WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

implanty zębowe

Implanty zębowe – sposób na piękny uśmiech

Nie ulega wątpliwości, że piękny uśmiech jest uważany za wizytówkę człowieka. Kompletne uzębienie jest bardzo istotne zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Niestety nie wszyscy mogą pochwalić się śnieżnobiałymi zębami. Najczęściej ludzie wstydzą się obecnością ubytków w uzębieniu, szczególnie w przedniej części jamy ustnej. Braki zębowe w konsekwencji mogą prowadzić do przesuwania się zębów sąsiadujących, w związku z tym należy je natychmiast uzupełnić. Obecnie bardzo popularne są implanty zębowe, które łudząco przypominają naturalne zęby. Czym są implanty stomatologiczne i jak o nie dbać?

Implanty zębowe – czym tak naprawdę są?

Implantem nazywamy sztuczny korzeń, który stanowi podstawę do odbudowy zęba. Zazwyczaj jest wykonany z tytanu, ponieważ ten materiał jest bardzo wytrzymały i wyróżnia się tym, iż jest dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Po wszczepieniu implantu mocuje się na nim koronę, czyli widoczną część zęba. Jednakże nie następuje to natychmiast – najpierw pacjenci muszą przejść proces integracji tkanek miękkich w jamie ustnej z wszczepem. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy. Sztuczny korzeń występuje z reguły w kolorze srebrno-szarym, lecz nie przyciąga uwagi swoim wyglądem i jest niemalże niewidoczny.

Implanty zębów to inwestycja, która nie tylko poprawi wygląd człowieka, lecz wpłynie korzystnie na jego zdrowie. Przy dużych ubytkach uzębienia może wystąpić problem z prawidłowym gryzieniem pokarmów, co skutkuje powstaniem chorób układu pokarmowego. Oprócz tego, implanty wszczepiane zapobiegają przesuwaniu się zębów.

Implanty stomatologiczne – innowacyjne rozwiązanie i zdrowy uśmiech

Stomatolodzy coraz częściej nakłaniają swoich pacjentów na wszczepienie implantów zębowych zarówno w przypadku utraty pojedynczych zębów, jak i w sytuacjach, gdy zostało ich już bardzo mało w jamie ustnej. W przeciwieństwie do licówek czy nakładek, implanty tytanowe pełnią wiele funkcji i w znakomity sposób imitują wygląd naturalnych zębów. W związku z tym zapewniają przede wszystkim swobodę i komfort mówienia, a także pozwalają na poprawne przeżuwanie pokarmów. Dodatkowo sztuczne zęby zapobiegają deformacji twarzy i przywracają piękny uśmiech.

Ludzie bardzo często boją się podjąć decyzję o wszczepieniu implantów zębowych, ponieważ uważają, że jest to bardzo bolesny zabieg – nic bardziej mylnego! Wszystkie czynności związane z umieszczeniem sztucznego korzenia odbywają się pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym. Warto również zaznaczyć, że do wypełnienia ubytków zębowych można wykorzystać most porcelanowy lub protezę.

Implanty zębowe jako najlepszy wybór

Aktualnie wszczepienie implantu zębowego jest najpopularniejszą metodą na odbudowę uzębienia. Dodatkową zaletą jest to, że można na nim przymocować protezę, most lub koronę, co potęguje funkcjonalność. Nie mniej jednak, ludzie coraz częściej decydują się na zabieg wstawiania implantów osadzonych na całej szczęce, co jest niezwykle praktyczne i wygodne. Centrum Stomatologii – Klinika Kwiatek dysponuje zespołem wyspecjalizowanych implantologów, którzy gwarantują stuprocentową satysfakcję i zapewniają indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Dlaczego warto zdecydować się na zabieg wstawienia implantu stomatologicznego?

Na wszczepienie implantów zębowych można zdecydować się nie tylko w przypadku ubytku jednego zęba, lecz także przy bardziej rozległych ubytkach. Zabieg ten z pewnością pozytywnie wpłynie na wygląd linii dziąseł i uchroni przed koniecznością założenia protezy, która zazwyczaj nie jest wygodna w użytkowaniu. Implanty modelują wygląd twarzy i przywracają piękny uśmiech ze względu na to, iż są dokładnie wstawiane w tym miejscu, w którym niegdyś znajdowały się naturalne zęby. Warto również zaznaczyć, że podczas zabiegu nie dochodzi do naruszenia struktury uzębienia, a kolor i kształt jest dopasowany z dbałością o najmniejszy szczegół.

Braki zębowe mogą być wypełnione bez względu na wiek – ich uniwersalność sprawia, że można je stosować zarówno u młodszych pacjentów, jak i starszych. Wszystko dzięki kompatybilności tytanu z organizmem człowieka, która zmniejsza ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

Obecnie dużą popularnością cieszą się przede wszystkim implanty cyrkonowe oraz tytanowe. Modele wykonane z cyrkonu wyglądają bardzo estetycznie, są odporne na ścieranie i do złudzenia przypominają naturalne uzębienie. Oprócz tego, dobrze radzą sobie ze zmianami temperatury w jamie ustnej oraz nie ulegają korozji i dobrze znoszą szkodliwe działanie kwasów znajdujących się w napojach i żywności. Jedynym ich minusem jest to, iż są rzadko dostępne na rynku.

Implanty wyróżnia się również ze względu na fazowość zabiegu. Implanty dwufazowe wymagają dłuższej rekonwalescencji, zaś do wszczepienia implantu jednofazowego wystarczy tylko godzina i można umieścić w nim od razu sztuczną koronę zębową.

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?

Zabieg wszczepienia implantu zęba podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy z nich zakłada wywiercenie w kości szczęki otworu, gdzie będzie umieszczony sztuczny korzeń. Zabieg ten trwa zazwyczaj 60 minut i odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Lekarz implantolog po wykonaniu wszystkich potrzebnych czynności zszywa ranę tak, aby implant nie był widoczny.

Na drugi etap trzeba zazwyczaj poczekać od 3 miesięcy do pół roku – wszystko zależy od tego, jak szybko sztuczny korzeń zęba przystosuje się do tkanki kostnej. Gdy wszystko odpowiednio się zagoi, stomatolog odsłoni implant i przymocuje do niego śrubę gojącą, a także stworzy koronę.

Ostatnią czynnością związaną z leczeniem implantologicznym jest uzupełnienie protetyczne. W dziąśle mocowany jest specjalny filar, a na nim wstawia się sztuczny ząb.

Implant zębowy – przeciwwskazania

Nie ulega wątpliwości, że zabieg wstawienia implantu ingeruje w organizm człowieka i ma kilka przeciwwskazań. Jednak można je w dużym stopniu zredukować poprzez wybranie odpowiedniej formy zabiegu lub rodzaju implantu. Należy zaznaczyć, że innowacyjne technologie są w stanie zagwarantować brak wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. Najważniejsze przeciwwskazania to przede wszystkim bardzo duża osteoporoza, ciąża, choroby nowotworowe, nieleczona cukrzyca.

Przed podjęciem decyzji o wstawieniu implantów należy poinformować implantologa o swoim stanie zdrowia, ewentualnych alergiach i chorobach przewlekłych m.in. schorzeniach związanych z tarczycą, nerkami lub układem krążenia.

wszczepienie implantu

Podsumowanie

Uzupełnienie brakujących zębów z pewnością dodaje pewności siebie i zapewnia zdrowy uśmiech, którym warto się chwalić. W gabinecie stomatologicznym dowiedzieć się można o wielu rodzajach wypełnień, jednakże implanty zębów są najlepszym rozwiązaniem dla każdego, kto chce cieszyć się estetycznym uzębieniem. Aby było to możliwe, trzeba pielęgnować implanty dentystyczne i regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.

Artykuł partnera

Dodaj komentarz


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki