WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

uśmiech dziąsłowy

Sposoby na uśmiech dziąsłowy

Odsłaniane podczas uśmiechania się górne dziąsła wpływają niekorzystnie na estetykę całej twarzy. Na szczęście problem ten można rozwiązać mniej lub bardziej inwazyjną metodą. Zobacz,   

Dr Agnieszka KulikNasz ekspert: dr Agnieszka Kulik, lekarz dentysta. Ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu w 2006 r., a już rok później otworzyła pierwszy własny gabinet stomatologiczny – Exclusive Dental Studio. Jej specjalnością jest przygotowanie holistycznego planu leczenia dla pacjenta. Specjalizuje się w stomatologii estetycznej, protetyce i ortodoncji. Od 6 lat zajmuje się również medycyną estetyczną. Jest certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej i należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. www.exclusivedentalstudio.pl

To, co nazywamy ładnym uśmiechem, bywa często kwestią indywidualną. Kanon piękna jest rzeczą przemijajacą i może stać się stygmatyzującym dla tych, którzy znajdują się poza nim. Mimo to, w każdym z nas drzemie pragnienie bycia postrzeganym jako pięknym i estetycznym… a niektóre dysfunkcje związane z uśmiechem odbijają się na odbiorze społecznym, co z kolei wpływa na nasze samopoczucie.

Jedną z takich dysfunkcji jest uśmiech dziąsłowy, tzw. gummy smile. O takim uśmiechu mówi się, gdy widoczne jest więcej niż 3 mm dziąsła podczas uśmiechania się. Widać wtedy odsłonięte szyjki zębowe i szeroki fragment dziąsła, który nie jest pokryty górną wargą. Zaburzona jest proporcja ilości części czerwonej (dziąsła) do białej (zębów). Zęby wydają się mniejsze, a warga górna jest nieproporcjonalnie wysoko. Istnieją różne przyczyny takiego stanu rzeczy. Różnicujemy pomiędzy wadami genetycznymi, wadami ortodontycznymi, nadmierną aktywnością mięśnia dźwigacza wargi górnej lub opóźnionym wyrzynaniem zębów, w wypadku gdy pozostają one pokryte dziąsłem.

Istnieją różne metody leczenia uśmiechu dziąsłowego i często taki przypadek wymaga podejścia interdysciplinarnego wielu specjalistów z dziedziny chirurgii, ortodoncji, periodontologii i medycyny estetycznej. Dlatego bardzo istotne jest prawidłowe rozpoznanie i indywidualny plan leczenia.

Leczenie ortodontyczne

Niektóre przypadki wymagają odpowiednego ustawienia zębów lub ich intruzji, czyli wprowadzenia zbyt wystających zębów w głąb kości, co niestety wiąże się z długim czasem leczenia i najczęściej kończy się po zakończeniu leczenia ortodontycznego interwencją chirurgiczną polegającą na korekcie dziąsła. Dzięki takim zabiegom można uzyskać znaczną poprawę harmonii uśmiechu.

Miesięczna metamorfoza uśmiechu w Exclusive Dental Studio objęła m.in. odbudowę kształtu zębów koronami pełnoceramicznymi, wybielenie łuku dolnego autorską metodą Perfect Bleaching, plastykę dziąseł oraz aplikację toksyny botulinowej niwelującej uśmiech dziąsłowy

Leczenie chirurgiczne

Chirurgiczne leczenie polega na wydłużeniu koron klinicznych, czyli widocznej części zęba. Usuwany jest nadmiar dziąsła – przed zabiegiem dokładnie oblicza się jego ilość. W takim przypadku po wykonaniu leczenia chururgicznego możliwe jest zaopatrzenie zębów ultracienkimi licówkami lub koronami dla uzyskania maksymalnie estetycznego uśmiechu.

Toksyna botulinowa

Najmniej inwazyjną i najszybszą metodą jest użycie toksyny botulinowej. Wielu osobom botulina kojarzy się tylko z medycyną estetyczną, ale pamiętajmy, że przed zastosowaniem w tej dziecinie był on już powszechnie używany do leczenia nadpotliwości i zaburzeń neurologicznych. W przypadku „gummy smile” podaje się małą ilość toksyny botulinowej w okolicy nosa. Substancja ta zaczyna działać po kilku dniach, więc na efekt trzeba poczekać, ale utrzymuje się on do 6 miesięcy. Zabieg polega na lekkim porażeniu mięśni, przez co warga górna przy uśmiechu nie podnosi się tak wysoko, co z kolei niweluje efekt uśmiechu dziąsłowego.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

implanty zębowe

Implanty zębowe – sposób na piękny uśmiech

Kompletne uzębienie jest bardzo istotne zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Obecnie bardzo popularne są implanty zębowe, które łudząco przypominają naturalne zęby. Czym są implanty stomatologiczne i jak o nie dbać?

Zabieg Perfect Smile

Perfect Smile to autorska terapia łącząca modelowanie ust z wybielaniem zębów. Zabieg wykonuje lek. Anna Mazur, stomatolog i lekarz medycyny estetycznej.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki