WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Powiększanie ust to popularny zabieg z użyciem wypełniaczy kwasu hialuronowego. Pozwala odbudować zmniejszającą się wraz z wiekiem objętość warg bądź powiększyć wąskie usta. Sekretem udanego zabiegu jest uzyskanie naturalnego efektu, tak aby usta harmonijnie grały z całą twarzą i nie wyglądały na doklejone. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór preparatu oraz ilość i technika jego podania.

Średnia cena:

900-1200 zł

Ile trwa zabieg:

ok. 30-60 minut

Ilość zabiegów:

1 zabieg, efekt utrzymuje się ok. 9-12 miesięcy

Po zabiegu:

Rekonwalescencja trwa ok. 1-3 dni

Powiększanie ust to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego. Pozwala uwydatnić wąskie usta i odbudować ich objętość, która ulega zanikowi w procesie starzenia.

Kiedy warto pomyśleć o zabiegu wypełniania ust?

Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym jest przeznaczony dla wszystkich osób, które marzą o lepiej wyeksponowanych, pełniejszych ustach, niezależnie od wieku. Ich niezadowalająca objętość i wielkość zwykle związana jest z:

  • uwarunkowaniami genetycznymi – są osoby, które po prostu mają anatomiczne małe i wąskie usta, co może nadawać ich twarzy zacięty wygląd,
  • procesem starzenia się – usta wraz z wiekiem tracą objętość i stają się mniejsze; u niektórych osób, zwłaszcza z wąskimi wargami, może nawet dojść do chowania, zawijania się górnej wargi do środka (zamiast niej widoczna jest na twarzy cienka linia),
  • ubytkami zębowymi, defektami zgryzu – brak odbudowy utraconych zębów powoduje zapadanie się i pomniejszenie ust.

Dużą rolę odgrywają również trendy, lansowane przez gwiazdy i osoby publiczne. Usta są tym elementem twarzy, który zwraca uwagę w pierwszej kolejności – dlatego ich korekcję wiąże się często z poprawą wizerunku i zwiększeniem pewności siebie w kontaktach zawodowych i towarzyskich.

Powiększanie ust – jakie są wskazania do zabiegu?

Istnieje wiele kształtów ust – lekarz mówią, że jest tyle ust, ile ludzi! Dlatego każdy pacjent będzie wymagać indywidualnego podejścia. U niektórych trzeba powiększyć tylko górną wargę, u innych – obydwie. Jedne usta są wypukłe, ale niskie, a inne wysokie, ale za to bardzo płaskie i wyglądają mniej atrakcyjnie z boku. Dlatego tak ważna jest konsultacja przed zabiegiem i dokładne zaplanowanie zabiegu. Powiększanie ust jest zabiegiem szczególnie polecanym w przypadku:

  • ust cienkich i wąskich z natury,
  • utraty jędrności i objętości ust zachodzącej wraz z wiekiem – po 40-45. roku życia,
  • gdy z wiekiem usta chowają się i podwijają – często obserwowane to jest też u mężczyzn,
  • gdy usta mają ładny kształt, ale tracą jędrność i apetyczny, pełen wygląd,
  • gdy wraz z zanikiem tkanki w obrębie ust dochodzi do rozmycia się ich konturu,
  • zabieg pozwoli też dodać objętości ustom płaskim i zapadającym się (co jest widoczne głównie z boku),
  • gdy górna warga jest nie tylko wąska, ale też brakuje jej ładnego wycięcia w postaci „serduszka” w centralnej części i wymaga podkreślenia łuku kupidyna.

Z zabiegiem powiększania ust łączy się też często korekcję asymetrii ust czy uniesienie kącików ust kwasem hialuronowym, a także zabiegi poprawiające obszar skóry wokół ust, w tym redukcję zmarszczek palacza czy wypełnianie bruzd nosowo-wargowych.

Wskazaniem do powiększania ust nie powinno natomiast nigdy być ślepe pożądanie za trendami. Pamiętaj, że nie każdemu pasują np. modne teraz Russian Lips – w metodzie tej bardziej powiększa się powierzchnię ust, rozciągając je ku górze, niż je uwypukla 3D. Dlatego też lekarz może ci odradzić ten sposób powiększania ust i zaproponować bardziej wskazany dla ciebie, który lepiej podkreśli twoją urodę.

A jeśli marzysz o naprawdę ekstremalnym powiększeniu ust i dosłownie „napompowaniu” ich kwasem hialuronowym, nie zdziw się, że część lekarzy odmówi ci jego wykonania. Nie każdy lekarz chce firmować swoim nazwiskiem sztuczne i mocno przerysowane usta i nie każdy będzie chciał spełnić twoje oczekiwania. Warto posłuchać wskazówek specjalisty – być może uda się wam znaleźć kompromis i powiększyć usta w taki sposób, aby były wyraźnie większe, ale ciągle wyglądały naturalne. Związane to jest też z odpowiednimi proporcjami – nie tylko warg względem siebie, ale też ust do reszty twarzy, w tym odległości od nosa czy warg. Na przykład jeśli górna warga jest większa od dolnej – usta zaczynają przypominać dziób kaczki. A jeśli przestrzeń skóry między górną wargą a nosem jest u ciebie nieduża, dodanie dużej objętości ustom dodatkowo ją skróci i spowoduje, że wargi będą wyglądać jak doklejone. Wszystko to wymaga dokładnej analizy i precyzyjnego zaplanowania zabiegu.

Istnieją proporcje określające idealne usta i lekarz planując powiększanie warg stara się do nich dążyć z uwzględnieniem twoich indywidualnych oczekiwań, wskazań i uwarunkowań anatomicznych.

Górna warga powinna stanowić 1/3 wysokości całych ust, dolna 2/3.

Ważne są też odstępy między krawędzią dolnej wargi a bródką (1/2) oraz między krawędzią dolnej wargi a nosem (1/2).

idealne proporcje ust - WirtualnaKlinika.pl

Gdy popatrzymy na twarz z boku i przystawimy np. ołówek od czubka nosa do brody – powstanie tzw. linia estetyczna Rickettsa. Górna warga powinna leżeć w odległości 2-3 mm od tej linii, a dolna – 1-2 mm.

linia estetyczna Rickettsa - WirtualnaKlinika.pl

Powiększanie ust – na czym polega zabieg?

Zabieg powiększania ust polega na wstrzyknięciu w usta (a często także w okolicę wokół nich) odpowiednio usieciowanego preparatu kwasu hialuronowego, który zastępuje naturalną objętość ust i je wypełnia. Jest to najczęściej wybierana metoda dodawania objętości ustom z tego względu, że:

  • kwas hialuronowy jest substancją biozgodną z tkankami i bezpieczną (jest to polisacharyd naturalnie występujący w ludzkiej skórze, do zabiegów pozyskuje się go w procesach technologicznych z bakterii Streptococcus), o niezwykłych właściwościach wiązania wody,
  • nie alergizuje, nie wywołuje podrażnień (jeśli się zdarzają, zwykle są powiązane z reakcją na inne substancje lub zanieczyszczenia zawarte w produkcie, zwłaszcza gdy użyto preparatu niskiej jakości),
  • łatwo się go podaje (oczywiście zabieg powinien być wykonywany przez odpowiednio przeszkolonego lekarza),
  • na rynku jest dostępnych wiele dobrych preparatów do ust na bazie HA – odpowiednio podane zapewniają ustom naturalny wygląd i ruchomość,
  • efekty są odwracalne (HA ulega degradacji w tkankach w ciągu 9-12 miesięcy),
  • po jego podaniu skóra szybko się goi – okres rekonwalescencji to zwykle ok. 1-3 dni,
  • kwas hialuronowy nie tylko dodaje objętości, ale przede wszystkim doskonale nawilża skórę, co jest dodatkowym bonusem zabiegu powiększania ust,
  • jest to jedyna substancja stosowana w medycynie estetycznej, którą można natychmiast zneutralizować (rozpuścić) hialuronidazą, jeśli doszło do podania zbyt dużej ilości preparatu i pojawiła się nadkorekcja bądź wystąpiły powikłania,
  • kwas hialuronowy na twarz to podstawowe narzędzie pracy lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną i jeden z pierwszych zabiegów, jaki uczą się wykonywać – łatwo więc o znalezienie dobrego specjalisty w tej dziedzinie.

Powiększanie ust – przygotowanie do zabiegu

  • Zaleca się, aby przez 7 dni przed zabiegiem nie stosować leków mogących zmniejszać krzepliwość krwi, np. aspiryny, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia siniaków i krwiaków po zabiegu. Jeśli nie możesz odstawić leków przeciwzakrzepowych, ewentualnie zaleca się zastosować preparaty z bromelainą i rutozydem na kilka dnia przed zabiegiem oraz do 7 dni po zabiegu (zawsze pod kontrolą lekarza).
  • Warto jest zwiększyć ilość wypijanej wody, ponieważ ułatwia to wiązanie wilgoci przez kwas hialuronowy w skórze, dzięki czemu efekt będzie lepszy i trwalszy. Jak najwięcej wody pij również po zabiegu, przynajmniej przez okres 2 tygodni, bo tyle czasu HA integruje się z tkankami.
  • W dniu zabiegu nie pij alkoholu, aby uniknąć nadmiernego krwawienia i siniaków!
  • Osoby mające skłonność do opryszczki na 2-3 dni przed zabiegiem powinny też profilaktycznie przyjmować lek przeciwwirusowy z acyklowirem, np. Heviran.
  • Zabieg zawsze powinien być poprzedzony konsultacją i kwalifikacją medyczną (mającą na celu wykluczenie przeciwwskazań). To też czas na omówienie z lekarzem oczekiwanych efektów i rozwianie wszelkich wątpliwości. Nie zawsze usta, o jakich marzysz, najlepiej podkreślą twoją urodę i będą ładnie harmonizować z twoją twarzą. Lekarz przystępując do zabiegu powinien mieć pewność, że zgadzasz się na zaplanowany zabieg i wiesz, jaki efekt ma przynieść. Musisz też podpisać zgodę na zabieg.
  • Przed zabiegiem konieczne jest podanie znieczulenia, gdyż ostrzykiwanie delikatnej i niezwykle tkliwej skóry ust jest bardzo bolesne. Zwykle stosuje się znieczulenie powierzchniowe, polegające na nałożeniu na skórę (min. 30-40 minut przed zabiegiem) kremu znieczulającego (np. popularnej Emli) i przykryciu go folią dla wytworzenia okluzji. Czasami lekarz może ci też zaproponować znieczulenie nasiękowe, tzw. stomatologiczne, które jest podawane igłą (podobnie jak znieczulenie w gabinecie dentystycznym). Działa ono szybciej (już po 10-15 minutach można wykonywać zabieg) i zapewnia całkowity brak bólu, jednak wiąże się z większym obrzękiem ust po zabiegu. Wielu lekarzy preferuje też znieczulenie kremem z tego powodu, że lidokaina podana nasiękowo dodatkowo zwiększa objętość ust i powoduje ograniczenie ich ruchomości, co może utrudniać precyzyjne przeprowadzenie całej procedury.

Powiększanie ust – jak wygląda zabieg?

Po znieczuleniu ust lekarz dezynfekuje skórę i przystępuje do podania kwasu hialuronowego.

  • Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego preparatu przez lekarza, bo nie każdy produkt dostępny na rynku działa w taki sam sposób. Niektóre wypełniacze są w stanie zapewnić naprawdę bardzo widoczną zmianę wielkości ust, inne są lepsze do delikatnych korekcji objętościowych. Niektóre firmy oznaczają preparaty specjalnie stworzone do powiększania ust („lips”), a czasami proponują nawet kilka formuł na ten obszar w jednej gamie.
  • Kwas hialuronowy jest podawany igłą (małymi depozytami) bądź kaniulą (jest to rodzaj długiej, giętkiej, tępo zakończonej igły, którą wprowadza się poprzez zrobione wcześniej igłą miejsca wkłucia). Zaletą stosowania kaniuli jest mniej wkłuć, mniejsza bolesność zabiegu, mniejszy obrzęk i mniejsze ryzyko wystąpienia siniaków po zabiegu. To, czym będzie zrobiony zabieg, zależy od preferencji lekarza oraz sposobu powiększania ust.
  • Po zabiegu lekarz wykonuje masaż ust, aby poprawić ułożenie w nich kwasu hialuronowego. Po dezynfekcji, na sam koniec, posmaruje usta specjalnym kremem łagodzącym i zabezpieczającym.
  • Cała procedura trwa zwykle ok. 30-60 minut w zależności od obszaru i zakresu korekcji oraz wybranej techniki. Usta wymagają niezwykłej precyzji i zabieg powinien być wykonywany starannie i powoli.
  • Jeśli twoje usta są bardzo wąskie lub wręcz zanikowe i wymagają zdecydowanego powiększenia, zwykle nie robi się tego podczas jednej wizyty – ilość podawanego jednorazowo kwasu hialuronowego nie powinna bowiem być zbyt duża. W takim przypadku efekt pożądanej objętości buduje się stopniowo, np. w ciągu kolejnych 2-3 wizyt.

Efekty powiększania ust

Efekt wypełnienia i powiększenia ust pojawia się zaraz po zabiegu, ponieważ działanie usieciowanego kwasu hialuronowego jest natychmiastowe. Jednak usta są obrzęknięte wskutek ostrzykiwania (jeśli zabieg jest robiony kaniulą, zwykle opuchlizna, zaczerwienienie i siniaki są mniejsze), trudno jest więc bezpośrednio po zabiegu ocenić jego efekt. Niektórym pacjentkom takie obrzęknięte usta nawet się podobają  Musisz poczekać, aż skóra się wygoi – zwykle trwa to ok. 1-3 dni. W ciągu kolejnych 2 tygodni następuje pełna integracja kwasu hialuronowego z tkankami i wtedy można ocenić prawidłowo efekty (wskazana jest konsultacja). Mogą to być w zależności od wskazania:

  • zwiększenie objętości jednej (zwykle górnej) wargi lub obydwu warg, wymodelowanie ich kształtu – powiększanie ust zwykle łączy się z modelowaniem ust kwasem hialuronowym,
  • ujędrnienie ust przy dodaniu im niewielkiej objętości, tak aby wyglądały bardziej apetycznie, ale nie bardzo powiększone,
  • odmłodzenie ust poprzez odbudowę zanikających z wiekiem tkanek i uniesienie kącików,
  • wertykalne powiększenie powierzchni ust, jak przy Russian Lips,
  • uwypuklenie warg, gdy mają tendencję do spłaszczania się i cofania,
  • odwinięcie wargi, która pozostaje niemal niewidoczna,
  • a tym samym upiększenie, odmłodzenie i poprawa harmonii całej twarzy!

Powiększanie ust kwasem hialuronowym przed i po

powiększanie ust - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Powiększenie górnej wargi, wymodelowanie łuku kupidyna.

powiększanie ust - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Powiększenie i zmiana kształtu ust

powiększanie ust - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Delikatne powiększenie ust

powiększanie ust - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Dodanie objętości górnej wardze, wymodelowanie łuku kupidyna.

powiększanie ust - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Powiększenie bardzo wąskich warg: górnej i dolnej, wymodelowanie łuku kupidyna.

Co warto wiedzieć o efektach zabiegu i o czym należy pamiętać po jego wykonaniu?

Na efekt zabiegu powiększana ust wpływ ma nie tylko wybór odpowiedniego preparatu i technika jego podania, ale również to, jak pielęgnujesz usta i skórę wokół nich po zabiegu. Co jest najważniejsze?

  • Przede wszystkim bardzo dbaj o higienę ostrzykniętego obszaru – w dniu zabiegu niczym go nie smaruj, nie dotykaj rękami, nie całuj się ani nie przytulaj do zwierzaków. Jeśli musisz założyć maseczkę ochronną, koniecznie weź nową i sterylną! To bardzo ważne dla uniknięcia zakażeń.
  • Jeśli masz skłonność do opryszczki, kontynuuj po zabiegu profilaktyczne przyjmowanie acyklowiru jeszcze przez 4-5 dni.
  • Jeśli usta są obolałe i obrzęknięte, w dniu zabiegu możesz zastosować specjalne kompresy chłodzące. Nie przykładaj do ust mrożonek ani lodu zawiniętego w szmatkę. Zastosuje kupiony w aptece jałowy okład chłodzący.
  • Unikaj wysiłku fizycznego bezpośrednio po zabiegu, nie pij też alkoholu.
  • Nie nakładaj na usta żadnych kosmetyków przez ok. 48 godzin – potem możesz zastosować kremy lub balsamy do ust przyspieszające gojenie.
  • Przez 7 dni po zabiegu nie opalaj się, unikaj sauny, solarium, gorących kapieli. Zrezygnuj też z wizyty na siłowni i basenie.
  • Przez kilka dni staraj się nie dotykać ust, unikaj też ich oblizywania. Zrezygnuj też z gorących napojów oraz pikantnych i słonych potraw, które mogą nasilać obrzęk i powodować stan zapalny.
  • Staraj się też ograniczyć aktywne ruchy ust, nie pij przez słomkę, nie planuj wizyty u stomatologa, aby podany kwas hialuronowy mógł dobrze zintegrować się z tkankami i aby nie doszło do jego przesunięcia.
  • Nie stosuj peelingu na wargi ani żadnych kosmetyków, które mogłyby je podrażnić.
  • Niektórzy lekarze zalecają masowanie ust w domu po zabiegu podania kwasu hialuronowego – dokładne zalecenia dostaniesz w gabinecie.
  • Intensywnie nawilżaj usta (stosując np. kremy bądź specjalne balsamy do ust z kwasem hialuronowym), chroń je też przed działaniem promieni UV.
  • Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi – siny lub czerwony kolor ust, utrzymujący bądź powiększający się obrzęk, wyraźne grudki albo ból – jak najszybciej zadzwoń do swojego lekarza. Jeśli jest to objaw powikłania, trzeba jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.
  • Jeśli usta goją się bez powikłań, na wizytę kontrolną udaj się 7-14 dni po zabiegu, według zaleceń swojego lekarza.

Powiększanie ust – trwałość zabiegu

Preparaty przeznaczone do powiększania ust zwykle zapewniają efekt na 9-12 miesięcy, a czasami nawet do 18 miesięcy. Pamiętaj jednak, że duży wpływ na trwałość zabiegu ma też twój styl życia i – kwas hialuronowy ulegnie szybszej degradacji, jeśli palisz papierosy, lubisz się opalać bądź często korzystasz z sauny czy solarium. Palenie tytoniu ma też wpływ na szybsze starzenie się zarówno czerwieni wargowej, jak i skóry wokół ust, przyczyniając się do powstawania zmarszczek palacza (mimo nazwy te charakterystyczne pionowe linie nad ustami nie występują tylko u nałogowców, ale rzeczywiście są dla nich typowe – ze względu na częste układanie ust w dzióbek podczas trzymania w nich papierosa). Korzystne działanie na wydłużenie efektu będzie natomiast miało picie dużych ilości wody oraz zbilansowana dieta, bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe i składniki odżywcze.

Gdzie najlepiej zrobić zabieg powiększania ust?

Ze względu na popularność powiększania ust można odnieść wrażenie, że jest to zabieg niemal kosmetyczny. Nic bardziej mylnego! Jest to procedura medyczna, która powinna być wykonywana wyłącznie przez przeszkolonego w jej technikach lekarza medycyny estetycznej.

Usta są obszarem silnie unaczynionym i unerwionym, co zwiększa ryzyko powikłań. Do przemijających powikłań, a raczej skutków ubocznych zabiegu należą: obrzęk, krwiaki, siniaki, zaczerwienienie, bolesność i tkliwość. Przy prawidłowo wykonanym zabiegu i odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu powinny one ustąpić w ciągu kilku dni. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do poważniejszych powikłań (wczesnych bądź odsuniętych w czasie), takich jak infekcje, reakcja alergiczna, ziarniniaki, a nawet martwica skóry czy ślepota. Osoba bez medycznego przygotowania może nie być w stanie odróżnić groźnego powikłania od „zwykłych” skutków ubocznych w pierwszych godzinach czy dniach po zabiegu, poza tym nie jest w stanie zapewnić ci takiej pomocy jak lekarz, chociażby ze względu na to, że nie ma odpowiedniej wiedzy na temat leków (ani możliwości wystawienia na nie recepty). Już samo podanie hialuronidazy (w celu przyspieszenia degradacji kwasu hialuronowego w razie powikłań bądź nadkorekcji) jest obarczone ryzykiem, gdyż preparat ten produkuje się z jadu pszczelego, na który pacjent może mieć alergię. Dlatego zabieg powiększania ust najlepiej robić w gabinecie lub klinice medycyny estetycznej, zawsze u lekarza.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – przeciwwskazania do zabiegu

To przede wszystkim:

  • Ciąża i karmienie piersią.
  • Stany zapalne skóry w obrębie zabiegu, np. opryszczka, aktywny trądzik.
  • Implanty w obrębie ust.
  • Choroby nowotworowe.
  • Alergia bądź nadwrażliwość na kwas hialuronowy.
  • Przyjmowanie antykoagulantów i leków rozrzedzających krew (np. aspiryny) na 7 dni przed zabiegiem.
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi.
  • Skłonność do powstawania blizn przerostowych.
  • Nieuregulowane choroby o podłożu autoimmunologicznym.
  • Nieuregulowana cukrzyca.
  • Przeciwwskazaniem mogą też być nierealne oczekiwania ze strony pacjenta.

Ile kosztuje powiększanie ust?

Cena powiększania ust to średnio ok. 1200 zł. Jest ona zależna przede wszystkim od rodzaju zastosowanego preparatu oraz jego ilości – zwykle koszt podawany w cenniku dotyczy 1 ml preparatu, ale są usta bądź techniki powiększania, które wymagają podania większej ilości HA, warto o to dopytać przed zabiegiem.

Powiększanie ust – inne metody

Podanie kwasu hialuronowego jest najczęściej wybieraną metodą powiększania ust. Oprócz tego stosuje się również:

  • powiększanie ust własnym tłuszczem pacjenta (pobranym z innych okolic i odpowiednio przygotowanym) – zapewnia trwały efekt,
  • wypełniacze autologiczne – na bazie osocza bogatopłytkowego, które w specjalnym procesie koagulacji przyjmuje postać żelową i zyskuje właściwości wypełniacza,
  • rozpuszczalne nici liftingujące PDO (tzw. lip threading) – zabieg polega bardziej na liftingu ust i podkreśleniu ich konturu, efekt powiększenia jest bardzo naturalny,
  • lip lift / bullhorn lip lift – chirurgiczny zabieg (wykonywany w znieczuleniu miejscowym) polegający na skróceniu przestrzeni między nosem a górną wargą poprzez jej podcięcie i i zszycie; w efekcie dochodzi do uniesienia i odwinięcia wargi, przez co staje się ona szersza i bardziej pełna.

Pytania

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

1 2 3 9

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.