WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Fala radiowa i laser na kobiece problemy

Laseroterapia ma już ugruntowaną pozycję w ginekologii estetycznej – w leczeniu objawów wysiłkowego nietrzymania moczu i rewitalizacji oraz odmłodzenia pochwy. Na rynku pojawiły się też nowe technologie wykorzystujące do intymnej pielęgnacji falę radiową. Czym się różnią te urządzenia w zastosowaniu i na jakie efekty terapii możesz liczyć? Polecają ginekolodzy! 

Juliet – najbardziej kobiecy laser ginekologiczny

laser JulietLaser Juliet oferuje szybkie, bezbolesne i minimalnie inwazyjne leczenie z bardzo krótkim czasem rekonwalescencji. Zabieg trwa ok. 15 minut i może być wykonany bez znieczulenia – jednorazową głowicą, co wpływa na bezpieczeństwo procedury i komfort pacjentki. Efekty pojawiają się już po pierwszym zabiegu!
Na jakie problemy pomoże?
Utrata elastyczności pochwy
Zespół Relaksacji Pochwy (potocznie: Zespół Luźnej Pochwy) to częsty problem kobiet po porodach, nasilający się też wraz z wiekiem – na skutek spadku poziomu estrogenów w okresie menopauzy. Większość kobiet opisuje objawy jako powiększenie pochwy i skarży się na utratę jej kurczliwości, która jest bezpośrednio związana ze zmniejszeniem tarcia podczas stosunku płciowego, co prowadzi do znacznego obniżenia satysfakcji seksualnej. Dodatkowo pojawia się suchość pochwy i świąd. Do niedawna symptomy te uznawane były za nieunikniony skutek starzenia się ciała kobiety, a pacjentki poddawano leczeniu (zwykle chirurgicznemu) tylko sporadycznie.
Rozwiązanie: Laser Juliet oferuje szybkie, skuteczne i minimalnie inwazyjne rozwiązanie tych problemów i może być polecany wszystkim kobietom ciepiącym z tego powodu. Jego głównym mechanizmem działania jest selektywne pobudzanie błony śluzowej celem przywrócenia naturalnego metabolizmu tkanki łącznej i poprawy stanu błony śluzowej, poprzez stymulowanie procesu namnażania kolagenu. Proces ten przywraca naturalne pH błony śluzowej, tym samym zwiększając jej elastyczność i zmniejszając tendencję do nawracających infekcji.

Atrofia pochwy

Zanikowe (atroficzne) zapalenie pochwy to też częste schorzenie u kobiet w okresie menopauzy, będące efektem zmniejszonego poziomu estrogenów. Prowadzi to do zmniejszenia grubości nabłonka wyściełającego pochwę, pojawiają się takie objawy, jak suchość, swędzenie, pieczenie, ból podczas stosunku. Osłabiona śluzówka nie potrafi sprawnie produkować kolagenu, kwasu hialuronowego i innych substancji niezbędnych do utrzymania odpowiedniego stanu nabłonka oraz jego prawidłowej regeneracji, czego rezultatem są też często nawracające infekcje.

Rozwiązanie: Laser Juliet stymuluje proces namnażania kolagenu, co prowadzi do odbudowy śluzówki i zmniejszenia przykrych dolegliwości.

GSM – Menopauzalny Zespół Moczowo-Płciowy

Schorzenie to obejmuje szereg zaburzeń i objawów występujących u kobiet w okresie menopauzalnym – termin ten został wprowadzony w 2014 r. przez International Society for the Study of Women’s Sexual Health and The North American Menopause Society na określenie typowych zmian zachodzących wraz z wiekiem w okolicy pochwy i sromu na skutek osłabionej produkcji kolagenu, ścieńczenia nabłonka, zaburzenia funkcji mięśni gładkich i spadku przepływu krwi w zewnętrznych narządach płciowych. Dochodzi wtedy do zaniku tkanki tłuszczowej na wargach sromowych większych, pochwa traci elastyczność i nawilżenie, ulega zwężeniu, pojawia się suchość, swędzenie, podatność na infekcje, bolesność, a nawet krwawienie podczas współżycia. Do tego dochodzą objawy ze strony układu moczowego, takie jak nawracające infekcje, nadkażenia i stany zapalne, pojawiają się też trudności z prawidłowym utrzymywaniem moczu.

Rozwiązanie: Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania błony śluzowej poprzez intensywne pobudzenie kolagenu prowadzi do zmniejszenia objawów związanych z GSM, zapobiega też niekontrolowanemu wyciekowi moczu podczas codziennych aktywności. Uzupełnieniem terapii może być zastosowanie radiofrekwencji Eva (czytaj w dalszej części tekstu) – także dla „wypełnienia” zanikających wraz z wiekiem tkanek warg sromowych większych (jako alternatywa dla wypełniaczy kwasu hialuronowego).

Wysiłkowe nietrzymanie moczu
To dość rozpowszechniony problem, na który cierpi od 24 % do 29 % kobiet po pierwszym porodzie. Jest to forma nietrzymania moczu spowodowana utratą wsparcia cewki moczowej, co zwykle stanowi konsekwencję uszkodzenia struktur miednicy w wyniku porodu lub ćwiczeń wysiłkowych z dużym obciążeniem. Objawia się niekontrolowanym wyciekiem niewielkiej ilości moczu podczas zwyczajnych codziennych czynności, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej, takich jak: kaszel, kichanie, taniec czy podnoszenie ciężkich przedmiotów. Kobiety z wysiłkowym nietrzymaniem moczu mają zmieniony metabolizm tkanki łącznej, powodujący zmniejszenie produkcji kolagenu, który może powodować niewystarczające wsparcie układu moczowo-płciowego.
Rozwiązanie: Jeśli mamy do czynienia z początkowymi lub średnio natężonymi objawami – to najlepszy moment na zastosowanie lasera ginekologicznego Juliet. Zabieg przywraca metabolizm tkanki łącznej i poprawia stan błony śluzowej, co przekłada się nie tylko na podciągnięcie wewnętrznych ścian pochwy (często nazywane „odmłodzeniem”), lecz także na odzyskanie funkcjonalności mięśni dna miednicy. W efekcie wstydliwe objawy wysiłkowego nietrzymania moczu ustępują. Regularne powtarzanie zabiegu (np. raz w roku) zapobiegnie ich nawrotom, a tym samym nasileniu się problemu w przyszłości.
Jednorazowa głowica do zabiegów Juliet.


Eva – kobieca pielęgnacja z wykorzystaniem fali radiowej

Niezwykle delikatna, skuteczna i wszechstronna – tak w skrócie można podsumować innowacyjną technologię Eva opartą na fali radiowej, stosowaną w zabiegach ginekologii estetycznej. Zabiegi Eva można łączyć z laseroterapią (np. naprzemiennie). Eva wykorzystuje synergiczne działanie dwóch innowacyjnych i opatentowanych technologii:
  • zabieg EvaVDR™  – dynamiczna radiofrekwencja waginalna (Vaginal Dynamic Radiofrequency) ma ukierunkowane i skoncentrowane działanie, dzięki czemu dociera jedynie do określonych warstw tkanek pochwy i sromu, wytwarzając ciepło wyłącznie tam, gdzie jest to konieczne. W ten sposób unikamy ryzyka przegrzania i oparzeń, zachowując równowagę w otaczających warstwach. Technologia ta pozwala leczyć najczęściej występujące objawy chorobowe sromu i pochwy, takie jak: suchość pochwy, dyspareunia lub łagodne wysiłkowe nietrzymanie moczu.
  • RSS™ – system bezpieczeństwa, który zwiększa funkcjonalność technologii VDR ™. Dzięki jednoczesnemu działaniu 4 czujników temperatury przebieg zabiegu jest nieustannie kontrolowany, aby osiągnąć optymalny poziom podgrzania. Każda rękojeść jest wyposażona w czujnik ruchu, który kontroluje każdy ruch operatora, dzięki czemu eliminowane jest ryzyko szkodliwego podawania ciepła i oparzenia tkanek.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, nieinwazyjny, nie wymaga okresu rekonwalescencji – do wszelkich aktywności życiowych można powrócić bezpośrednio po zabiegu.

Wskazania do zabiegu:

Atrofia pochwy

To częste schorzenie u kobiet w okresie menopauzy. Na skutek naturalnego spadku produkcji estrogenów w obszarze sromowo-pochwowym pojawiają się takie objawy jak: kruchość błony śluzowej pochwy, suchość, swędzenie i pieczenie, ból podczas stosunku płciowego. Śluzówka, już mocno osłabiona w swojej strukturze, nie potrafi sprawnie produkować kolagenu, kwasu hialuronowego i innych substancji niezbędnych do utrzymania odpowiedniego stanu nabłonka oraz jego prawidłowej regeneracji. W efekcie środowisko pochwy staje się odwodnione, kruche i bardziej podatne na nawracające infekcje. Składniki odżywcze i obronne limfocyty, ze względu na odwodnioną tkankę łączną, nie docierają do nabłonka, który staje się cieńszy i dysfunkcyjny. Dodatkowo złuszczanie komórek powierzchniowych jest zmniejszone, co powoduje zmniejszenie zawartości glikogenu, głównej substancji odżywczej dla pałeczek kwasu mlekowego, utrzymujących właściwą kwasowość pochwy, a także chroniących ją przed infekcjami.

Rozwiązanie: Zabieg Eva sprzyja odzyskaniu aktywności metabolicznej poprzez miejscowy wzrost temperatury, stymuluje procesy syntezy kolagenu i kwasu hialuronowego, a także przywraca odbudowę tkanek i równowagę flory bakteryjnej.

Łagodne wysiłkowe nietrzymanie moczu 

Mimowolna utrata moczu, nawet przy zwykłych codziennych czynnościach, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów czy kaszel, jest źródłem zakłopotania i dyskomfortu u wielu kobiet. Łagodne wysiłkowe nietrzymanie moczu często wiąże się z naturalnym procesem starzenia, choć może też dotknąć młode kobiety, szczególnie po porodzie – na skutek ograniczenia sprawności układu mięśniowego miednicy mniejszej.

Rozwiązanie: Efekt termiczny osiągany podczas zabiegu Eva zapewnia nowe wsparcie dla cewki moczowej i wzmacnia ściany miednicy w ciągu kilku sesji bez żadnych negatywnych odczuć i skutków ubocznych. Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu, choć dla utrwalenia efektu zwykle trzeba je powtórzyć 3-4 razy.

laser Juliet

GSM – Menopauzalny Zespół Moczowo-Płciowy

Schorzenie to obejmuje szereg zaburzeń i objawów występujących u starszych kobiet – dotykając ponad 800 milionów pań na całym świecie. Z powodu postępującego spadku poziomu estrogenów tkanki pochwy stają się coraz cieńsze oraz tracą nawilżenie, co sprzyja pojawieniu się suchości i skłonności do urazów. Brak nawilżenia pogarsza jakość aktywności seksualnej powodując bolesność stosunków (dyspareunia), niekiedy związanych również z pojawieniem się krwawienia. Kobiety narzekają też na pieczenie sromu, świąd, nieprawidłową wydzielinę z towarzyszącymi objawami ze strony układu moczowego, takimi jak nawracające infekcje, nadkażenia bakteryjne i stany zapalne pęcherza moczowego. Pojawiają się też trudności z prawidłowym utrzymywaniem moczu.

Rozwiązanie: Eva stanowi alternatywę dla najczęściej stosowanych terapii hormonalnych, dzięki odpowiednio ukierunkowanej i kontrolowanej stymulacji termicznej, która przywraca naturalną równowagę środowiska pochwy.

Zewnętrzne odmładzanie warg sromowych

Nie tylko wewnętrzna, ale też zewnętrzna tkanka narządów płciowych ulega starzeniu, a proces ten nasila się w okresie menopauzy. Tkanka obszaru moczowo-płciowego ulega osłabieniu i stopniowo zanika, wargi sromowe tracą elastyczność i wydają się „puste”, łechtaczka zmniejsza się, obniża swoją wrażliwość, traci jędrność i reaktywność seksualną.

Rozwiązanie: Eva poprawia nawodnienie tkanki i odpowiada na wszelkie estetyczne i funkcjonalne potrzeby tych okolic, nadając wargom młodzieńczy wygląd.

Eva ginekologia estetycznaZespół rozluźnienia pochwy 

Rozluźnienie pochwy spowodowane jest utratą siły i napięcia mięśniowego struktur miednicy, a także zmniejszeniem elastyczności tkanek na poziomie sromowo-pochwowym. Główną przyczyną tych objawów jest naturalny poród, zwłaszcza w późnym wieku, lub kolejny poród – jeżeli nastąpi w krótkim odstępie czasu. Tkanka i mięśnie w wyniku przejścia dziecka przez kanał rodny są rozciągane i poddane silnemu napięciu, co powstrzymuje je od powrotu do ich charakterystycznej elastyczności nawet przez długi czas po porodzie. Starsze kobiety, które rodziły więcej niż jeden raz, mogą cierpieć na więcej zaburzeń ze względu na naturalny spadek produkcji kolagenu i elastyny spowodowany wiekiem. Nadmierna relaksacja tkanek pochwy pogarsza doznania podczas stosunku płciowego wpływając na odczucia obojga partnerów, a niektóre pary wręcz rezygnują wtedy ze współżycia. Te same zmiany w tkankach dając spadek napięcia mięśni pochwy są bardzo często przyczyną nietrzymania moczu oraz braku kontroli cewki moczowej.

Rozwiązanie: Za pomocą zabiegów Eva uszkodzone tkanki pochwy są stymulowane w ukierunkowany sposób, co prowadzi do pobudzenia produkcji kolagenu, a także wytwarzania niezbędnego kwasu hialuronowego i glikozoaminoglikanów. Poprawia się napięcie i elastyczność tkanek.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Labioplastyka bez użycia skalpela

Poznaj innowacyjną metodę laserowej labioplastyki z wykorzystaniem techniki Dewedge opracowanej przez dr. Dawida Serafina i zobacz, jaką ma przewagę nad tradycyjną operacją.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki