Wypełnienie doliny łez
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTAWypełnienie doliny łez polega na podaniu w ten obszar odpowiednio dobranego kwasu hialuronowego. Zabieg pozwala natychmiastowo zlikwidować pojawiające się z wiekiem charakterystyczne zagłębienie (biegnące w linii spływania łez), które nadaje twarzy smutny i zmęczony wygląd.
Średnia cena:
ok. 800-1200 zł
Ile trwa zabieg:
ok. 30-60 minut
Ilość zabiegów:
1-2 zabiegi, efekt utrzymuje się 18-24 miesiące
Po zabiegu:
Rekonwalescencja trwa ok. 1-3 dni
Dolina łez to charakterystyczne zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka ukośnie do policzka. Pojawia się z wiekiem i nadaje twarzy zmęczony wygląd. Łatwo można je zlikwidować podając w tę okolicę kwas hialuronowy.
Czym jest dolina łez?
Dolina łez to inaczej bruzda policzkowo-powiekowa, rodzaj głębokiej, podłużnej zmarszczki, zagłębienia przypominającego dolinę, która biegnie od wewnętrznego kącika oka ukośnie do policzka, tak jak płyną łzy. Pojawia się zwykle ok. 35-40. roku życia, a następnie wraz z wiekiem pogłębia i utrwala. To duży problem estetyczny kobiet po 45-50. roku życia, ponieważ dolina łez nadaje twarzy przemęczony, smutny i starszy niż w rzeczywistości wygląd. Związane to jest też z tym, że w zagłębieniu tym inaczej układa się światło, co powoduje, że miejsce to jest zawsze zacienione.
Przyczyny powstawania doliny łez
Dolina łez jest objawem zmian zachodzących w skórze wraz z wiekiem, przede wszystkim ubytku kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, co prowadzi do utraty jej jędrności, gęstości i napięcia. Zapadanie się tkanek w środkowej części twarzy związane też jest z postępującą wraz z wiekiem resorpcją kości oraz zanikiem tkanki tłuszczowej – to właśnie tłuszczowe tzw. kompartmenty („poduszeczki”) w środkowej części twarzy powodują, że młoda twarz ma krągłe policzki i brak zagłębień. Z wiekiem dochodzi też do zaniku przegrody oczodołowej, przemieszczenia ku dołowi dolnego brzegu oczodołu, opadania powiek, rozciągnięcia i osłabienia mięśnia okrężnego oka, a czasami uwypuklenia się tłuszczu oczodołowego (tzw. worki pod oczami) – wszystko to potęguje zmęczony, smutny, płaczliwy, a czasami wręcz chory wyraz twarzy. Na pojawianie się doliny łez wpływ mają też czynniki genetyczne, w tym przede wszystkim budowa twarzoczaszki, a także styl życia, np. fałd powiekowo-policzkowy szybciej pojawia się – podobnie zresztą jak inne objawy starzenia się skóry – u osób palących papierosy, przemęczonych, niewysypiających się, lubiących się opalać, korzystać z solarium. Wpływ mają na to również hormony (dolina łez jest dużym problemem estetycznym u kobiet w okresie menopauzy), a także duże wahnięcia wagi (podczas intensywnego odchudzania).
Wypełnienie doliny łez – jak wygląda zabieg?
Dolina łez jest związana z ubytkiem objętości i zapadaniem się tkanek w tym miejscu, dlatego wypełnienie tego obszaru kwasem hialuronowym jest najszybszą metodą na jego wygładzenie i pozbycie się cieni. Obszar zabiegu jest znieczulany kremem z lidokainą (np. Emlą), który musi pozostać na skórze min. 30 minut przed rozpoczęciem ostrzykiwania (w celu stworzenia okluzji na krem nakłada się cienką folię). Odpowiednio dobrany, usieciowany kwas hialuronowy jest wprowadzany w skórę za pomocą igły bądź kaniuli – każdy lekarz ma swoje preferencje i swoją ulubioną metodę jego podawania. Generalnie obydwie techniki są dobre, jednak użycie igły zwykle oznacza większe ryzyko pojawienia się siniaków bądź krwiaków, większy i dłużej utrzymujący się może też być obrzęk pozabiegowy (związany z ilością nakłuć). Na koniec zabiegu lekarz powinien dokładnie przemasować i „ułożyć” podany preparat. W przypadku dużych zagłębień w obszarze doliny łez wskazane jest wykonanie dwóch zabiegów w odstępie 2-4 tygodni.
Wypełnienie doliny łez – najczęstsze powikłania
Trzeba pamiętać, że okolica doliny łez jest dosyć mocno nawodniona, znajdują się tutaj naczynia limfatyczne, kanaliki łzowe oraz naczynia krwionośne. Dlatego zabieg musi być robiony bardzo precyzyjnie, a podawana ilość wypełniacza – naprawdę minimalna. Kwas hialuronowy wiąże duże ilości wody i jeśli zostanie podany w nadmiarze, łatwo o nadkorekcję i pojawienie się obrzęków wodnych, a czasami wręcz worków. Dlatego zwykle w wypełnianiu doliny łez podaje się bardzo małe ilości preparatu (o odpowiedniej gęstości i elastyczności), a po upływie ok. 2 tygodni można ocenić efekt i ewentualnie poprawić go poprzez dodanie niewielkiej ilości HA.
Innym powikłaniem po podaniu kwasu hialuronowego w tym obszarze może być tzw. efekt Tyndalla. Jest on związany ze zbyt płytkim podaniem gęstego preparatu, który prześwituje przez skórę (widoczne jest charakterystyczne zasinienie).
Pamiętaj, że okolica oka jest – ze względu na anatomię i złożoną strukturę – obszarem, w którym podawanie kwasu hialuronowego wymaga szczególnej ostrożności ze względu na większe ryzyko powikłań. Dlatego zabieg powinien być robiony przez lekarza, który w razie wystąpienia niepożądanych efektów, będzie miał wiedzę i środki, aby ci skutecznie pomóc. Na bezpieczeństwo zabiegu duży wpływ ma też odpowiednia kwalifikacja – dlatego każde podanie kwasu hialuronowego powinno być poprzedzone konsultacją i wywiadem medycznym.
Wypełnienie doliny łez – efekty
Zastosowanie kwasu hialuronowego na twarz daje natychmiastowy efekt wypełnienia doliny łez. Ukośne zagłębienie pod okiem spłyca się, znikają zasinienia, które były efektem zapadnięcia się tej okolicy i tworzenia się w niej cieni. Kwas hialuronowy ze względu na niezwykłe właściwości wiązania wody poprawia też nawilżenie skóry, dzięki czemu jest ona mniej podatna na tworzenie się zmarszczek. Preparaty kwasu hialuronowego stymulują też w skórze produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu stopniowo poprawia się jej gęstość i jędrność. Zmniejszeniu ulegają też drobne zmarszczki na dolnej powiece, kwasem hialuronowym można też wypełnić niewielkie ubytki będące rezultatem przepuklin tłuszczowych (aby się ich pozbyć, konieczna jest operacja plastyczna). Dzięki wypełnieniu doliny łez cała twarz staje się bardziej wypoczęta, zrelaksowana, promienna i młodsza. Ostateczny efekt można ocenić po upływie min. 10-14 dni, bo czasu kwas hialuronowy wiąże w skórze wodę.
Wypełnienie doliny łez – korzyści
- Natychmiastowe odmłodzenie twarzy nawet o kilka lat!
- Nadanie twarzy wypoczętego, zrelaksowanego, bardziej pogodnego wyglądu.
- Redukcja innych objawów starzenia się skóry wokół oczu, np. zmarszczek na dolnej powiece, worków pod oczami.
- Szybki zabieg, krótki okres rekonwalescencji.
- Bardzo długo utrzymujące się efekty – niektóre preparaty zapewniają efekt nawet na 1,5-2 lata!
Wypełnienie doliny łez – przeciwwskazania
Najczęstszymi przeciwwskazaniami do zabiegu wypełniania doliny łez, podobnie jak do innych zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, są:
- Ciąża i karmienie piersią.
- Stany zapalne skóry w obrębie zabiegu, np. aktywny trądzik, stany zapalne skóry.
- Choroby nowotworowe.
- Alergia bądź nadwrażliwość na kwas hialuronowy.
- Przyjmowanie antykoagulantów i leków rozrzedzających krew (np. aspiryny) na 7 dni przed zabiegiem.
- Zaburzenia krzepnięcia krwi.
- Skłonność do powstawania blizn przerostowych.
- Nieuregulowane choroby o podłożu autoimmunologicznym.
- Nieuregulowana cukrzyca.
Wypełnienie doliny łez – zalecenia po zabiegu
Ich przestrzeganie jest bardzo ważne nie tylko dla efektu estetycznego, ale też uniknięcia poważnych powikłań. O czym szczególnie pamiętać?
- Dbaj o czystość obszaru zabiegowego. W dniu zabiegu nie nakładaj na skórę żadnych kosmetyków, nie dotykaj jej dłońmi.
- Nie masuj samodzielnie preparatu w skórze. Przez co najmniej 7, a najlepiej przez 14 dni nie śpij na brzuchu – najlepiej spać na plecach.
- Przez 1-3 dni po zabiegu na skórze mogą być widoczne przejściowe objawy podania wypełniacza, takie jak obrzęk i zaczerwienienie, będące skutkiem nakłuć (zwłaszcza gdy lekarz użył igły). Mogą też pojawić się siniaki lub krwiaki. Ich ustępowanie przyspieszy stosowanie specjalnych kremów pozabiegowych. W przypadku opuchlizny można delikatnie przyłożyć do skóry chłodzący kompres.
- Makijaż najwcześniej można nałożyć następnego dnia po zabiegu, jeśli miejsca wkłucia są już „zamknięte”.
- Podobnie jak w przypadku innych zabiegów z kwasem hialuronowym po zabiegu należy chronić skórę przed słońcem.
- Unikaj ciepła: gorących kąpieli, sauny, opalania. Powoduje ono szybszą degradację kwasu hialuronowego w skórze. Podobnie jak palenie papierosów!
- Pij jak najwięcej wody – kwas hialuronowy ma niezwykłe właściwości wiązania wilgoci w skórze, a dzięki temu efekt będzie jeszcze lepszy.
- Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi – np. zmieniony kolor skóry, ból, utrzymujący się długo obrzęk – jak najszybciej zadzwoń do lekarza.
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Gabinety wykonujące ten zabieg
Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique
Ruczaj Clinic
One Clinic
Klinika Pawlikowski
Artisan Clinic
Klinika Urody Jolanta Skuza
Lunamed Medycyna Estetyczna
Absolu Klinika
MediArt Clinic
Alfamedica Klinika Medycyny Estetycznej
Centrum Medyczne Gunarys
Alfa Dental & Beauty
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.