WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Korekta nosa kwasem hialuronowym

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Korekta nosa kwasem hialuronowym to coraz bardziej popularny zabieg w gabinetach medycyny estetycznej, który pozwala szybko i nieinwazyjnie skorygować kształt nosa. Dzięki temu możemy zniwelować widoczne garby, wyrównać linię nosa, lekko go poszerzyć, a nawet unieść jego czubek. Efekt widoczny jest od razu!

Średnia cena:

ok. 1000-1200 zł

Ile trwa zabieg:

ok. 30 minut

Ilość zabiegów:

1 zabieg, efekt utrzymuje się ok. 6-12 miesięcy

Po zabiegu:

Rekonwalescencja trwa ok. 1-3 dni

Zabieg niechirurgicznej korekcji nosa kwasem hialuronowym w wielu przypadkach może zastąpić operację plastyczną nosa – bez konieczności stosowania skalpela i długotrwałej rekonwalescencji. Oczywiście, nie wszystkie defekty można skorygować tą metodą, ale w wielu przypadkach kwas hialuronowy jest bardzo dobrym i mało inwazyjnym rozwiązaniem.

Cele korekcji nosa kwasem hialuronowym

Nos jest najbardziej widoczną częścią twarzy. Garbaty, siodełkowaty, niesymetryczny, haczykowaty – przyciąga uwagę, zaburza harmonię twarzy, może nadawać jej groźny czy antypatyczny wyraz. Często jest powodem kompleksów i niezadowolenia ze swojego wyglądu. Do niedawna jedyną metodą korekty jego kształtu czy wielkości była operacja plastyczna (rhinoplastyka), która – choć pozwala uzyskać doskonały efekt – niestety wiąże się z długą rekonwalescencją i to właśnie z tego powodu, obok wysokich kosztów, wielu pacjentów z niej rezygnuje. Z pomocą przychodzi im niechirurgiczna korekcja nosa, której celem jest zmiana wyglądu nosa poprzez przede wszystkim:

 • wyrównanie grzbietu nosa w przypadku garbków – kwas hialuronowy dodaje się precyzyjnie po oby stronach garbu, tak aby wyrównać linię grzbietu,
 • wyrównanie grzbietu w przypadku nosa siodełkowatego (zapadniętego) – wypełniacz pozwala wypełnić zagłębienie,
 • korektę kąta nosowo-czołowego (miejsce u nasady, gdzie nos łączy się z czołem) – idealnie, gdy u kobiet wynosi on 130 stopni, u mężczyzn może być troszeczkę szerszy,
 • korektę kąta nosowo-wargowego (między nosem a wargą) – idealnie, gdy u kobiet jest troszkę rozwarty, u mężczyzn może być zbliżony do kąta prostego,
 • korektę asymetrii nosa,
 • powiększenie (poszerzenie) zbyt małego (wąskiego) nosa,
 • uniesienie opadającego czubka nosa,
 • wydłużenie nosa zbyt krótkiego.

Możliwości jest więc wiele, choć należy pamiętać, że wypełniacze kwasu hialuronowego zawsze będą dodawać objętości, więc duże, szerokie nosy raczej nie są najlepszym wskazaniem do korekcji tą metodą (chyba że mówimy np. o wypełnieniu zagłębienia lub ubytku, np. pourazowego).

Czasami nawet drobna zmiana kształtu nosa ma wpływ na wygląd całej twarzy, przywraca jej harmonię, ładne proporcje i profil. Może też spowodować, że będziemy bardziej korzystnie postrzegani przez innych – np. haczykowaty bądź garbaty nos wyostrza rysy, a gdy go poprawimy, będziemy odbierani jako osoby bardziej łagodne, przyjazne i sympatyczne.

Korekta nosa kwasem hialuronowym – jak wygląda zabieg?

Zabieg modelowania nosa tak naprawdę nie różni się niczym od podania kwasu hialuronowego na twarz w inne obszary wymagające korekcji. Oczywiście, bardzo ważne jest dokładne zaplanowanie zabiegu – dokładna znajomość anatomii jest tutaj niezbędna. Sam zabieg musi być przeprowadzony niezwykle precyzyjnie – w tym obszarze nawet nieduże dawki kwasu hialuronowego pozwalają uzyskać widoczną poprawę. Jeśli podana zostanie zbyt duża ilość HA lub zostanie ona wstrzyknięta w niewłaściwe miejsce, może dojść do groźnych powikłań naczyniowych. Z tego też powodu niechirurgiczne modelowanie nosa – podobnie jak inne zabiegi z użyciem wypełniaczy kwasu hialuronowego – powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy przeszkolonych w tym zakresie. Bardzo ważny jest też dobór odpowiedniego, plastycznego preparatu kwasu hialuronowego, który zapewni widoczny efekt i utrzyma go przez kilka bądź kilkanaście miesięcy, a jednocześnie naturalny efekt korekcji utrzymujący się przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Korekta nosa kwasem hialuronowym – przebieg zabiegu

Modelowanie nosa kwasem hialuronowym zaczyna się od znieczulenia obszaru zabiegowego. Zwykle stosuje się krem znieczulający (typu Emla), co związane jest z koniecznością nałożenia go na skórę minimum na 30 minut przed zabiegiem (wraz z okluzją). U pacjentów z niskim progiem bólu lekarz może zastosować tzw. znieczulenie stomatologiczne, podawane w zastrzyku, które zaczyna działać już po ok. 10 minutach. Niektóre preparaty kwasu hialuronowego przeznaczone do korekcji estetycznych zawierają już w swoim składzie lidokainę, co znacznie poprawia komfort zabiegu dla pacjenta. Zwykle odczuwane jest jedynie rozpieranie związane ze zwiększaniem objętości po podaniu HA.

Kolejnym etapem jest dezynfekcja i precyzyjne podanie kwasu hialuronowego w odpowiednie obszary nosa – igłą bądź kaniulą, w zależności od wskazań i preferencji lekarza. Podczas wykonywania zabiegu lekarz delikatnie podtrzymuje palcami skórę w miejscu nakłuwania, zapobiegając przemieszczaniu się preparatu. Zabieg powinien być wykonywany powoli, bardzo starannie i precyzyjnie, małymi dawkami. Kwas hialuronowy daje natychmiastowy efekt wypełnienia, co oznacza, że już w trakcie zabiegu lekarz może, niejako na bieżąco, oceniać i modyfikować zakres korekcji. Końcowa objętość preparatu jest zależna od stopnia nasilenia korygowanego defektu. Po zabiegu preparat jest jeszcze „układany” poprzez delikatny masaż.

Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi w trakcie wykonywania zabiegu, np. ból staje się nieznośny lub nietypowy albo dochodzi do zaburzeń widzenia, natychmiast poinformuj o tym lekarza.

Pamiętaj, że podanie kwasu hialuronowego – choć jest wykonywane w celach estetycznych – jest procedurą medyczną i wiąże się, jak każdy inny zabieg, z ryzykiem powikłań. Na szczęście kwas hialuronowy jest substancją, którą można natychmiast „rozpuścić” w skórze poprzez wstrzyknięcie hialuronidazy, co często jest pierwszym ratunkiem w przypadku stwierdzenia, że doszło do powikłania np. wskutek ucisku naczynia przez podany preparat.

korekta nosa kwasem hialuronowym - WirtualnaKlinika.pl

Techniki zabiegowe podawania kwasu hialuronowego 

W przypadku modelowania nosa kwasem hialuronowym zwykle stosuje się dwie techniki jego podania:

 • punktową, polegającą na podawaniu HA małymi depozytami punkt przy punkcie,
 • liniową (tunelową), polegającą na wytworzeniu w tkankach tunelu, i podawaniu preparatu w czasie wycofywania igły bądź kaniuli.

Wielu lekarzy preferuje zabiegi z użyciem kaniuli – jest to rodzaj długiej, giętkiej, tępo zakończonej igły, którą wprowadza się w tkanki przez jeden punkt wkłucia, który lekarz robi igłą na samym początku zabiegu (zwykle na czubku nosa – z miejsca tego można opracować zarówno cały grzbiet, jak i kąt nosowo-wargowy). Prowadzenie kaniuli jest bezbolesne.

Wskazania do zastosowania korekcji nosa kwasem hialuronowym

Najlepszymi wskazaniami do modelowania nosa kwasem hialuronowym są:

 • nieduże garbki na nosie,
 • nos siodełkowaty, z wgłębieniem (najczęściej zlokalizowanym w środkowej części przegrody),
 • widoczne wgłębiania na nosie będące efektem np. urazów czy stanów zapalnych (np. blizny zanikowe po przebytym urazie),
 • opadający czubek nosa – zarówno związany z budową anatomiczną, jak i procesem starzenia się (z wiekiem, podobnie jak inne tkanki, nos zaczyna ciążyć ku dołowi), co powoduje obniżenie kąta nosowo-wargowego (nos zaczyna zbliżać się do ust),
 • zbyt krótki nos,
 • zbyt wąski i mały nos, nieproporcjonalny do reszty twarzy,
 • zbyt duże zagłębienie w obrębie kąta nosowo-czołowego – jego wypełnienie optycznie pomniejsza nos,
 • rozdzielenie chrząstki na czubku nosa (widoczne jako pionowa linia),
 • nos z niedużą asymetrią (lekko krzywy).

Korekta nosa kwasem hialuronowym – możliwe do osiągnięcia efekty

Metoda ta pozwala skorygować wiele niedoskonałości nosa, ale bardzo ważne jest, aby mieć realne oczekiwania. Podczas konsultacji lekarz powinien dokładnie ci wyjaśnić, co i w jakim zakresie może zmienić, tak abyś dokładnie wiedział, czego możesz się spodziewać.

W przypadku, gdy nos wymaga pomniejszenia albo jednoczesnej korekcji przegrody – w celu udrożnienia dróg oddechowych – konieczne będzie wykonanie operacji plastycznej przez chirurga. Jednak większość defektów czy drobnych niedoskonałości nosa można skorygować kwasem hialuronowym w gabinecie medycyny estetycznej. Na pewno można tą metodą zniwelować garb, optycznie wysmuklić nos poprzez korekcję kąta nosowo-czołowego, poszerzyć i powiększyć nos, wydłużyć go bądź unieść opadający czubek.

Korekta nosa kwasem hialuronowym – efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
W przypadku niewielkiego garbu można uzupełnić kwasem hialuronowym miejsca obok niego (poniżej i powyżej), aby wyrównać grzbiet nosa. W przypadku dużego garbu konieczna jest operacja plastyczna.

Korekta nosa kwasem hialuronowym – zalecenia po zabiegu

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów z kwasem hialuronowym podawanym iniekcyjnie wymagane jest przede wszystkim utrzymanie miejsc wkłucia w bezwzględnej czystości, aby nie doszło do powikłań w postaci zakażenia. W przypadku zabiegu wykonywanego kaniulą z jednego miejsca wkłucia na czubku nosa, lekarz naklei na to miejsce mały plasterek ochronny (tzw. strip). Ponadto przez 7 dni należy unikać sytuacji mogących doprowadzić do przesunięcia podanego preparatu i deformacji nosa:

 • masowania i ugniatania nosa, najlepiej staraj się go w ogóle nie dotykać,
 • noszenia ciężkich okularów,
 • spania na boku i na brzuchu (najlepiej spać w tym czasie na plecach),
 • intensywnego wysiłku fizycznego oraz sauny, solarium, kąpieli w basenie.

Warto natomiast pić dużo wody, co dodatkowo wpływa na wiązanie wody przez kwas hialuronowy i poprawia efekt. Jeśli zabieg był robiony punktowo igłą, może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie nosa, czasami drobne siniaczki. Są to jednak objawy przejściowe, które mijają po ok. 1-3 dniach. Zwykle po 14 dniach zalecana jest wizyta kontrolna, bo tyle czasu potrzeba, aby kwas hialuronowy związał wodę i ułożył się w tkankach. Wtedy lekarz będzie mógł ocenić końcowy efekt i w razie potrzeby dostrzyknąć niewielką ilość kwasu hialuronowego celem dodatkowej korekcji kształtu czy wielkości nosa.

Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi, np. pojawi się ból lub skóra zmieni kolor (na ciemniejszy bądź blady), natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Korekta nosa kwasem hialuronowym – przeciwwskazania

Do typowych przeciwwskazań do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, także w obrębie nosa, należą:

 • Ciąża i karmienie piersią.
 • Stany zapalne skóry w obrębie zabiegu, np. opryszczka, aktywny trądzik.
 • Choroby nowotworowe.
 • Alergia bądź nadwrażliwość na kwas hialuronowy.
 • Przyjmowanie antykoagulantów i leków rozrzedzających krew (np. aspiryny) na 7 dni przed zabiegiem.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi.
 • Skłonność do powstawania blizn przerostowych.
 • Nieuregulowane choroby o podłożu autoimmunologicznym.
 • Nieuregulowana cukrzyca.

Czas zabiegu korekcji nosa kwasem hialuronowym

Sam zabieg modelowania nosa wypełniaczem jest dosyć krótki – zwykle trwa ok. 20-30 minut. Jeśli nakładany jest krem znieczulający, trzeba do tego doliczyć czas potrzebny na jego zadziałanie (min. 30 minut).

Okres rekonwalescencji po zabiegu niechirurgicznej korekcji nosa

W przeciwieństwie do rhinoplastyki chirurgicznej korekcja nosa kwasem hialuronowym jest zabiegiem mało inwazyjnym, niewymagającym długiej rekonwalescencji. W przypadku zabiegu wykonanego z użyciem kaniuli (tylko jedno wkłucie, brak obrzęku i siniaków) pacjent może wrócić do codziennych aktywności praktycznie następnego dnia. Jeśli zabieg był robiony punktowo igłą – maksymalnie po 1-3 dniach (tyle czasu potrzeba na zejście ewentualnego obrzęku i zaczerwienienia).

Czas utrzymywania się efektów korekcji i modelowania nosa kwasem hialuronowym

Efekty zabiegu są widoczne natychmiast po zabiegu i utrzymują się ok. 6-12 miesięcy w zależności od zastosowanego preparatu (czasami dłużej, nawet do 18 miesięcy). Wpływ na to mają również uwarunkowania genetyczne (u niektórych osób proces rozpadu kwasu hialuronowego pod wpływem naturalnego enzymu hialuronidazy zachodzi szybciej) oraz styl życia (HA degraduje szybciej u osób palących papierosy czy często wystawiających się na słońce).

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.