WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Jak rozwija się układ pokarmowy dziecka?

Rozwój układu pokarmowego dziecka ma miejsce już w okresie ciąży. Rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już w trzecim tygodniu jej trwania, gdy kobieta może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że spodziewa się potomka.

Rozwój układu pokarmowego dziecka ma miejsce już w okresie ciąży. Rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już w trzecim tygodniu jej trwania, gdy kobieta może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że spodziewa się potomka. Jak rozwija się układ pokarmowy dziecka i jak, w związku z owym rozwojem, właściwie dobierać produkty żywieniowe dla maluszka?

Pierwsze pół roku życia dziecka

W momencie przyjścia dziecka na świat, jego układ pokarmowy gotowy jest do podjęcia podstawowej funkcji, jaką jest trawienie i wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Niemniej jednak pierwsze pół roku życia maluszka jest niemalże kluczowe dla rozwoju poszczególnych funkcji układy pokarmowego, dzięki którym dziecko będzie mogło zacząć przyjmować pokarmy stałe. W okolicach 2-3. miesiąca życia znacznie zwiększa się sprawność dolnego zwieracza przełyku, dzięki któremu pokarm nie cofa się z żołądka właśnie do przełyku. To wtedy większość rodziców zauważa, że ich dziecko przestaje ulewać. W okolicach 4-6. miesiąca pełna aktywność chymotrypsyny pomaga dziecku trawić białka. Wtedy też powoli kończy się okres kolek, gdyż układ pokarmowy osiąga coraz większą dojrzałość. Błona mięśniowa jelit jest już bardzo dobrze rozwinięta, dzięki czemu malec jest gotów do przyjmowania pokarmów stałych.

Niedojrzałość układu pokarmowego

Choć rozwój funkcji pokarmowych dziecka przebiega błyskawicznie w ciągu pierwszych 6. miesięcy życia, to jednak po tym okresie wciąż mówimy o niedojrzałości układu trawiennego maluszka. Wszystko dlatego, że jego organizm nie jest jeszcze w stanie trawić dużych ilości węglowodanów, z uwagi na niski poziom amylazy trzustkowej. Na tym etapie aktywność enzymatyczna błony śluzowej jelit w zakresie laktazy nie jest wystarczająca. Z tego też powodu może pojawić się przejściowa nietolerancja laktozy, a więc i produktów mlecznych. Choć warto wtedy stosować dietę wykluczającą, to sama nietolerancja nie stanowi większego powodu do obaw, bowiem przemija ona z czasem. Fizjologiczna funkcja gryzienia pojawia się dopiero w okolicach 7. miesiąca życia, choć bywa, że nawet 9-miesięczne niemowlę nie radzi sobie najlepiej z pokarmami stałymi. Co ważne, niemowlak, aby gryźć, nie potrzebuje zębów – ma bowiem bardzo mocne dziąsła. O pełnej dojrzałości układu pokarmowego możemy mówić dopiero w kontekście dwulatków. To zwykle w tym wieku wszelkie enzymy wydzielane są w prawidłowych ilościach, dzięki czemu dziecko może bez problemu trawić pokarmy różnego typu.

Dieta dopasowana do potrzeb dziecka

Mając na uwadze fazy, w jakich rozwija się układ pokarmowy maluszka, należy tak dobierać produkty żywieniowe, aby za bardzo go nie obciążać. Rekomenduje się, aby do 6. miesiąca życia dziecko było karmione wyłącznie mlekiem. Rozszerzanie diety nie może mieć miejsca wcześniej, niż przed ukończeniem przez dziecko 4. miesiąca życia. W okolicach 7-9. miesiąca możemy zaproponować dziecku pokarmy o stałej konsystencji, jednak muszą być one miękkie, podzielone na niewielkie kawałki. Początek rozszerzania diety może wiązać się z przejściową nietolerancją laktozy bądź występowaniem alergii pokarmowych, dlatego należy uważnie obserwować maluszka i jego reakcje na poszczególne składniki diety. Warto mieć na uwadze, że rozwój układu pokarmowego nie przebiega w takim samym tempie u wszystkich dzieci. U niektórych obserwuje się niedojrzałość układu pokarmowego nawet w okolicach pierwszego roku życia, inne zaś nie mają większych problemów z przyjmowaniem oraz trawieniem pokarmów nawet w wieku niemowlęcym.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Podobne tematy

zalety diety pudełkowej

Zalety diety pudełkowej

Niezależnie od tego, czy planujesz zrzucić kilka kilogramów, czy po prostu chcesz odżywiać się lekko i zdrowo, wygodnym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa. Jakie są jej największe zalety? Na co zwrócić uwagę wybierając firmę cateringową?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki