WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

mycie głowy

Dermokosmetyczna pielęgnacja skóry głowy i włosów

Klinika logoKondycja włosów w dużej mierze zależy od właściwej pielęgnacji nie tylko profesjonalnej, ale także domowej. O najlepsze zabiegi i dermokosmetyki zapytaliśmy mgr Edytę Pawluś, doświadczoną trycholog, która układa kompleksowe terapie przywracające zdrowie skórze głowy i piękno włosom!

Edyta Pawluś, trychologNasz ekspert: mgr Edyta Pawluś, trycholog kosmetyczny, kosmetolog. Absolwentka Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia na kierunku kosmetologia oraz Uniwersytetu Pedagogicznego na kierunku biologia. Współzałożyciel oraz Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. W Centrum Zdrowego Włosa zajmuje się analizą rodzaju skóry głowy i włosów oraz wykonywaniem zabiegów z zakresu kosmetologii trychologicznej. Właścicielka Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie (www.centrumzdrowegowlosa.pl).

Z jakimi problemami skóry głowy i włosów kliencie zgłaszają się do Pani gabinetu?

– Głównym problemem jest wypadanie włosów, a w następnej kolejności problemy skóry, takie jak uciążliwy i nawracający łupież, łojotok, przesuszenie i podrażnienie, łojotokowe zapalenie skóry, czasami przychodzą też do mnie po pomoc panie z bardzo zniszczonymi włosami. W wypadku panów najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, u pań z kolei utrata włosów zwykle związana jest z chorobami tarczycy (niedoczynność, Hashimoto) oraz innymi problemami hormonalnymi, a także takimi czynnikami, jak stres, radykalna dieta czy problem sezonowego wypadania włosów. W wypadku Hashimoto utrata włosów następuje raczej falowo, a jeśli mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, także u pań – włosy przerzedzają się powoli, ale niestety stale. Niezależnie od przyczyny, jeśli tylko w skórze ciągle są obecne mieszki włosowe – możemy naszym klientom skutecznie pomóc.

Jak wygląda typowa kuracja przeciwko wypadaniu włosów?

– Zawsze najskuteczniejsze jest kompleksowe podejście i połączenie kilku różnych metod. W naszym centrum łączymy zabiegi kosmetologiczne z leczeniem dermatologicznym, medycyną estetyczną oraz zalecamy odpowiednie kuracje do stosowania w domu. Najczęściej wykonujemy: mezoterapię igłową Dermaheal HL, karboksyterapię, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, naświetlanie lampą LED, a także zabiegi trychologiczne, w czasie których nakładamy na skórę głowy odpowiednie koktajle składników aktywnych, a ich wchłanianie poprawia np. zastosowanie prądu galwanicznego lub sauny. Jeśli mamy pacjenta z problemem typowo skórnym, włączamy też do kuracji leczenie dermatologiczne.

Dermaheal HLW przypadku łysienia androgenowego u mężczyzn najbardziej skuteczne jest zażywanie przepisanych przez dermatologa leków z finasterydem, który hamuje przetwarzanie testosteronu w dihydrotestosteron, czyli hormon odpowiedzialny za łysienie. Dodatkowo wykonujemy serię mezoterapii lub zabiegów z ostrzykiwaniem osoczem bogatopłytkowym, można je również wykonać na zmianę z karboksyterapią. W domu pacjenci stosują preparaty z minoxidylem (w wypadku przeciwwskazań można je zamienić na naturalne preparaty z palmą sabałową). Bardzo ważna też jest odpowiednia codzienna pielęgnacja.

Czy każdemu można pomóc?

– Wszystko zależy od tego, na jakim etapie zaczniemy kurację. Im wcześniej, tym lepiej, bo aby zobaczyć efekt zahamowania wypadania włosów i ich odrastania, muszą być w skórze obecne mieszki włosowe, które poddamy stymulacji. Mieszki bowiem z czasem się miniaturyzują i zanikają, a wtedy nie da się już nic zrobić – poza chirurgicznym przeszczepem.

piękne włosy

Jak długo trwa cała kuracja?

– Z reguły zaczynamy od 4 powtórzeń zabiegu każdego rodzaju: karboksyterapię robimy co tydzień, mezoterapię Dermaheal HL co 2 tygodnie, a osocze bogatopłytkowe co miesiąc. Zabiegi trychologiczne z zastosowaniem odpowiednich preparatów i dermokosmetyków można wykonywać 1-2 razy na tydzień, a naświetlanie lampą LED nawet 3 razy w tygodniu. Każdą terapię układamy bardzo indywidualnie. U pacjentów z przeciwwskazaniami do ostrzyknięć wykonujemy tylko zabiegi dermokosmetyczne – moim zdaniem, mocno niedoceniane. A przecież stosuje się w nich bardzo aktywne składniki w wysokich stężeniach – i temu właśnie zawdzięczają swoją skuteczność.

Do domowej pielęgnacji często polecam kompleksową linię Dermaheal (szampon, odżywka i serum). Preparaty te zawierają w składzie wysoko stężone peptydy biomimetyczne, które hamują wypadanie włosów i stymulują ich odrastanie. Mogą być stosowane jako uzupełnienie kuracji przeprowadzanej w gabinecie, a w wypadku łagodniejszych problemów, np. sezonowego wypadania włosów – jako samoistna terapia.

kosmetyki Dermaheal
Dermokosmetyki Dermaheal kupisz w Sklep.CentrumZdrowegoWlosa.pl

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, jakie środki i metody zostaną włączone do leczenia i pielęgnacji, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Włosy nie odrosną w kilka dni! Na pełen efekt średnio czeka się ok. 6 miesięcy (4-8 miesięcy u różnych pacjentów, to kwestia indywidualna). Bardzo ważna jest systematyczność i odpowiednio dobrana kuracja. Dlatego tak ważne jest planowanie całej kuracji pod okiem ekspertów.

Dermaheal
Efekty serii mezoterapii z użyciem Dermaheal HL

Czy sami możemy szkodzić swoim włosom? Jakie błędy w codziennej pielęgnacji najczęściej Pani obserwuje?

– Przede wszystkim dobór kosmetyków. Bardzo rzadko ich rodzaj dopasowywany jest do skóry głowy, częściej do włosów. W efekcie np. niektóre panie, mimo tłustej skóry głowy, stosują bogate kosmetyki odżywcze do suchych włosów – i dochodzi do obciążenia włosów u nasady i nasilenia się łojotoku. Nie oczyszczamy też dokładnie skóry głowy, co prowadzi do zatykania mieszków włosów np. resztkami kosmetyków stylizacyjnych. Bardzo polecam tutaj stosowanie specjalnych peelingów do skóry głowy. Czasami moi klienci błędnie rozpoznają także problemy skóry głowy, np. bardzo suchą, łuszczącą się skórę mylą z łupieżem i stosują szampony przeciwłupieżowe – co nasila problem, a wystarczyłoby sięgnąć po kuracje mocno nawilżające. Moda na olejowanie włosów spowodowała też, że wiele młodych dziewczyn przychodzi do mnie po pomoc z podrażnioną skórą głowy. Czasami szkodzi też im nieumiejętne farbowanie – pod mikroskopem widać, że farba wnika w mieszki włosowe jeszcze do kilku dni po zmianie koloru, co może powodować lekki stan zapalny i podrażnienie skóry. Aby tego uniknąć, warto przed farbowaniem stosować specjalne preparaty zabezpieczające skórę głowy przed wnikaniem barwnika.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Anna Kondratowicz

Dr Cyj, peptydowa terapia włosów

Patronem Kliniki Zdrowych Włosów jest:
www.antiaging.com.pl

AntiAging-Institute-logo

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Picolo Premium

Zabiegi laserem pikosekundowym w Self Esteem Clinic

Self Esteem Clinic w Warszawie jest pierwszą kliniką w Polsce, która wprowadziła do swojej oferty laser pikosekundowy nowej generacji PicoLO Premium. Zobaczcie na filmie zabiegi, jakie u Marty, Moniki i Renaty wykonała dr Agnieszka Lew-Mirska.

laserowe usuwanie tatuażu

Usuwanie tatuaży laserem Q-Switched

Laser Q-Switched pozwala usunąć tatuaż w każdym kolorze i jest jedną z najczęściej stosowanych technologii w tym wskazaniu! Jak dokładnie działa? Ile zabiegów musisz wykonać, aby uzyskać pożądany efekt?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki