WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Wypełnienie doliny łez

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Wypełnienie doliny łez polega na podaniu w ten obszar odpowiednio dobranego kwasu hialuronowego. Zabieg pozwala natychmiastowo zlikwidować pojawiające się z wiekiem charakterystyczne zagłębienie (biegnące w linii spływania łez), które nadaje twarzy smutny i zmęczony wygląd.

Wraz z wiekiem dochodzi do zaniku tkanki podskórnej – co prowadzi do „zapadnięcia” się niektórych obszarów twarzy, w tym okolicy oczodołu i przyśrodkowej części policzków. Dolina łez to krótki odcinek zapadniętej skóry o długości zwykle 1,5-3 centymetra przebiegający od kąta przyśrodkowego oka w kierunku bocznym, ku dołowi, do środkowej części policzka (tak jak płyną po twarzy łzy – stąd nazwa). Nadaje twarzy smutny wygląd. Na szczęście można szybko go wypełnić kwasem hialuronowym.

Wskazania

Zabieg rekomendowany zwykle po 40. roku życia – wtedy właśnie pojawia się nasilający się z czasem problem tzw. doliny łez. Polecany zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na iniekcyjnym podaniu kwasu hialuronowego o odpowiednim stężeniu i usieciowaniu w miejsce zagłębienia tworzącego dolinę łez. Preparat może być wstrzyknięty igłą (więcej nakłuć) bądź kaniulą (z jednego wkłucia). Na koniec lekarz powinien odpowiednio rozmasować i ułożyć preparat. Aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia związane z nakłuwaniem, przed zabiegiem skóra powinna być znieczulona (krem znieczulający nakłada się na skórę ok. 30-40 min przed iniekcją).

Ile trwa zabieg?

Zabieg ostrzykiwania kwasem hialuronowym trwa około 20 minut w zależności od ilości zmarszczek wokół oczu i ich głębokości.

Efekty zabiegu

Spłycenie doliny łez następuje bezpośrednio po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego, a twarz od razu zyskuje młodszy i bardziej wypoczęty wygląd, mniej widoczne są też sińce pod oczami. Ponieważ kwas HA stymuluje też naturalną produkcję kolagenu w skórze, z czasem jeszcze zwiększa się jej zagęszczenie i jędrność.  Jeśli skóra wymaga „dostrzyknięcia” kwasu hialuronowego, zwykle robi się to po upływie 3-4 tygodni od pierwszego zabiegu. Rezultaty utrzymują się zwykle 12-18 miesięcy w zależności od preparatu i trybu życia.

Zalecenia po zabiegu

Zaraz po zabiegu będzie widoczne zaczerwienie i lekka opuchlizna, mogą się też pojawić drobne siniaczki – w miejscach nakłuć. W ciągu kilku dni wszystkie objawy znikną – aby przyspieszyć ten proces, warto smarować skórę kremem kojącym. Po zagojeniu codziennie należy stosować kremy ochronne z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

Przeciwwskazania

Stany zapalne skóry, tendencja do powstania bliznowców, choroby autoimmunologiczne oraz nowotworowe, ciąża i karmienie piersią to powody, by zabiegu nie wykonywać. Dodatkowo jeśli pacjentka posiada cienką, pergaminową wręcz skórę specjalista, również nie wykona zabiegu, gdyż taki proceder mógłby sprawić, że „wypełniacz” byłby widoczny spod skóry, tworząc brzydko wyglądające grudki. O przyjmowanych lekach i alergiach należy poinformować lekarza podczas wywiadu lekarskiego.

Średnia cena

Od 700 do 1300 złotych w zależności od ilości i rodzaju zużytego wypełniacza. W przypadku doliny łez z reguły wystarcza 0,2-0,5 ml kwasu hialuronowego na każdą stronę. Należy pamiętać, że nie można zupełnie wygładzić doliny łez – bo wtedy twarz wyglądałaby nienaturalnie. Niekiedy trzeba powtórzyć zabieg. Można to zrobić po 3-4 tygodniach, po wizycie kontrolnej.

Autor: Anna Kaczorowska

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

1 2 3 7

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.