulki, co powodowało, że zabiegi były mniej skuteczne i trzeba było powtarzać je częściej.

Pico Focus

Pico Focus jest laserem o maksymalnej energii 2000 mJ i częstotliwości 10 Hz. Wykorzystuje technologię ultrakrótkich impulsów (550-750 ps), uderzając w barwnik z dużą siłą, co prowadzi do jego rozpadu na drobne cząsteczki, z jednoczesnym znaczącym ograniczeniem wystąpienia efektu cieplnego w tkankach. Zabieg jest więc nie tylko szybki i bardziej skuteczny, ale też bardziej komfortowy dla pacjenta.
 
Pico Focus
Ponieważ chromoforem dla wiązki lasera jest w tym wypadku melanina, laser doskonale radzi sobie ze wszelkimi zmianami barwnikowymi, nie tylko tatuażem i makijażem permanentnym, ale też przebarwieniami melanocytowymi. W urządzeniu Pico Focus znajduje się też specjalna końcówka frakcyjna, który sprawdza się w zabiegach odmładzania i wyrównywania powierzchni skóry (redukcja zmarszczek, blizn czy śladów po trądziku).

Usuwanie barwnika

Do tej pory złotym standardem w usuwaniu tatuaży były lasery typu Q-Switch. Dawały dobre efekty, ale wymagały wielu powtórzeń (nawet do kilkunastu) i nie radziły sobie z kolorowymi barwnikami. Istniało też spore ryzyko powstania blizn pozabiegowych. Laser Pico Focus pozwala pozbyć się niechcianych tatuaży i źle wykonanego makijażu permanentnego już w trakcie 3-5 zabiegów. Za pomocą lasera pikosekundowego można również skutecznie usunąć przebarwienia – i to zarówno te typu „rozlana kawa”, jak i bardziej punktowe, ciemne, związane z dużym nagromadzeniem barwnika w jednym miejscu, które do tej pory stanowiły duży problem estetyczny, podobnie jak tatuaże.
 
 
Pico Focus
Pico Focus wyposażony jest w 7-ramienny prowadnik światłowodu, wykonany w Korei, umożliwiający regulację plamki zabiegowej w przedziale od 2 mm do 10  mm, z wbudowanym celownikiem, co znacznie ułatwia i przyspiesza wykonanie zabiegów.
 
W miejscu usuniętego tatuażu, po wygojeniu skóry, można wykonać nowy rysunek. Podobnie z makijażem permanentnym.

Odmładzanie, redukcja blizn i rozstępów

Pico Focus ma dodatkową głowicę zabiegową, wyposażoną w soczewki frakcyjne, a więc takie, które dostarczają energię laserową do skóry w postaci mikrokolumn, bez naruszania tkanek wokół. Dzięki temu zabieg jest mniej inwazyjny, nie powoduje uszkodzenia naskórka, a proces gojenia i tym samym przebudowy skóry następuje szybciej. Efektem zabiegu frakcyjnego jest zagęszczenie i ujędrnienie skóry, a także redukcja zmarszczek, blizn i rozstępów. Jednym słowem totalne odmłodzenie! 
 
Pico Focus
Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dużej gęstości mocy poprzez wykorzystanie wieloogniskowych końcówek zabiegowych. W głowicy z soczewką frakcyjną zasadnicza wiązka lasera dzieli się na kilkadziesiąt odrębnych wiązek, a gęstość mocy w mikroogniskach jest większa niż gęstość mocy w wiązce zasadniczej. Mikroogniska przenikają do 1,5 mm w głąb skóry, wywołując efekt fotoakustyczny, który uszkadza tkanki, wywołując stan zapalny – bez naruszania tkanek wokół. Efektem tego procesu jest pobudzenie procesu neokolagenezy związanego ze zwiększeniem produkcji kolagenu i elastyny i przebudową skóry. Dodatkowym atutem jest rozbicie nagromadzonego w skórze pigmentu, co skutkuje rozjaśnieniem  skóry i poprawą jej kolorytu.
 
Po zabiegu na skórze może pojawić się zaczerwienienie, jednak pacjent nie wymaga rekonwalescencji i w zasadzie od razu może wrócić od razu do codziennych czynności. Dla uzyskania zadowalającego efektu należy wykonać od 3 do 5 zabiegów.

Wskazania do zabiegu Pico Focus:

 • Pico Focustatuaże ciemne i kolorowe
 • makijaż permanentny
 • przebarwienia melanocytowe
 • odmłodzenie skóry, redukcja zmarszczek
 • poprawa kolorytu skóry
 • redukcja blizn i rozstępów

O czym pamiętać przy laserach?

 • Lasery pikosekundowe nie parzą skóry i nie naruszają warstwy naskórkowej. Działają jednak w głębi tkanek (niezwykle precyzyjnie), co oznacza, że skóra ulega uwrażliwieniu i co najmniej przez 4 tygodnie po zabiegu powinna być chroniona przed słońcem, aby nie doszło do powstania przebarwień.
 • Najlepiej wykonywać lasery jesienią i zimą, ze względu na mniejsze nasłonecznienie. Jeśli jednak planujesz go wiosną lub latem, pamiętaj, że bezwględnie konieczna jest ochrona przed promieniami UV kremem z wysokim filtrem, aplikowanym w słoneczny dzień nawet co 30-60 minut. Na pewno nie polecamy planować zabiegu tuż przed wyjazdem na wakacje w ciepłe kraje.
 • Pico FocusSkóra po zabiegu frakcjonowania może być lekko zaczerwieniona i opuchnięta. Jeśli musisz od razu „pokazać się ludziom”, możesz nałożyć na twarz podkład lub puder, nie ma do tego przeciwwskazań.
 • Po zabiegu usuwania tatuażu skóra może być opuchnięta i zaczerwieniona, a po kilku dniach pojawią się na niej drobne strupki. Nie wolno ich zdrapywać! Skórę smaruj kremami natłuszczającymi i łagodzącymi, po kilku dniach objawy ustąpią.
 • Jeśli planujesz też inne zabiegi, np. iniekcyjne, poradź się lekarza, w jakiej kolejności je wykonywać. Lasery mogą przyspieszać rozkład kwasu hialuronowego w skórze, lepiej więc robić je najpierw lub odczekać minimum 4 tygodnie po podaniu wypełniacza. W przeciwnym razie kwas hialuronowy utrzyma się w skórze krócej.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Picolo Premium

Zabiegi laserem pikosekundowym w Self Esteem Clinic

Self Esteem Clinic w Warszawie jest pierwszą kliniką w Polsce, która wprowadziła do swojej oferty laser pikosekundowy nowej generacji PicoLO Premium. Zobaczcie na filmie zabiegi, jakie u Marty, Moniki i Renaty wykonała dr Agnieszka Lew-Mirska.

laserowe usuwanie tatuażu

Usuwanie tatuaży laserem Q-Switched

Laser Q-Switched pozwala usunąć tatuaż w każdym kolorze i jest jedną z najczęściej stosowanych technologii w tym wskazaniu! Jak dokładnie działa? Ile zabiegów musisz wykonać, aby uzyskać pożądany efekt?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki