
Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTAPowstające wraz z wiekiem bruzdy nosowo-wargowe nie tylko postarzają, ale też sprawiają, że cała twarz wygląda na smutną i zmartwioną. Na szczęście można się ich szybko pozbyć za pomocą wypełniaczy kwasu hialuronowego. Efekt jest widoczny od razu!

Średnia cena:
Ok. 700-1000 zł
Ile trwa zabieg:
ok. 30-40 minut
Ilość zabiegów:
1 zabieg, efekt utrzymuje się ok. 9-12 miesięcy
Po zabiegu:
Rekonwalescencja trwa ok. 1-3 dni
Bruzdy nosowo-wargowe to charakterystyczne linie biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust, które z wiekiem pogłębiają się i nasilają, nadając twarzy smutny i zmęczony wygląd. Można je szybko wypełnić kwasem hialuronowym – jest to jedno z podstawowych wskazań do zastosowania wypełniaczy.
Czym są bruzdy nosowo-wargowe?
To charakterystyczne pionowe zmarszczki biegnące od skrzydełek nosa w kierunku kącików ust, które zaczynają być widoczne ok. 35-40. roku życia, a w późniejszym okresie nasilają się i utrwalają, tworząc głębokie, zapadające się bruzdy. Są one wynikiem starzenia się skóry – wskutek utraty jędrności tkanek dochodzi opadania policzków i powstawania tzw. chomików, co prowadzi do pogłębiania się linii zgięcia w tym miejscu. Tempo tego procesu zależy od kondycji skóry (pielęgnacja przeciwstarzeniowa spowalnia pogłębianie się zmarszczek i bruzd), uwarunkowań genetycznych, mimiki, a nawet wahań wagi – luźna skóra potęguje widoczność bruzd nosowo-wargowych. Linie te są jednym z najbardziej widocznych objawów starzenia się twarzy, dodatkowo nadają jej smutny i zmęczony wygląd.
Przyczyny powstawania bruzd nosowo-wargowych
Za młody wygląd twarzy w dużej mierze odpowiedzialna jest środkowa część twarzy. Z wiekiem postępuje w tym obszarze zanik objętości, co związane jest nie tylko z utratą kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze, ale też ze zmniejszeniem się tzw. poduszeczek tłuszczowych oraz degradacją struktur kostnych. W efekcie policzki zapadają się, pojawia się dolina łez i dochodzi do powstania tzw. chomików. Przesuwająca się w dół wiotka skóra powoduje charakterystyczne zagięcia biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust. To właśnie są bruzdy nosowo-wargowe. Głównymi przyczynami ich powstawania są:
- Zmniejszanie się ilość kolagenu i elastyny w skórze, czyli tzw. białek podporowych, które są odpowiedzialne za jej jędrność, sprężystość i napięcie. Proces ten zaczyna się już ok. 25. roku życia, powodując nasilające się z czasem wiotczenie i opadanie tkanek.
- Przesuszenie skóry – za sprężystość i gładkość młodej skóry odpowiada zawarty w niej kwas hialuronowy, który ma zdolność wiązania wody. Wraz z wiekiem jego produkcja zmniejsza się, co powoduje, że skóra łatwiej ulega odwodnieniu, a to sprzyja tworzeniu się zmarszczek i bruzd.
- Ilość tkanki tłuszczowej – osoby z nadwagą i otyłe mają zwykle bardziej zarysowane bruzdy nosowo-wargowe, co związane jest z większą powierzchnią i większym ciężarem opadających na twarzy tkanek. Prowadzi to do mocniejszego zaginania skóry.
- Osłabienie hydrolipidowej bariery ochronnej naskórka – prowadzi do przesuszenia skóry, co sprzyja szybszemu pojawianiu się zmarszczek; generalnie sucha skóra starzeje się szybciej!
- Zmniejszenie wraz z wiekiem aktywności gruczołów łojowych i potowych – dodatkowo nasila problem przesuszenia skóry. Powszechnie uważa się, że osoby z tłustą skórą wolniej się starzeją, choć z drugiej zwykle jest ona grubsza i cięższa, co może powodować łatwiejsze „zaginanie” się bruzd nosowo-wargowych.
Czy możemy jakoś wpłynąć na tempo pojawiania się i nasilenie bruzd nosowo-wargowych? Oczywiście! Pamiętaj, że w 20% za starzenie się skóry są odpowiedzialne czynniki genetyczne, a za 80% odpowiadają czynniki zewnętrzne oraz styl życia, a więc coś, na co w dużym stopniu masz wpływ. Powstawaniu głębokich bruzd nosowo-wargowych sprzyjają przede wszystkim:
- Czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia środowiskowe – wywołują w skórze stres oksydacyjny, przyspieszają wiotczenie i opadanie tkanek, a tym samym pojawianie się zmarszczek.
- Czynniki hormonalne – najszybszy ubytek kolagenu następuje w okresie menopauzy, dlatego wtedy wiele kobiet zauważa nagłe pogorszenie się kondycji skóry oraz pogłębienie bruzd i zmarszczek. Dla wielu z nich bruzdy nosowo-wargowe stają się dużym problemem estetycznym.
- Pozycja spania – szczególnie niekorzystne jest spanie na brzuchu i na boku, bowiem w tej pozycji dochodzi do mocniejszego zaginania skóry pod policzkiem i pogłębiania bruzd nosowo-wargowych.
- Nagłe wahnięcia wagi, duży spadek wagi – jeśli nie zadbasz o obkurczenie skóry po intensywnym odchudzaniu (warto to wspomóc zabiegami, np. z użyciem fali radiowej bądź laseroterapii), luźne tkanki pod wpływem grawitacji będą bardziej opadać.
- Układ zębów, ubytki zębowe – tworzeniu się bruzd nosowo-wargowych sprzyjają też niektóre wady zgryzu, braki zębów trzonowych oraz zanik kości szczęki i żuchwy. Poprawa tych defektów w gabinecie stomatologicznym wpłynie na wygładzenie skóry.
Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – charakterystyka
Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych jest jednym z najczęstszych wskazań dla kwasu hialuronowego na twarz w medycynie estetycznej. Pozwala spłycić linie biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust, wyrównując powierzchnię skóry w miejscu załamania do wysokości otaczających tkanek. Dla zachowania naturalnego wyglądu ważny jest dobór odpowiedniego, usieciowanego preparatu kwasu hialuronowego – musi być plastyczny i na tyle gęsty, aby zapewnić ładny efekt na kilka czy kilkanaście miesięcy, a jednocześnie nie ograniczać mimiki i nie powodować widocznych uwypukleń w tym miejscu. Trzeba też pamiętać, że bruzdy pojawiają się wskutek opadania środkowej części twarzy i najładniejszy efekt poprawy uzyskamy decydując się jednocześnie na wolumetrię całego tego obszaru.
Mimo że jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej, ze względu na obszar podawania kwasu hialuronowego jest obarczony ryzykiem wystąpienia powikłań (np. gdy wstrzyknięta zostanie zbyt duża ilość HA, może dojść do ucisku naczyń). Dlatego zawsze powinien być wykonywany – podobnie jak wszystkie inne zabiegi z użyciem wypełniaczy – przez odpowiednio przeszkolonego lekarza.
Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – jak przebiega zabieg?
Obszar zabiegu jest znieczulany kremem z lidokainą (np. Emlą), który musi pozostać na skórze min. 30 minut przed rozpoczęciem ostrzykiwania. Odpowiednio dobrany, usieciowany kwas hialuronowy jest wprowadzany w tkanki małymi depozytami za pomocą igły (co wiąże się z koniecznością zrobienia kilku nakłuć) bądź kaniulą (wtedy jest tylko jedno miejsce wkłucia umożliwiające włożenie kaniuli). Po zabiegu lekarz lekko modeluje, masuje podany wypełniacz, aby uzyskać pożądany efekt spłycenia bruzd nosowo-wargowych. Jest on widoczny praktycznie od razu!
Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – korzyści
Bruzdy nosowo-wargowe należą do najbardziej widocznych objawów starzenia się skóry, które postarzają całą twarz i nadają jej zmęczony wygląd. Z tego powodu ich wypełnienie kwasem hialuronowym jest jedną z najbardziej pożądanych przez pacjentów procedur estetycznych i przynosi im wiele satysfakcji. Korzyści to na pewno:
- Widoczne odmłodzenie całej twarzy i nadanie jej bardziej wypoczętego wyglądu.
- Efekt widoczny zaraz po zabiegu.
- Krótka, mało inwazyjna procedura medyczna.
- Szybka rekonwalescencja po zabiegu, zwłaszcza gdy jest robiony kaniulą.
- Dostępność zabiegu (jest to jedno z podstawowych zastosowań wypełniaczy kwasu hialuronowego).

Efekty usuwania bruzd nosowo-wargowych
Efekt są widoczne praktycznie natychmiast po zabiegu. Dobrze wykonany zabieg zapewnia spłycenie bruzd przy zachowaniu naturalnego wyglądu twarzy zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas mimiki. Nie powinno być widoczne uwypuklenie tkanek w miejscu linii załamania. Zwykle dochodzi do widocznego spłycenia bruzd, ale nie ich kompletnego „wyprasowania” – widoczna powinna być cienka, płytka linia, jak u młodych osób.
Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – jak długo utrzymują się efekty po zabiegu?
Efekty zabiegu utrzymują się zwykle 9-12 miesięcy, czasami nawet 18 miesięcy. Zależne to jest od zastosowanego wypełniacza, a także od czynników genetycznych, stylu życia i codziennej pielęgnacji. Czas ten jest krótszy, jeśli palisz papierosy, uwielbiasz saunę lub solarium albo często wystawiasz skórę na słońce (kwas hialuronowy ulega szybszej degradacji pod wpływem ciepła).
Usuwanie bruzd nosowa wargowych kwasem hialuronowym – jak często powtarzać zabieg?
Zabieg należy powtórzyć po ok. 9-12 miesiącach, czasami wcześniej, aby odbudować bruzdy nosowo-wargowe. Zwykle pożądany rezultat uzyskuje się podczas jednej wizyty w gabinecie, ale czasami konieczne jest dostrzyknięcie małej dawki preparatu podczas wizyty kontrolnej ok. 14 dni po zabiegu.
Kwas hialuronowy na bruzdy nosowo-wargowe – wskazania do zabiegu
- Wskazaniem do zabiegu są wyraźne zagniecenia skóry biegnące od skrzydełek nosa do kącików ust i wyraźne opadanie policzka w ich kierunku.
- U większości osób problem nasila się po 40.-45. roku życia, ale czasami na zabieg decydują się już osoby młodsze.
- Na pewno zabieg przyniesie dużo satysfakcji kobietom w okresie menopauzalnym i późniejszym, gdy bruzdy są mocno pogłębione i towarzyszą im wyraźne chomiki – w takim przypadku często konieczne jest zastosowanie kompleksowego zabiegu wolumetrii i odbudowy środkowej części twarzy. Rezultaty odmłodzenia są jednak spektakularne.
- Najlepiej jednak zacząć pracę nad bruzdami około czterdziestki, gdy objawy nie są jeszcze tak mocno nasilone – pamiętaj, że kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze zapewniając jej nie tylko wypełnienie, ale też nawilżenie, ponadto prowadzi do jej rewitalizacji poprzez stymulowanie fibroblastów do naturalnej produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki temu możesz liczyć na poprawę jakości skóry w tym obszarze i tym samym spowolnienie procesu jej starzenia.
- Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych jest też zabiegiem polecanym mężczyznom – ze względu na ciężką, grubą i bardziej tłustą skórę te charakterystyczne, liniowe zagłębienia na twarzy są u nich głębsze i bardziej widoczne niż u kobiet w podobnym wieku.
Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Do typowych przeciwwskazań do wszystkich zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego, także w przypadku wypełniania bruzd nosowo-wargowych, należą:
- Ciąża i karmienie piersią.
- Stany zapalne skóry w obrębie zabiegu, np. opryszczka, aktywny trądzik.
- Choroby nowotworowe.
- Alergia bądź nadwrażliwość na kwas hialuronowy.
- Przyjmowanie antykoagulantów i leków rozrzedzających krew (np. aspiryny) na 7 dni przed zabiegiem.
- Zaburzenia krzepnięcia krwi.
- Skłonność do powstawania blizn przerostowych.
- Nieuregulowane choroby o podłożu autoimmunologicznym.
- Nieuregulowana cukrzyca.
Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych – zalecenia po zabiegu
Nieodpowiednia pielęgnacja po zabiegu może być przyczyną powikłań (np. wskutek zakażenia miejsca wkłucia) bądź niepożądanego efektu (np. gdy dojdzie do przesunięcia preparatu HA w tkankach). O czym szczególnie pamiętać, aby tego uniknąć?
- Przede wszystkim dbaj o higienę i utrzymanie miejsca wkłucia w czystości. W dniu zabiegu nie nakładaj na skórę żadnych kosmetyków, nie dotykaj jej dłońmi.
- Nie masuj, nie uciskaj i nie „układaj” samodzielnie preparatu w skórze. Nie podpieraj twarzy dłońmi, staraj się spać przez co najmniej 7 dni w pozycji leżącej na plecach.
- Przez 1-3 dni po zabiegu na skórze może utrzymywać się obrzęk i zaczerwienienie, będące skutkiem nakłuć (zwłaszcza gdy lekarz użył igły). Mogą też pojawić się siniaki. Na szczęście są to objawy o charakterze przejściowym. Możesz zastosować kompres chłodzący (przykładając go bardzo delikatnie do opuchniętej skóry!), a od następnego dnia po zabiegu – specjalne kremy przyspieszające gojenie skóry.
- Makijaż (podkład) najwcześniej można nałożyć następnego dnia po zabiegu, jeśli miejsca wkłucia są już „zamknięte”. Najlepiej użyć podkładu mineralnego, pamiętaj, aby aplikować go czystym pędzlem. Są też dostępne specjalne pudry i podkłady do stosowania po zabiegach medycyny estetycznej, które dodatkowo zawierają składniki przyspieszające gojenie się skóry.
- Chroń też skórę – do jej pełnego wygojenia – przed promieniowaniem UV stosując krem z wysokim filtrem. Po zabiegach przebiegających z nakłuwaniem skóra jest uwrażliwiona na działanie słońca, przez co łatwiej o pojawienie się podrażnienia, stanu zapalnego czy przebarwienia.
- Unikaj ciepła: gorących kąpieli, sauny, opalania. Powodują szybszą degradację kwasu hialuronowego w skórze.
- Pij jak najwięcej wody – kwas hialuronowy ma niezwykłe właściwości wiązania wilgoci w skórze, a dzięki temu efekt będzie jeszcze lepszy.
- Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi – zmieniony kolor skóry, jej zwiększona tkliwość bądź nietypowy ból – jak najszybciej zadzwoń do swojego lekarza, który albo cię uspokoi, albo w razie stwierdzenia powikłań wprowadzi odpowiednie leczenie.
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Gabinety wykonujące ten zabieg

Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique

Ruczaj Clinic

One Clinic

Klinika Pawlikowski

Artisan Clinic

Klinika Urody Jolanta Skuza

Instytut Piękna Masiak

Lunamed Medycyna Estetyczna

Absolu Klinika

MediArt Clinic

Alfamedica Klinika Medycyny Estetycznej

Centrum Medyczne Gunarys
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.