WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Wolumetria twarzy

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Lifting wolumetryczny wykonuje się przy użyciu preparatów kwasu hialuronowego o odpowiedniej gęstości i stopniu usieciowania. Zabieg lekarz zwykle robi przy użyciu kaniuli, co pozwala z niewielkich miejsc wkłucia precyzyjnie rozprowadzić preparat i wymodelować twarz. Wolumetria twarzy pozwala odbudować objętość w obszarze policzków, wypełnić dolinę łez, uwydatnić kości jarzmowe, poprawić kontur żuchwy, a nawet unieść tzw. chomiki.

Średnia cena:

1000-2000 zł

Ile trwa zabieg:

ok. 60 minut

Ilość zabiegów:

1-2 zabiegi, efekt utrzymuje się ok. 12-18 miesięcy

Po zabiegu:

Rekonwalescencja trwa ok. 1-3 dni

Wolumetria twarzy to kompleksowy zabieg odmładzający z użyciem kwasu hialuronowego. Jego celem jest odbudowa ubytków objętościowych pojawiających się z wiekiem, wypełnienie policzków, odmłodzenie owalu. Na czym dokładnie polega?

Wolumetria twarzy – na czym polega?

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym, inaczej lifting wolumetryczny albo miękki lifting, to kompleksowy zabieg odmładzający mający na celu przywrócenie twarzy młodzieńczej objętości i uniesienie opadających z wiekiem tkanek. Jego celem jest wyrównanie linii żuchwy, likwidacja tzw. chomiczków, odmłodzenie owalu, odbudowa środkowej części twarzy – przede wszystkim wypełnienie doliny łez i okolicy jarzmowej, przywrócenie objętości skroniom, delikatny lifting brwi – wszystko po to, aby przywrócić twarzy kształt odwróconego trójkąta, typowy dla młodych osób (jest to tzw. trójkąt młodości). Wtedy wierzchołkiem jest wąska broda, a podstawą wypukłe kości policzkowe oraz ładnie zarysowane łuki brwiowe.

Niestety, wraz z zanikiem tkanki tłuszczowej i opadaniem skóry, a później również resorpcją kości, z wiekiem kształt ten ulega odwróceniu – dochodzi do zapadania się skroni, pojawienia się doliny łez i chomiczków, spłaszczenia i opadania policzków. Twarz zaczyna „ciążyć” ku dołowi, wygląda na zmęczoną i smutną. Wrażenie to pogłębiają głębokie zmarszczki – przede wszystkim bruzdy nosowo-wargowe oraz linie marionetki, a także opadające kąciki ust. Często dochodzi też do pojawienia się podwójnego podbródka i cofania się brody. Odbudowa wolumetrii twarzy, czyli utraconej objętości tkanek, prowadzi do „trójwymiarowego” odmłodzenia całego owalu. W zabiegach wolumetrycznych wykorzystywany jest gęsto usieciowany kwas hialuronowy (lub kilka jego rodzajów, dobranych do obszarów podania i wskazań), który zapewnia naturalne wymodelowanie twarzy i utrzymywanie się efektów przez wiele miesięcy.

trójkąt młodości – WirtualnaKlinika.pl
Z wiekiem następuje odwrócenie trójkąta młodości, czyli twarz staje się szersza i cięższa w dolnej partii

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym – jak wygląda zabieg?

Zabieg wolumetrii zawsze powinien być poprzedzony dokładną analizą twarzy pacjenta – z uwzględnieniem wszystkich objawów procesu starzenia oraz proporcji, tak aby precyzyjnie zaplanować korekcję i odbudowę tkanek, która zapewni naturalny efekt odmłodzenia – bez sztucznych rysów i hiperkorekcji objętości (np. policzków wyglądających jak piłeczki). W przypadku wolumetrii twarzy bardzo ważna jest nie tylko znajomość technik podania kwasu hialuronowego i anatomii, ale też wyczucie estetyki. Zabieg wolumetryczny zwykle jest wykonywany przy użyciu kaniuli – jest to rodzaj giętkiej, tępo zakończonej igły, która pozwala z niewielkich miejsc wkłucia bardzo precyzyjnie rozprowadzić preparat kwasu hialuronowego po dużym obszarze twarzy i ładnie ją wymodelować. Warto wiedzieć, że podawanie wypełniaczy kwasu hialuronowego kaniulą, mimo że dla wielu pacjentek wygląda na dość „drastyczne”, tak naprawdę jest dużo mniej odczuwalne niż np. zwykła mezoterapia igłowa. To bardziej delikatne rozpieranie tkanek niż ból, ale dla pełnego komfortu pacjenta lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe (zwłaszcza aby zminimalizować ból związany z robieniem otworków do wprowadzenia kaniuli – potem to już nie boli). Dla uzyskania kompleksowego efektu odmłodzenia zabieg wolumetrii twarzy jest często łączony w trakcie jednej wizyty z modelowaniem ust czy korekcją nosa kwasem hialuronowym. Czasami też wolumetrię rozkłada się na 2-3 wizyty, jeśli ubytki tkankowe są głębokie, a wiotkość skóry zaawansowana.

Wypełnienie policzków kwasem hialuronowym

Wraz z wiekiem dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej w rejonie policzków i ich opadania, co daje wrażenie smutnej, posępnej twarzy. Dlatego odbudowa objętości policzków jest pożądana przez tak wiele kobiet. Ale uwaga! Odchodzi się już od policzków okrągłych jak jabłuszka, modnych jeszcze kilka lat temu. Wyglądają bowiem nienaturalnie, mogą zmniejszać oczy (uciskając na dolną powiekę), a częste podawanie gęstego preparatu w to miejsce może powodować z czasem nieodwracalne rozciąganie skóry. Wypełnienie doliny łez i delikatne uwydatnienie kości jarzmowych kwasem hialuronowym daje naturalny efekt wymodelowania policzków. A to powoduje też korzystne zmiany w dolnej części twarzy – wypełnienie bruzd nosowo-wargowych i podniesienie chomików.

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym – efekty

Pierwsze, nierzadko wręcz spektakularne efekty odmłodzenia owalu są widoczne od razu po zabiegu, ale ostateczny rezultat jest oceniany po upływie minimum 2 tygodni – tyle bowiem czasu kwas hialuronowy wiąże wilgoć i „układa się” w skórze. W wolumetrii bardzo ważne jest, aby uzyskany efekt był jak najbardziej naturalny, a ostrzyknięta kwasem hialuronowym twarz nie wyglądała na opuchniętą (jeśli podamy zbyt dużo HA i nabierze on wody – twarz zaczyna wyglądać jak „napompowana”) czy przerysowaną albo należącą do kogoś innego.

Efekty działania kwasu hialuronowego na twarz zwykle utrzymują się ok. 12-18 miesięcy – w zależności od zastosowanego preparatu oraz stylu życia. Pamiętaj, że palenie papierosów, nadmierne korzystanie ze słońca i sauny oraz intensywny wysiłek fizyczny zmniejszają trwałość kwasu hialuronowego w skórze). Wolumetria twarzy zapewnia:

 • odbudowę objętości twarzy w obszarze policzków i uwydatnienie kości jarzmowych,
 • odbudowę skroni, które z wiekiem zaczynają się zapadać,
 • wypełnienie doliny łez,
 • zmniejszenie cieni i zagłębień pod oczami, które nadają twarzy zmęczony wygląd,
 • spłycenie zmarszczek, zwłaszcza bruzd nosowo-wargowych i linii marionetki,
 • uniesienie tzw. chomików, wyrównanie linii żuchwy, tak aby ładniej odcinała się od szyi,
 • wymodelowanie brody, która z wiekiem ma tendencję do cofania się,
 • modelowanie lub powiększenie ust – w zależności od wskazań,
 • przywrócenie twarzy kształtu trójkąta młodości,
 • poprawa napięcia skóry, dodanie jej blasku,
 • naturalny lifting i odmłodzenie owalu.
Wolumetria twarzy – efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Celem wolumetrii jest przywrócenie twarzy tzw. trójkąta młodości

wypełnienie bruzd nosowo-wargowych - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Uniesienie tkanek powoduje też zmniejszenie bruzd nosowo-wargowych

Wolumetria twarzy – efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Zabieg wolumetryczny można wykonać już po 40-45. roku życia, aby poprawić owal

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym – wskazania do zabiegu

Najczęściej na zabieg decydują się osoby w wieku 45-50 lat i więcej, u których doszło do pojawienia się takich objawów starzenia, jak:

 • zapadanie się policzków i skroni (tzw. doły skroniowe),
 • utrata młodzieńczego owalu, opadanie tkanek i ciążenie ich ku dołowi,
 • „rozmyta” linia żuchwy,
 • tzw. chomiki,
 • bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki,
 • dolina łez, zagłębienia podoczodołowe,
 • które nie tylko postarzają wygląd, ale też nadają twarzy zmęczony, smutny bądź płaczliwy wygląd.

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym – czy zabieg trzeba powtarzać?

Generalnie u wielu osób w wieku 40-50 lat wystarczy jedna wizyta, aby przeprowadzić kompleksową wolumetrię kwasem hialuronowym. Jednak u starszych pacjentów, z dużymi ubytkami i znaczną utratą objętości tkanek, poprawa wyglądu może wymagać nawet kilku wizyt w klinice, w odstępie ok. 3-4 tygodni. Taka stopniowa, bardzo precyzyjna odbudowa objętości pozwala uzyskać naturalnie wyglądający efekt odmłodzenia.

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym – przeciwwskazania do zabiegu

To typowe przeciwwskazania do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, a więc:

 • Ciąża i karmienie piersią.
 • Stany zapalne skóry w obrębie zabiegu, np. aktywny trądzik, stany zapalne skóry.
 • Choroby nowotworowe.
 • Alergia bądź nadwrażliwość na kwas hialuronowy.
 • Przyjmowanie antykoagulantów i leków rozrzedzających krew (np. aspiryny) na 7 dni przed zabiegiem.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi.
 • Skłonność do powstawania blizn przerostowych.
 • Nieuregulowane choroby o podłożu autoimmunologicznym.
 • Nieuregulowana cukrzyca.

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym – zalecenia po zabiegu

Efekty wolumetrii są widoczne praktycznie natychmiast po zabiegu, jednak przez 2-3 dni skóra może być tkliwa i delikatnie opuchnięta. Czasami pojawiają się też siniaki w miejscach iniekcji kwasu hialuronowego na twarz, które utrzymują się ok. 5-7 dni, choć przy zabiegach wykonywanych kaniulą ryzyko ich pojawienia się jest mniejsze niż przy operowaniu igłą. Aby zapewnić skórze prawidłowe gojenie i uniknąć powikłań, przede wszystkim:

 • dbaj o higienę skóry w miejscach nakłuć – unikaj dotykania jej dłońmi, nie pocieraj, nie przecieraj używanym ręcznikiem, nie przytulaj się do ulubionych zwierzaków,
 • tego samego dnia, w którym wykonywany był zabieg, nie myj już skóry ani nie nakładaj na nią żadnych kosmetyków,
 • od kolejnego dnia możesz myć skórę łagodnym środkiem myjącym, stosuj też przez co najmniej 3-5 dni kremy regenerujące zalecane po zabiegach i przyspieszające jej gojenie się,
 • możesz też następnego dnia nałożyć makijaż, jeśli jest taka konieczność,
 • chroń skórę przed słońcem stosując kremy z wysokim filtrem SPF – w miejscach wkłucia jest ona bardziej wrażliwa na działanie promieni UV, więc może dojść do wystąpienia stanu zapalnego i przebarwień.

Pytania

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

1 2 3 7

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.